RE: Crnina i drugi obicaji :( (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> U zagrljaju tuge



Poruka


Anoniman -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (3.10.2009 22:42:50)

Svi ti običaji... neka svako radi kako mu godi. Ako mu godi da nosi crno, neka ga nosi, ako ne - ne. Za sve mislim da je individualno. Prosto, nekoga crnina guši, a nekome pomaže da prebrodi krizu gubitka. 




Anoniman -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (4.10.2009 0:53:26)

Jos malo pa godinu dana kako mi je umrla baba a ja nisam nosila crninu ni jednom sto ne znaci da je nisam volela i da ne zalim sto je umrla! Nosila sam onu crnu plocicu neko vreme pa sam i to skinula! Samo moj tata(jedinac je) nosi crninu i dalje i verovatno ce do godinu dana! Mislim da su to preterivanja,barem sto se tice toga kad umre stara osoba,stvarno je nepotrebno!




Anoniman -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (5.10.2009 22:02:56)

Dogovorila sam se s mamom....da tju crninu nositi do 6 nedelja....dakle posle te mise skidam crninu...[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




zimska ruza -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (6.10.2009 22:19:12)

Meni je umrla sestra od 32 godine,godinu dana mladja od mene,na 40 dana pre rodjenja mog drugog deteta,pre 3 meseca...Ostala sam kod kuce sa devojcicom od tada manje do 2 godine starom i dosla mi je drugarica da mi se nadje,dok su svi otisli na sahranu...Eto,tu jednu sestru sam imala,pa ni na sahranu nisam mogla da odem,da je zbog mene,ja bih se nekako savladala(bar tako mislim,zbog bebe u stomaku),ali od kukanja moje majke i ostalih tetaka,rodjaka,a,ne,to bi bilo previse...Tako,nisma ni crninu stavljala,gde cu sa stomakom i da u crnini idem u i iz porodilista...Tako je to htelo da se desi,mora da se zivi...Za 40 dana sam lezala u bolnici,tek ustala na noge,kad su dosli rodbina da me vide,strasno,kao vrane u crnini,dusa da ti se pocepa,uzdrzavaju se oni,uzdrzavam se ja,mislimo na bebu koja se rodila...Inace,seki sam isla na prvo jutro posle sahrane i svake subote do porodjaja,a opet sma pocela kada mi se beba malo uobrocila...Samo svece i cvece,ne nosimo hrnau na grob,to mi je nekako gadno,ne znam...Cini mi se da imam suza i suza,ali ne placem uopste,steglo mi se nesto u dusi i tako stoji...




Anoniman -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (6.10.2009 22:21:22)

[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley19.gif[/image]




vukosava -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (26.1.2012 22:48:15)

Ja sam za tatom nosila crninu 40 dana. Pre toga sam cesto nosila crnu boju, a nakon toga mi se smucila i dugo sam volela da nosim neke drecave boje.

A muziku i TV su mi ukinuli na godinu dana. Kad sam jednom ukljucila TV pre toga da gledam sa drustvom film, stric mi je usao u kucu i isekao kablove.

Ni za kim vise nisam nosila crninu a pomrli su mi sve babe i dede, stric, rodjaka, rodjak.




snješka -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (26.1.2012 23:02:13)

Svako neka radi kako hoće, ali mi je taj običaj gašenja tv-a nevidjeno glup. Nošenje crnine godinu dana ima svoje objašnjenje, to se radi jer proces žaljenja, tj. sve faze kroz koje prolazi, traje godinu dana. Takav je običaj i svi bi u čudu bili ako bi neko od bliže rodbine skinuo crninu prije isteka te godine. Mada je, po meni, nepotrebno da mlada osoba nosi crninu za npr. ujakom, babom, dedom, ...




minavb -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (27.1.2012 7:37:52)

Ja ne nosim crninu. Moja mama nosi crninu godinu dana za svojom porodicom, tata je nosio 40 dana za svojim roditeljima i nije se brijao. Ne volim ni parastose , ni izjavljivanje saucesca, sve mi je to grozno. Umrle su mi sve bake i deke, tetke, ujak, i svaki put mi se zeludac prevrne od cele te predstave, od mesenja kolaca i otvorenih sanduka, jer mi se cini da svaki put sve to poprilicno nagrize zdravlje moje mame. Nas nikad nisu terali da nosimo crninu, i da su nas terali ne bi nas naterali, nisu nam gasili tv, nisu nam branili da se radujemo i igramo, i stalno su govorili da svako zali na svoj nacin i da sami odlucimo kako cemo da se ponasamo. Sestra i ja smo na dan sahrane oblacile crno i pomagale oko svega, ali posle crninu nismo nosile, i na parastosima nismo glodale meso.




slavica. -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (27.1.2012 11:34:54)

Nisam nosila crninu ni za kim,cak ni kada sam ostala bez oca. Nisu mi dali,posto sam se udavala za malo vise od mesec dana. A i potpuno podrzavam to,jer iskreno,ne zali se odecom,zali se srcem i dusom,samo ja znam kako mi je bilo,i nema te odece koja bi to opisala.




lajla -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (27.1.2012 11:43:09)

Slazem se da je taj "obicaj"totalna glupost...mada i ne znam odakle nam crnina,kada po pravilu kod nas(mislim kako crkva kaze)boja zalosti je bordo a ne crna[sm=zmeden.gif].Ljudi su to prihvatili i time se vode...Nisam nosila crninu kao razlog zaljenja niti su nam gasili tv....zalis u sebi,ne moraju to svi da vide.




NadaR -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (27.1.2012 11:46:16)

Mi nismo palili tv 40 dana kada su nam umrli baba i deda.
Brat i ja klinci . Ne znam sta im je falilo da nam puste crtic . [sm=smiley13.gif]

Moja baba (mamina mama) mi kaze da ce da me juri u snovima ako budem kukala i nosila crninu kada ona umre . [sm=smiley36.gif]




Lu -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (27.1.2012 11:47:01)

IZVORNA PORUKA: vukosava

A muziku i TV su mi ukinuli na godinu dana. Kad sam jednom ukljucila TV pre toga da gledam sa drustvom film, stric mi je usao u kucu i isekao kablove.


Svašta [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




lajla -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (27.1.2012 11:51:22)


IZVORNA PORUKA: Lu RR

IZVORNA PORUKA: vukosava

A muziku i TV su mi ukinuli na godinu dana. Kad sam jednom ukljucila TV pre toga da gledam sa drustvom film, stric mi je usao u kucu i isekao kablove.


Svašta [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]



bas svasta[sm=smiley13.gif]




Alexxa -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (27.1.2012 12:03:38)

Strašno.
Ja sam nosila crninu kada mi je umro otac, osetila sam potrebu, ne umem da objasnim, mada sam bila protiv tih običaja i govorilaa da neću nikada da ih poštujem, jednostavno sam iznutra, a i spolja bila zavijena u crno. Ne mogu reći da mi je to pomoglo psihički, i dalje mi je jako teško.
Stari običaj u crnoj gori je da sem šaka i lica budu pokriveni svi delovi tela, pa je moja mama žalila mog oca, iako su bili razvedeni, u košuljama dugih rukava i dokolenicama, na 40 stepeni.
TV smo odmah uključili zbog dece mojih sestara i brata.




vukosava -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (27.1.2012 13:23:07)


IZVORNA PORUKA: Alexxa

Strašno.
Ja sam nosila crninu kada mi je umro otac, osetila sam potrebu, ne umem da objasnim, mada sam bila protiv tih običaja i govorilaa da neću nikada da ih poštujem, jednostavno sam iznutra, a i spolja bila zavijena u crno. Ne mogu reći da mi je to pomoglo psihički, i dalje mi je jako teško.
Stari običaj u crnoj gori je da sem šaka i lica budu pokriveni svi delovi tela, pa je moja mama žalila mog oca, iako su bili razvedeni, u košuljama dugih rukava i dokolenicama, na 40 stepeni.
TV smo odmah uključili zbog dece mojih sestara i brata.


Mene nije niko terao da nosim crninu. Imala sam tad manje od 17 godina. Sestre su imale jedna skoro 15, druga 7 i one nisu nosile. Zasto sam to uradila? Ne secam se, tih dana sam bila u totalnom bunilu.

A stric je ziveo u drugoj polovine kuce pa je zato cuo kad sam pustila film jer je to sa druge strane zida njegove dnevne sobe. I bio je alkos, prznica i stalno u ratu sa mnom.

Imali smo samo jedan televizor u dnevnoj sobi u kojoj je bila mama koja je obicno bila ucaurena kao jedna larva i plakala. Mislim da je tako provela 3 godine nakon tatine smrti. A za muziku sam nabavila vokmen (walkman) i nije mi smetalo.

A imam jos da prijavim za glupe obicaje: oterali su me sa tatinih 40 dana u kucu jer sam imala menstruaciju. Inace moj tata je iz sela. I on i mama su iz sela. Oboje su zavrsili fakultete i ziveli u gradu tata od svoje 15-te, mama od svoje 18-te ali su se drzali svih obicaja koje su preuzeli od svojih roditelja. A bilo je tu puno valja se ne valja se na sta sam ja oduvek bila alergicna.




maslackic -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (27.1.2012 13:44:43)


IZVORNA PORUKA: marince

Ta  crnina izaziva sazaljenje,a ja MRZIM DA ME SAZALJEVAJU!!!
Znas ono,gde god mrdnes svi te pitaju ''a ko ti je umro?Jaoooo basmi je zao''

Za tatom crninu nisam nosila, mama mi nije dala, imala sam 19 god. TV nismo gasili...mislim da je bio ugasen samo nekoliko dana jer od ljudi nismo ni mislili na TV

kasnije , za mamom sam nosila 40 dana, tako sam htela, imala sam 20 godina, i skinula sam tad jer sam trebala da krenem na visu i iz razloga koje je marince napisala sam skinula.
inace sam pre toga nosila crnu boju
tada sam rekla da nikad necu nositi crno, jer je stvarno tesko, kao da sam nosila nekog na ledjima..ali evo posle 7~8 godina kasnije , ponekad obucem crnu rolku, ili kosulju ...

inace ,za obicaje nemarim, nije mi vazno sta ko misli, baka se ljutila na mene sto ne nosim crno, ali sam pricala sa njom i objasnila joj...




vukosava -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (27.1.2012 13:48:06)


IZVORNA PORUKA: maslackic


IZVORNA PORUKA: marince

Ta  crnina izaziva sazaljenje,a ja MRZIM DA ME SAZALJEVAJU!!!
Znas ono,gde god mrdnes svi te pitaju ''a ko ti je umro?Jaoooo basmi je zao''

Za tatom crninu nisam nosila, mama mi nije dala, imala sam 19 god. TV nismo gasili...mislim da je bio ugasen samo nekoliko dana jer od ljudi nismo ni mislili na TV

kasnije , za mamom sam nosila 40 dana, tako sam htela, imala sam 20 godina, i skinula sam tad jer sam trebala da krenem na visu i iz razloga koje je marince napisala sam skinula.
inace sam pre toga nosila crnu boju
tada sam rekla da nikad necu nositi crno, jer je stvarno tesko, kao da sam nosila nekog na ledjima..ali evo posle 7~8 godina kasnije , ponekad obucem crnu rolku, ili kosulju ...

inace ,za obicaje nemarim, nije mi vazno sta ko misli, baka se ljutila na mene sto ne nosim crno, ali sam pricala sa njom i objasnila joj...



E, bas tako.




jance -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (27.1.2012 15:25:23)


IZVORNA PORUKA: maslackic


inace sam pre toga nosila crnu boju
tada sam rekla da nikad necu nositi crno, jer je stvarno tesko, kao da sam nosila nekog na ledjima..ali evo posle 7~8 godina kasnije , ponekad obucem crnu rolku, ili kosulju ...

inace ,za obicaje nemarim, nije mi vazno sta ko misli, baka se ljutila na mene sto ne nosim crno, ali sam pricala sa njom i objasnila joj...



ista situacija. pre mamine smrti sam imala valjda 50% garderobe iskljucivo u crnoj boji a nisam bila darkerka ili bilo sta tome slicno, samo sam eto tako htela, cinilo mi se elegantnije. posle mamine smrti sam nosila to sto sam imala ali sam primetila da me doticna crnina samo cini jos depresivnijom. od tada nemam vise crnine u gardetobi, evo jedino helanke i kaput, kad mi je svekar umro nisam imala sta crno na sahranu da obucem.
mene niko nije terao danosim crninu, niti da gasim Tv ili stisavam muziku, a bila sam vlajda previse izgubljena u situaciji da bi primecivala dali nekome od komsija to smeta ili ne. gledala sam kako sebe i svoje da izvucem iz depre pa ako je to znacilo da cu se oblaciti ko pajac, gledati komedije, i pustati glasnu veselu muziku onda sam to i radila tako. i dan danas ne osudjujem nekoga ko se ne drzi obicaja, znam kako se oseca...




branki* -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (27.1.2012 16:40:55)

ovo mi je delikatna tema.kako ko smatra da treba,tako i neka radi.sad,ne smatram da cu nositi crninu,srecom,svi su mi jos zivi,ali mozda budem imala potrebu da se obucem u tamne boje,ne znam.iz ove perspektive,sve je to nebitno,onog kog nema-nema i svejedno koju ces boju nositi,p




vukosava -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (27.1.2012 17:22:43)

Jeste, nece ga boja vratiti. Ja mislim da je sad ne bih nosila.




jovana jojo -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (23.7.2012 12:12:30)

I ja se slažem sa tim da nošenje crnine nemože vratiti drage osobe




Figaro88 -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (20.3.2013 18:57:31)

Ujutru treba da odem da narucim suzu za tetkinu sahranu,ne znam da li se ona pravi od nekog posebnog cveca,i sta da napisem na onoj traci.Nikada nisam kupovala tako nesto[sm=smiley13.gif]




lesica -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (20.3.2013 19:04:12)

Figaro, moje saučešće.

Koliko ja znam,možeš bilo koje cveće da uzmeš,a što se teksta tiče mislim da je najčešće- Poslednji pozdrav dragoj tetki... od porodice...




Figaro88 -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (20.3.2013 19:09:52)

Hvala Lesice,pitala sam mamu,ali ona je narucivala samo one vence,a u njih ne ide pravo cvece.A za tekst sam i ja tako mislila.




Olga75 -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (20.3.2013 19:13:49)

Figaro , moje saucesce
mozda da napises : pslednji pozdrav tetki od pa onda ime
tako sam ja pisala svim mojim pokojnim [sm=smiley13.gif]
sem tati , to se ne secam
a sto se tice cveca , naruci ono sto najduze traje
sad detaljisacu : za tatu se stvarno ne secam [sm=smiley13.gif]
ali majka i deda su umrli u novembru i januaru pa sam narucila hrizanteme a obicno narucim gerbere , nekako su najvece i najizdrzljivije




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sledeća stranica >   >>