Prijava deteta (maticar, MUP...) (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Razgovori roditelja



Poruka


Anoniman -> Prijava deteta (maticar, MUP...) (28.3.2010 0:52:44)

Trazila sam ovu temu i nisam nasla...


Da li je neko skoro prijavljivao dete i kakva su iskustva?

Sto se tice Beograda, evo spiska dokumentacije:


DOKUMENTACIJA POTREBNA ZA PRIJAVU DETETA KOD MATIČARA · 

  • otpusna lista iz porodilišta; · 
  • uverenje o državljanstvu roditelja (ne starije od 6 meseci); · 
  • lične karte roditelja na uvid; · 
  • zapisnik o ličnom imenu (sastavlja ga matičar);


PRIJAVA PREBIVALIŠTA DETETA- MUP(ODNOSNO SUP U OPŠTINAMA) 
U Beogradu se podnosi Policijskoj upravi za grad Beograd ul Ljermontova 12a     
  •  čitko popunjen zahtev za prijavu-odjavu prebivališta;     
  • izvod iz matične knjige rođenih za dete;    
  •  važeća lična karta roditelja koji vrši prijavu prebivališta za dete;     
  • dokaz o uplati od 200,00 dinara na ime republičke administrativne takse


ONo sto ne znam je da li mora roditelj da prijavi dete ili to moze da uradi i neko drugi (na primer baba)????




micketta -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (28.3.2010 0:56:08)

evo sta sam ja sacuvala sa jednog drugog sajta:

Kada bebu mogu prijaviti kod matičara? Kada se beba rodi prvo je prijavljujete kod matičara, da biste se izjasnili za ime, prezime i državljanstvo bebe i da bi dobila svoj Izvod iz matične knjige rođenih koji je potreban za ostala dokumenta. Možete je prijaviti pet do sedam dana nakon porođaja, u zavisnosti koliko je potrebno vremena da iz porodilišta u Matičnu službu stigne obaveštenje o tome da ste rodili dete.  Ko može da prijavi bebu?
Roditelji
Ako je dete rođeno u bračnoj zajednici i supružnici imaju isto državljanstvo i isto prezime, dovoljno je da u opštinu dođe jedan roditelj i tom prilikom ponese izvod iz matične knjige venčanih, svoju ličnu kartu i ličnu kartu supružnika, i državljanstvo oba roditelja. Kod matičara popunjavate zapisnik o imenu bebe.

Ako su roditelji u braku i imaju različita državljanstva ili različita prezimena potrebno je prisustvo oba roditelja. Takođe je potrebno i da ponesu izvod iz matične knjige venčanih, državljanstvo i lične karte. Kod matičara se pravi zapisnik o određivanuju prezimena deteta, ili ukoliko imaju različito državljanstvo pravi se zapisnik koje državljanstvo dete dobija.

Za vanbračno rođenu decu, potrebno je da dođe majka i ponese svoj izvod iz matične knjige rođenih, uverenje o državljanstvu (oba dokumenta ne starija od šest meseci) i ličnu kartu.

Za izjavu o priznavanju očinstva obavezno je prisustvo oba roditelja. Otac mora poneti ličnu kartu, izvod iz matične knjige rođenih i uverenje o državljanstvu.

Treće lice
Ukoliko neko treće lice prijavljuje dete jer roditelji nisu u mogućnosti potrebno je da ponese svu dokumentaciju potrebnu za prijavu bebe i zapisnik o imenu i državljanstvu, bez obzira da li riditelji imaju isto prezime ili državljanstvo.

Zapisnik roditelji mogu da naprave u opštini gde žive i moraju da ga prilože uz osnovnu dokumentaciju koju će neko odneti umesto njih da bi prijavio dete. Ukoliko roditelji idu lično kod matičara onda tamo popunjavaju zapisnik.  Šta je od dokumenata potrebno za prijavu bebe kod matičara?
* Venčani list roditelja
* Uverenje o državljanstvu oba roditelja
* Lična karta jednog roditelja na uvid
* Zapisnik o ličnom imenu (sastavlja ga matičar)

(Podaci ažurirani 18.02.2010.)
 Šta je potrebno za vanbračnu decu? Ako niste venčani morate oboje biti prisutni kod matičara, a od dokumenata vam je potrebno:

* Otpusna lista iz porodilišta
* Uverenje o državljanstvu za oba roditelja, ne starije od šest meseci
* Lične karte oba roditelja na uvid
* Zapisnik o ličnom imenu (sastavlja ga matičar)
* Izvod iz matične knjige rođenih za oba roditelja
* Zapisnik o priznavanju očinstva (sastavlja ga matičar)

(Podaci ažurirani 18.02.2010.)
 Da li naknadno možemo da damo ime detetu? Ne. Da biste prijavili bebu kod matičara, odnosno da biste je upisali u Matičnu knjigu rođenih, morate mu dati ime. Osim toga, ni izvod iz Matične knjige rođenih ne možete dobiti ako dete još nema ime.  Kada možemo da dobijemo detetov izvod iz Matične knjige rođenih? Potrebno je da prođe nedelju dana od prijave, da biste mogli da dobijete izvod za novorođenče. Toliko se čeka zbog procedure, koja je takva da matičar kada roditelj prijavi dete, službeno šalje u SUP zahtev za izdavanje jedinstvenog matičnog broja (JBMG).Tek kada od njih dobiju broj, detetu se može kompletirati izvod iz Matične knjige rođenih.  Da li se taj izvod plaća? Ne. Kada prijavite bebu dobićete dva izvoda, oba besplatno.
Zašto se dete prijavljuje u SUP? Sve novorođene bebe moraju biti prijavljene u Sekratarijatu unutrašnjih poslova, da bi im se izdalo uverenje o prebivalištu. Ovaj dokument neophodan je, na primer, za dobijanje roditeljskog dodatka ili za upis u jaslice.  Ko može da prijavi dete? Bebu u SUP može da prijavi jedan od roditelja, ako ste venčani. Ako niste, treba oboje da budete prisutni.  Šta je potrebno od dokumenata? * Čitko popunjen zahtev za prijavu prebivališta
* Izvod iz Matične knjige rođenih za dete (nosi se samo na uvid)
* Važeća lična karta roditelja koji prijavljuje dete (na uvid) 
* Dokaz o uplati od 200 dinara koji popunjavate na sledeći način:

Svrha uplate: Prijava prebivališta
Primalac: Republička administrativna taksa
Žiro račun: 840 - 742221843 - 57

(Podaci ažurirani 25.01.2010.)  Koja je procedura za nevenčane roditelje? Ako niste venčani, da biste prijavili dete u SUP, morate oboje biti prisutni. Takođe, potrebno je da oboje priložite svoje lične karte.  Da li je potrebno da su oba roditelja prijavljena na istoj adresi? Ukoliko ste prijavljeni na različitim adresama, morate se dogovoriti na čijoj će adresi dete biti prijavljeno. Na primer, ako se dete prijavljuje na adresu oca, majka treba da potpiše saglasnost da pristaje da se beba prijavi na tu adresu, a ne na onu koja piše u njenoj ličnoj karti. I obrnuto.  Koliko se čeka na izdavanje uverenja o prebivalištu? Uverenje o detetovom prebivalištu ćete dobiti odmah, po prijavljivanju deteta.





Anoniman -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (28.3.2010 0:59:49)

Da li sam ja debil?
Micketta, prijava kod maticara je prijava u opstini?
znaci Savski venac na primer, je l tako?






micketta -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (28.3.2010 1:08:02)

vidis, o tome nisam razmisljala. ja gledala samo sta je od dokumentacije potrebno. dakle, nisi debil. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image] i meni je sad konfuzno.

meni su rekli da je prijava kod maticara u opstini kojoj porodiliste pripada [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
nadam se da ce nam neka mama, koja je skoro prosla kroz ovo, vise pojasniti...








Anoniman -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (28.3.2010 1:15:36)

IZVORNA PORUKA: micketta

vidis, o tome nisam razmisljala. ja gledala samo sta je od dokumentacije potrebno. dakle, nisi debil. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image] i meni je sad konfuzno.

meni su rekli da je prijava kod maticara u opstini kojoj porodiliste pripada [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
nadam se da ce nam neka mama, koja je skoro prosla kroz ovo, vise pojasniti...







sad sam guglala...jeste...prvo opstina pa MUP za prebivaliste

a valjda moramo i u centar za soc.rad zbog dokumentacije za roditeljski..[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




micketta -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (28.3.2010 1:16:04)

ej, OTI, posto pitas da li moze 3. lice da izvrsi prijavu, obrati paznju samo na sledece:

Zapisnik (o imenu i drzavljanstvu) roditelji mogu da naprave u opštini gde žive i moraju da ga prilože uz osnovnu dokumentaciju koju će neko odneti umesto njih da bi prijavio dete. Ukoliko roditelji idu lično kod matičara onda tamo popunjavaju zapisnik.

pretpostavljam da onda 3. lice sa tako kompletiranom dokumentacijom pichi pravac u Savski venac [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]






Anoniman -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (28.3.2010 1:20:26)

IZVORNA PORUKA: micketta

ej, OTI, posto pitas da li moze 3. lice da izvrsi prijavu, obrati paznju samo na sledece:

Zapisnik (o imenu i drzavljanstvu) roditelji mogu da naprave u opštini gde žive i moraju da ga prilože uz osnovnu dokumentaciju koju će neko odneti umesto njih da bi prijavio dete. Ukoliko roditelji idu lično kod matičara onda tamo popunjavaju zapisnik.

pretpostavljam da onda 3. lice sa tako kompletiranom dokumentacijom pichi pravac u Savski venac [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]





jeste... [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image] hvala...




Anoniman -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (28.3.2010 1:21:59)

Evo za bebe rodjene u Narodnom frontu i Visegradskoj

KLIK




Anoniman -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (28.3.2010 12:18:51)

Pošto sam ja bila dokona trudnica, onda sam sve bila zapisala.

2006. u Novom Sadu je bilo ovako (molim da neko ko se ovim sada bavi, da ispravi ako se nešto promenilo):

Prvo prijaviti dete u Opštini (matičaru):
-   venčani list
-  lične karte oba roditelja
-  bebina otpusna lista
-  mamino državljanstvo
-  tržiti potreban broj izvoda kada smo već tamo

Potom u SUP:

-  lične karte roditelja
-  formular koji sam već pokupila u SUP-a
-  izvod iz matične knjige rođenih na uvid
- tražiti potreban broj uverenja o prebivalištu

Zatim u Centar za socijalni rad

- Formular koji sam već tamo pokupila
- Fotokopija izvoda iz matične knjige rođenih za dete
-  Fotokopija mamine lične karte
- Fotokopija uverenja o prebivalištu za dete

Na taj način sam prikupila svu dokumentaciju koja je potrebna za roditeljski dodatak.




Lilly* -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (28.3.2010 13:16:50)

Imamo članak o tome na RR KLIK




Grejs -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (9.4.2010 20:01:43)

Meni su u porodilistu DM rekli ovako za prijavu:vencani list i fotokopiju istog,otpusnu listu iz bolnice i moju i suprugovu licnu kartu. 




Delijagirl -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (9.4.2010 20:12:26)

Erm a ako dete nije rodjeno u srbiji i jedan od roditelja je strani drzavljanin sta onda? [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Znam opet ja zurim ali sa druge strane znam koliko papirologije ima za jedno usranu vizu mogu da zamislim kroz sta cemo za dete ...




Delijagirl -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (14.4.2010 16:31:43)

Erm ako mozda nekoga zanima odgovorili su mi iz srpske ambasade o pitanju kako je sa prijavom deteta rodjenog u inostranstvu u dali sme da ima dvojno drzavljanstvo  :

"Zakon o državljanstvu Republike Srbije predviđa sledeće: Član 9. Državljanstvo Republike Srbije poreklom stiče dete rođeno u inostranstvu, čiji je jedan od roditelja u trenutku njegovog rođenja državljanin Republike Srbije, a drugi je strani državlljanin, ako ga roditelj koji je državljanin RepublikeSrbije prijavi do navršene 18 godine života kod nadležnog diplomatsko konzularnog predastavništva Republike Srbije kao državljanina Republike Ssrbije i ako podnesse zahtev za upis u evidenciju državljana nadležnom organu u Republici Srbiji. Dakle, da bi dete steklo srpsko državljanstvo, vaš suprug i vi pošto se dete rodi treba da dođete u Ambasadu Republike Srbije u Ljubljani sa izvodom iz matične knjige rođenih za dete na internacionalnom obrascu i vašim važećim putnim ispravama. Vašu prijavu prosledićemo matičnoj službi u Srbiji po mestu vašeg prebivališta i dete će biti upisano u knjigu državljana Republike Srbije. Sa stanovišta srpskog zakonodovstva ne postoje nikakve smetnje da dete stekne dvojno državljanstvo."




micketta -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (16.4.2010 9:48:45)

IZVORNA PORUKA: Grejs

Meni su u porodilistu DM rekli ovako za prijavu:vencani list i fotokopiju istog,otpusnu listu iz bolnice i moju i suprugovu licnu kartu. 


meni rekose da je u opstini mozemo prijaviti tek 10 dana nakon otpusta iz porodilista. da li su i tebi tako rekli, grejs?




LillyT -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (16.4.2010 11:02:09)

Mic, mi smo je prijavili 13. a izasla sam 6. iz porodilista. Mm je bio dan ranije do opstine da vidi da li je sve stiglo i to je bilo to. E sada, ako su ti tako rekli u porodilistu, onda ih poslusaj, jer oni salju papire u opstinu, pa da ne idete za dzabe.




Daca88 -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (16.4.2010 11:11:35)

Da li ima negde tema...
Ko ostvaruje pravo na deciji dodatak?
Da li bi ja imala prava kao trenutno nezaposleno lice?Muz mi je zaposlen,ujavljen i sve uredno.
Ali mi zivimo sa mojima i moji takodje imaju plate,pa sam cula da oni gledaju neki neto prosek primanja i tako odlucuju...tipa saberu ukupno koliki su prihodi,pa onda tu svotu podeljuju na to koliko lica zive na istoj adresi,i ima neki novcani limit,neznam tacno koji pa na osnovu toga odlucuju hoce li mi odobriti deciji ili nece.I jos nesto MM nije promenio adresu prebivalista na moju kada se posle vencanja doselio kod nas.To nije menjao iz razloga sto dobija putni trosak,a posto je nasa kuca jako blizu njegovog radnog mesta nebi onda vise dobijao putni trosak/cenu mesecne karte+jos koja parica/...




*Alexx* -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (16.4.2010 12:46:49)

Daco, evo clanak sa RR: KLIK




upgrade011 -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (16.4.2010 13:09:54)

Evo i jednog korisnog linka sa informacijama za prijavljivanje deteta i podnosenju zahteva za  rodteljski dodatak i to za Beograd i Novi Sad.
KLIK




micketta -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (16.4.2010 14:57:29)

IZVORNA PORUKA: LillyT

Mic, mi smo je prijavili 13. a izasla sam 6. iz porodilista. Mm je bio dan ranije do opstine da vidi da li je sve stiglo i to je bilo to. E sada, ako su ti tako rekli u porodilistu, onda ih poslusaj, jer oni salju papire u opstinu, pa da ne idete za dzabe.


bas tako, lillyt [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
upravo sam zvala opstinu i objasnili su mi da 23.04. sto ce biti tacno 10 dana nakon otpusta pozovemo da vidimo da li je stigla prijava iz porodilista.

a da li nakon dobijenog izvoda idemo sami u ljermontovu da prijavimo boraviste ili kako?

treba da se uklopim u primanje one vakcine nakon mesec dana, s obzirom da je Danica rodjena 02.04. a ta vakcina ne moze da se primi bez zdravstvene knjizice deteta a ja dok sacekam izvod pa dok kadrovsko u firmi zavrsi knjizicu, nadam se da cu stici na vreme, mada mi je patronazna rekla da ta vakcina moze da se primi i koji dan kasnije, ne mora striktno da bude npr. 02.05.

[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]





Rivana -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (16.4.2010 15:00:36)

Luka je prvu vakcinu primio uz moju knjizicu nije jos imao tada svoju [sm=smiley1.gif]




micketta -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (16.4.2010 15:08:07)

ali patronazna kaze kako su od nove godine to poostrili pa mora da primi na svoju [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Rivana -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (16.4.2010 15:10:11)

E to ne znam, mozda! Ali ja sam bila u bolnici mesec dana i kad sam izasla vodili smo ga na vakcinu, tako da nista od dok nismo mogli spremiti.




Rivana -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (16.4.2010 15:12:36)


IZVORNA PORUKA: Rivana

E to ne znam, mozda! Ali ja sam bila u bolnici mesec dana i kad sam izasla vodili smo ga na vakcinu, tako da nista od dok nismo mogli spremiti.

na kojoj ste opstini? Mi smo na Vozdovcu lecimo se u dz u Brace Jerkovicu




micketta -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (16.4.2010 15:14:30)

aha pa tebi je onda to bilo opravdano

mi zivimo na cukarici a posto sam se porodila u misovicu, dete treba najpre da prijavimo u opstini savski venac ali tek 23.04.




Rivana -> RE: Prijava deteta (maticar, MUP...) (16.4.2010 15:15:56)


IZVORNA PORUKA: micketta

aha pa tebi je onda to bilo opravdano

mi zivimo na cukarici a posto sam se porodila u misovicu, dete treba najpre da prijavimo u opstini savski venac ali tek 23.04.


Ma da ja sam ponela i otpusnu da vide pa verovatno zato nisu rekli nista!




Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>