Djurdjevdan-obicaji (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Naša svakodnevica



Poruka


gagana83 -> Djurdjevdan-obicaji (6.5.2010 0:43:08)

Đurđevdan je hriscanski praznik koji se proslavlja 6. maja(23. aprila po starom kalendaru), čime se obeležava uspomena na Svetog Djordja.Proslavljaju ga i katolici i pravoslavci 23. aprila,svako po svom kalendaru, kao Dan Svetog Georgija.
Đurđevdan se smatra za granicu između zime i leta,praznik vezan za zdravlje ukućana, udaju i ženidbu mladih iz kuće,plodnost stoke i dobre useve. Za malo koji praznik kod Srba je vezano toliko običaja i verovanja, pa i magijskih radnji. Glavni običaji su:
  • pletenje venaca od bilja
  • umivanje sa biljem
  • kupanje na reci
Uveče, uoči Đurđevdana, neko od ukućana nakida zelenih grančica u najbližoj šumi i njima okiti vrata i prozore na kući i ostalim zgradama kao i ulazne vratnice i kapije. Ovo se čini da bi godina i dom bili "berićetni" – "Da bude zdravlja, ploda i roda u domu, polju, toru i oboru". Ponegde je običaj da ovo kićenje zelenilom vrše na sam Đurđevdan pre zore. Takođe, opletu se venčići od "đurđevskog cveća"-djurdjevka,mlecike i drugog, i njime se okite ulazna vrata na dvorištu i kući. Ti venci stoje iznad vrata čitavu godinu, do sledećeg Đurđevdana.
Uoči Đurđevdana, domaćica spušta u posudu punu vode razno prolećno bilje, a onda odmah spušta:dren,pa za njim zdravac i na kraju grab i crveno jaje, koja je ostala od Uskrsa; to se zatim stavi pod ruzu u bašti da prenoći. Ujutru se svi redom umivaju vodom: deca - "da budu zdrava kao dren", devojke - "da se momci grabe oko njih", stariji - "da budu zdravi", domaćin – "da mu kuća bude dobro čuvana", itd. Svaki prema svojim potrebama i željama.

Kako je kod vas,u mom kraju se zadrzao obicaj da se vece uoci Djurdjevdana beru travke.Isla sam popodne u sumu i nabrala grab,dren....i zakitila kapiju[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

Srecna slava svima koji danas slave!




usamljena -> RE: Djurdjevdan-obicaji (6.5.2010 11:03:16)

Mom taji danas rodjendan, i mi slavimo [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Anoniman -> RE: Djurdjevdan-obicaji (6.5.2010 12:35:22)

Jurjevo (srp. Đurđevdan) je blagdan svetog Jurja, 6. svibnja, koji Pravoslavna crkva obilježava 23. travnja prema julijanskom kalendaru.

Usto, to je i najveći romski blagdan (romski: Ederlezi) kojim se slavi povratak proljeća. Mnoge tradicije koje su uz njega povezane potječu iz zajedničke tradicije mnogih naroda istočnog Sredozemlja. Na taj dan Romi se osobito svečano odijevaju, stavlja se nakit, odjekuje romska glazba i pleše se romsko kolo. Domovi se ukrašavaju cvijećem i raspupanim grančicama u znak dobrodošlice proljeću. Obredi ovog praznika uključuju kupanje u vodi s cvjetovima, a ponegdje se i zidovi kuća peru vodom. Obično се na ovaj dan jede janje. Kao tradicionalno nomadski narod Romi su ovim blagdanom obilježavali prekid zimovanja i, pokrećući svoje čerge, ponovno polazili na put.

Slična predaja sačuvala se i među Arapima, kako kršćanima, tako i muslimanima na Bliskom istoku, a potječe od štovanja poganskoga božanstva proljeća i plodnosti koje se arapski naziva Hader, što znači "Zeleni."

To objašnjava i naziv "zeleni" što ga svetom Jurju daje hrvatska narodna pjesma (npr. "Prešel je prešel pisani Vuzem, došel je došel Jura zeleni"), te mnogobrojne jurjevske običaje vezane uz zelenilo i plodnost, osobito na sjeverozapadu Hrvatske.

preuzeto sa Wikipedije



ja ga znam kao romski praznik, jer su moje haman prve komšije romi na Gorici u Sarajevu (bivša mahala i Emira Kusturice) i stvarno bude ekstra veselo

evo i jednog članka sa SA-X-a - KLIK




Anoniman -> RE: Djurdjevdan-obicaji (6.5.2010 12:50:10)

Svima koji danas slave - srećna slava! [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Anoniman -> RE: Djurdjevdan-obicaji (6.5.2010 12:50:35)

Vule... [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley20.gif[/image]




dunja RR -> RE: Djurdjevdan-obicaji (7.5.2010 11:59:41)

Mi smo slavili juce ali i danas cemo...
svima koji slave Djurdjevdan srecna slava i sve najbolje[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Anoniman -> RE: Djurdjevdan-obicaji (7.5.2010 13:52:43)

juče je tako veselo bilo na Gorici (ili kako neki više vole reći Gornje ciglane) ma ludilo...muzika, ples, ma extra

svima koji slave sretan đurđevdan




Nensi* -> RE: Djurdjevdan-obicaji (6.5.2011 10:36:45)

Svima koji slave Djurdjevdan zelim srecnu slavu [sm=smiley1.gif]




New Mom -> RE: Djurdjevdan-obicaji (6.5.2014 10:28:51)

Srećna slava svima koji slave danas![sm=smiley1.gif]




bubulence -> RE: Djurdjevdan-obicaji (6.5.2014 10:32:17)

srecna slava!




Torbica -> RE: Djurdjevdan-obicaji (6.5.2014 10:34:41)

Pridruzujem se sa lepim zeljama. Neka vas sve cuva velikomucenik pobedonosac i cudotvorac Georgije! [sm=smiley27.gif]




branki* -> RE: Djurdjevdan-obicaji (6.5.2016 8:04:08)

Srecna slava onima koji slave!




mali_mis -> RE: Djurdjevdan-obicaji (6.5.2016 9:30:01)

Srecna slava!




nikiteki -> RE: Djurdjevdan-obicaji (7.5.2016 11:24:30)

Srecna slava svima koji slave!




IvanaSK RR -> RE: Djurdjevdan-obicaji (6.5.2017 7:51:59)

Srecna slava. U miru i veselju da se proslavi.




emicaa -> RE: Djurdjevdan-obicaji (6.5.2017 10:05:00)

Srecna Slava [sm=smiley1.gif]




mama Jo -> RE: Djurdjevdan-obicaji (29.4.2018 14:05:01)

Neko slavi? Je l'se spremate? 😊




IvanaSK RR -> RE: Djurdjevdan-obicaji (6.5.2018 8:21:53)

Srecna slava!




jess021 -> RE: Djurdjevdan-obicaji (6.5.2018 8:41:13)

Srecna slava!
Moja devojacka[sm=smiley1.gif]




mama Jo -> RE: Djurdjevdan-obicaji (6.5.2018 8:51:06)

Srecna slava svima 😊
Jess, i tebi devojacka 😊




Misha i Ljisha -> RE: Djurdjevdan-obicaji (6.5.2018 11:53:13)

Srecna slava svima koji slave. Mm je slava. (kako nismo vencani nije moja). D i mm su jutros bili u crkvi.




dunja RR -> RE: Djurdjevdan-obicaji (7.5.2018 1:08:10)

Hvala :)


Srećna slava i od mene [sm=smiley27.gif]

Mi zavrsili sa festanjem, malopre [sm=smiley36.gif].. ovde gde sam sad (u Bosni) Đurđevdan se masovno slavi, kao u Srbiji Nikoljdan.

Feste na sve strane, veselo!




mama Jo -> RE: Djurdjevdan-obicaji (7.5.2018 8:20:36)

Lepo se slavilo, do sitnih sati 😊
Imaju li neke specijalne obicaje? 😊




dunja RR -> RE: Djurdjevdan-obicaji (7.5.2020 1:22:08)

Sreća slava svima koji slavimo [sm=smiley27.gif][sm=smiley27.gif][sm=smiley27.gif]




emicaa -> RE: Djurdjevdan-obicaji (7.5.2020 8:53:45)

Mama Jo kod nas je obicaj sa djevojka iz kuce ukutru rano ustane i okiti cvijecem kapije.Sve dok se nisam udala tata me budio ranim jutrom 😀

Dunja takodje,srecna slava 😘




Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>