RE: Fiksna proteza (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Porodično zdravlje



Poruka


dunja RR -> RE: Fiksna proteza (1.2.2019 16:34:20)

E pa super, ja sam mislila samo tokom trudnoce.Znaci do prvog rodjendana.I ja bi kamenac, poliranje, desni da ociste. Kvarova mislim da nema, bar ih nije bilo poslednjih godina. 




Таня -> RE: Fiksna proteza (1.2.2019 22:32:08)

Драга Дуња, навијам за твоју фиксну кад год да дође на ред. Разумем те у потпуности. Ја сам тако моју сестру наговорила на фиксну, а потом сам ја више из здравствених разлога (да сачувам здрав зуб), него из естетских носила фиксну. С тим што су се мени поклопиле повољне околности у то време, па сам добила неку стипендију и одлучила да тако потрошим тај новац. Кћерка моје колегинице је носила и поприлично повољно су је платили. Повлачи десни када переш зубе горњу вилицу пери у смеру одозго ка доле, а доњу обрнуто (по принципу горња-киша пада, доња-трава расте). Када носиш фиксну наслушаш се различитих прича. Дешавало ми се да непознати људи приђу и отпочну разговор на ту тему. Моја зубарка (та професорка са Стоматолошког је сама себи ставила фиксну у педесет и некој години). Није хтела да уграђује имплант на место здравог зуба који јој је нажалост пукао дуж корена, тако да је морала да га вади. Одлучила се да фисном повеже преостале зубе у низу. Никада није касно. Боље је своје зубе сачувати, ако сте већ у могућности.




dunja RR -> RE: Fiksna proteza (2.2.2019 1:34:13)

Hvala Таня na podršci!

Ja danas bila u DZ kod ginekologa, i skontam da je stomatolog odmah pored, svratim i pitam, kažu može do prve godine deteta, baš kako je Isi rekla.
Tamo na odeljenju prazni hodnici, nikoga nema, a rekoše mi da se ne zakazuje, mogu da dođem kada želim.
Možda ipak bolje da odem nakon porođaja, ipak sutra ulazim u 9. mesec da ne rizikujem pritisak.
I sestre na odeljenju mi rekoše ito da povlačim desne, i da pravilno perem zube, radim to, trudim se, ali krvare mi desni stalno pri pranju zuba, evo i večeras.
Kažu i one, može biti paradentoza a može biti i hormonski.




Таня -> RE: Fiksna proteza (4.2.2019 16:50:28)

Да, то сам и ја хтела да ти кажем. Врло је могуће да је хормонски, јер је мени ишла крв из носа у току трудноће и баш је било иритантно, јер би изненада шикнула.




milicicak -> RE: Fiksna proteza (27.3.2019 9:18:27)

Imam pitanje za one koje su nosile fiksnu protezu. Koliko to boli? Mini buba sledece nedelje krece na sekvencionalno vadjenje mlecnih zuba pa cekamo stalne cetvorke da ih vadimo i onda proteza... Ona ne moze da saceka, jako se raduje a ja se malo brinem, blesava zena 😁




dunja RR -> RE: Fiksna proteza (27.3.2019 9:49:58)


Nakon porođaja stalo krvarenje, izgleda da je stvarno bilo hormonski. A 3 puna meseca krvarila tokom svakog pranja zuba. 
IZVORNA PORUKA: Таня

Да, то сам и ја хтела да ти кажем. Врло је могуће да је хормонски, јер је мени ишла крв из носа у току трудноће и баш је било иритантно, јер би изненада шикнула.






dunja RR -> RE: Fiksna proteza (27.3.2019 9:51:51)


Mili, ako misliš na nošenje proteze, mislim da ne boli. Samo navikavanje prvih dana je malo nelagodno. Ja nisam n8sila, mada trebam, ali najbolja drugarica je nosila 3 godine. 
IZVORNA PORUKA: milicicak

Imam pitanje za one koje su nosile fiksnu protezu. Koliko to boli? Mini buba sledece nedelje krece na sekvencionalno vadjenje mlecnih zuba pa cekamo stalne cetvorke da ih vadimo i onda proteza... Ona ne moze da saceka, jako se raduje a ja se malo brinem, blesava zena 😁






Ana RR -> RE: Fiksna proteza (27.3.2019 9:52:02)

Mili, tako rano kreće sa protezom? Ja sam mislila da fiksna ide kasnije (ne znam zašto sam to mislila, neki trip).

Mojoj drugarici su vadili mlečne trojke pa izvlačili stalne koje joj nisu bile izrasle. Sećam se da je pričala da boli malo posle svakog zatezanja.




nata11 -> RE: Fiksna proteza (27.3.2019 9:53:25)



IZVORNA PORUKA: milicicak

Imam pitanje za one koje su nosile fiksnu protezu. Koliko to boli? Mini buba sledece nedelje krece na sekvencionalno vadjenje mlecnih zuba pa cekamo stalne cetvorke da ih vadimo i onda proteza... Ona ne moze da saceka, jako se raduje a ja se malo brinem, blesava zena 😁



Ja sam bila 12 god kada mi je stavljena fiksna. Secam se da sam prve veceri plakala koliko su to zategli. Jedva sam otvarala usta da uzmem malo supe. Sutra je vec bilo bolje. 
E sada to je bilo poodavno. Verovatno sada drugacije rade 




Sanidej -> RE: Fiksna proteza (27.3.2019 9:56:34)

Oseca se utrnuce u pocetku, par dana je dobro jesti kasastu hranu. Nezgodno je kada prstenovi na kutnjacima (metalni omotaci da tako kazem) nazuljaju desni..




milicicak -> RE: Fiksna proteza (27.3.2019 9:59:23)

Ana, nece jos da nosi fiksnu, bar dok joj ne izadju stalne cetvorke, tako da ce to biti za godinu do dve po nekoj mojoj proceni. Uzimali su joj otisak pa radili neke proracune i definitivno nema mesta u vilici. Znaci, ipak boli... A ona sva odusevljena prica o gumicama u duginim bojama 😁




Sanidej -> RE: Fiksna proteza (27.3.2019 10:05:31)

Gumice su fasada :) Mora da boli, pa citava vilica se pomera. Pored svega, to je pametna odluka koja ce se itekako isplatiti u buducnosti.




nata11 -> RE: Fiksna proteza (27.3.2019 10:23:12)

Ja nisam imala problem da mi nazuljaju desni.
Ima super zanimljivih - providni metal+sarene gumice. 
I ne nisu gumice radi ukrasa, one imaju funkciju. 




Olga75 -> RE: Fiksna proteza (27.3.2019 13:02:52)


IZVORNA PORUKA: milicicak

Imam pitanje za one koje su nosile fiksnu protezu. Koliko to boli? Mini buba sledece nedelje krece na sekvencionalno vadjenje mlecnih zuba pa cekamo stalne cetvorke da ih vadimo i onda proteza... Ona ne moze da saceka, jako se raduje a ja se malo brinem, blesava zena 😁

Zver nosi običnu protezu. Ortodontkinja nam reče da je ova bolja za "decu u rastu" - i ona je vadila mlečne petica a trojka joj još nije izašla i šestice su kasno krenule. Reče žena da je za fiksnu mala, ako se ovom socijalnom zubi ne srede onda ćemo videti.
Inače proteza je roza sa šljokicama [sm=smiley36.gif]




mirana1 -> RE: Fiksna proteza (28.3.2019 8:22:07)


IZVORNA PORUKA: Olga75


IZVORNA PORUKA: milicicak

Imam pitanje za one koje su nosile fiksnu protezu. Koliko to boli? Mini buba sledece nedelje krece na sekvencionalno vadjenje mlecnih zuba pa cekamo stalne cetvorke da ih vadimo i onda proteza... Ona ne moze da saceka, jako se raduje a ja se malo brinem, blesava zena 😁

Zver nosi običnu protezu. Ortodontkinja nam reče da je ova bolja za "decu u rastu" - i ona je vadila mlečne petica a trojka joj još nije izašla i šestice su kasno krenule. Reče žena da je za fiksnu mala, ako se ovom socijalnom zubi ne srede onda ćemo videti.
Inače proteza je roza sa šljokicama [sm=smiley36.gif]




Roza sa sljokicama, srce malo, kad vec mora da nosi neka je barem lepa proteza.




Таня -> RE: Fiksna proteza (9.4.2019 11:54:09)

Боли првих неколико дана док се не стекне осећај. Имате утисак да као да зуби нису ваши, а крајеви жице често боцкају и направе ранице. Због тога зубар даје неки восак који се стави на крајеве. Мало и бравице могу да направе ранице. Мора да се једе кашаста и мекана храна првих неколико дана. Једино што за време ношења фиксне нисам гризла јабуку, а остало сам све јела. Иако тада нисам била дете, уживала сам у мењању боја гумица. :-) После када се скине протеза, опет имате неки чудан осећај и прелазите преко зуба и не верујете колико је глатка површина. :-)




Anck Su Nmaun -> RE: Fiksna proteza (25.11.2019 15:06:10)

Evo novog kandidata za fiksnu protezu odnosno ja [sm=jezicek.gif]
zagrizaj mi je los od kad znam za sebe, al evo sad se javljaju i komplikacije. Donji zubi mi udaraju gore u nepca i prave problem. Sad trazim dobrog ortodonta. Briga me i da li boli ili ne , samo da resim ovo vec jednom.
Al sad kad se raspitujem raspon cena je za neverovati [sm=zmeden.gif] od 800 e do 2000e , i to mislim samo na klasicnu fiksnu, ne beli i sl.




dunja RR -> RE: Fiksna proteza (25.11.2019 15:34:17)

Da da Anck te su cene. I meni je orl pre neki dan kada mi se uvo zapusilo rekla da bi što pre trebala da stavim, jer mi se jako povećala devijacija u nosu, zbol lošeg zagrizaja, otežano je disanje i stvara se pritisak u ušima. A tek cekam zubara šta će reći zbog povremenog krvarenja desni, i predstanju paradentoze. A meni se nikako ne stavlja, kao i svih ovih godina. 





dunja RR -> RE: Fiksna proteza (25.11.2019 15:36:32)

Meni pre stavljanja proteze treba izvaditi minimum 4 zdrava zuba, mala mi vilica a veliki zubi, i svi zdravi. 





dunja RR -> RE: Fiksna proteza (25.11.2019 15:39:09)

A sva 4 umnjaka sam odavno izvadila, neke i na operaciji pre nego su skroz iznikli, da bih napravila mesta, ali i pored ta 4 umnjaka treba izvaditi bar još 4 zdrava zuba, užas. 





flamingos -> RE: Fiksna proteza (25.11.2019 19:08:32)

Anđela će sa deset_ godina da nosi protezu,tačnije-za sada joj prati,ali odudara joj girnja od donje vilice.Na svakih 6 meseci idemo na kontrolu i reče da,kad napuni 10 godina,poslaće je da snima i da joj odredi šta već i kako to ide i da je nosi.Neće dugo,godinu,do godinu ipo.Još dok je bila mala,kad su joj se prvo zubići menjali,rekao je njen stomatolog da će verovatno morati da nosi protezu





Tiziana -> RE: Fiksna proteza (25.11.2019 19:32:51)

Sa 10 godina fiksna? jel promenila sve mlecne zube? 





flamingos -> RE: Fiksna proteza (25.11.2019 19:42:11)

Da,jeste,jos pre nego da napuni 9 godina.Rano počeli da joj se menjaju.





smeško -> RE: Fiksna proteza (25.11.2019 19:50:10)

Flamingos, N ce sledece godine dobiti fiksnu iako je sa mesovitom denticijom. Radite li kod drzavnog ili privatnog?





flamingos -> RE: Fiksna proteza (25.11.2019 19:52:03)

Kod državnog.





Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 4 [5] 6   Sledeća stranica >   >>