Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porođaj



Poruka


guppy RR -> Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (8.6.2008 15:53:48)

Koliko pregleda i UZ pripada trudnici?
U kojoj nedelji?




gulivercic -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (11.7.2008 20:50:10)


Meni su rekli 5-6 obicnih i 3 ekspertna(u 12., 21. i 34.nedelji). Ne valja ni preterivati sa tim, kazu, bebici ne prija.[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
Ali najlepsi je osecaj kad se vratis kuci (sa UZ) sa slicicom u rukama i sa muzem podelis svu srecu ovoga sveta.[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Inace ginekolog (koji ti vodi trudnocu) ce te poslati na UZ po potrebi, nekoga cesce - nekoga redje.





gulivercic -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (17.7.2008 15:00:02)

Bas sam danas bila na EUZ i rekli su mi da je sve normalno kod razvoja bebe samo su me zbunili sa tim silnim parametrima koje mi nisu objasnili. OK, ni ne treba da mi drze predavanje, al stvarno me interesuje u kojoj nedelji trudnoce koje biometrijske vrednosti su normalne. Nigde nisam mogla to da pronadjem. Inace sam u 21.nedelji i nosim decacica - tako bar doktor kaze. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]  




Jeca* -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (17.7.2008 16:28:58)

Svaka beba se individualno razvija u stomaku mame i ja ti savetujem da ne uporedjujes vrednosti sa drugim trudnicama, jer ces se sekirati i opterecivati nekim informacijama, bez potrebe. Vazno je da su lekari rekli da je beba dobro. Mozes da pratis njenu kilažu i visinu, to imaš na mnogim sajtovima, ali čak i to uzmi sa rezervom. Evo, moj primer. Pošto nisam imala cikluse na 28 dana, u startu su mi rekli da plod u odnosu na poslednju menstruaciju kasni nedelju dana i da mi termin nije 7 dana od poslednjeg ciklusa + 9 meseci, nego 14 dana+9 meseci. Medjutim, u medjuvremenu, do sredine trudnoće beba je to nadoknadila i vratila termin na +7 dana [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]
A inače, drugarica mi je paralelno trudna sa mnom i sve vreme me pita, a koliko ste teški, a koje dužine, a obim glave . . . pa ni nas dve nismo iste visine i ne hranimo se isto. . .
Važno da je posteljica lepo postavljena, da je plodova voda bistra, da se bebica sagleda i ako ti lekar kaže OK, hvala Bogu na tome i uživaj u trudnoći i dalje [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

Što se mojih pregleda tiče, evo kako je to izgledalo:

I pregled - 7. nedelja (ustanovljena trudnoca - UZ)
II pregled - 13. nedelja (UZ, krvna slika i double test)
III pregled - 20. nedelja (expertski ultazvuk)
IV pregled - 23. nedelja (UZ) - ovaj pregled je bio možda i vanredni, ali to je zato što sam bila pod terapijom i nosila jako nisko, pa smo kontrolisali plod
V pregled - 28. nedelja (UZ, krv-biohemija, urin i test na glukozu)
VI pregled - 32. nedelja  (UZ)
nakon ovog pregleda sam u 36. nedelji dala sve analize koje su potrebne za porodilište i onda me je pregledala dr koja ce me poradjati (to vec pomenuh u drugim temama). Sad čekam da me opet pregleda u 38. nedelji, tačnije sledeće srede [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Inače, trudnoću sam vodila u privatnoj klinici u Bg-u. To kažem jer me obično pitaju zašto sam radila test na glukozu. Pošto je ova klinika uvela međunarodni ISO standard kvaliteta 9001, dužni su da sve rade po nekim propisima a u to se ukljucuje i taj test na glukozu koji su mi objasnili da mi rade bez obzira da li postoji realan rizik od šećera ili ne. Ali, meni nije smetalo i to da prokontrolišem, obzirom da smo i beba i ja krupne [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Eto. izvinjavam se ako sam bila malo opširnije, ali se nadam da će nekome ovo biti od pomoći




MERYEN -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (17.7.2008 19:41:01)

Zelim da znas da je glukoza bitan pregled i da i privatne i drzavne ustanove daju taj test da se uradi kod nas,ja sutra dajem rezultate izmedju ostalog i taj u 26 nedelji.
Ultrazvuk radis po potrebi,tu nema pravila,kao i sa pregledima ginekoloskim naravno,ja sam ih do sad imala deset,beba mi je okrenuta poprecno i svaki manji napor,odnosno malo veci rad kroz kucu mi izazove blage kontrakcije,a onda oni vrse pregled,{da imam pomoc ja bih lezala i setala - uzivala kako oni kazu ali nemam,bice dobro mada zna da uplasi udaljila sam se od teme ali da se i ja pozalim nekome}[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image] .




Jeca* -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (17.7.2008 20:08:41)

Meni taj "O Sullivanov test" (test tolerancije na glukozu) nije nimalo smetao, naprotiv, ali su me bukvalno sve trudnice koje znam, sve zene na vezbama, sve zene koje su se nedavno porodile bukvalno saletele pitanjima zašto to radim. Zato sam ja pomislila da se to ne radi svuda, bar kad je naša zemlja u pitanju.
Inače, to za mirovanje te u potpunosti razumem. Ja sam u 2o-oj nedelji saznala da mi sincic bukvalno lezi na grlicu materice i da moram strogo strogo da mirujem, jer ce povecanjem njegove tezine poceti da me otvara. Ja sam mirovala 2-3 nedelje, a onda sam se opustila, u smislu, zivim sama sa muzem, mama i tata su mi u drugom gradu, sestra ima malo dete i na drugom je kraju Beograda. . .ma nema ko da mi pomogne, sem muza, a i on radi puno, mada moram priznati da mi je u slobodno vreme velika pomoc. Ipak, ja sam isto radila normalno po kuci celu trudnocu, a opet osluskujuci svoje telo po sistemu kad blago zaboli primirim se. Mogli bi da otvorimo novu temu o ovome, da se zalimo jedna drugoj [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Ma. . . bitno je da se sve lepo zavrsi, a sve ostalo se zaboravi.




Anoniman -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (18.7.2008 8:24:26)

Test tolerancije na glukozu???????
Ja ne znam šta je to. Hoće mi neko reći?
[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Jeca* -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (18.7.2008 8:51:06)

Testiraju da li postoji rizik da oboliš od šećerne bolesti u trudnoći. Što je čest problem kod trudnica, pogotovo ako postoji genetska predispozicija za to. Ako ste čitali Story ili sl novine Angelina Jolie je imala problem sa tim u ovoj trudnoci [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Ozbiljnost ovog problema možete pročitati na sledećem linku, jako je lepo objašnjeno:
http://www.zdravljezene.co.yu/article-19.html

Inače, evo kako se to radi. Vade ti krv iz vene, pa ti daju da popiješ čašu čiste glukoze (bljutavo, slatko . . .zaista fuj), pa ti nakon sat vremena opet izvade krv. Negde ti postave bronilu pa valjda prate krvnu sliku u tih sat vremena, ali meni su radili ovako. U svakom slučaju prati se kriva rasta šećera u krvi i ako nije u granicama onda nisi prošao test. Kažem ponovo, obično je mala verovatnoća za tim ako nemaš getetske predispozicije tj ako nemaš šećerne bolesnike u porodici. Ja nisam imala i zato su me svi iz okruženja pitali zašto mi rade taj test. Ali, meni su u ordinaciji objasnili da su oni dužni da mi to urade pa sam se predala [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image] I hvala Bogu, rezultati su dobri.




Anoniman -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (18.7.2008 14:52:47)

Ja nikada u životu nisam čula za to, a oba roditalja su mi lekari i imam trudnoću iza sebe.
Šećer u krvi mi je praćen u isto vreme kada i krvna slika i urin i to je bilo to.
Članak je dobar - eto sada znam nešto novo, ali zaista mislim da žena treba da se oputi i uživa u trudnoći a ne da preživljava stresove koje npr i ovaj test nosi sa sobom. Sat vremena sediš i čekaš...
Ma sve su to takve gluposti da nemam reči.
Umesto da živite normalo, jedete normalno, krećete se normalno, što ređe odete na ultrazvuk jer bebu ne treba često zračiti, ne! Vi "sve" sedite po lekarima i testirate Bog sam zna šta (ma ni on ne zna)!

Poruka nije upućena nikome lično. Upućena je većini žena sa ovog sajta! OPUSTITE SE!!!! NISTE VI PRVE KOJE TREBA DA BUDU TRUDNE, SU TRUDNE ILI IMAJU BEBU! TO JE PRIRODA SVE ODRADILA, A VI SAMO TREBA DA SE PREPUSTITE!




MERYEN -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (18.7.2008 23:45:33)

S'obzirom na odgovore koje dajes u najmanju ruku sam mislila da si ti lekar,po nekad sam mislila da si ginekolog,ja sam pravnik i nemam roditelje lekare,pa i nisam upucena toliko,sve sto znam o trudnoci i samoj ginekologiji ja sam naucila iz strucnih literatura,ili su mi moji ginekolozi objasnili,ja sta ne znam nije me sramota da pitam ni njih a ni vas koje prolazite ili ste vec prosle kroz ovaj period zvan drugo stanje.
Ja znam da nisam prva koja je,koja treba da bude trudna, kao sto smatram da svaka zena  zna da nije prva na svetu i jedina ostala trudna,mi jesmo u drugom stanju ali za toliko smo svesni.
Prva mi je trudnoca,i smatram iskreno da ko prolazi kroz nesto prvi put logicno je da ne moze da bude skroz opusten bar kod mene je tako.
Trudim se zaista da budem opustena  raspolozena i pozitivna.
Hvala ti Tasa na odgovorima koje nam dajes uglavnom su odlicni.




Anoniman -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (21.7.2008 14:24:48)

Rekla sam u jednom momentu da sam malo impulsivna i da ne biram reči, ali samo sam htela da kažem da prekinete da opterećujete sebe kojekakvim analizama. I naravno da je normalno pitati, bile bi lude da ne pitate. Ali smatram da sat vremena čekanja rezultata ovog testa i napetosti koje nosi tih sat vremena mnogo štetnije utiče na vaše, drugo stanje, nego kada ne biste toliko čitale stručnu literaturu i kada biste se prepustile trudnoći i slušale svoje instinkte. Samo to sam pokušala da kažem. Ustvari, to pokušavam da vam kažem već duže vreme, ali vidim da ovde ustvari niko nije zainteresovan za to.  Ma nije ni bitno, svako radi sebi šta god hoće.
A sve što znam o trudnoći i detetu je iz iskustva. Iz OPUŠTENOG iskustva. Osetila trudnoću nisam, sem što sam nisko nosila pa sam često piškila. U 3ćem mesecu sam prokrvarila - dr mi je opuštenim glasom rekla "lezi! ako prestane, sve je ok". Prošlo je. U 6om mesecu sam bila otvorena 2 prsta i niko nije dramio zbog toga. Nastavila sam da živim normalno.
A znate zašto mi je ustvari trudnoća bila lagana? Jer nisam imala pojma šta sve može da mi se desi! Tj, bila sam opuštena! Sa drugom trudnoćom...ne znam... mislim da će biti mnogo gora nego prva - jer sada već svašta znam, manje više zahvaljujući ovom sajtu.

Takođe moram da primetim da ni jedna od vas nije prokomentarisala moju temu "čvor u dojci". Nadam se da ste ga makar pročitale. Znam da se sada čini da je samo beba bitna, i da, u ovom momentu (dok ste trudne i dojite) jeste tako. Ali kada taj period prođe, MOLIM VAS, brinite o sebi!




Lu -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (22.7.2008 22:00:59)

Ja sam bila oprezna što se tiče trudnoće i drago mi je zbog toga jer je sve prošlo izuzetno dobro i nije mi bilo nikakvo opterećenje da i prije trudnoće odem na određene preglede i napravim neke nalaze jer sam htjela biti sigurna da sam zdrava i fizički spremna za trudnoću,
U trudnoći sam svaki mjesec išla na pregled i nosila pripremljen spisak pitanja za moju gin.,jednostavno sam uživala razgovarati o svemu što se tiče iščekivanja djeteta,gledajući ga na ekranu kako se vrcka.




Anoniman -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (23.7.2008 8:25:58)

Pa svi mi idemo na redovne preglede i nosimo spisak pitanja i volimo gledati bebu na ekranu... Jao ne razumete me! Ne mislim da ne treba ići kod lekara, ne mislim da ne treba paziti na svoju trudnoću, ne mislim da ne treba pitati, samo ne treba ići na preglede za koje ne postoji indikacija jer mogu po nekada da odmognu, da opterete, da uplaše...a to ne treba jednoj trudnici.




Jeca* -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (23.7.2008 10:43:13)

Slazem se i ja tako razmisljam. Ali, ako ti trudnocu vodi sjajna doktorka u jako dobroj klinici, koja sve vreme vodi racuna da te ne bodu bez preke potrebe, ali ovaj jedan test im je prosto nuzan, po zakonu, onda ja prihvatam da uradim taj test jer imam poverenja u nju i ne zelim da se bunim zbog jednog testa, ali sam ja bila opustena, uopste se nisam sekirala, vec sam razmisljala pozitivno.




Bebanica -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (27.7.2008 21:18:22)

Isla sam u 6. nedelji pa u 13. na ekspertni,zatim u 17. na pregled i opet u 21. na ekspertni,za sada jednom mesecno ne znam kako ce biti pred kraj.




AleksandraDj -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (6.8.2008 10:31:40)

Ja sam trudna sa blizancima pa mi je UZ cesci, posto mi je trudnoca visokorizicna, nisu mi dali da mrdam iz kreveta, jedina setnja mi je bila do ordinacije na prgled (cemu sam se jako radovala). Do sada sam imala 5-6 UZ a tek sam 16-ta nedelja. 




Anoniman -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (29.10.2008 11:45:30)

Kada sam ja bila trudna, onaj nalaz što se radi u 12oj nedelji, a zove se nešto tipa Free b HCG + PAPP + B rizik, mi je bio u redu, i ustvari ne znam šta se dešava ako on nije ok? Recimo odeš sa tim nalazom kod genetičara (jel se tamo ide?), i recimo da ti on ne kaže da ne brineš da će sve biti ok, nego te šalje na dalje analize, šta to tačno znači? Šta još sve postoji pre amniocinteze i u kojoj nedelji se radi?

UNAPRED HVALA, PUNO ĆE MI ZNAČITI VAŠI ODGOVORI!




Anoniman -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (3.11.2008 22:31:09)

Evo šta se desilo:

Drugarica moja je radila free b Hcg u 12oj nedelji u jednoj od poznatih privatnih laboratorija u NS (neću navesti ime laboratorije, oni iz NS će znati, na "M" u centru), rezultati su stigli početkom 13te nedelje. Konkretno free b Hcg joj je bio blizu 4, a normalno je da bude oko 1. Ginekolog je pošalje kod genetičara, genetičar joj naloži da ne bi bilo zgoreg da uradi amniocintezu (kada na to dođe red) pošto je ta vrednost previsoka. Ona me zove, pita šta da radi, a ja zaista nemam pojma šta da joj kažem. Predložim joj da nazove naše poznanike koji su pre nekoliko godina zbog loših rezultata free b Hcg radili amniocinezu i izgubili bebu, i da njih pita, valjda će znati da joj kažu nešto. Nazove ih, oni naravno pljuju amniocintezu (nije im za zameriti), i kažu joj da u toj laboratoriji u kojoj je radila nalaze rezultati često nisu dobri, i kažu joj da uradi u još nekoj. Kako trudnoća prolazi rezultati free b Hcg-a bi trebali biti sve veći. Ona u 13oj nedelji ode u drugu laboatoriju da ponovi rezultate. Za početak plati 700din manje, danas dobije rezultate, free b Hcg joj je oko 1 (nešto malo iznad 1). Meni nije jasno kako je to moguće. Sada je ušla u 14tu nedelju tako da je kasno da radi u trećoj laboratoriji iste rezultate, i nemam pojma dal će da veruje drugim rezultatima ili će sa tom sumnjom (koja je nastala sa prvim rezultatima) otići na amniocintezu.




Anoniman -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (23.11.2008 23:08:51)

Druagrica o kojoj sam pričala ide na amniocintezu.

Ali ovaj put sam došla da bih vam ostavila jedan možda zanimljiv članak. KLIK

Za drugaricu ću vam javiti koji su rezultati u redu. Iskreno se nadam da će amniocinteza potvrditi druge nalaze i da će sve biti ok.




Anoniman -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (4.12.2008 13:08:57)

Evo da vam kažem, drugarica je dobila rezultate, sve je ok i biće devojčica!!!! [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Buba76 -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (15.4.2009 19:29:38)

Na ultrazvuku sam bila u 5.nedelji, pa u 6., a za dve nedelje idem opet.
Moj dr.na svakom pregledu radi UZ.




Buba76 -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (15.4.2009 19:39:46)

Lenka imas pp.
Tasho,moja drugarica je isto imala los nalaz krvi u 12.nedelji,bila na amniocentezi i pokrenuli joj porodjaj u 22.nedelji[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley19.gif[/image].STRASNO.A ima jedno dete zdravo!




vrabac -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (16.4.2009 8:02:04)

meni takođe na svakom pregledu doktor radi UZ, imam endometriozu , sva sam sitna, beba je velika, Rh negativna sam, radila sa amnio pre 10 dana, prva mi je trudnoća pa me sve interesuje. Radila sam TORCH na šta su me većina trudnica pitala šta je to , načelnik BG GAK je izjavio da će tu analizu uvesti kao obaveznu analizu na početku trudnoće - razlog eliminacija rizika od ovih nekoliko zaraza ( pisale ste o TORCH-u , da se ne ponavljam).
Mislim da je važno da imamo poverenja u odabranog ginekologa da nakon pregleda iz ordinacije izađemo rasterećene i zadovoljne i uživamo u trudnoći. [sm=smiley1.gif]





cicko -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (10.8.2009 23:01:39)

Ja sam pre 2-3 nedelje zvala Betaniju da zakazem ekspertni ultrazvuk. Sestra koja se javila pitala me je kad mi je bila poslednja menstruacija i zakazala mi za 18.08. Zbunilo me je jer tog dana sam tek punih 11 nedelja, a moj ginekolog je rekao da to bude XII/XIII. Rekla sam to sestri, a ona je odgovorila da njihovi doktori to znaju i da ce mi reci da dodjem za nedelju dana ako bude rano?! Stvarno sam poludela- zar oni ne znaju da racunaju nedelje?
Da li je neko od vas radio ekspertni u 11-toj nedelji?




cicko -> RE: Ultrazvuk i drugi pregledi u trudnoći (10.8.2009 23:03:03)

Joj Buba, sad si me bas uznemirila...




Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>