RE: Crnina i drugi obicaji :( (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> U zagrljaju tuge



Poruka


Olga75 -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (20.3.2013 23:30:01)

nesto sad razmisljam o toj crnini
za tatom sam je nosila godinu dana bez razmisljanja , uopste mi nije bilo bitno da li neko zna zasto sam u crnom , nikako mi nije bilo tesko ,eto i moj brat , on je bio klinac imao je 17 godina se nije brijao 40 dana , svi su znali zasto
ta crnina za tatom mi je bas nekako dosla kao pokora , nije mi bilo ni do cega i odgovaralo mi je [sm=smiley13.gif], za stricem sam nosila 40 dana ,za majkom ( maminom mamom ) i dedom sam nosila crninu sest meseci ni to mi nije bilo tesko
cak sam i za muzevljevom bakom ( negovali smo je kad se bas tesko razbolela ) nosila crninu sest nedelja , mislim da sam bila jedina [sm=smiley13.gif]
nekako memi ta crnina nije stigma , kad zalis nekoga nije ti bitno sta ces obuci a crno je nekako i najprikladnije
jer ja kad sam u zalosti dugo razmisljam o osobi koja je preminula i nekako to unutrasnje osecanje mi je bas crni , zalosno i ta odeca je nekako bar meni normalna
doduse , ja sam stvarno puno ljudi ozalila i ne boh volela skoro za nekim da je nosi
i tako zalost je to nije da se brine sta drugi misle [sm=smiley13.gif]




Ivanka 75 -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (20.3.2013 23:41:39)

Ja već 8 meseci nosim crninu za ocem, iako su moji razvedeni 33 godine, on oženjen, ima dete, živeo u drugoj ržavi, nismo bili u kontaktu od 2002-2008 a nakon toga se viđali jedva 1 godišnje, nekako mi došlo normalno da nosim crninu kad je umro.
Osam meseci prođe, ja sa nekoliko stvari, vrtim u krug ali ne osećam nikakav teret zbog toga. Ovde u Nišu niko nije ni znao da je umro, sve se desilo za vreme letnjeg raspusta, na poslu nisu ni znali dok nisam počela da radim. A ovako isprva niko i ne primećuje da nosim samo crno dok ne prođe nekoliko dana jer su navikli da me vide u živim bojama.
I bez obzira na to kakav je on otac bio, razvod, daljina, osećala sam tugu iako ga nisam poznavala onako kako se otac poznaje. Smatram da mu crninom na neki način odajem poštu i poslednji pozdrav, jer mi je stvarno žao što nismo uspeli da izgradimo kakav-takav odnos otac-ćerke, i žao mi je što ga više nema.
Moja mama je sestri i meni uvek, i pored svega govorila "On je vaš otac kakav god da je i morate da ga poštujete".




Trcosava -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (9.4.2013 7:33:55)

Uff... teška tema, ali mi je mnogo lakša da pišem nego ''nema te, a htela sam ti reći''

Tata je umro kada je Ana imala manje od godine. Šok. No, crnina - gledala sam da poštujoem ono što je moj tata za života ''poštovao''. Nije vole crninu, kad je deda umro (njegov tata) nije nosio crninu, tad se nije palio Tv, slušala muzika i sl.... Do tada, manje više sam kao znala oko sahrana. Kad neko blizak tebi umre, majka ili otac, onda shvatiš u kojem si vihoru. Mama koja je bila van sebe, ja koja dolazim iz slo u šoku.. I onda kreću svi na mene, kao jedina sam zdravog razuma. Ma važi... Svi se sjatili, te mora ovo.. Svi iz sela širom Srbije potiču, svako sa svojim običajima. Najkomičniji od onih - mora prase, ali muško i glava od praseta istog tog pošto je muško umrlo. Mislim.... Rekla sam da ću crninu nositi 40 dana, prvo meni crnina ne znači da ja za nekim žalim. Sećam se da je drugarica pravila svadbu, zvala me - ja sam tada već odavno skinula crninu, ali sam se izvinila i rekla da bez obzira na crninu, ne mogu na svadbu. Jednostavno nije mi išlo. TV smo palili već sledeći dan - zbog deteta. Mama je isto palila TV. Tata je takav bio. Na tih 40 dana na groblju sam skinula crninu. One priče trudnica ne ide na groblje, dete i sl - ne poštujem.




jacagoga -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (9.4.2013 7:43:16)

Mislim da crnina ne znaci da li zalis za nekim ili ne. Meni je mama umrla dan pre bebinog rodjenja tako da nisam nosila crninu nisam je nazalost ni ispratila. Dosla je familija sa raznoraznim obicajima pa su me zvali tel. rekla sam im da zaborave na te gluposti i da se ispostuje ono sto je mama uvek govorila da zeli za svoju sahranu iako je togovorila u sali nije ni slutila sta ce se desiti.
Takodje ne verujem u price da trudnica ne ide na groblje i da ne izlazim na groblje pre nego sto prodju babinje, pa pobogu to je bila moja majka, zasto ne valja da izadjem?! Gluposti, ja sam isla i idem svake nedelje da popijem kafu, odvescu i Helenu kad bude lepo vreme sad je previse mala.




Bokac -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (14.1.2015 18:49:37)

E ja sam nesto u poslednje vreme bas crno raspolozena i bas mi leze ove teme pa da ne mracim veselije bolje da malo probudim pricu ovde.
Kao sto napisah u drugoj temi ovde, ja sam u tri godine izgubila bebu od 5meseci i pet dana, mamu, sveki i baku. Ni za kim nisam nosila crninu osim za sinom samo do sahrane i na sahrani. Mislim da me je najvise vredjalo kad sretnem nase ljude koji znaju sta je crnina(posto zivim u Americi) i kad me totalni stranci pitaju a za kim zalim. Sta koga briga za kim moje srce place a samo ja i moji ukucani znamo kako se osecam. Tako da podrzavam sve koji. E nose crninu i ponasajte se u skladu vasih osecanja a ne kako vam neko naredi i sta kazu obicaji. Ja sam srcem zalila jednu bebu a drugoj sam pevala po citav dan jer bili su blizanci. Ali da mi nije princezice ja ne znam kako bih uopste pregurala taj period...




Olga75 -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (14.1.2015 19:09:43)

Bokac , draga , na zalost sam ispratila Stefanovu borbu i nikad ti nisam rekla koliko mi je zao
( ako se ne varam Luka i Marija su vrsnjaci ) , bila sam malo je reci zateceno sto vam se to desava
a sto se tice crnine , svako svoju tugu drugacije nosi




aleksandrici -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (23.4.2016 17:39:14)

Danas sam prisustvovala parastosu,naime mojoj kolegenici je umro muž relativno skoro.Danas je bilo 40 dana.Kolegenica ima 36 godina,troje dece.Ne sećam se da mi je ovako bilo žao kao danas.Deca od 8,10 i 12 godina,trenutno imaju boginje,svi u krastama,u crnini.Žalost,kolegenica nema 30 kilograma,muka je da gledaš.Baš sam po utiskom i htela da kažem,ono što svi mi dobro znamo,da je zdravlje najveće bogatsvo.Deci nije mesto na groblju,uplašena,kolutaju očima,nije im jasno šta sse cdešava,izvinite ali sam pod utiskom.Bože,samo zdravlja daj,sve ostalo ima da se kupi i moze da se zaradi !




wivern -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (24.7.2016 10:08:04)

Ni crnina ni bilo kakvi drugi obicaji.
Ono kako se ja osecam je u meni, ne moram to dokazivati i pokazivati drugima.
Inace mislim da su nam ovi obicaji uzasni. Na groblju se jede na veliko, kao da se nesto slavi a kod kuce ne sme televizor, poklopljeno ogledalo....




Ana RR -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (24.7.2016 12:33:09)

Wiv, skroz se slažem sa tobom. Na žalost, mi smo imali previše tih situacija i ja jednostavno ne mogu da vidim crninu više... Mama još uvek nosi, skinula je samo onu maramu ali vidim da jednostavno ne može da obuče nešto svetlije. Ja nisam nosila crninu za sestrom, mislim da bi me to potpuno dotuklo. A ni ona to nije volela, pričale smo o tome kada nam je brat nastradao. Šta je u mom srcu i mojoj duši, samo ja znam.

A ti običaji na groblju... užasavam se toga.




nata11 -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (24.7.2016 16:28:40)

Vi ne biste verovali sta kod nas ima. Nose na grob celu tortu i prase pa onda seku i dele. [sm=zz_banghead.gif] ma strasno




isidora88 -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (24.7.2016 16:47:15)

Ni ja ne volim te obicaje. Najgore mi jr to jelo na groblju i dace. Kao svadba uzas[sm=hudicek1.gif]




IvanaSK RR -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (25.7.2016 9:47:25)

Ne zali se crninom, nego dusom i srcem. Toliko.




wivern -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (25.7.2016 10:16:09)

Ma svako treba da radi onako kako oseca...

Da vidite kako mene gledaju na tim dacama, jer nisam u crnini.
Doslo mi da jednoj zeni pocnem da masem koliko je neukusno buljila.




branki* -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (25.7.2016 10:25:52)

Svako neka radi kako oseca.jA sam vec pisala da mi je za sad to oko crnine nebitno,ne pridajem znacaj,a opet ko zna,mozda cu u tim trenucima imati potrebu da se uvijem u crno,ne znam.ali,ne pridajem znacaj tome,bol je bol,i dusa boli,i srce,a sve drugo kako ko smatra.vidis,wiv,meni ni jednog trena,a videle smo se vise puta od tad,dok ti sad nisi spomenula,nije palo na pamet to oko crnine.ma,nasi ljudi su cudni mnogo[sm=smiley13.gif]




Duškić -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (3.6.2017 13:58:17)

Bas teska tema, tako me stigne tuga i bol ...Kao i danas na zadusnice. Uskoro 11 meseci, ne prodje ni dan a da ne mislim na mog tatu. . Na D rodjendan mu je godisnjica..Nisam nosila crninu , zalim ga svim srcem i dusom. Da, preminuo je par sati nakon sto sam se porodila sa sinom, cestitao recima BRAVO CARE, SVAKA CAST..LJUBI TE TATA! Nisu mi rekli da je lose toliko. Neverovatno, kao da je neko rezirao i sve uklopio tako ..Da li je sudbina ili drugo nemam pojma. Porodila sam se deset dana pre termina. Ceo dan je pitao hocu li danas , zasto je vracaju..kad ce taj unuk vise! Sreca i bol u isto vreme. Nista gore.




IvanaSK RR -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (3.6.2017 15:09:03)

Duskic, zao mi je, mnogo [sm=smiley31.gif]
Mislim da je to sudbina... Sestra od tetke mog muza se porodila na dan rodjendana svog oca, koji je umro par meseci pre... Nije docekao prvo, toliko zeljeno unuce...




Ana RR -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (3.6.2017 22:02:55)

Duškić, jako tužno, žao mi je [sm=smiley13.gif]




jess021 -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (12.11.2018 14:27:43)

Dejana, uradi onako kako osecas i kako mislis da treba.  
Ja u ni u jednoj trudnoci nisam isla na groblje, isto kod tate kog sam jako volela, zato sto sam tako osecala i znala sam da mi on nece zameriti sto ne dolazim. 




emicaa -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (12.11.2018 17:10:55)

Duskic mnogo tuzno,zao mi je 😥
Ja sam Davida rodila 5 dana prije termin,na ujakovu godisnjicu smrti.David mi je dao razlog da kad dodje datum godisnjice ne poludim od tuge.




dejana007 -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (12.11.2018 18:02:30)

Jess hvala na savetu. I ja se lomim... izmedju toga da ce razumeti i toga da ipak trebam da idem. I nikako da presecem. Moj muz ce svakako otici i podrzava me u tome da idem. Sad sam citala ovu temu. Po prvi put. Jako bolno. Jako.




Olga75 -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (14.11.2018 17:23:53)

Da se dopišem.
Od mog poslednjeg posta na ovoj temi mi je umrla i mama. Nosila sam crninu. Trebalo mi je da je nosim. To je bilo duševno stanje. Dok je bila bolesna život mi je nekako stajao, mučila sam sa njom sve muke. Kad je umrla ta crnina je bila ta praznina koja je ostala.




flamingos -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (11.7.2019 8:51:05)

U našem kraju su još ti običaji vezani za crninu.I ja sam za ocem gidinu dana nosila crninu,a isto i kada mi je majka preminula.Mada,žali se srcem,tugujem i dan danas-bez crnine





MimaKos -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (11.7.2019 8:53:16)

Meni su ti obicaji u redu, ali ne po svaku cenu i ne zato sto "to tako mora"




doramar11 -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (11.7.2019 9:43:05)

Ne nosim, naravno razumem ljude koji imaju potrebu da nose.




flamingos -> RE: Crnina i drugi obicaji :( (11.7.2019 9:45:11)



IZVORNA PORUKA: MimaKos

Meni su ti obicaji u redu, ali ne po svaku cenu i ne zato sto "to tako mora"
Slažem se,šta znam,u tim trenucima ti je i život crn...





Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sledeća stranica >   >>