Trudnicko i porodiljsko bolovanje (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finansijske dileme roditeljstva



Poruka


gina -> Trudnicko i porodiljsko bolovanje (5.10.2009 10:52:57)

Otvaram novu temu gde se mogu dobiti informacije o procedurama otvaranja, obracunavanja i refundiranja nadoknada za trudnicko bolovanje (odrzavanje trudnoce) i porodiljsko bolovanje i bolovanje radi nege deteta.

Trudnicko bolovanje iznosi 65% neto zarade (osim grada Beograda), a porodiljsko 100% zarade koja prethodi mesecu u kome je otvoreno porodiljsko bolovanje... ali i to drzava ima caka za smanjenje.

Podelimo iskustva




coka11 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (5.10.2009 10:57:24)

Kakva prava uopšte imaju trudnice zaposlene na određeno?




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (5.10.2009 10:59:46)

Održavanje trudnoće/porodiljsko/koliko vremena KLIK

Refundiranje KLIK

Jedna od caka je... negde sam već napisala.

Ja ako odem na bolovanje dobijam 65% od 80%. Zašto? Zato što mi u ugovoru o radu piše da mi je 80% plate fixno, a 20% po učinku. Ako nisam na poslu, tj ako sam na bolovanju, nemam učinak.





gina -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (5.10.2009 11:00:57)

Coka11,

Poslodavac nema pravo da otkaze ugovor o radu sa zaposljenom trudnicom ili porodiljom, ali to se odnosi samo ukoliko je ugovor potpisan na neodredjeno vreme tj. ako postoji stalni radni odnos.
Ukoliko trudnica ima ugovor na odredjeno vreme, zakon je ne stiti. Radni odnos prestaje sa datumom vazenja ugovora a samim tim i sva njena prava [sm=smiley13.gif]. Tuzno, ali tako je!




gina -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (5.10.2009 11:08:16)

Tasho, ajd' onda prebaci tamo [sm=rozica.gif]
Nisam primetila temu, a kao gledala sam [sm=smiley9.gif]

Sto se tice refundiranja, mislila sam na refundiranje naknada za trudnice i porodilje ne na troskove lecenja.




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (5.10.2009 11:19:04)

Neću dušice, jer ustvari mislim da sve ovo treba da stoji na gomili. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Neka ostane.




dunja RR -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (10.1.2010 10:08:10)

delijagirl pita:

hipoteticki pitano ja se sad zaposlim i zatrudnim i posle da kazem 4 meseca odo ja zvanicno na porodiljsko ali i dalje radim normalno kao i pre jel meni firma placa porodiljsko ili sta?




dunja RR -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (10.1.2010 10:11:46)

IZVORNA PORUKA: gina

Coka11,

Poslodavac nema pravo da otkaze ugovor o radu sa zaposljenom trudnicom ili porodiljom, ali to se odnosi samo ukoliko je ugovor potpisan na neodredjeno vreme tj. ako postoji stalni radni odnos.
Ukoliko trudnica ima ugovor na odredjeno vreme, zakon je ne stiti. Radni odnos prestaje sa datumom vazenja ugovora a samim tim i sva njena prava [sm=smiley13.gif]. Tuzno, ali tako je!



Delijice evo ti jedan dobar Ginin odgovor, ona najbolje zna , jer se time bavi....

pored toga znam da se moja drugarica skoro raspitivala o istom i rečeno joj je da mora da bude prijavljena na neodređeno minimum 6 meseci u istoj firmi, zato što se uzima prosek od posčednjih 6 plata ( to je znači rekla-kazala, moramo da proverimo)i onda ima sva prava po osnovu trudničkog i porodiljskog bolovanja( država refundira)




dunja RR -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (10.1.2010 21:09:54)

Delijice ja ti pisala ovde još jutros......[sm=smiley1.gif]




mzss -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (23.1.2010 20:16:33)

zdravo svima.
imam jedno pitanje na koje nisam uspela da nadjem odgovor, pa se nadam da ce neko od vas moci da mi pomogne.
radim u drzavnoj firmi (skoli) i nadam se da cu uskoro potpisati ugovor na neodredjeno vreme. zanima me da li mora da prodje neki vremenski period nakon potpisivanja ugovora pre kog ne bi trebalo da ostanem u drugom stanju, tj. da li je moguce da se jednom potpisan ugovor na neodredjeno vreme raskine zbog eventualne trudnoce.
hvala unapred.




dunja RR -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (23.1.2010 20:17:50)


IZVORNA PORUKA: mzss

zdravo svima.
imam jedno pitanje na koje nisam uspela da nadjem odgovor, pa se nadam da ce neko od vas moci da mi pomogne.
radim u drzavnoj firmi (skoli) i nadam se da cu uskoro potpisati ugovor na neodredjeno vreme. zanima me da li mora da prodje neki vremenski period nakon potpisivanja ugovora pre kog ne bi trebalo da ostanem u drugom stanju, tj. da li je moguce da se jednom potpisan ugovor na neodredjeno vreme raskine zbog eventualne trudnoce.
hvala unapred.



nije moguće, ne brini, čim ga potpišeš možeš da budeš mirna....




mzss -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (23.1.2010 20:24:37)

hvala puno, dunja! upravo to sam zelela da cujem... :)




Dora -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (23.1.2010 21:17:25)

Koje su cake za smanjenje 100% porodiljskog? Knjigovođa mi je rekao da postoje cake i da je moguće da smanje naknadu, ali KAKO, na osnovu čega???




Mishica 77 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (23.1.2010 21:25:49)



  Ako si zaposlena na neodređeno moraju da ti daju 100% porodiljsko zato što firmi toliko daje tvoje socijalno.




Dora -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (24.1.2010 16:17:29)

Ne mislim na firmu (firma je moja[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley4.gif[/image]) nego na socijalno...




Shishica -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (24.1.2010 17:37:04)

A da li u toku trudnickog bolovanja poslodavac mora nesto placati socijalnom..drzavi.. ili sve sto dobijem dobijem od drzave, a poslodavac nema nista od troskova vezano za mene?




Dora -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (24.1.2010 17:44:23)

Prvi mesec bolovanja ti ceo mesec plaća poslodavac, i platu i doprinose, a sve posle toga socijalno i to prvo moraš na komisiju da ti odobri bolovanje. Čula sam da u Zr. ne moraš lično na komisiju već da iz dispanzera šalju komisiji nalaze i ovi odobravaju. U NS je to malo teže[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (24.1.2010 17:49:18)

Moja drugarica ima svoju firmu, tako da je sama sebi poslodavac. Ona kaže da ona svaki mesec mora da uplati doprinose i porez, pa joj onda uz platu refundiraju i te pare koje je uplatila. 




Dora -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (24.1.2010 17:51:27)

A? Znači, oni neće da uplate dok ne vide da je poslodavac uplatio? Da, tu ima logike...




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (24.1.2010 17:53:46)

Hm, pa nisam sigurna, jer je nešto posle rekla... kao, bilo je sr*nje dok je uplata kasnila, pa ona uplati a oni kasne, kaže, sada ne kasni pa nije problem, jer ona bukvalno uplati, pa odmah i digne.
A onda posle reče i da ako ne uplati, onda odbiju.. aj pitaču je. Nisam se upuštala previše u to.




minavb -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (24.1.2010 17:57:04)

Znam da moja firma ne dobije pare od socijalnog dok ne uplati plate svim drugim radnicima. Pošto po uplaćenim doprinosima odmah dobije pare, svim ljudima na bolovanju uplaćuje zajedno sa ostalim platama, nema kašnjenja ni sekund.




Dora -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (24.1.2010 17:58:46)

Tašo, šta si ti odlučila? Oćeš li se prijaviti ili ideš na biro?




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (24.1.2010 18:02:11)

Prijaviću se. 




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (24.1.2010 18:20:51)

Prvo copy-paste iz druge teme:

IZVORNA PORUKA: Tasha RR

Ej, htedoh vas pitati još odavno, a zaboravljam.

Pričala sam sa knjigovođom šta mi je činiti kako bih najbolje prošla kada krene isplata porodiljskog. Naime, prijaviću se u jednu firmu. Knjigovođa kaže da moram imati vezanih godinu dana u ISTOJ firmi da bih dobijala 100% porodiljsko, no, pošto mi je u banci ugovor istekao 30.12., čak i da se u drugoj firmi prijavim od 31.12., do septembra, kada mi je termin, neću ostvariti pravo na 100%, već na 65%.

Jel i u BG tako?



IZVORNA PORUKA: dunja


ja mislim da jeste....znam da mi je bivša koleginica rekla da se traži godina dana od skora-vezano


IZVORNA PORUKA: Tasha RR

IZVORNA PORUKA: dunja


ja mislim da jeste....znam da mi je bivša koleginica rekla da se traži godina dana od skora-vezano


Nije što je vezano, nego je u istoj firmi! Nije dovoljno da nemaš prekid u radnom odnosu.



IZVORNA PORUKA: dunja

a valjda se pre tog novog propisa tražilo 6 meseci vezano, i čula sam da od skora počinju i da proveravaju, postaju rigorozniji zato što mnogi rade, ali proveri...


IZVORNA PORUKA: minavb

Da, to je po novom. Mislim da su tu odluku doneli negde na jesen jer su primetili brojne zloupotrebe-nezaposlene zene se prijave u privatnim firmama mesec dana pred bolovanje na platu od 1000 i vise evrica, i posle socijalno to placa dok su na bolovanju.Inace, opet se pojavio stari naziv teme, onaj pogresan. Ovo je zapravo tema o trudnickom bolovanju. trudnicko je svima 65% osim beogradjankama i zenama iz Jagodine. Tj, tako je na papiru, u praksi se pokazalo da te pare kasne ili da se negde izgube spiskovi pa cak i da grad navosno uplati novac firmu a firma nikad ne uplati trudnici.


IZVORNA PORUKA: dunja


IZVORNA PORUKA: Tasha RR

IZVORNA PORUKA: dunja


ja mislim da jeste....znam da mi je bivša koleginica rekla da se traži godina dana od skora-vezano


Nije što je vezano, nego je u istoj firmi! Nije dovoljno da nemaš prekid u radnom odnosu.



da naravno u istoj firmi



Upravo sam saznala da ne mora u istoj firmi, samo ne sme da bude prekida.
Dakle, poslednji dan u prethodnoj firmi mi je bio 30.12., ako uspem da se prijavim od 31.12., dobijaću 100% porodiljsko.




buhla -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (24.1.2010 18:22:47)

rok je mesec dana kasnjena za prijavu, tako da tasho gledaj da se sto pre prijavis!! [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>