Grejanje (Puna verzija)

Forum >> [Zajednica RR] >> Razgovori … o svemu i svačemu



Poruka


PoisonEve -> Grejanje (21.12.2011 14:30:00)

Ja nisam nasla slicnu temu u koj bi mogli da diskutujemo o ovome ako ima, neka moderatori prebace.
Imamo ove godine veliku dilemu sta oko grejanja, prosto ne znam sta nam se isplati? Zivimo u kuci, znaci nemamo CG, u spavacoj sobi imamo TA pec i stvarno super greje, medjutim u ovoj dnevnoj sobi gde ipak provodimo vise vremena nemamo nista. Do sada sam ukljucivala klimu ali ne smem vise, stvarno me je strah vec je pocelo da se cudno cuje, iako pise da se sme ukljucivati do -5[sm=zmeden.gif]
Mm je doneo sa tavana neku plinsu ali meni ona toliko smrdi da stvarno ne mogu da je palim a i uzasno se plasim plina, tako da i to otpada.
Ovi norveski radijatori su papreno skupi, iskreno i dala bi pare medjutim trenutno nam bas i nije najpovoljnija finansijska situacija.
Razmisljam o onim uljanim radijatorima, sta mislite moze li to da zagreje 30kvm?
Kako se vi grejete i koliki vam je u proseku racun za struju. Nama do sad nije prelazio preko 4000-5000




Olga75 -> RE: Grejanje (21.12.2011 15:00:40)

mi u spavacoj i zvercicinoj sobi imamo TA peci a u dnevnoj sobi imamo crepanu pec ( tzv kandalo ) , u kupatilu je uljani radijator, omrznuta kuhinja ima sporet [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]  ,vrata su nam pootvarana pa je temperatura manje - vise izjednacena , grejemo oko 80 kvm , a racun za struju videcu kad stigne , prosli mesec je bio oko 5000 a drva i ugalj su placeni i to je kostalo oko 15000 , koliko ce nas kostati grejanje ove sezone videcu kad zavrsimo [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley24.gif[/image]




maslackic -> RE: Grejanje (21.12.2011 15:09:42)

jedino sto mogu da ti kazem o uljanim je da cim ugasis odmah je hladno, radila sam u servisu gde se to popravljalo i to nije trajno resenje, i mislim da bi trebalo pre uloziti u popravku te klimer koju imas...bar za pocetak, jer kad zahladni trebace ti inverterska klima( sa grejanjem i kada je napolju veci minus) .

jos ako bi mogli da priustite jedan norveski...ili jednu TA pec...
zivela sam i u kuci i stanu i mislim da se isplati jedino na struju...
mi imamo centralno, racun za vodu i grejanje(infostan) oko 5000 i racun za struju 3500..cele godine...




PoisonEve -> RE: Grejanje (21.12.2011 15:42:00)

Ali koliko kvadrata Maslackic? Mojima je svakog meseca 9.000 na 70kvm[sm=zmeden.gif]
Ti uljani se uglavnom koriste za dogrevanje, to znam, ali ja sam mislila da se na njima namesti termostat pa se oni sami iskljuce kad se dostigne zeljena temperatura?
A klima nema mogucnost da se "unapredi"?
Pricam sad sa mm da probam da donesemo jos jednu TA pec




Leki 77 -> RE: Grejanje (21.12.2011 15:59:25)


IZVORNA PORUKA: maslackic

....mislim da bi trebalo pre uloziti u popravku te klimer koju imas...


Nije to do neispravne klime. Jeftinije klime rade od -5, tako da je to do karakteristike uredjaja. Ja sam zato kupila Fujitsu jer je od -15.
Mi se grejemo na CG. Zadovoljna sam. Račun za struju nam je oko 5000 npr.




viking -> RE: Grejanje (21.12.2011 16:03:11)

JA sam ceo život živela u centralnom grejanju, tako da ne znam mnogo o ovim drugim načinima zagrevanja, ali ono što sigurno znam jeste da je dobra izolacija pola posla. Dakle, bez obzira na to čime se grejete, PVC prozori i slične stvari povećavaju temperaturu za bar 5 stepeni. Ne biste verovali kolika je razlika.




maslackic -> RE: Grejanje (21.12.2011 16:04:09)

mi imamo stan od 50kvadrata...

uljani ne odrzavaju temperaturu...cim se iskljuci termostat on se hladi...

ne znam kolika vam TA pec treba ali ja u staroj kuci imam dve jednu manju i jednu veliku...pa ako ih zelis pusti mi pp [sm=smiley1.gif]




Olga75 -> RE: Grejanje (21.12.2011 16:06:53)

ja zivim u kuci koja ima plafone na 3,5 m , prozori su ogromni , izolacija nikakva ,vrata ogromna  staklena
znaci dekadentni sarm predratne burzoazije [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
i to jako lepo vidim kad dodje zima
za moj ambijent su najbolje crepane peci , trebale bi nam bar jos dve da bi mogli da grejemo celu kucu , ovako su delovi zimi zatvoreni , a racun za struju ode u bestraga
ali kad vooolim visoke tavanice [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




maslackic -> RE: Grejanje (21.12.2011 16:22:59)

nisam mislila da je neispravna zato sto radi do -5, vec je PE napisala da se cudno cuje...

neke klime su inverterske a neke nisu, nema veze sa cenom...mislim ima,ali razlika je velika u ceni, inverterske su skuplje jer mogu i da greju, ( tu leki imas ti, ova PE sto ima nije)

IZVORNA PORUKA: Leki 77


IZVORNA PORUKA: maslackic

....mislim da bi trebalo pre uloziti u popravku te klimer koju imas...


Olga smrzla sam se u opisu tvoje kuce u zimu...a i ja volim visoko i siroko, a yrenutno smo u mini,mini stanu...[sm=smiley36.gif]



Nije to do neispravne klime. Jeftinije klime rade od -5, tako da je to do karakteristike uredjaja. Ja sam zato kupila Fujitsu jer je od -15.
Mi se grejemo na CG. Zadovoljna sam. Račun za struju nam je oko 5000 npr.





Anoniman -> RE: Grejanje (21.12.2011 16:48:58)

Olga ti si u kuci kakvu ja volem :)

PE mi se grejemo na TA, ove godine smo ubacili i trecu TA u sobu koju sredjujemo, (kuhinju ne grejem dodatno, niti kupatilo)racun nam je stigao ravno 13000 [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image], ali moj muz ima zanatsku radnu pored kuce, posao je takav da dosta vari, punktuje, trosi i to struju naravno, i ja sam jednu od pec punila po danu tako da sam i tu nagurala dodatno kv ... ali  realna cena struje  za dve TA peci ti je oko 8 do 9000, max 10000 jer struju trose i drugi aparat, to ti je za jednu od npr6 kv i jednu od 3kv. Toliko smo mi placali prosle zimske sezone ... e sad, videcu sledeci mesec, jer cu gledati da samo nocu punim posle 00 pa do 8 ...




MarijaBg -> RE: Grejanje (21.12.2011 17:47:05)

PE, uljani radijatori su samo za dogrevanje, toliku prostoriju bi mogla da ugrejes sa 3-4 uljana radijatora, a oni trose poprilicno struju.
Mi smo se do pre 4 godine grejali na 2 TA peci, u dnevnoj (spojena je sa kuhinjom) je bila velika od 6 kw, u spavacoj od 3. Plus smo dogrevali kupatilo. Placali smo racune od 10 do 15 hiljada mesecno.
Cula sam da su ti norveski radijatori odlicni, a nisu mnogo skupi, kupila ga je moja drugarica, greje ceo stan od 35 kvadrata oko250-300 eura ga je platila.




PoisonEve -> RE: Grejanje (21.12.2011 17:50:11)

Resili smo da probamo sa 2 TA peci. Maslackic, imamo mi tj. svekijevci jos 2 TA peci[sm=smiley1.gif]
Zenetino, a jeste li ukljucivali TA preko dana ili samo nocu, nisam te razumela[sm=zmeden.gif] Mozda ako budemo ukljucivali dve TA peci od 12 do 5 a od 5 do 8 bojler i ves masinu bude nizi racun, trebalo bi,a ?




Anoniman -> RE: Grejanje (21.12.2011 18:09:42)

Mi se grejemo na struju, imamo Atlantic radijatore, francuska varijacija norveških, isti princip, isiti kvalitet, duplo jeftiniji. Savršeni su. Kod nas je uvek toplo u celom stanu, čak i u kupatilu u kome nema radijatora i prozor češće otvoren no zatvoren... Po kući se šetamo razgaćeni... Ma milina, kad kupam dete ne moram da dogrevam...




MarijaBg -> RE: Grejanje (21.12.2011 18:32:41)

Nasla sam jedan sajt sa cenama norveskih radijatora, moglo bi ti koristiti kao orijentir KLIK Nadam se da smem ovo da postavim [sm=zmeden.gif]
Verujem da bi ovaj jedan veliki ili 2 srednja super grejala tvoju dnevnu sobu [sm=smiley1.gif]




Anoniman -> RE: Grejanje (21.12.2011 18:42:04)

Ovi naši su duplo jeftiniji od norveških, 2 od po 2 kw i jedan od 1,5 kw smo platili malo manje od 35 000. Kao što rekoh isti princip, isti kvalitet. Mi u dnevnoj imamo 2 od po 2 kw jer nam je veliki dnevni boravak i svuda su visoki plafoni, u dečijoj imamo jedan ok 1,5 kw. U hodniku imamo jedan veliki od 2,5 kw ali njega još ni jednom nismo uključili...

Ovde ima tabela koja jačina je potrebna za koju kvadraturu KLIK




Anoniman -> RE: Grejanje (21.12.2011 19:21:54)

PE ma ja sam nabila racun ovaj zadnji mesec jer sam tu treci pec ukljucivala i preko dana.  Punimo peci iskljucivo od ponoci do 8 ujutru, i usput mi je ukljucen i bojler, prosle zime smo punili samo dve peci nocu, i bojler je bio ukljucen non stop, racuni kao sto rekoh oko osam, devet hiljada, zavisi i od jacine peci. Gledaj da punis nocu, i ima neka varijanta da se nameste tajmeri, koji bi gasili peci u vreme kada podesis, mi to nikada nismo instalirali. A racuni bi trebali da budu nesto nizi sa sistemom koji si osmislila, pola peci, pola bojler i masina ...nije ti losa ideja uopste [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

I da, jos nesto mi ovako grejemo 77kv, i temperatura je zimi 20C, naravno nije kao u stanovima sa dobrim CG, a za te norveske znam cale i keva imaju u stanu, dva radijatora za 25kvadratnih, mislim da je struja dolazila oko 5-6 hiljada




PoisonEve -> RE: Grejanje (21.12.2011 19:43:11)

Gae, ne vidim cenu ovde[sm=zmeden.gif]
Ovaj norveski sto bi nam bio za dnevnu sobu, znaci za 25kvm (mada imamo 30kvm) je 28.500




Odri Hepbern -> RE: Grejanje (21.12.2011 19:58:16)

Mi imamo CG i u nasoj kuci i kod mojih u kuci. Mislim da je najboljio vid grejanja ( naravno ako imate uslove da ga uvedete ). CG nam dolazi uz infostan i to je oko 3500 tokom cele god za 44 kvm, a struja nam je oko 2000-2500. Ja sam zadovoljna.




Anoniman -> RE: Grejanje (21.12.2011 20:06:06)

taj od 28500 je od 2 kw mi smo od 2 kw platili 13- 14000.




Anoniman -> RE: Grejanje (21.12.2011 20:11:13)

Meni prijatelj rece skoro, oni su se ranije grejali na struju, da nije bitno ako ti vise aparata radi u isto vreme. Ja sam mislila da ako mi vise potrosaca radi u isto vreme prelazim u sledecu zonu, a on mi kaze da to nije tacno i da je proveravao. Jbg, mozda je bolje da pozoves call centar edb-a i to da proveris pa da ti onda sve radi nocu. Mozes i masinu za ves i sudove da stavis na tajmer pa da ti odrade do 8.

Mi smo u stanu kojii smo rentali imali TA pec, a i moji se tako greju. Punis ih iskljucivo nocu. A one isijavaju toplotu i do dva dana, a kad bas hoces onda pustis i onaj vreo vazduh da duva. Moji isto imaju neki termostat ili tajmer, ne znam tacno sta rade sa njim, ali ti ces zbog bube ustajati a i tm, pa neko uvek moze da je uklj/isklj. kad treba.




Anoniman -> RE: Grejanje (21.12.2011 20:14:20)

IZVORNA PORUKA: MaliMis

Meni prijatelj rece skoro, oni su se ranije grejali na struju, da nije bitno ako ti vise aparata radi u isto vreme. Ja sam mislila da ako mi vise potrosaca radi u isto vreme prelazim u sledecu zonu, a on mi kaze da to nije tacno i da je proveravao. Jbg, mozda je bolje da pozoves call centar edb-a i to da proveris pa da ti onda sve radi nocu. Mozes i masinu za ves i sudove da stavis na tajmer pa da ti odrade do 8.

Mi smo u stanu kojii smo rentali imali TA pec, a i moji se tako greju. Punis ih iskljucivo nocu. A one isijavaju toplotu i do dva dana, a kad bas hoces onda pustis i onaj vreo vazduh da duva. Moji isto imaju neki termostat ili tajmer, ne znam tacno sta rade sa njim, ali ti ces zbog bube ustajati a i tm, pa neko uvek moze da je uklj/isklj. kad treba.


Nije veća potrošnja ali je veće opterećenje ako su veliki potrošači pa lakše dođe do preopterećenja i kvarova...




Anoniman -> RE: Grejanje (21.12.2011 20:51:09)

Gae reci mi koliki prostor grejete i koliki su vam racuni odprilike?




Anoniman -> RE: Grejanje (21.12.2011 21:05:40)

Za račune ne mogu tačno da ti kažem jer imamo zajednički strujomer ali kako sam preračunala bilo bi oko 6000 pa do 8000 u najgrđim mesecima kad ode u debeli minus (računicu sam pravila prema kuminim računima, ona živi sprat iznad nas, dakle iste muke sa visokim plafonima iz 1939. u malo manjem stanu i isto se greje kao i mi). Stan ima oko 43 kvadrata, ali su plafoni preko 3 m. U dnevnoj, koja je veći deo stana imamo 2 od po 2 kw, u dečijoj sobici 1 od 1.5 kw (i manji bi bio dovoljan ali bio rasprodat) a u hodniku 1 od 2.5 kw koji nikad do sad uključili nismo.




Anoniman -> RE: Grejanje (21.12.2011 21:06:36)

Zaboravih da pomenem vrlo važan detalj (bar meni): ne isušuju vazduh.




Didy -> RE: Grejanje (21.12.2011 21:12:46)

Mi u kući imamo cg i kotao na plin. Kuća ima 120-130 kvadrata i grejemo je celu. Račun za prošli mesec je bio 8000 dinara, s tim što se 33% računa prenosi na letnje mesece zimi. Kada bismo cele godine plaćali toliko, bili bismo super zadovoljni, jer nam je stvarno toplo (ja sam sad u majici kratkih rukava) i, što se meni jako sviđa, svuda je ujednačena temperatura. E, sad, mm je stavio izolacije kao niko koga poznajemo, svi su mu se smejali. Mislim da je to glavna fora. I prozori nam nisu pvc, već drvo, ali dobro dihtuju. U stvari, ni nemamo prozore, već balkonska vrata u svim sobama gore, a u dnevnoj je praktićno ceo jedan zid u staklu.
Prethodne 3 zime smo živeli u stanu gde su bile TA peći. Meni se uopšte ne dopada taj način grejanja. Prvo, puniš ih noću, pa je noću pretoplo za spavanje, a predveče se već ishladi, umesto da bude obrnuto. Drugo, jako je teško reulisati ih u prelaznom periodu. Npr. mi je napunimo noću, a ono naglo otopli. Džaba što su svi prozori pootvarani, umireš od vrućine. Stalno sam imala osećaj da su pune prašine, kad ih otvoriš, zaista i jesu... Ja nisam bila zadovoljna i ne volim ih.




Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>