Genetska ispitivanja (Puna verzija)

Forum >> [Zatrudnjivanje] >> Želimo novog člana



Poruka


cipiripi -> Genetska ispitivanja (6.2.2010 0:04:55)


Pocela sam o ovome da pisem u temi Imunoloske analize i Vto, ali smatram da je korisno da postoji posebna tema, kako bi se lakse nasla i kako bi ljudi mogli da vide o cemu se radi..

Dakle...


[image]http://www4.slikomat.com/09/0205/75-blic-1.jpg[/image]




cipiripi -> RE: Genetska ispitivanja (6.2.2010 0:07:34)

[image]http://www4.slikomat.com/09/0205/cyz-trudno.jpg[/image]






cipiripi -> RE: Genetska ispitivanja (6.2.2010 0:07:56)

Sterilitet kod muškaraca

Smanjen broj spermatozoida (oligospermija) ili njihov potpuni nedostatak (azospermija), u 50 posto slučajeva su glavni razlozi muškog steriliteta. Takvo stanje može biti stečeno, nastalo pod uticajem različitih spoljnih faktora, ali uzrok isto tako može biti i nasledne prirode.
Mikrodelecije Y hromozoma, odnosno nedostatci ili gubici gena koji utiču na formiranje muških polnih ćelija tokom embrionalnog razvoja, mogu dovesti do smanjenja ili potpunog nedostatka spermatozoida kod muških potomaka.
Ovakve promene nisu vidljive standardnim mikroskopskim procedurama i jedini način da se proveri nasledni faktor jeste PCR metoda.
Analiza nije samo poželjna u smislu stvaranja potomstva, jer muškarac koji ima genetski problem sa nedovoljnim brojem spermatozoida može ostvariti potomstvo veštačkom oplodnjom, ali je takođe u riziku da takvu mutaciju, odnosno sterilitet, prenese i na svog sina. 
Današnja tehnologija omogućava da se rezultati dobijaju za samo jedan dan.




cipiripi -> RE: Genetska ispitivanja (6.2.2010 0:21:04)

Bebe ”bez greške” Večernje novosti petak, 16. januar 2009.


Genetska laboratorija

PRVA privatna genetska laboratorija u Srbiji priprema se za preimplantacionu dijagnostiku. To će omogućiti da se i kod nas, uz pomoć molekularnih mikrobiologa i ginekologa, u porodicama koje imaju naslednu predispoziciju, recimo za rak dojke, ”prave” bebe koje neće oboleti od ove bolesti. Prva takva beba rođena je pre nedelju dana u Engleskoj.
Molekularni mikrobiolozi ”Heliksa” prošli su obuku u Engleskoj. Stigla je i oprema za preimplantacionu dijagnostiku, kojom pre oplodnje i usađivanja u matericu može da se izabere jajna ćelija bez mutacije gena koja može dovesti do karcinoma dojke i jajnika.
- Ranim otkrivanjem genetske mutacije u 95 odsto slučajeva moguće je sprečiti razvoj kancera - kaže Marina Anđelković, molekularni mikrobiolog ”Heliksa”. - Za pojavu raka dojke i jajnika odgovorne su mutacije gena BRCA1 i BRCA2, a verovatnoća da se takav gen prenese na dete je čak 50 odsto.
Analizom DNK prvi put je omogućeno da se pravovremeno sazna da li je neko u riziku od naslednog karcinoma dojke. Ženama sa BRCA mutacijom ”preti” karcinom na obe dojke. Posle odstranjivanja sa jedne, on se često javlja na drugoj.
Najveća prednost genetskih analiza je što otkrivamo rizik od nastanka bolesti, pre nego što se ona razvije i čovek onda može da se ponaša preventivno - objašnjava Marina Anđelković.
Onaj kod koga se ustanovi da ima naslednu predispoziciju, recimo, za rak dojke, može da organizuje svoj život tako da izbegava faktore rizika za nastanak ove bolesti, i da na vreme planira potomstvo. A, kasnije i da se odluči za preventivnu mastektomiju (odstranjivanje) dojke.
- Mutacija BRCA gena je prenosiva i na muške potomke - objašnjava naša sagovornica.
- Ali, kod njih ne mora da se razvije rak na dojci ili nekom drugom mestu, nego mogu da prenesu tu mutaciju na svoje kćeri.Genetskim analizama još pre rođenja deteta, već u sedmoj nedelji trudnoće, može da se otkrije da li postoje genetski poremećaji, ali i mutacija gena odgovornih za nastanak karcinoma. Marina Anđelković kaže da se jedino u ovoj laboratoriji u Srbiji primenjuje LjF-PCR metoda. Prednost ove metode u odnosu na klasičnu citogenetiku je u brzini dobijanja i većoj pouzdanosti rezultata.
- LjF-PCR metoda se sastoji iz hemijskih reakcija, koje rezultiraju umnožavanjem delova DNK, i rezultati se dobijaju za samo 24 časa. Iz bilo kog tkiva izolujemo DNK, obeležavamo i umnožavamo, a onda kompjuter čita DNK i signalizira ako otkrije neku ”nepravilnost”. Tako se DNK kompjuterski bukvalno raščlanjava na brojeve i saznaje na kom genu se nalazi mutacija.
NASLEDNA GOJAZNOST
GENETSKIM analizama može da se otkrije i nasledna gojaznost, kod koje dijete nemaju nikakvog efekta, da se utvrdi očinstvo već od drugog meseca trudnoće, ali i nasledna predispozicija za duboke venske tromboze.
TESTIRANJE BRCA mutacije je za naše prilike skupo i košta oko 850 evra, ali je to dva-tri puta jeftinije nego u svetu. To je analiza koja se, eventualno, radi jednom u životu. Kada se jednom locira mutacija, kod ostalih članova porodice traži se ciljana mutacija. To zahteva manje nukleotida, pa je i ova analiza višestruko jeftinija i košta oko 150 evra.




cipiripi -> RE: Genetska ispitivanja (6.2.2010 0:42:13)

[image]http://www4.slikomat.com/09/0206/46a-blicze.jpg[/image]




lence -> RE: Genetska ispitivanja (6.2.2010 19:09:36)

Vidim cipi ti nikako da se odlucis iz kojeg podrucja ljudske reprodukcije da uradis doktorat!?! [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley29.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley2.gif[/image]




cipiripi -> RE: Genetska ispitivanja (6.2.2010 19:11:04)

opsta narodna ribologija [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




lence -> RE: Genetska ispitivanja (6.2.2010 19:26:13)

[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley23.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/ribica.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/ocala.gif[/image]




cipiripi -> RE: Genetska ispitivanja (9.2.2010 0:22:05)

Uvod/Cilj.

Poremećena plodnost muškog partnera je glavni uzrok infertiliteta kod polovine neplodnih parova.
Na genetskom nivou infertilitet kod muškaraca mogu uzrokovati hromozomske aberacije ili genske mutacije.
U ovoj studiji analizirano je prisustvo i tip mikrodelecija Y hromozoma i mutacija u genu za regulator transmembranske provodljivosti u cističnoj fibrozi (CFTR) kao genetska osnova infertiliteta kod muškaraca u Srbiji.

Cilj studije je bio da se analiziraju mutacije u CFTR genu i mikrodelecije Y hromozoma, kao potencijalni uzroci infertiliteta kod muškaraca u Srbiji, kao i da se testira hipoteza da su CFTR mutacije kod infertilnih muškaraca predominantno locirane u nekoliko poslednjih egzona. Metode. Studija je obuhvatila 33 muškarca sa oligo ili azospermijom. Detekcija mikrodelecija Y hromozoma u regionu faktora azospermije (AZF) vršena je pomoću multipleks PCR metode. Pretraživanje CFTR gena vršeno je metodom elektroforeze u gelu sa gradijentom denaturišućeg agensa (DGGE). Rezultati. Delecije Y hromozoma su detektovane kod četiri bolesnika, predominantno u AZFc regionu (četiri od ukupno šest). Mutacije u CFTR genu su detektovane na osam od 66 analizovanih hromozoma infertilnih muškaraca. Najčešće detektovana CFTR mutacija je F508del (šest od osam).



 Zaključak.

Ova studija je potvrdila da mikrodelecije Y hromozoma i mutacije u CFTR genu igraju važnu ulogu u etiologiji infertiliteta kod muškaraca u Srbiji. Genetsko testiranje koje obuhvata detekciju mikrodelecija Y hromozoma i mutacija u CFTR genu uvedeno je u rutinsku dijagnostičku praksu i ponuđeno je parovima koji pristupaju asistiranoj reprodukciji. S obzirom da tip mikrodelecija Y hromozoma i tip mutacija u CFTR genu imaju prognostički značaj, preporuka je da se genotipizacija AZF regiona i CFTR gena ne vrši samo kod bolesnika sa umanjenim kvalitetom sperme pre pristupanja asistiranoj reprodukciji, već i u svrhe preimplantacione i prenatalne dijagnostike kod parova kod kojih je uspešno izvršena in vitro fertilizacija.




scindeks.nd.rs




Lilly* -> RE: Genetska ispitivanja (11.2.2010 16:04:55)

Teme već postoje: Muška neplodnost i Prenatalna dijagnostika tako da sam postove kopirala, a ovu temu zaključavam [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Stranica: [1]