dečiji i roditeljski dodatak - SVEŽE (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finansijske dileme roditeljstva



Poruka


Anoniman -> dečiji i roditeljski dodatak - SVEŽE (17.12.2008 8:31:38)

U predlogu budžeta za dečje dodatke i porodilje nema dovoljno para
Deo naknade za porodiljska bolovanja umesto u decembru biće isplaćen tokom januara jer u budžetu nema 400 miliona dinara. I krajem 2009. čeka nas budžetski problem jer je Ministarstvo za rad sada dobilo 4,5 milijardi dinara manje od svote potrebne za redovnu isplatu porodiljske i roditeljske naknade, kao i dečjeg dodatka.
Zbog prazne državne kase roditeljski dodatak za drugo, treće i četvrto dete od 1. januara neće biti isplaćivan odjednom - ostaju 24 rate, a trudničko bolovanje neće biti izjednačeno sa zaradom - ostaje na njenih 65 odsto.
U Ministarstvu za rad i socijalnu politiku ističu da kašnjenje porodiljske naknade opterećuje samo one poslodavce koji spiskove dostavljaju i sa pet meseci kašnjenja, a da ti isti neažurni poslodavci moraju da porodiljama isplate novac istovremeno kad i ostalim radnicima.
Zoran Martinović, državni sekretar u tom ministarstvu, iznosi da imamo 27.225 porodilja sa pravom na naknadu (100 odsto zarade) i da je od januara do oktobra ta naknada porasla za oko 30 procenata u odnosu na isti period prošle godine, „tako da je sada iznad proseka u privredi”.
- Prema predlogu budžeta za 2009. dobili smo sedam odsto više sredstava nego ove godine, odnosno 27,6 milijardi dinara, ali u tu sumu ulaze isplate dečjeg i roditeljskog dodatka. Odobreno nam je 4,5 milijardi manje nego što smo procenili da nam treba. Dečji dodatak je sada 1.770 dinara mesečno, što jeste malo, a prima ga 387.000 dece. Roditeljski dodatak prima 5.136 porodica. Za prvo dete jednokratno isplaćujemo 25.000 dinara, a u 24 rate dajemo za drugo dete 99.000 dinara, za treće 178.000 dinara i za četvrto 237.000 dinara. Krajem 2009. nećemo moći da sve ovo redovno finansiramo. Ako ne bude rebalansa budžeta, moraće se zahvatiti u obavezne budžetske rezerve ili iz budžeta našeg ministarstva - ukazuje Marjanović.
Predrag Petrović, načelnik u Ministarstvu za rad i socijalnu politiku, smatra da je političko pitanje to što budžet daje manje novca nego što ministarstvo projektuje kao potrebno.
- Strategija podsticanja rađanja predviđa unapređenje finansijske zaštite porodice i dece, za šta je potrebno više novca i od onog koji smo tražili. Zato od 1. januara nećemo jednokratno isplaćivati roditeljski dodatak, a trudničko bolovanje neće porasti sa 65 odsto zarade na 100 procenata. To ćemo moći da isplatimo samo ako krajem 2009. bude rebalansa budžeta - dodaje Popović.






Trudnici za tri meseca jedna isplata
- Od septembra sam na trudničkom bolovanju i tek krajem novembra sam dobila novac za septembar! To je jedina plata otkako sam na bolovanju. Hvata me panika jer nam je bilo grozno pre tri i po godine kad sam bila na porodiljskom i mesecima nisam dobijala ni dinara. Kad čujem za budžetske probleme koji nas čekaju dogodine, zabrinuta sam - kaže za „Blic” K. V., profesorka iz Uba, majka dvoje dece.
IZVOR

I SADA BIH JA TREBALA DA SE ODLUČIM DA RODIM DRUGO???




guppy RR -> RE: dečiji i roditeljski dodatak - SVEŽE (17.12.2008 8:47:09)

[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley21.gif[/image]




Crvenkapa85 -> RE: dečiji i roditeljski dodatak - SVEŽE (19.9.2011 23:07:20)

sutra isplata decijeg za avgust[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Crvenkapa85 -> RE: dečiji i roditeljski dodatak - SVEŽE (20.12.2011 13:34:12)

prosao decijiiiiiiiiiiiiiiiii




srecica_80 -> RE: dečiji i roditeljski dodatak - SVEŽE (20.1.2012 22:17:44)

i roditeljski.
Vec potroseno




Stranica: [1]