RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (Puna verzija)

Forum >> [Dete] >> Od đačića do đaka



Poruka


Tiziana -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (24.5.2020 13:16:56)

Sada su odjednom sva deca genijalci.. Tako mi se cini.Roditelji se utrkuju cije ce dete ranije da picne da cita i pise i zna vise.. i svi se odusevljavaju i govore im da odgajaju male genije. Kada se dodje u skolu postaje jasno dasu deca daleko od genija i da je zapravo najveca vecinacdece sasvim prosecna, kako i treba da bude.

Mi imamo 2 mame u odeljenju, jednoj je dete krenulo sa 7,5, drugoj sa 6,5,u decembru napunio 7.Obe izuzetno ambiciozne i guraju decu i stalno u nekom sukobu. Majka od ovog mladjeg stalno pitencira da je on mladji od drugih ne bi li njegove uspehe ucinila jos vecim.. 
Moja dobra drugarica ima sina koji je u maju rodjen i ona veruje da je on napredan i da treba da krene sa 6 god i par meseci, jedva smo je odgoborile od toga. Ne znam kud ljudi zure? Mislim da samo deci prave nazao svojim suludim ambicijama i raznim tripovima. 




Olga75 -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (24.5.2020 13:30:18)


IZVORNA PORUKA: Mirko Svirko

Ne forsiram ja. Nego se brinem da nije on zbunjen. 

Odlucice na kraju. On sve radi i levom i desnom. Zato sam mislila mozda je zbunjen. Pitala sam ga kako mu je lakse. Ali njemu je sve lako i lepo 🤔😁

Moja M je i dalje ambidekstra, peti razred je. Piše desnom, češlja se levom, seče levom, pertle vezuje "naopako" - tko joj otac govori. Ja sam levoruka, kažu da to ima nekog uticaja. Što se tiče pisanja- mrljava je i poprilično neurednog rukopisa. Krenula je u školu sa svojom generacijom- u septembru u školu a sedmi rođendan u oktobru.
Eto, iskustvo sa zvercicom.
PS bili kod psihologa i logopeda i defektologa reedukatora. Čak je bilo sumnji da je disleksična ali ništa od toga, samo je ambidekstra.




Ivanka 75 -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (24.5.2020 14:09:12)

Ja sam do 5og razreda bila ambidekstra. I to mi bas bilo cool 😎 Mada su me forsirali da pisem desnom iako sam levoruka.
Valjda sam se navikla da pisem desnom rukom a levom odvikla. Mada i sad mogu levom da pisem. Mozda bi mi trebao koji dan da se uvezbam. 
Dete mi je levoruko otkako je prvu igracku uzela u ruku. Gde bas to od tebe da nasledi?-rece moja svekrva jednom.





pari -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (24.5.2020 14:28:22)

Ja sam januarsko dete, krenula sam sa 6 god i 8 meseci i to u rusku skolu. Ali tamo se tad i kretalo u skolu sa 6 tako da sam bila sa vrsnjacima. 

Moj M ce sad u julu 6 i ne bih ga upisivala u skolu sad. Mislim da ce za godinu dana biti spremniji. A i sto bih mu oduzimala tih godinu dana bezbriznosti...




Mirko Svirko -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (24.5.2020 15:09:38)

Tiziana, u potpunosti se slazem. 

Znam zenu koja uci svoje dete ds racuna i pise.Meni je to rano i ne vidim da ima potrebe. Neka se izigra i masta dok je jos u ovom periodu. U skoli ce uciti. A sada se svi nesto takmice i bas je bezveze.




Ivanka 75 -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (24.5.2020 15:57:24)

A jos kad roditelji staaaaalno detetu govore mako je najbolje, najpametnije i sve zna najbolje da radi, a onda dodje drugo dete koje je u svemu bolje, e onda ovo prvo pukne i ne moze da podnese poraze. Jer je kod kuce uvek pobedjivalo u sahu, ne ljuti se covece, sve mu bilo podredjeno.
Sto kaze Maslacak, trudim se da se konrolisem kad je moje dete u pitanju. Ja iskreno zelim da je ona genijalac ali nije 😊 Sasvim prosecna levoruka devojcica. 




physio70 -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (24.5.2020 16:20:01)

Pa sta i da je genije? Sta to garantuje sutra? Treba pustiti decu na miru i ne pritiskati ih.




Ivanka 75 -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (24.5.2020 16:40:10)

Pa to je razlika izmedju mene i onih koje za svoje dete tvrde da su genijalci otkako su se rodili 😊




Maslacak15 -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (24.5.2020 16:50:12)

ko sto rekoh uspeh nije samo memorisati stvari. uspeh u skoli i u zivotu je kompleksna stvar i ima jaku psiholosku komponentnu. jedna od vaznih je i mozivacija i radna navika. i to moze biti problem deci koja dodju u prvi razred i ne moraju da rade nista jel znaju sve. ko ne stvori radne navike na vreme posle ima problem.


mnogi roditelji lece svoje neispunjene ambicije i frustracije preko dece. jedno je voleti svoje dete i zeleti mu najbolje a drugo ocekivati da dete mora da postigne ovo ili ono. kako kaze kineska poslovica ako nekog nahranis ribom nahranio si ga za jedan dan a akonga naucis da peca nahranio si ga za ceo zivot. uloga skole je da steknu znanje i.postanu smaostalne licnosti. ako ovo drugo zaboravite dzaba krecenje. znam da je tesko odoleti iskusenju, ali treba se uvek zapitati, kad "stitim" dete  dali mu stvarno koristim ili cinim medvedju uslugu....nekad nije lako uociti razliku.
 




Misha i Ljisha -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (25.5.2020 9:29:10)

[sm=smiley36.gif]sad sam se setila situacije kad je D imala 5 god. Mi kod dr u cekaonici a neki mali zna sva slova, latinice, mladji od nje. Kaze mama ide i na kineski i nemam pojma sta sve nabraja zena. Tek ce D. Mama on je PRVO isao u skolu pa onda u vrtic [sm=jezicek.gif]

Sta znam, eto D kao medju najmladjima u razredu, ima mozda jos njih dvoje sto su mladji od nje, ona je pu pu pu...samostalna, cak i oko ove onlajn skole. Otvorila sam joj gmail nalog, na kompu i na telefonu svom ima googlclassroom aplikaciju izvoli i gledaj jel uciteljica poslala domaci. Izvoli gledaj sadrzaj gde se nalazi sta u citanci i td. I sad ce neko skociti na mene jaooo dajes joj telefon i komp. DA! dajem joj jer treba da bude kompjuterski pismena a ne samo da koristi sprave za gluposti. Treba da zna da to necem i sluzi. Naucila je da gleda lepo u sadrzaj i nadje odredjenu lekciju. Ustvari ju je ova onlajn skola jos vise stvari naucila iskreno. I dokaz da deca to mogu i sama. Ja sam prezadovoljna a stvarno sam bila u strahu da li ce ona sve to moci. Zato i kazem da mi se ja P sad nekako prekasno da krene sa 7 i po[sm=smiley36.gif] Radna navika je stvarno nesto sto se stice. Bez toga nema uspeha. I mislim da smo eto postigli zeljeni cilj. Dete samostalno i odgovorno. Sama dodje i kaze uciteljica je poslala domaci. Proveri vise puta na dan gugl ucionicu i mail. I td i td. Tako da je eto do nas roditelja i roditeljskog nekog straha. Jesam se ja bojala ali nisam nikad prebacila strah na nju.




Ivanka 75 -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (25.5.2020 15:02:52)

Ljisho, ko da sam ja pisala 😂
Konacno je I morala da se lati kompjutera i nauci kako se ukljucuje 😂 Zna i sta je chrome i uloguje se u avoj gmail i za ucionicu i na skajp. 
Kako god okrenes neko ce biti nezadoovljan skolom iz ovog ili onog razloga. I uvek ce se neko naci uvredjen i ima da digne nos. Nasa uciteljica je stvarno revnosna, svaki dan instrukcije za taj dan, sta je za domaci, sta obnoviti, sta ne raditi👍I meni licno je to OK. Jesu deca sad upucena iskljucivo na nas ali i to je kratkog veka. 




Ana RR -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (25.5.2020 15:36:16)

Lako je nama koji smo kompjuterski veoma pismeni, i naša deca već znaju ihahaj, ali ja gledam kod M u razredu koliko ima roditelja koji se ne snalaze mail da pošalju. Jednom prilikom je učiteljica napisala u grupi da moli roditelje da joj ne šalju jednu po jednu sliku već da ih pošalju u jednom mailu. A ja prebacujem u pdf, sredim, složim po datumima, predmetu... Moj ocd mi ne bi dozvolio drugačije [sm=smiley36.gif]




Mirko Svirko -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (25.5.2020 15:45:54)

Ljiso, taman posla.. deca i treba da znaju da to necemu sluzi sem igrica itd.itd..

U grupici mog M ima dece koja imaju svoj tel. I on jednom prilikom kaze kako bi voleo da dobije samsung.. kaze to je jedan drug trazio od deda Mraza 🤔Svi imaju sada 5 god.




jess021 -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (25.5.2020 15:49:48)

Ana, ocd🤣


Koliko mi nam zivot bio laksi bez njega. 
Ja i dalje tvrdim da nema nikakve prednosti od kretanja sa 6 godina. 




Sanjica26 RR -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (25.5.2020 15:50:22)

Da, mnogi roditelji ne znaju kako funkcionisu mailovi. Vazno da imaju profile na facebook. Dugo sam koleginici slala mailove i kucala je neke tabele. Ona jednostavno kaze da ne zna, a 24 sata visi na fb.
Moja T je krenula sa 6 i po godina u skolu. Prvo sam bila skepticna jer je bila emotivno nezrela. Testiranje je pokazalo da je ona spremna i da nema potrebe odlagati. Bila je pedagog u pravu. Samostalna je. Sve na vreme i sama obavlja. Ne podsecam za domaci. Ona zna kad treba da se posalje. Sama slika i posalje. Uz ovu online nastavu je jos vise naucila i druge alatke na racunaru. 
Sofi fali tri meseca do 7 godina, od pocetka septembra. Za nju se uopste ne brinem kao sto sam brinula za T jer je emotivno nezrela. Ona je skroz drugacija. Odlucna, zrela, opismenila se pre vremena. Juce nas je iznenadila jer zna i da gleda na sat. Mm joj je jednom objasnio, ali nisam znala da je tako brzo shvatila. 
Ne treba odlagati skolu ako je procena pedagoga drugacija. Ako vam se ucini sada da je dete nezrelo, za par meseci stvari ce se promeniti. I ne treba razmisljati unapred. 





Sanjica26 RR -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (25.5.2020 15:52:31)


IZVORNA PORUKA: jess021

Ana, ocd🤣


Koliko mi nam zivot bio laksi bez njega. 
Ja i dalje tvrdim da nema nikakve prednosti od kretanja sa 6 godina. 



Nema, ali zakon je drugaciji.




Ana RR -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (25.5.2020 16:29:52)


IZVORNA PORUKA: jess021

Ana, ocd🤣


Koliko mi nam zivot bio laksi bez njega. 



[img]https://i.postimg.cc/CdNc9QBS/ocd.jpg[/img]




Ivanka 75 -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (25.5.2020 16:40:09)

I ja sam prve nedelje prebacivala u pdf pa sve u jedan fajl dok nije krenula gugl ucionica 😂
Ja sam primetila da neki rpditelji nisu hteli da se potrude oko svog deteta za vreme ove situacije. Ili su se trudili na neki svoj nacin ali stalno imali zamerke i stalno im nesto ne odgovara. Mislim da su mnogo energije uludo utrosili u zamerke a detetu urusili i samopouzdanje i ljubav prema skoli. Slusam tu decu ovih dana napolhu, sve najgore o skoli pricaju. 




smoli -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (31.8.2021 18:05:09)

Mislim da nema potrebe forsirati decu da ranije krenu u skolu. Kako to objasniti ambicioznom roditelju, pa tesko 🙂





Dragica Draga -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (19.9.2021 10:15:29)

Ja mislim da pre 7 nema potrebe...




flamingos -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (19.9.2021 10:54:19)



IZVORNA PORUKA: smoli

Mislim da nema potrebe forsirati decu da ranije krenu u skolu. Kako to objasniti ambicioznom roditelju, pa tesko 🙂


Apsolutno se slažem.





Dragica Draga -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (19.9.2021 12:09:37)

Tako je, ima toga najvise, da roditelji forsiraju a ne budi realni...




Sanjica26 RR -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (19.9.2021 13:41:49)



IZVORNA PORUKA: smoli

Mislim da nema potrebe forsirati decu da ranije krenu u skolu. Kako to objasniti ambicioznom roditelju, pa tesko 🙂





Ja u mojoj okolini znam samo jednu osobu, čija deca su krenula ranije samo da bi bili kod iste uciteljice od starije seke. Što je po meni skroz bezveze. 




Maslacak15 -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (19.9.2021 15:54:39)

ja mislim da bi trebalo staviti granicu na 1.06 i verujem da je dosta kasno kretati sa 7,5 godina. nisam ni za super rano kretanje, moj F je 15.12. i pretila mu je opasnost da mora da krene sa 5 i 8 meseci sto je bilo stvarno prerano i ja sam bila protiv. krenuo je sa 6 i 8 meseca. ali je S aprilsko dete i za njega je vec bilo sasvim olk. znaci krenuo je sa 6 i 4 mesecaja sam sredina avgusta i imala sam tacno sedam. iopste nisam u fazonu ambiciozne majke niti forsiram decu, da citaju su naucili tek u skoli nanprimer ali martovska deca su mi stvarno "matora" da krecu sa  sa 7,5....barem ja to tako gledam




Dragica Draga -> RE: U školu sa 6 ili 7 godina? (19.9.2021 20:46:45)

E slazem se sa ovim skroz. Treba malo pomeriti tu granicu u kom mesecu su rodjeni.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  10 11 12 [13] 14   Sledeća stranica >   >>