Javna tribina: "VTO - Korak do bebe!" (Puna verzija)

Forum >> [Zatrudnjivanje] >> Problemi sa zatrudnjivanjem



Poruka


lesica -> Javna tribina: "VTO - Korak do bebe!" (20.2.2017 12:57:43)

Udruženje parova u borbi za potomstvo – Šansa za roditeljstvo organizuje veliku tribinu pod nazivom:,,VTO – Korak do bebe“ koja će se održati 11.03.2017. godine u 15.00 časova u sali Opštine Stari grad, ulica Makedonska 42, Beograd.


[img]http://www4.slikomat.com/13/0220/fjw-z.jpg[/img]

Osnovna nam je ideja da parove koji se bore sa ostvarivanjem potomstva i kojima je jedini način da do potomstva dođu vantelesna oplodnja (VTO), što bolje upoznamo sa fazama procesa, da ukažemo na probleme sa kojima se suočavaju svi parovi u Srbiji koji se bore sa sterilitetom i predložimo načine za prevazilaženje istih.

Glavne teme koje će biti predstavljene tiču se poboljšanja uslova vantelesne oplodnje u Srbiji. Naime, biće reči o uspehu vantelesne oplodnje kod žena do 40 i preko 40 godina, o razvoju embriona i kvalitetu reproduktivnih ćelija, o vantelesnoj oplodnji iz prirodnog ciklusa, o novinama u vantelesnoj oplodnji, o donaciji reproduktivnih ćelija i embriona u Srbiji, o novom Zakonu o BMPO.

Problem steriliteta je problem 400.000 parova u Srbiji, te smatramo da to nije samo lični problem, već problem cele nacije. Samo kroz kontinuiranu edukaciju, razbijanje tabua u vezi sa potpomognutom reprodukcijom, i sveobuhvatnom pomoći države, možemo ostvariti svoj cilj – da svi dobiju šansu da postanu roditelji.


Na tribini će govoriti eminentni srpski stručnjaci za VTO: prof. dr Aleksandar Ljubić (SGB Jevremova), prof. dr Vesna Kopitović (SGB Ferona), prof. dr Ana Mitrović Jovanović (GAK Narodni front), dr mr sci. biol. Slobodan Bjelotomić (Ministarstvo zdravlja Republike Srbije, Uprava za biomedicinu), dr Božana Stepanov (SGB Genesis), dipl. psiholog Eleonora Vlahović i klinički embriolog Lela Šurlan (KGA KCS Višegradska).

[img]http://www4.slikomat.com/13/0220/wfy-t.jpg[/img]


Udruženje parova Srbije u borbi za potomstvo – Šansa za roditeljstvo


Država Srbija trenutno iz Republičkog fonda za zdravstveno siguranje finansira 3 postupka vantelesne oplodnje. Za postupak o trošku Fonda mogu da apliciraju parovi kod kojih ženski partner ima najviše 40 godine. Ukoliko žena ima više od 40 godina Država ne finansira postupke vantelesne oplodnje. Takođe, ukoliko par ima žive dece – država ne finansira nijedan postupak vantelesne oplodnje. Šta je sa onim parovima koji su kasnije stupili u brak? Zar oni nemaju pravo da se ostvare kao roditelji? Pa čak i ako to žele? Šta je sa onim parovima koji žele više dece? Ipak, treba ponoviti da je vantelesna oplodnja poslednji vid lečenja. Ponekad je potrebno samo posetiti lekara i uraditi osnovne analize, te ustanoviti zašto ne dolazi do trudnoće. Međutim, ponekad je vantelesna oplodnja jedini način. Tada, kad je VTO jedini način, Država mora svojim sredstvima da omogući parovima da pokušavaju. To su parovi koji žele decu. To su željene trudnoće.



Jedan postupak VTO u privatnim klinikama košta u proseku od 2 do 4 hiljade evra. Naravno cena zavisi od analiza koje par mora da uradi, od lekova (hormona) koje žena mora da primi kako bi stimulisala jajnike da naprave veći broj jajnih ćelija ali i od same klinike. Parovi u Srbiji uzimaju kredite za vantelesnu oplodnju, prodaju stanove, pozajmljuju novac. Postoje banke koje imaju posebno definisane kredite za vantelesnu oplodnju. U pitanju je veliki novac koji je sa prosečnim platama u Srbiji vrlo teško prikupiti. Ponekad parovi više puta rade vantelesnu oplodnju kako bi jedna bila uspešna. Niko ne garantuje uspeh. Ponekad parovi odlaze u druge države jer traže bolji tretman lekara – sve to u nadi da će se ostvariti kao roditelji. Država mora da reaguje na ovaj problem, jer ovo je problem cele nacije, ne samo parova koji se bore sa sterilitetom.

Neke opštine su prepoznale problem, pa same finansiraju za građane jedan ili više postupaka vantelesne oplodnje. Grad

Beograd, kao najveći grad, ne finansira nijedan postupak vantelesne opodnje iz sredstava grada. Veliki broj parova sa ovim problemom nalazi se upravo u Beogradu.



Udruženje Šansa za roditeljstvo prepoznalo je sve ove i mnoge druge probleme koji se tiču vantelesne oplodnje. S obzirom na to da Udruženje osnovano od strane parova koji se bore sa sterilitetom – mnoge teme su obuhvaćene, a postavljeni su i mnogi ciljevi. Mi tražimo od Države da nas čuje i da reaguje na naše zahteve:




*Povećanje nataliteta u Republici Srbiji i razbijanje tabua u vezi sa biomedicinski potpomognutom oplodnjom BMPO (tzv. vantelesna oplodnja);

*Povećanje broja pokušaja BMPO o trošku RFZO sa 3 na 6 stimulisanih pokušaja;

*Pomeranje starosne granice za žene sa 40 na 45 godina;

*Uvođenje minimum 4 nestimulisana postupka kao vid lečenje steriliteta za parove o trošku RZZO-a;

*Hitno rešavanje Zakona o donaciji.




Stranica: [1]