Decija nedelja (Puna verzija)

Forum >> [Dete] >> Deca



Poruka


Anoniman -> Decija nedelja (6.10.2009 17:12:06)

U nedelji pred nama od 5-11oktobra u Srbiji će se obeležiti Dečja nedelja.  Svi se slažu da je usvajanje Povelje o pravima deteta  prava stvar, i svi je se obično set_e početkom oktobra, što je za svaku pohvalu,ali briga o deci i njihovim potrebama i pravima, postoji tokom čitave godine.

Vekovima su odgajane generacije dece koja su odrastala bez Povelje, zaštićene ljubavlju i toplinom porodičnog doma, pravičnim autoritetom nastavnika,i izrastale u časne i poštene ljude. Danas i pored donete Povelje koja reguliše prava deteta, mnoga pitanja i problemi dece ostaju nerešeni.

U Srbiji danas živi oko milion i 400.000 dece do 18 godina, što čini 20 posto ukupne populacije. Tužan podatak da otprilike pola miliona njih živi ispod ili  neposredno iznad granice siromaštva,i da postoje i oni koja se svakodnevno bore za goli život.

U našjoj neposrednoj okolini žive  deca lišena roditeljskog staranja,deca ulice,zlostavljena deca, deca koja žive na samoj margini društva, koja se ne retko kriju i od samih ljudi  koji hoće i žele da im pomognu. Veliki broj dece žive u nehigijenskim naseljima, bez vode i struje. Njima je neophodna velika pažnja društva kako bi postali njegovi ravnopravni članovi. Pružimo im preko potrebnu pomoć.

Postoje i društveno "nevidljiva" deca, bez dokumenata, koja nisu upisana  u matične knjige rođenih, bez državljanstva, deca koja nemaju zdravstvenu zaštitu jer roditelji ne mogu da im obezbede overene zdrastvene knjižice, deca ometena u psihofizičkom ravoju, deca sa poremećajima u ponašanju, deca koja ne pohađaju osnovnu školu, deca obolela od teških i retkih bolesti... U teškom položaju su i deca iz izbegličkih i romskih porodica. Veliki procenat dece iz romske populacije živi u nehigijenskim naseljima, 20 posto zaostaje u razvoju a ima i onih koji nemaju obrok svakog dana.

  Znate li da postoji izvestan broj mladih, koji nisu ničiji? Bez obrazovanja, bez roditelja i bliže familije, bez dokumenata, neretko mentalno oboleli i bez legalnog zaposlenja. O njima, osim u retkim slučajevima niko ne brine, prepušteni su sami sebi. Neki od njih nisu čak ni statistički podatak.

Pojaviće se najverovatnije u crnim hronikama, kao siva brojka kriminaliteta.

Veliki broj dece koja nisu obuhvaćena gore navedom statistikom, iako žive sa oba roditelja, često odrastaju u mikrookruženjima u kojima se ljubav i razumevanje zamenjuju sukobima i agresijama različitog tipa. Ovi sukobi i agresije (mnogi njihovi vidovi), ostaju dugo nevidljivi i neotkriveni a često se i prećutno preko njih prelazi, sve dok ne dobiju dramatičan karakter.  S druge strane, sukobi i agresije su i značajan deo makrosocijalnog okruženja u kome deca žive. Da li postoji sistematska prevencija devijantnih problema i pojava, kod dece od strane nadležnih institucija?

Deca trebaju i moraju  da budu od strateške važnosti za našu zemlju, jer su ona jedina naša budućnost.

Zato i apel svim ljudima, naročito onima na višim instancama - nemojte se baviti samo sobom i svojim foteljama već se set_ite dece i omladine i, ako niste, upoznajte se sa  njihovim problemima,i pomognite deci kako bi imala srećno detinjstvo i odrastala u što boljim uslovima, i ne samo u Dečijoj nedelji već tokom cele godine, jer sve su nedelje- dečje.


Mislim da je ovo sushtina svega...




Lu -> RE: Decija nedelja 05.- 11.10.2009 (6.10.2009 17:37:19)

I kod nas u vrtiću je obilježena[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Anoniman -> RE: Decija nedelja 05.- 11.10.2009 (6.10.2009 19:40:39)

Ja se setjam kad sam u shkoli bila da smo obelezavali.... ali sada....smatram da je to glupost ukoliko se ostalih nedelja u godini ne poklanja paznja deci...

Kad je ova nedelja svi se sete i napushtene dece, i obolele, i zlostavljane...a cele godine niko ne mari...[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Maya21 -> RE: Decija nedelja 05.- 11.10.2009 (6.10.2009 21:31:34)

Mm pošto radi u školi a i predaje likovnoima ove nedelje malo više posla . Sutra ide na salaš na Čenej da otvori malu likovnu koloniju, a Makiju je cela nedelja u vrtiću ispunjena raznim aktivnostima, npr danas su crtali po asvaltu na jednom platou u blizini vrtića[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Brisani korisnik -> [Obrisana poruka] (7.10.2009 7:57:11)

[Sadržaj poruke je obrisan]




kovo -> RE: Decija nedelja 05.- 11.10.2009 (7.10.2009 11:16:26)

Pozdrav svima!

Ja sam htela da vodim dete na deciju nedelju negde u grad,da pogledamo neku predstavu,da ucestvuje u nekim igrama za decu,ali nigde na internetu ne mogu da pronadjem program kao ni mesto gde se odrzava sta.Dali neko ima neku informaciju povodom toga?

Pozdrav






bokicans -> RE: Decija nedelja 05.- 11.10.2009 (27.9.2011 21:52:08)

Jel neko zna kada je ove godine,posto vidim da seta svake godine?




New Mom -> RE: Decija nedelja 05.- 11.10.2009 (29.9.2011 12:13:38)


IZVORNA PORUKA: bokicans

Jel neko zna kada je ove godine,posto vidim da seta svake godine?

Od 3.10. do 9.10.2011.




New Mom -> RE: Decija nedelja 05.- 11.10.2009 (3.10.2011 21:39:04)

KL je mala, ali i njihova grupa u vrtiću ima program za ovu nedelju.[sm=smiley1.gif]
ponedeljak: druženje sa "komšijama" (grupa iz susedne sobe)
utorak: žurka iznenađenja
sreda: maskembal
četvrtak: mini predstava (starija deca im spremaju)
petak: zajednički projekat sa temperama




Maya21 -> RE: Decija nedelja 05.- 11.10.2009 (3.10.2011 21:41:28)

moj Maki se jako radovao decijoj nedelji a sad je bolestan pa ne moze da ide u vrtic [sm=smiley13.gif] imaju organizovan odlazak u pozoriste mladih, maskenbal i u petak, cini mi se, neku zurkicu [sm=smiley1.gif]




Anoniman -> RE: Decija nedelja (3.10.2011 22:56:58)

PONEDELJAK - BUKVAR DEČJIH PRAVA

UTORAK - PREDŠKOLCI IDU U GOSTE U VRTIĆ ‚‚ZEMLJA ČUDA‚‚  DECA IZ MLAĐE I STARIJE GRUPE IDU NA NOVOSADSKI OTVORENI UNIVERZITET NA VAJARSKU RADIONICU

SREDA - PIDŽAMA PARTY

ČETVRTAK - KONCERT MUZIČKE ŠKOLE NA NOVOSADSKOM OTVORENOM UNIVERZITETU

PETAK - POZORIŠNA PREDSTAVA ‚‚KO SE BOJI VUKA JOŠ‚‚ U IZVOĐENJU POZORIŠTA IZ KOFERA




Lu -> RE: Decija nedelja (4.10.2011 8:12:14)

Petak-posjeta policiji
Ponedjeljak- pojeta bolnici, darivanje i recitiranje bolesnicima i posjeta željezničkoj stanici (pošto su blizu)
Utorak- slikanje na otvorenom u centru grada, (štafleraji, krede, otisci rukica itd...)
Srijeda- posjeta osnovnoj školi
Četvrtak- posjeta crvenom križu i darivanje onoga što smo skupili u vrtiću
Petak- Multiplex kino (Kralj lavova)
Ponedjeljak- igre bez granica (trke u vrećama, povlačenje konopca itd...)
Utorak-posjeta vatrogascima




Lu -> RE: Decija nedelja (4.10.2011 8:14:05)

Ova nedjelja kao i cijeli mjesec je posećen učenju građanskog vaspitanja, tolerancije i pravde[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




lesica -> RE: Decija nedelja (4.10.2013 10:56:08)

Prva nedelja u oktobru je posvećena deca!
Od 7. do 13. oktobra se obeležava Dečija nedelja 2013

Kakvi su planovi vrtića/ škola u koje idu dečica? Ima li kakvih priredbi, radionica, hoće li voditi decu na neke izlete?

Koliko sam do sad upućena, u L vrtiću cele iduće nedelje imaju neke priredbice, pozorište, imaćemo radionicu, i da (kako to smem da zaboravim) žurku za decu [sm=bravo.gif]




lesica -> RE: Decija nedelja (4.10.2013 10:58:19)

IZVORNA PORUKA: bea83

Kod nas je danas šeširijada povodom dečije nedelje [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Ima li kod vas u vrtićima danas neke svečanosti?
Mi smo imali zadatak da napravimo šešir/kapu sa jesenjim motivima. Srećom pa nam je baba umetnička duša inače bi Viki išao sa običnom kapom sa zaheftanim lišćem, jer mama apsolutno nema talenta a tata koji ima, radi ceo dan[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Da vidite te šešireee jutros[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image] ili su ljudi jako talentovani ili su se baš potrudili i unajmili nekog da to napravi[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

IZVORNA PORUKA: lesica RR

Bea, mi sledeće nedelje cele nedelje imamo fešte [sm=smiley36.gif] a 20.9. smo imali priredbu dočekivanja jeseni.

IZVORNA PORUKA: Torbica

Bea, divno! Ni ja nisam umetnicka dusa, svake godine pravimo sesir i uvek ima toooooliko lepih da sam pocela na YouTube-u da gledam i pomognem svojoj (ne)kreativnosti... Prosle godine nam je bio od papira sa gomilom crteza.. A secam se da i za prolecni bal isti taj sesir se opet nosi, ako prezivi naravno! Kod nas nema nista za sad u najavi.

IZVORNA PORUKA: Sesilija 83

Unasem vrticu je sesirijada zakazana od ponedeljka...ali za ove bebace nema nista...sto je dobro s obzirom da ja jedva ukrasim tortu a kamoli sesir nepravilnog oblika... sreca imamo babu vaspitacicu pa ce za naredne godine da je angazujemo...

IZVORNA PORUKA: Peace*

Kod nas je sledeća nedelja "Dečija nedelja":

pon
- Razgovor o dečijoj nedelji
- Razgovor o dečijim pravima

ut
- pozorišna predstava "Zeka lepotan"
- crtanje kredama u boji, ukrašavamo dvorište

sre
- izlet na salaš
- mlađa grupa: Mali bioskop

četvr
- Žurka u pižamama

pet
- kulinarska radionica





Olga75 -> RE: Decija nedelja (8.10.2013 16:07:48)

evo kakav je raspored u zvercicinom vrticu :
ponedeljak : isli su u muzicku skolu , upoznavali se sa instrumentima i imali mali koncert
utorak : poseta zoo vrtu
sreda : poseta poljoprivrednom domacinstvu u Tavankutu
cetvrtak : poseta muzeju
petak : poseta stampariji Cikos
a njene utiske cu na kraju nedelje da napisem [sm=smiley1.gif]




New Mom -> RE: Decija nedelja (7.10.2014 21:35:06)

Sta vasi klinci rade ove nedelje?

Kod mojih:
ponedeljak - razgovori o drugarstvu i drugarima
utorak - poseta iz drugog vrtica (kod Kace); pravljenje likovnog projekta za druge drugare (kod Kolje)
sreda - pozorisna predstava (kod Kace); poseta drugarima u susednoj sobici (kod Kolje)
cetvrtak - ucenje o rasi (Kaca); pesme o drugarstvu (Kolja)
petak - sadjenje drveta u dvoristu uz druzenje sa Lj. Rsumovicem




serpica -> RE: Decija nedelja (7.10.2014 22:21:23)

Moja starija u skoli nista posebno,imaju susrete skola u sporotvima pa tu ucestvuju,a mladja vise nije u vrticu vec u pripremnoj grupi pri skoli,pa ce u cetvrtak da prave maskembal i da setaju po gradu [sm=smiley1.gif]




Klarita -> RE: Decija nedelja (7.10.2014 22:24:50)

Klara neAm pojma sta danas bilo, ali juce crtali nesto kredama po dvoristu. Sutra imaju predstavu, u cetvrtak radionica sa nama roditeljima, tema Porodica[sm=zmeden.gif] petak opet neam pojma, nemajka ja.




Klarita -> RE: Decija nedelja (9.10.2014 15:39:27)

Evo sa radionice Klarin crtez/delo ja presrecna. Moja ideja, a njenih ruku delo sve do jednog detalja, cvetice kao okvir radila ja[sm=smiley1.gif] Tema porodica
[img]http://www4.slikomat.com/13/1009/f8d-201410.jpg[/img]
Koja god radionica bila u vrticu ja njoj dam da radi, a ja usmeravam i dajem joj ideje. Uvek se nerviram sto majke zasednu i krenu da rade pa onda ispadnu dobri crtezi/ukrasi/jaja i ostalo[sm=smiley13.gif] Ali sad sam prezadovoljna. Slikacu ceo pano sutra, pa cu staviti, nije sto je "rad" nas ali je najbolji[sm=smiley1.gif]




Olga75 -> RE: Decija nedelja (9.10.2014 15:45:09)

Decija nedelja u Marijinom vrticu je ovako organizovana :
ponedeljak - razgovarali su o drugrastvu i decijim pravima
utorak - poseta salasu na Bikovu
sreda - poseta ZOO vrtu
cetvrtak -poseta karate klubu
petak - odlazak na obliznje igraliste i priredba za prvake




mila83 -> RE: Decija nedelja (1.3.2015 23:33:46)

Kod nas se uvek lepo obelezi Decija nedelja.Bude raznovrsnih aktivnosti,obavezno jedan dan imaju maskenbal povezan sa izabranom temom za Deciju nedelju, budu razne radionice,decije predstave...pravi praznik za oci,usi i dusu.Mi sa uzbudjenjem cekamo svake godine!




veselicaa -> RE: Decija nedelja (2.3.2015 18:13:35)

I kod nas se lepo proslavi decija nedelja.Imaju deca svaki dan tokom nedelje neka desavanja,maskenbal,predstave uce pesmice,prave neke kreativne radionice,ma bas bude divno.




Bibilib -> RE: Decija nedelja (2.3.2015 18:36:29)

I kod nas je isto kao sto je Veselica opisala,uce se pesmice,pripremaju predstave,prodaju radovi iz kreativne radionice i bas je veselo...[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Olga75 -> RE: Decija nedelja (4.10.2019 14:53:12)

Stiže dečija nedelja [sm=bravo.gif]
moje veliko dete će u nedelju ići kod drugarice da prave tortu
jš sam zbunjena i moram da zovem mamu da vidim da li ona žena uopšte zna šta joj je dete za nedelju isplaniralo [sm=smiley36.gif]
elem, tortu prave jer u ponedeljak je takmičenje u kulinarstu
u utorak se igraju - zamena uloga, Zver će da bude bibliotekarka
u sredu je jesenji kros
u četvrtak je sportski dan i dan za park
u petak talen šou.
ovo je program za " velike"
Raduju se dečijoj nedelji, već su uspeli da se posvađaju oko takmičenja u kulinarstvu [sm=smiley36.gif]
e,daaa, sutra idu na Šupljak, Ludoš i ludila. Pešačenje i svašta piše da će da bude. Profesor fizičkog je jedan hrabar čovek, mada njih iz razreda ide šestoro jer nije obavezno.
Eto, škola je baš angažovana i za male i za velike [sm=bravo.gif]
Apdejtovaću dan za danom [sm=smiley36.gif]




Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>