RE: Običaji kada se rodi beba (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Venčanje, krštenje, godišnjice …



Poruka


Anck Su Nmaun -> RE: Običaji kada se rodi beba (24.2.2016 8:11:24)

Ja za ove obicaje prvi put cujem , da se nosi hrana ,da se sprema pile/kokoska i ostalo [sm=smiley29.gif]





emicaa -> RE: Običaji kada se rodi beba (24.2.2016 8:17:00)

Kod nas je običaj da onaj ko ide da vidi bebu nosi ručak-babine.Pečeno pile,pita sa sirom,uštipci,torta i hljeb i naravno uz to pokloni za bebu.Od hrane prvo mama treba sve probati i onda se ostali posluže.




jocajaca -> RE: Običaji kada se rodi beba (24.2.2016 10:56:06)

Emice I kod mene su isti običaji, a odakle si ti?
KOd nas se još uz ovo nosi nekakvo suvo meso ili meza I obavezno nova šerpa/lonac veći I manji u koji se sve to stavi I to ostaje kod porodilje odnosno I suđe je poklon. Ali ovo vise nije tako rasprostranjen običaj pa mi je to donosila samo najbliža rodbina-mama, tetke...




emicaa -> RE: Običaji kada se rodi beba (24.2.2016 11:15:37)

Joco ja iz Doboja,e to za sudje nisam sigurna...meni niko nije tako donosio .I još kad taj ko je donisio babine krene kući treba mu spremiti od sve hrane po malo da ponese.




branki* -> RE: Običaji kada se rodi beba (24.2.2016 11:21:24)


IZVORNA PORUKA: Anck Su Nmaun

Ja za ove obicaje prvi put cujem , da se nosi hrana ,da se sprema pile/kokoska i ostalo [sm=smiley29.gif]



meni je ovo super obicaj!i bas zelim da ga ispratim.mami bas puno znaci inace tako kad se donese rucak,ne mora nista da sprema i da se muci,ovo kod nas donose najblizi samo[sm=smiley1.gif]




Sanjica26 RR -> RE: Običaji kada se rodi beba (24.2.2016 11:24:00)


IZVORNA PORUKA: emicaa

Kod nas je običaj da onaj ko ide da vidi bebu nosi ručak-babine.Pečeno pile,pita sa sirom,uštipci,torta i hljeb i naravno uz to pokloni za bebu.Od hrane prvo mama treba sve probati i onda se ostali posluže.

Takvi obicaji su i kid mene na Kosovu.




krin 40 -> RE: Običaji kada se rodi beba (24.2.2016 11:28:06)

Ja sam sumadinka,kod nas su obicaji slicni.Donosi se korpa pletena sa pogacom,kokoska(sa glavom),ako je decak -lenja pita da bude lenj da ga zene gledaju kao cara:-P,ako je devojcica-pita savijaca da se oko nje motaju momci,crvene jabuke da budu rumeni,i slatko bilo koje da im zivot bude sladak,jaja sveza,neparan br,zbog plodnosti.Naravno,ovo je sve narodno verovanje,pa ko voli nek izvoli:):D




jocajaca -> RE: Običaji kada se rodi beba (24.2.2016 11:34:04)

Emice pa da pretpostavila sam ja sam rodom iz Teslića odnosno Čečave.

I slažem se da je ovaj običaj odličan I vrlo praktičan za porodilje. To mu I jeste cilj da se porodilja ne maltretira oko spremanja a da se svi počaste.




branki* -> RE: Običaji kada se rodi beba (24.2.2016 12:01:26)


IZVORNA PORUKA: krin 40

ako je devojcica-pita savijaca da se oko nje motaju momci

znaci i pitu ubacujem[sm=smiley36.gif][sm=bravo.gif]




Ana RR -> RE: Običaji kada se rodi beba (24.2.2016 12:30:26)

Jao kakvi običaji, baš zanimljivo [sm=smiley36.gif] mm i ja smo operisani od toga tako da kod nas nije bilo ničega od toga, ko je došao dobio je kafu, piće i eventualno tortu/kolač, niko nije dolazio na ručak.




vocicana -> RE: Običaji kada se rodi beba (24.2.2016 12:30:43)

Branki bravo! Neka je ziva i zdrava lepotica, ima da motas savijacuuuu[sm=smiley36.gif]
Kod nas je obicaj da kada se dolazi iz porodilista svekrva saceka bebu sa karavajem, podrazumeva se pogaca, sve sto se sprema treba da je belo, zbog beline zuba, napretka i ostalo. Sve sto je spremno, prvo uzima majka, pa se ostali postave za sto da rucaju, a neko dete koje je tu treba prvo da pregrize pogacu koja se zove karavaj, pa onda da i ostali pojedu,, dete da je lepo, dobro, rumeno da i ta bebica koja je dosla kuci bude takva.
Moj malisa se radja u velikom Uskrsnjem postu, tako da i povojnica treba da bude posna, malo je komplikovanije za spremanje, ali sve ce to moja sveki da uradi.
Broj donesenih karavaja treba da je neparan, obicno prvo sveki kada dodjemo kuci, pa majka i eventualno baba ili tetka, kako se dogovore.
To je ono sto pamtim, a uskoro cemo i videti[sm=smiley36.gif]




krin 40 -> RE: Običaji kada se rodi beba (24.2.2016 12:41:48)

Zaboravih jedan VAZAN OBICAJ koji sam JA uvela.Svi iz familije mm kada dolaze moraju da MENI LICNO kupe zlato,jer treba da.su srecni sto je ovakva "pamet i lepota" pristala da bude deo njihovog klana.Ne bune se(ili se plase da se pozale)[sm=smiley1.gif]




IvanaSK RR -> RE: Običaji kada se rodi beba (24.2.2016 13:45:41)

Krin, taj običaj je ekstra, hahahaha. Ja bih belo zlato [sm=smiley36.gif]
Kod nas je to bilo samo od svekrve, svekrve, muzevljevih tece i tetke. Oni su doneli peceno prase, ne secam se da li su jos nesto.




eca89 -> RE: Običaji kada se rodi beba (24.2.2016 21:16:53)


IZVORNA PORUKA: emicaa

Kod nas je običaj da onaj ko ide da vidi bebu nosi ručak-babine.Pečeno pile,pita sa sirom,uštipci,torta i hljeb i naravno uz to pokloni za bebu.Od hrane prvo mama treba sve probati i onda se ostali posluže.


Emice, moj co'ek si, ovako je i kod mene!




choopa choops -> RE: Običaji kada se rodi beba (26.2.2016 0:31:28)

U ekstra je ovo da ti donose hranu! [sm=bravo.gif][sm=smiley36.gif]

Inače, meni su sa svakim djetetom sve manje dolazili gosti. Odnosno, dolazili su samo najbliži i to najavljeni! [sm=bravo.gif] A kad se sjetim prvi put!!! Samo što mi nisu došli drugari iz škole od babe i djeda [sm=jezicek.gif]




emicaa -> RE: Običaji kada se rodi beba (26.2.2016 8:11:27)

Kod nas nekad znaju malo pretjerati sa tim donošenjem jer dolaze sve tetke,strine,kume,ujne i ostala "uža" rodbina.
Meni je ovde donijela sveki,zaova i rodica od svekrva,a kad smo otišli u doboj samo moja strina ali dosta je i to [sm=smiley36.gif]




pipi_coco -> RE: Običaji kada se rodi beba (26.2.2016 10:23:20)

Za te ruckove, kod nas zavisi ko dolazi ( koliko je blizak prijatelj ili rodbina) i da li dolazi izdaleka. Normalno ako je neko izdaleka, red je da ga i nahraniš [sm=smiley36.gif] a za ostale, kafa, kolac, sok/pice, meza i vozdra. Ovde još nisam vidjela da neko porodilji donosi bilo kakve poklone, samo bebi.

Ali eto sjecam se enkih drugih obicaja npr. u sobi gdje boravi beba treba da je upaljeno nocno svjetlo 40 dana i ono standardno da majka i djet ne izlaze 40 dana ( ovo mi je glupost, ako je sve ok zašto ne bi izašli malao na svjež zrak)




mama Jo -> RE: Običaji kada se rodi beba (7.11.2017 13:51:16)

Kod nas isto najblizi donesu hranu, ali to se vec polako izgubilo... obicno donesu recimo kolac, ili tortu 💕
Svakako znaci 😁




isidora88 -> RE: Običaji kada se rodi beba (7.11.2017 22:03:28)

Joj sto bih ja volela da mi svi sto dolaze donesu veliku tortu[sm=bravo.gif]




choopa choops -> RE: Običaji kada se rodi beba (7.11.2017 22:56:10)

Mojima niko ništa od hrane nije donio, osim jedne komšinice koja je Bosanka što mi je donijela pun pleh urmašica [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]

A ja sam morala sve da počastim barem kolačima i mezom [sm=zmeden.gif]




Mala Elena -> RE: Običaji kada se rodi beba (8.11.2017 15:09:31)

Kod nas samo poklon bebi .




Srecko47E -> RE: Običaji kada se rodi beba (8.11.2017 23:52:05)

Meni je samo mama donela rucak,ostali ne.
A obicaj je.
Mada se ne opterecujem oko njih jer je i meni lakse.
Nemam posle obavezu da vracam




mama Jo -> RE: Običaji kada se rodi beba (8.11.2017 23:55:04)

Kod nas vrlo cesto i poklon bebi i koji dinar bebi 😊




Srecko47E -> RE: Običaji kada se rodi beba (9.11.2017 2:17:21)

To se nekako podrazumeva svuda da kad vidis bebu das joj koji dinar. :)
Tj makar u mom okruzenju bez obzira na nacionalnost




isidora88 -> RE: Običaji kada se rodi beba (9.11.2017 8:57:59)

Ja sam uglavbon pravila kolac i neko pecivo za prijatelje, za blisku rodbinu meze i neki posluzenje, sve zavisi. Volela bih kad bi mi dolazili sa ovalima hrane da ne moram da kuvam[sm=smiley36.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  10 11 [12] 13 14   Sledeća stranica >   >>