RE: kada staviti bebu u dubak? (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Novorođenče, beba



Poruka


Maslacak15 -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 9:43:51)

I to je tacno Ivanka[sm=smiley36.gif] I ja sam upoznala nekoliko slicnih primera. Upoznala sam decaka cija se mama zalila sa 15 meseci sto mali i dalje insistira da se drzi za ruku i kako ga pustis ode na kolena, a puzao je vec sa sedam meseci. Prohodavanje ima i psiholosku komponentu, strah koji moraju da savladaju. Suprotno, znam devojcicu koja je krenula da ustaje tek sa nepunih 10 meseci pa je prohodala oko rodjendana, ja sam je videla sa 13 i tad je vec bila jako stabilna, hodala po celoj kuci nije padala. Svega ima, samo treba imati strpljenja. I ja kao Trobi u zivotu nisam videla fizijatra i mislim da se u tome ponekad malo preteruje. Ovde ne znam ni jedno dete da je islo kod fizijatra, u Srbiji ih je more. To je valjda neka moda[sm=smiley1.gif]




Torbica -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 10:12:00)

Joj sto me nerviraju ta babska uporedjivanja.... [sm=hudicek1.gif]




anci kv -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 10:39:48)

mišljenja sam da dete ne treba forsirati u bilo čemu. Kad osetimo da je spremno,samo mu treba malo pomoći




Meisje -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 10:53:43)

Ja sam uzela ovo
[img]http://www4.slikomat.com/13/0508/cgl-590157.jpg[/img]

I super je prihvatila,jedino bi bilo super kad bi tockovi mogli 360C da se okrecu jer cim udari u nesto gotovo,ne zna da okrene..ali naucice...




cockic -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 11:03:41)

meni je cera dobila mega bloks guralicu,super je vozila ona nju.a kad stigne do nekog namestaja digne i pomeri.ova je bas lagana plasticna.dubak ko dubak nismo koristili.samo tu guralicu.




tijatija -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 11:11:49)

Iz iskusta sa mojih cetvoro deca mogu samo da kazem da je sve to individualna stvar od deteta do deteta. Svo cetvoro su prohodali u razliciom periodu . Jedina N ( naj starija ) je koristila dubak od 6 mes a prohodala je sa 10( samostalno bez icije pomoci). Ostala deca nisu koristila kao ni ovo najmladje a prohodao je 15.5 mes. I dan danas je nestabilan a svo vreme je proveo na podu. Noge je tek ispruzio sa punih 7 mes. Vodila sam ga kod raznih dr. snimao glavu panicili svi u kuci ali eto hvala bogu sve je na kraju ispalo OK.Jednostavno je bio lenj i nezaintersovan. Lepse mu je bilo da sedi nego da se krece.




serpica -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 11:30:36)

Znaci mi svako iskustvo koje ste imale,ja moju decu ne uporedjujem svako je prica za sebe,i ne forsiram ih i ne preterujem ni u cemu.Samo mi je cudno da mali sa evo 9 meseci i ne pokusava da se ispravi,ok sto nece da puzi ali nece ni da pokusa da se uspravi,nadam se da ce sve da se sredi uskoro.




anci kv -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 11:37:31)

izgleda da mi je zetonja mali lenjivac[sm=jezicek.gif]




Ana RR -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 11:45:17)

Mi smo zbog tortikolisa i hipertonusa dugo išli kod fizioterapeuta i jedna od najbitnijih stvari je bila naučiti ga da boravi na stomaku i opuštati mu mišiće. On je toliko kočio noge da nije bilo šanse saviti ih, mislim da ga je baš taj tonus i podigao na noge sa 7 meseci. Kada je naučio i prihvatio položaj na stomaku propuzao je na keca (sa 8 meseci), sa 10,5 je prohodao. Sećam se, bili smo na Zlatiboru kada je imao 13 meseci, ljudi su se čudili prvo kako je visok za 13 meseci a drugo koliko trči i juri, već tada nas je urnisao [sm=smiley36.gif]

Serpi, batali sva pomagala, pusti ga da SAM istražuje i sam sebe natera da se pokreće. Oni jako brzo uče, samo ih treba dobro usmeriti. [sm=smiley1.gif]




mine -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 12:32:19)


IZVORNA PORUKA: Maslacak15

Yula definitivno nisi u pravu. Motorni i psihicki razvoj je urodjena stvar, odvija se spontano i tesko da moze da se ubrza. Decu samo ne treba ometati i olaksavati im. A forsiranjem se, sigurna sam, nista ne moze postici.



Naravn da moze da se ubrza motorika. Postoje dredjene vezbe za to i u dogovoru sa fizijatrom i terapeutima se sprovode i imaju oooogrooman uticaj pogotovo na prevremeno rodjenu decu u smislu pomoci da mtoricke radnje krenu na vreme ili bar sa malim zakasnjenjem...




mine -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 12:34:21)

sta znaci ako ih sve stavljamo u dubak sa 7 prohodace sa 12 ili onda ni tvoj komentar apsolutno nije tacan?!
IZVORNA PORUKA: Peace*

IZVORNA PORUKA: mine

Ako si ga sa 7 stavila u dubak i po ceo dan bio u njemu onda je sasvim logicno da je ustao sa 18.
IZVORNA PORUKA: Diabla

D. nikada nije ni puzao[sm=zmeden.gif]. Poceo je da se okrece sa 7 mjeseci, a da se ustaje sa 18 mjeseci. nista po knjizi. A u dubak sam ga stavila sa 7 mjeseci. Prvo nije znao sta i kako, pa se pomalo poceo kretati. Dubak mi je bio spas. Iako su svi govorili NE u dubak. Po cijeli dan bi se vozikao. A ja sam mogla sve obaviti po kuci.




mine, tvoj komentar apsolutno nije tačan. I ja sam starijeg sina stavila u dubak sa 7, i prohodao je sa 12, a isto je cele dane bio u dubku.

Moje iskustvo sa dva deteta je pokazalo da je do roditelja. Znaci dete maltene od rodjenja sto vise u budnom stanju stavljati na stomacic. U pocetku se oni bune, onda ga stavis na ledja, pa kasnije opet na stomacic i za par dan auzivaju igrajuci se na stomaku.


Yula, meni je Luka voleo da bude na stomaku. Nije bunio koliko recimo Marko.
Bio je i na podu, činjenica ne toliko koliko Marko, više je bio u Baby gym, na bračnom krevetu.
Jednostavno, on nije umeo da klekne. Učili smo ga, nameštali, puzali oko njega da vidi, i ništa nije vredelo.
A Marko je sve to nekako sam savladao.

Naglasila bih da je Luka, koji je motorički nesposobniji od Marka, propričao mnogo brže od Marka. Luka je prvo progovorio (mislim na proste stvari tipa: daj, baci, daj vodu, i sl) pa tek onda prohodao.





Peace* -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 12:35:54)

Ne, ne znači to, ali nije tačno ni da je prohodalo kasnije jer je bilo u dubku. Htedoh reći da je sve to indidivualno, i da nema pravila. [sm=smiley1.gif]




mine -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 12:36:21)

Kad vidite da vam dete kasni ne igrate se pedijatara i doktora i ne pustajte decu da se sami prorade jer su kao lenji. Moze biti, ne kazem. Asve jeste individualno ali nista ne gubite da to i dr potvrdi.




Maslacak15 -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 15:58:59)


IZVORNA PORUKA: mine
Naravn da moze da se ubrza motorika. Postoje dredjene vezbe za to i u dogovoru sa fizijatrom i terapeutima se sprovode i imaju oooogrooman uticaj pogotovo na prevremeno rodjenu decu u smislu pomoci da motoricke radnje krenu na vreme ili bar sa malim zakasnjenjem...

Mogu da se isprave odredjene nepravilnosti i da se pomogne deci ali svako dete ima svoj razvojni program koje prati. Ako je nespremno da ustane nece ga ustati ni armija fizijatara. Da je to tako svi bi trcali sa 12 meseci i drzali govore sa 18. Sigurno nije zato sto su majke nesposobne pa ne vode racuna, nego postoje prirodne razlike medju decom i to je normalna bioloska varijanca. Nisam ja rekla da treba izbegavati lekare, nista ne skodi da se proveri, zato postoje sistematski pregladi redovni. Ali sam protiv izmisljanja dijagnoza i terapiranja nepostojecih poremecaja.




mine -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 22:17:05)

Naravno da ga nece armija fizijatara staviti na noge ali ga vezbama mogu osposobiti da sam stane. Naravno ako nema neku tesku dijagnozu. A kad vidis mame po decijim bolnicama kako vezbaju I zasto vezbaju neces steci utisak da je moda vec borba, grcevita borba za zdravlje svoje dece.




Rosita -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 22:32:50)

Iskustva se razlikuju. Eto, mi smo sa dva i po meseca otisli u Tirsovu zbog stopala, da se malo koriguje polozaj, nista strashno, ono kako biva zbog polozaja u stomaku. Da napomenem da je dete od starta bilo cvrsto i obozavalo da bude na stomaku. Dr tu da jos neke vezbe za tortikolis blag i jos neke. I krenem ja kod kuce da to sprovodim. Moja sadasnja teorija je da sam tim vezbama jako pogorsala tihi refluks kod bebe. Narocito jednom koja je zahtevala tumbanje. Nastupise drugi i veci problemi sa netolerisanjem mleka. Ja vezbe obustavih. Sve se samo ispravilo! Od vezbi je u mom slucaju korist bila sto su mi papiroloski pomogle da produzim bolovanje.




dijana1* -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 22:37:11)


IZVORNA PORUKA: mine


IZVORNA PORUKA: Maslacak15

Yula definitivno nisi u pravu. Motorni i psihicki razvoj je urodjena stvar, odvija se spontano i tesko da moze da se ubrza. Decu samo ne treba ometati i olaksavati im. A forsiranjem se, sigurna sam, nista ne moze postici.



Naravn da moze da se ubrza motorika. Postoje dredjene vezbe za to i u dogovoru sa fizijatrom i terapeutima se sprovode i imaju oooogrooman uticaj pogotovo na prevremeno rodjenu decu u smislu powmoci da mtoricke radnje krenu na vreme ili bar sa malim zakasnjenjem...


Definitivno moze da se ubrza.




mine -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 22:38:27)

Jel mislis da netolerancija mleka ima veze sa vezbama za stopala?
IZVORNA PORUKA: Rosita

Iskustva se razlikuju. Eto, mi smo sa dva i po meseca otisli u Tirsovu zbog stopala, da se malo koriguje polozaj, nista strashno, ono kako biva zbog polozaja u stomaku. Da napomenem da je dete od starta bilo cvrsto i obozavalo da bude na stomaku. Dr tu da jos neke vezbe za tortikolis blag i jos neke. I krenem ja kod kuce da to sprovodim. Moja sadasnja teorija je da sam tim vezbama jako pogorsala tihi refluks kod bebe. Narocito jednom koja je zahtevala tumbanje. Nastupise drugi i veci problemi sa netolerisanjem mleka. Ja vezbe obustavih. Sve se samo ispravilo! Od vezbi je u mom slucaju korist bila sto su mi papiroloski pomogle da produzim bolovanje.





anci kv -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 22:51:19)

očito da su iskustva i mišljenja različita,uostalom zato smo i tu,da svako iznosi svoja




minnica -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 22:56:51)

Ja sam odlučila da sina uopšte ne stavljam u šetalicu i nisam. On puzi već mesec i kusur dana. Imao je jednu fazu slično kao Šerpicin sin da bude na stomaku, pokuša da puzi, ne ide mu i počne da vrišti na sav glas. Ta faza ga je, srećom, prošla.




Rosita -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 23:11:49)

Mine, citaj pazljivije. Navela sam da smi radili jos neke vezbe osim tih za stopala. Ali nisam opisivala detaljnije jer nije tema. Navela sam da se jednom od njih mozebiti pogorsao tihi refluks, koji je posledica netolerancije. Kad tumbas nekog sa refluksom isti i posledice istog mozes da pogorsas. Akutno. Nadam se da ti je sad jasnije.




Sanchy -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 23:18:25)

Nama su vezbe pomogle,nista sam nije hteo u vreme kada bi trebalo a vec posle dva ili tri casa kod fizioterapeuta tu radnju bi perfektno odradio kako treba,meni su rekli da je malo lenj,dubak nismo koristili po savetu fizijatra,,da li bi se te male nepravilnosti ispravile i bez vezbi ili ne to je verovatno individualno od deteta do deteta,ja sam smatrala da mu te vezbice ne mogu odmoci ,svaki dan smo isli u nekoliko etapa ,to mu je bilo kao fizicko[sm=smiley1.gif]




Maslacak15 -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 23:27:41)

Ima sigurno razlicitih iskustava i tu smo da razmenimo misljenja.Ali ne treba mesati babe i zabe. Ovde s eodjednom pominju nekakve majke po bolnicama, ugrozena deca, nedonoscad i slicne stvari. Ja uopste ne govorim o deci koja imaju dokazane medicinske probleme i kojima treba pomoc lekara da ih savladaju. Ja govorim o ogromnoj vecini dece koja su zdrava prava i sposobna ali se razlikuju i zato ce neka prohodati sa 9 meseci a neka sa 14. I jedno i drugo je normalno i ne zahteva fizijatra. To pise u svakom udzbeniku pedijatrije. Isto tako ne smatra se nenormalnim da dete ne ume samo da sedne do nekih 10 meseci. I mnoge druge stvari. I ja eto ne verujem da je mali Rositin imao bilo kakav relevantni problem posto je zapravo vrlo motoricki napredno dete. Pratim dovoljno da mogu to da kazem iako ga nikad nisam videla. Ja mislim da deca mogu da se ometaju u razvoju nosanjem, sputavanjem, drzanjem po krilima sto sam rekla. Ali ne mislim i dalje da se mogu unaprediti kojekakvim vezbama bog zna koliko. Mogu u okviru svog "razreda" toga sto im je dato, takvi kakvi su ali ne vise od toga.... Ja sebi nisam niti cu dati zlatnu olimpijsku medalju za majku godine sto su mi deca puzala sa 6 na sve cetiri a hodala sa 9. Ponosim se njima sto su slatki i moji su ali ne umisljam da je sve to rezultat mog briljantnog nacina ophodjena sa njima[sm=smiley1.gif] A ko voli nek izvoli. Ali odosmo sa teme....




mine -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 23:30:14)

Manje vise sva prevreneno rodjena deca imaju oroblem refluxa I motorike. Nije mi jasno. Ako si radila vezbe na pun stomak..moguce. A ako je reflux bio veci problem od motorike onda mi je jasno.




mine -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.5.2014 23:37:05)

Beba od devet meseci treba da radi vise od okretanja sa kedja na stomak I obrnuto. Pise isto u knjigama.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  20 21 [22] 23 24   Sledeća stranica >   >>