RE: Običaji kada se rodi beba (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Venčanje, krštenje, godišnjice …



Poruka


17 joka -> RE: Običaji kada se rodi beba (14.6.2013 14:56:16)

i ja se slazem s tobom u potpunosti




Olga75 -> RE: Običaji kada se rodi beba (14.6.2013 14:58:11)

Pandina , kazi joj da nema potrebe za crvenim koncem , dovoljno je da obuce gace naopako pa je nece niko ureci
ooo svasta u bozijoj basi [sm=smiley29.gif]




anci kv -> RE: Običaji kada se rodi beba (14.6.2013 15:21:51)

sto sela,sto obicaja,kako kazu.
mi smo za bebu skoro sve opremili,vecinu stvari kupile nam moja mama i baka,dok svi drugi tvrde da ne valja pre.e zato kad se beban rodi,njima samo kazem malo suske da daju i gotovo.najgore kad cujem-to ne valja pre,pa sta cemo mi da vam kupimo kad se rodi?- a ja kazem -kovertu-
ja bih stvarno poludela dok bih objasnila sta mi treba i kako,uostalom hocu da uzivam u pripremama
a




Sanja90 -> RE: Običaji kada se rodi beba (14.6.2013 15:27:12)

Tacno tako anci,najbolje lepo parice pa da vi kupite ako nesto zatreba i ja to isto kazem i nije me stid,jer bolje da daju pare da kupim sta treba nego da kupuju bespotrebne stvari. A sto se tice obicaja kod nas je obicaj samo pogaca, pile,luk i so i porodilja mora da proba od sveg po malo,navodno da bi imala mleka,e posto ja iz porodilista uvek izadjem gladna i jedva cekam da dodjem kuci da jedem kao covek,peceno pile i pogaca mi bas dobro dodje[sm=smiley36.gif]




pandina -> RE: Običaji kada se rodi beba (14.6.2013 15:47:00)

Olga, verovatno joj nije fazon da obrne gace kad se to ne vidi [sm=smiley36.gif]




Olga75 -> RE: Običaji kada se rodi beba (14.6.2013 15:48:10)

pa onda nek raspali pa nek pantalone oblaci naopako , tera uroke ko ludo [sm=smiley36.gif]




Figaro88 -> RE: Običaji kada se rodi beba (14.6.2013 15:54:15)

Moja prijateljica je svojoj bebi vezala crveni koncic,nisu izasli napolje celih 6 meseci,stavljali su joj beli luk negde,kad je skoro neko umro u komsiluku nisu dali da seta sa bebom[sm=zmeden.gif]Meni to nista nije jasno,niti sam radila sa svojim detetom.
A pogacu,pile i ostalo smo ispostovali,nisam imala nista protiv toga[sm=smiley36.gif]Nisam dala da stavljaju bebi pare pod jastuk,to mi je uzasno.




pandina -> RE: Običaji kada se rodi beba (14.6.2013 15:57:42)

[sm=smiley20.gif]




NadaR -> RE: Običaji kada se rodi beba (5.8.2013 8:03:56)

IZVORNA PORUKA: yuslike

Čim neka žena rodi dete, odmah prva žena iz susedstva, sa kojom ova lepo živi i koja za to dozna, umesi brzo, od projinog ili pšenicnog brašna, jedan lepčić, na koji mete krušac (grumičak) soli, spremi što god lepo za jelo (na posnom danu meljan pasulj, a na mrsnom prženih jaja, sira i kajmaka neslanog) i uzme u staklo, pljosku ili bukliju rakije ili vina, za tim spremi jednu košuljicu ili platno za nju, koje je vezano crvenim končićem a za ovaj utvrđena jedna para, koja se docnije veša detetu o vrat da ga ne bi urekli, pa to sve zavije u čist kanavac ili ubrus i nosi porodilji. To se zove povojnica.

Žena pak, koja je povojnicu prva donela, zove se "baba" ili "babica", pa makar ona i mlada bila. Pri ulazu kod porodilje, "baba" nazove Boga, poželi dobru sreću prinovi (detetu) i podigne sve ono, što je donela, gore tavanu, govoreći: "Da Bog da bećar (ili devojka, ako je dete žensko) ovoliki porastao!" Posle ovoga sedne kod porodilje i ponudi je s onim što joj je donela...

http://www.astrosolaris.com/pricaonica/index.php?sta=prikaz&tema=11&k=0




anci kv -> RE: Običaji kada se rodi beba (18.8.2013 23:20:39)

jao,ko da zapamti sve to.moja baba spremila pevca sa glavom da ispece kad izadjem iz bolnice.ne kapiram kakve veze ima glava sad




Sanja90 -> RE: Običaji kada se rodi beba (19.8.2013 9:02:04)


IZVORNA PORUKA: anci kv

jao,ko da zapamti sve to.moja baba spremila pevca sa glavom da ispece kad izadjem iz bolnice.ne kapiram kakve veze ima glava sad


ahahahahahahhaaha sa glavom[sm=jezicek.gif] Izvini molim te,ali ovo me bas nasmeja[sm=smiley36.gif]




M.mama -> RE: Običaji kada se rodi beba (19.8.2013 9:39:22)

Sve smo bili kupili najpotrebnije, oprano, opeglano. Dan pre nego sto smo Filip i ja izasli namestili su krevetac i sredili kucu mm i moja mama. Kad smo stigli kuci bila je pogaca na stolu, luka, so, pile, crno vino i torta. Od svega sam probala. Sto se tice crvenog konca to mi je smesno. Brojanica je kupljena i to mi vec ima neku vaznost. Oko poklona obicno su davali pare...




nata11 -> RE: Običaji kada se rodi beba (25.8.2013 21:39:25)

Setih se da sam skoro citala u novinama nesto na ovu temu pa se po verovanju:
ne nosi kockasta torta - da dete ne bi bilo na uglu [sm=zmeden.gif](sta god to znacilo)
ne ide se za vreme posta- da se ne bi nosila riba jer bi dete bilo mutavo (narodski receno) kao riba
da treba porodilja da uzme glavicu crnog luka da bi imala mleko [sm=smiley29.gif]
da ne idu zene u toku ciklusa inace ce dete izbiti crveni plikovi po licu




ljupkaaa -> RE: Običaji kada se rodi beba (5.9.2013 15:18:16)

Kod nas u bosni prave babine idu ovako svekrva ili mama kupe jednu osrednju serpu i u nju se stavlja ispecena pita jaje(kajgana) ustipci komad suve peke jedan okrugli sir peceno pile i kuvana jaja pa zatim donese se pogaca i rakija naravno pokloni za bebu.neko starije dete tri puta odgrize po komadic hljeba a rakija se nezatvara do sutra a to je zato da bi alat bio uvjek u funkciji hihiihihihihihihih[sm=smiley36.gif]




dijana1* -> RE: Običaji kada se rodi beba (5.9.2013 23:44:16)

[sm=smiley3.gif] e svasta sam cula ali ovo jos nisam[sm=smiley36.gif]




dijana1* -> RE: Običaji kada se rodi beba (5.9.2013 23:52:37)


IZVORNA PORUKA: nata11
da treba porodilja da uzme glavicu crnog luka da bi imala mleko [sm=smiley29.gif]


Ja nisam jela luk, mozda zbog toga nisam imala mleka[sm=smiley36.gif][sm=smiley24.gif]




viking -> RE: Običaji kada se rodi beba (6.9.2013 0:44:38)

Zezate me, nije valjda da ozbiljno ovo pišete?




ivaMark -> RE: Običaji kada se rodi beba (6.9.2013 17:51:11)

Apsolutno nikakav obicaj nije dolazio u obzir, ni pilici, kokoske, petlovi itd! Gluposti ciste!
Dosli su po mene i bebu i pravac krevet nas dve [sm=smiley1.gif]




Lu -> RE: Običaji kada se rodi beba (6.9.2013 21:59:15)


IZVORNA PORUKA: viking RR

Zezate me, nije valjda da ozbiljno ovo pišete?

[sm=smiley36.gif]




isidora88 -> RE: Običaji kada se rodi beba (6.9.2013 22:09:26)

po mene je u porodiliste dosao muz, brat i tata(dosla bi i mama ali posto su u svadji...nije)
mama mi je donela samo supe i mesa jer sam umirala od gladi, ja sam joj rekla sa da mi spremi da imamo rucak, jer u onom stanju sigurno se ne bih uhvatila sporeta odmah sa vrata[sm=smiley36.gif]
bila je kod nas 10-ak minuta i otisla, narednih dana niko nije dolazio, posle nekih 4,5 dana su dolazili mama i tata povremeno, mm-ovi su dosli tek sa matejina 4 meseca[sm=smiley21.gif]
mi apsolutno nijedan obicaj nismo ispostovali, ne zanima me to[sm=bravo.gif]




ljupkaaa -> RE: Običaji kada se rodi beba (7.9.2013 14:01:02)

Nerazumem zasto pojedine zene zaziru od nasih obicaja zasto da se toga stidimo pa to je nesto lepo to je nasa tradicija slazem se da netreba pretjerivati pa svaki narod ima neke obicaje sta je tu cudno.




Figaro88 -> RE: Običaji kada se rodi beba (7.9.2013 14:26:50)

Ja ne vidim sta je strasno u ovom obicajima.Crveni konac nije obicaj vec sujevrje,a nasi obicaji su po meni lepi,i korisni-ja nisam bila u stanju da spremam bilo sta i znacilo mi je puno.




tijatija -> RE: Običaji kada se rodi beba (7.9.2013 14:33:37)


IZVORNA PORUKA: nata11

Setih se da sam skoro citala u novinama nesto na ovu temu pa se po verovanju:
ne nosi kockasta torta - da dete ne bi bilo na uglu [sm=zmeden.gif](sta god to znacilo)


[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif] neverujem!!!




ivaMark -> RE: Običaji kada se rodi beba (7.9.2013 14:37:27)

Ljupka, ne zazirem ni od cega, ali jednostavno ne razumem kako moze trljanje bebe belim lukom da joj pomogne [sm=zmeden.gif] ili pevac ispecen u kompletu sa glavom (sto napisa anci, i da ne navodim kojekakve sve gluposti) da doprinese zdravlju ili cemu god porodilji i bebi [sm=zmeden2.gif] ako mi neko da logicno objasnjenje a da nije: "jer se tako radi od davnina" mozda i poverujem da tako treba... ali do tada [sm=smiley25.gif]




viking -> RE: Običaji kada se rodi beba (17.9.2013 18:58:09)

Pobrkala si običaje i tradiciju sa praznoverjem. Na primer, tradicija je kada advokati i sudije u sudnici nose one bele perike sa loknama, a praznoverje i čista glupost bi bilo ako bi verovali da će zbog toga što nose perike da dobiju slučaj. Tako i ovo. 

IZVORNA PORUKA: ljupkaaa

Nerazumem zasto pojedine zene zaziru od nasih obicaja zasto da se toga stidimo pa to je nesto lepo to je nasa tradicija slazem se da netreba pretjerivati pa svaki narod ima neke obicaje sta je tu cudno.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  8 9 [10] 11 12   Sledeća stranica >   >>