ŠTRUDLA SA MAKOM (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Kuvajmo zajedno



Poruka


Tea2 -> ŠTRUDLA SA MAKOM (23.2.2012 21:40:14)

Žudim da napravim domaću štrudlu sa makom.Ima raznih recepata na kulinarskim sajtovima,ali najviše volim kada meni poznata imena daju svoje -isprobane.




Tea2 -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (23.2.2012 22:07:58)

Žene,recept?




lesica -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (23.2.2012 22:15:09)

Brza štrudla

1/2 l mleka
1 kvasac
3 kašike šećera
Stavi se kvasac u mlako mleko i šećer da naraste,pa se pomeša sa

250 gr ulja
2 žumanceta+1 celo jaje (belance se ostavi za premazivanje)
900-1000 gr brašna
1 kašičica soli

Umesi se testo,naprave 4 jufke,odmah se razvuku i nafiluju,umota se štrudla i ostaci 15 minuta u plehu,zatim se premaže belancetom i peče na 220°C dok ne dobije rumeno-braon boju.

FIL:

600 gr mlevenog maka
400-450 gr šećera
1/2 l mleka
Ovo se ukuva dok se ne dobije gustina kao kada se kuva griz

P.S. ja uglavnom pravim sa 300g maka i 300g oraha pa napravim dve štrudle sa orasima a dve sa makom.

E da,još jedan savet-prvo skuvajte fil,da se malo prohladi dok umesite testo.




Lu -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 9:47:13)

Ja pravim tijesto kao za krofne,

Potrebno:
20 gr svježeg kvasca ili 1,5 vrećica suhog
2 kašike brašna
pola kašike šećera
2 dcl toplog mlijeka

ostaviti 20 min. da se digne

Zatim dodati;

2 jaja
4 kašike šećera
4 kašike ulja
2 dcl mlijeka
800-900 gr brašna

Ostaviti pola sata, razviti u 2-3 rolne, zavisi kakve štrudle volite, sa manje ili više fila.





mamamikka -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 10:49:46)

da li tako može i sa višnjama? sad ću odmah zamesiti ako može.




Tea2 -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 12:33:48)

Lu,Lesice-hvala!
Koji mak kupujete?Na kutiji ovog ,koji sam kupila,pise da je sa dodacima za kolace pa mi nije jasno sta to znaci...?
Koja je razlika u premazivanju-zumance ili belance?




mamamikka -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 13:25:01)

isprobano- s makom i s višnjama i odlično je! isprobala sam recept od lu, štrudla je meka, divna.
tea, takav mak sadrži šećer, limunsku kiselinu i sl, pa ga nije potrebno osladiti, osim ako ne voliš slađe, to moraš probati.




Tea2 -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 13:34:00)

mamamikka,sada mi tek nije jasno[sm=zmeden.gif]Znaci li to da u fil po Lesccinom receptu,kada koristim taj mak sa dodacima,ne treba da dodajem secer?Lesiceeeee,koji mak kupujes?




Shishica -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 13:47:32)

Sigurno kupi obican mak mleveni ili ga sama samelje.. ima i jedan i drugi da se kupi, pise na kesici da li je mleven..

Razlika u zumancetu i belancetu za premazivanje je, po mom iskustvu, u tome sto sa zumancetom testo bude mekse i lepse boje, a sa belancetom suprotno.. eto. Uvek vise volim zumancetom da mazem i to da ga pomesam sa kasikicom tople vode, a moze i sa malo ulja ili mleka, ali obicno sa vodom ja radim..

Bas cu probati strudlu!




Shishica -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 13:52:11)

Samo Lesice, da li 250. gr ili ml ulja????




mamamikka -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 13:53:00)

tačno sigurno je recept za običan mak, i ja sam koristila gotovu mešavinu.
shisica slažem se za žumance. srećan rad i prijatno!




Tea2 -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 13:56:58)

Nameću se jos nekoliko duboko filozofskih pitanja:ulje,margarin ,puter ili mast -sta je bolje staviti u strudlu sa makom?Limun,cimet?Suvo grožđe?
Vojvodina je poznata po makovnjači.
Progovorite,iskusne zene koje vole ovaj deo tradicije!!!




Shishica -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 14:03:06)

Moja mama voli da sprovodi filozofsko misljenje (koje podrzavam) da u ovakvo testo stavi malo masti, smanji malo ulje, ali stavi masti kao orah otprilike..

Po ukusu uz mak moze limun, mislim, ko voli.. meni bas i ne treba.. malo mi je [sm=smiley11.gif] od kad sam se jednom od neceg slatko i limunastog ispovracala [sm=smiley1.gif]

Cimet u jabuke, visnje.. ne ide bas uz mak.. ne?

I tako.. ostalu filozofiju moras sama da izfilozofiras :D




Olga75 -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 14:04:58)

ja uvek u mak stavim koru od limuna jer on koliko god da ga osladis gorci pa ga limun malo sredi
i treba ga bas dooooobro osladiti




Tea2 -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 14:07:40)

Olga,bas sam priželjkivala da se javis...A odgovor na gore postavljena pitanja,recept......?Odaj nam tvoje tajne!!!!




Tea2 -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 14:11:56)

Shishi,napravi pa me zovi...Da,kad motam ovu strudlu,sta radim sa otvorima tj.krajevima rolata?Da li ih ususkam testom ili ostaju otvoreni?




magnetic -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 14:15:10)

Ubicu vas[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image],sad mi se jede strudla sa makom,a ne smem.
Poslala sam mamu po jabuke,pa cu od njih da napravim strudlu...........to mi ja kao utesna nagrada[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Olga75 -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 14:18:24)

pa ja pravim ukiselo testo i onda ga filujem makom




Tea2 -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 14:18:59)

magnetic,spavace beba kada proba mak....Nekada su deci kuvali caj od maka!!!!Moja poznanica je uz dojenje praktikovala kuvanu rakiju,i dok je moj sin divljao,njen je spavao!!!
Magnetic,po kom receptu pravis?




Tea2 -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 14:20:42)

Ih,Olga,sve mi rece!!Dobro cuvas te vase tradicionalne tajne....




magnetic -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 14:22:36)

Kao sto Olga kaze,ukiselo testo i onda filujem jabukama,secerom i cimetom.




Jeca* -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 14:24:03)

Tea, a da kupiš štrudlu u nekoj dobroj pekari? [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




magnetic -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 14:24:04)

Ja ni nemam recept za testo,sve je odokativno.




Tea2 -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 14:27:32)

Jeco,ima u Piramidi prodavnica koja je poznata po strudli ....Moram da naaaucim da pravim,i da otkrijem tajne dobre strudle!!!Shvatila sam da je to citava filozofija!!Sta ces ti u ovoj temi,ti si zgodna,nemoj posle da sam te ja navela na greh!!!




Olga75 -> RE: ŠTRUDLA SA MAKOM (24.2.2012 14:27:35)

ja cu ti sad napisati pa vidi [sm=smiley36.gif]
uzmes oko pola litra mleka , saku secera , jednu kasicicu soli ( to mozes i u brasno )stavis da se mleko ugreje , kad je vruce ali mozes da drzis prst onda stavis kvasac i ostavis da se podige . Sa tim zamesis brasno ( od kile treba da ti ostane hm, kad skupis sake dva puta toliko brasna , otprilike . - sad zvucim ko moja mama [sm=smiley36.gif] )mesis , meseis , mesis , kad se sve pokupi u testo dodas dobru kasiku masti ili oko pola dcl ulja ili margarin ili puter ili tako to i ponovo mesis , mesis , da bude mekano i glatko . Dobro je umeseno ( sto kaze moja mama zakuvano ) kad se odvaja od vangle i od ruke , onda ga malo pobrasnjavis i ostavis da se podigne. Kad je gotovo rastanjis i nafilujes makom.Mak prvo zaparis mlekom , dobro poseceris i stavis koru od limuna i limunov sok ( to je po ukusu ali bljaks je bez toga ovo mu da svezinu ) .Urolas u strudlu , premases jajetom , ostavis u tepsiji jos desetak minuta i peces u predhodno zagrejanoj pecnici
prijatno [sm=smiley1.gif]




Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>