Kolposkopija i biopsija (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Porodično zdravlje



Poruka


Anoniman -> Kolposkopija i biopsija (2.2.2009 9:14:09)

Kolposkopija je metoda promatranja stidnice, rodnice i vrata maternice uz pomoć kolposkopa - specijalno za tu prigodu konstruiranog pokretnog mikroskopa uz uvećanje od 6 - 40 (najčešće 12) puta. Točnost ove metode leži između 60 - 85%, u kombinaciji s citologijom 98 - 99%. Učestalost lažno-pozitivih nalaza se procjenjuje na 7% i lažno-negativnih dijagnoza na 13%. Kolposkopija je izvanredna dijagnostička dopuna citologiji. Omogućava pouzdanu procjenu lokalizacije i proširenosti patološke epitelne lezije, te ciljanu biopsiju iz suspektnog područja.
Izvor: poliklinika-harni.hr

dodala guppy:
[image]http://www.hopkinsmedicine.org/cervicaldysplasia/images/colposcopy.gif[/image]

Izvor: Hopkinsmedicine.org

*** *** ***

A o biopsiji samo ovoliko:
Biopsija = uzimanje uzorka tkiva grlića materice
Šalje se na analizu, da se utvrdi oštećenje tkiva

Čitaj više o Tumačenje PAP / CIN <-- klik

[image]http://www.womenhealthzone.com/wp-content/uploads/2008/04/cervical-biopsy.jpg[/image]
Izvor: womenhealthzone.com

Neki rade biopsiju "na živo", a neki sa lokalnom anestezijom (sprej/injekcija u grlić materice).




kumara -> RE: Kolposkopija (3.2.2009 1:22:56)

Jao kako ja mrzim taj kolposkopski pregled!!!! Muka me hvata od njega!




Anoniman -> RE: Kolposkopija (3.2.2009 18:25:29)

Iz ličnog iskustva?




Jacaca -> RE: Kolposkopija (3.2.2009 19:32:34)

Meni nije neki problem kolposkopija,hahaha obzirom na moje godine nije ni cudo[sm=smiley1.gif] to se radi jednom godisnje a posto ja imam tih jednom godisnje, puta puno godina, navikla sam se valjda[sm=smiley1.gif] Ma stvarno nista pregled grlica materice.Sto da li neko ima lose iskustvo?




Jacaca -> RE: Kolposkopija (3.2.2009 19:35:12)

Tasho, stavi temu histeroskopija, jako me interesuje da li je neko jos radio nazivo, da li sam ja luda ili to stvarno boli, posto mi je ostalo u losoj uspomeni.




kumara -> RE: Kolposkopija (3.2.2009 23:32:54)

Ma meni je to uzasno, a na zalost sam ga radila vise od jednom godisnje. Nije da boli, nego mi je osecaj odvratan kad premazuju grlic onim rastvorima. [sm=smiley36.gif]




kumara -> RE: Kolposkopija (3.2.2009 23:35:26)

Tasho, evo i strucnog objasnjenja procedure, a na sajtu izvora imas i slike... [sm=smiley36.gif]

Kolposkopija je dijagnostička procedura kojom se pod svetlom, uveličavajućim optičkim aparatom (kolposkopom) prate promene na tkivu grlića materice, vagine i vulve.

Cilj kolposkopije je:
* rano otkrivanje početnih promena tkiva na površini vrata materice, a koje mogu postupno prerasti u rak vrata materice,
* tačna procena mesta i stepena proširenosti takvih promena,
* mogućnost prepoznavanja promena povezanih s HPV virusom (humani papiloma virus) koji je direktno odgovoran za nastanak raka vrata materice,
* sigurno prepoznavanje već postojećeg raka vrata materice u početnim ili u naprednim stadijumima.


Tehnika kolposkopije:
Kolposkopija se vrši tako što se prvo aplicira speculum da bi se kolposkopski pregledali vagina i grlić materice.

Premazivanjem grlića 3% sirćetnom kiselinom, otklanja se višak sluzi, dok epitel grlića bubri i promene postaju vidljivije. Dejstvo sirćetne kieline traje 2-3 min, te se u slučaju dužeg trajanja pregleda grlić premazuje više puta.

Po završenom pregledu grlića sirćetnom kiselinom, grlić se premazuje Lugolovim rastvorom (rastvor koji sadrži jod). Zdrave ćelije pločasto slojevitog epitela sadrže glikogen koji je jod pozitivan (grlić dobija tamno braon boju), a ćelije cilindričnog, displazičnog epitela, kao i maligne ćelije, ne sadrže glikogen i jod su negativne. Ovo premazivanje grlića jodnim rastvorom zove se Schillerova proba.

Kolposkopski pregled se radi na istom stolu i u istom položaju kao obični ginekološki pregled, obavlja se nakon prestanka menstruacijskog krvarenja, ili sredinom ciklusa. Pregled nije bolan, a nelagodan je kao i svaki ginekološki pregled s uzimanjem Papa-testa.
Kolposkopija traje oko 15 minuta i ne radi se pod anestezijom. Ako je potrebno uzeti komadić tkiva za analizu (biopsija) tada se može dati kratkotrajna lokalna anestezija u sam vrat maternice.

Izvor: advitam.co.rs




Anoniman -> RE: Kolposkopija (4.2.2009 8:01:06)

Jacaca, kažeš da se to radi jednom godišnje? [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Meni to nikada niko nije ponudio da mi radi, niti mi je rađeno. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]

Hvala Lenka... [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




kumara -> RE: Kolposkopija (5.2.2009 5:18:50)

Mislim da u teoriji treba da se radi ednom godisnje, ali da je rade samo ako za to zaista postoji neka potreba. Ja sam imala promene na grlicu materice, pa mi je zato radjena.




Anoniman -> RE: Kolposkopija (5.2.2009 8:56:57)

To je ono kao kada radiš PAPP, radi i kolposkopiju? [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




kumara -> RE: Kolposkopija (6.2.2009 0:02:35)

Pa da, oprilike tako. Mada sam ja i Pap radila vise puta godisnje. [sm=smiley36.gif] Sva sam felericna!!!




Rivana -> RE: Kolposkopija (29.3.2009 17:02:48)

Meni su u trudnoci radili dva puta pregled zbog loseg papa testa nasli mi neki polip, i rekli da dva tri meseca nakon porodjaja dodjem opet da urade i papa i pregled. Uh........moram ici ovih dana[sm=smiley13.gif]




kumara -> RE: Kolposkopija (29.3.2009 18:31:13)

Idi obavezno!!!!




Rivana -> RE: Kolposkopija (29.3.2009 18:36:14)

Idem, kad se mora mora se!!!!!!




Verus -> RE: Kolposkopija (29.3.2009 18:46:07)

Meni je ovo radjeno kada su  mi nasli los papa....isla sam prvo na kolposkopiju, pa su pomocu toga odredili koju cu operaciju raditi:  zamrzavanje, laser, konsku opraciju.....ja sam na kraju imala laser, zamrzavanje moze da se radi valjda kada je najblazi oblik losih celija, tj. dok nisu duboko zahvatile.  Posle sam isla na papa svaka 3 meseca, nekoliko puta pa svakih 6, pa nazad na jednom godisnje.  NIkada mi vise nije radjena kolposkopija posle toga...




Rivana -> RE: Kolposkopija (29.3.2009 19:16:15)

Meni je papa bio los pa su mi radili kolposkopiju pa ponovo papa pa opet kolposkopija i sve to u 7,8, mesecu trudnoce, osim tog polipa nista nisu videli, doktor je rekao da je moguce da polip sam otpadne tokom porodjaja, kaze da je on nastao dejstvom hormona, bio je velicine graska. Nista mi nisu hteli raditi zbog trudnoce. Rekao je da tri meseca posle porodjaja dodjem da ponovimo papu i pregled, sad planiram da uzmem uput jer u bolnici to radim, pa da vidimo kakvo je stanje iskreno jako me je strh[sm=smiley13.gif]




Rivana -> RE: Kolposkopija (29.3.2009 19:16:58)

Verus koja grupa ti je papa bio




Rivana -> RE: Kolposkopija (29.3.2009 19:17:58)

mislim koja grupa?




Verus -> RE: Kolposkopija (29.3.2009 19:23:29)

Rivana stvarno ti ne bih znala reci....operaciju sam imala pre 9 godina, 2000-te tad sam imala 20 tj. tek napunila 21...to mi je sve radjeno u americi, a nikada mi ni su rekli koja je grupa up itanju...koliko se secam radili su i tstove na virus i nasli su da imam neki, ne znam koja grupa..sto vecina zena i ima sa abnormalnim papa testom.  Ko sto pticica rece nit sam menjala partnere, pa eto nesto ti se desi, a da sam menjala mozda ne bi...ma sve zavisi i od sklonosti organizma virusima, a moj bas jeste sklon. 

Po tome da se zamrzavanje radi u blazem obliku, pa onda laser, pa onda konska operacija (gde se ukloni deo grlica materice jer je veliki deo zahvacen celijama,tj. otisle su "duboko",) mislim da sam bila neka srednja grupa, tj. ne najbolja opcija (zamrzavanje meni ne bi pomoglo jer je bilo malo dublje), pa su mi laserski skinuli slojeve grlica materice, operacija je trajala oko pola sata- o da, posle kolposkopije su mi radili i biopsiju grlica i materice, gde su cupkali delove tkiva za test.  Sve u svemu lepo je bilo odradjeno, sa tim sam ovde bila zadovoljna, ostalo vec nisam...




kumara -> RE: Kolposkopija (29.3.2009 19:26:33)

Rivana, meni je PAP bio 3. grupa, pa su mi zato radili kolposkopiju gde su se videle promene na grlicu, i na kraju sam radila biopsiju.




Rivana -> RE: Kolposkopija (29.3.2009 19:29:49)

Hvala Bogu da je to sad iza tebe. Steta sto si tako mlada morla da se susretnes sa tako ozbiljnim zdravstvenim problemom.




Rivana -> RE: Kolposkopija (29.3.2009 19:30:40)

Lenka i sta je pokazala biopsija




Rivana -> RE: Kolposkopija (29.3.2009 19:32:12)

Lenka jesu li ti posle bopsije dali neku terapiju?




Verus -> RE: Kolposkopija (29.3.2009 19:40:54)

Da kucam u drvo, svi papa sve ove godine su bili normalni..




Rivana -> RE: Kolposkopija (29.3.2009 19:44:38)

Ma, jako je bitno raditi papa test, ja sve moje drugarice teram malo su nemarne. Piscu kako sam presla na pregledu i kakav je papa sada jer planiram ove nedelje da idem samo da vidim kad doktor radi drzite mi pesnice[sm=smajl.gif][sm=smajl.gif]




Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>