RH negativne majke (Puna verzija)

Forum >> [Zatrudnjivanje] >> Problemi sa zatrudnjivanjem



Poruka


Anoniman -> RH negativne majke (24.11.2008 11:42:44)

Jel ima ovde koja RH- majka? Ja sam RH+, ali sam čula da RH- žene imaju problema sa trudnoćom, u smislu da im telo odbacuje plod. Valjda se onda ženama sa negativnim RH daje neka vakcina... Jel zna neko nešto o tome?

Evo malo sa neta:

Rh negativna krvna grupa
Da li znate svoju krvnu grupu? To saznanje je vrlo važan faktor za zdravu trudnoću. Vaš ginekolog će kod prvog pregleda i ustanovljene trudnoće zatražiti od vas da obavite pregled krvne grupe i Rh faktora.
Šta znači vaša krvna grupa
Krvna grupa je bazirana na posebnim molekulima (antigenima) koje "sede" na površini crvenih krvnih zrnaca. Ljudi na svojim crvenim krvnim zrncima mogu imati ili A antigene (krvna grupa A), B antigene (krvna grupa B), oba antigena (krvna grupa AB) ili nijedan (krvna grupa 0). Kada govorimo o Rh faktoru (ili Rhesus faktoru), neki ljudi imaju antigen (Rh +), a neki ljudi ga nemaju (Rh -). Drugim rečima, vaša krvna grupa određena je time koji antigen imate iz koje krvne grupe. Dete nasleđuje Rh pozitivne gene od oca.
Rh osetljivost se može sprečiti 
Kroz trudnoću, Rh negativni faktor je jedini od svih krvnih grupa koji izaziva probleme. Organizam Rh negativne majke stvara antitela protiv Rh pozitivnih krvnih zrnaca, čak i onih koji pripadaju vlastitom detetu. To se zove Rh osetljivost.
Većina Rh negativnih majki rodi prvo dete bez teškoća, iako majka može posle porođaja postati "osetljiva" na Rh pozitivnu krv koja ulazi u njen krvotok, pa u sledećoj trudnoći može doći do Rh osetljivosti. 
Antitela mame prelaze kroz posteljicu i napadaju crvena krvna zrnca fetusa, što može prourokovati smanjenje istih (hemolitička anemija), kongestivne zastoje srca, pa čak i smrt fetusa. To se zove hemolitička bolest. Srećom, Rh osetljivost se može sprečiti lekom koji se zove Rh imunoglobulin (RhIg, ili Rogam). Od razvitka tih lekova, 1968. godine, sve je manje majki koje su Rh osetljive.
Kada se daje "Rogam”
Lek "Rogam” se daje svim Rh negativnim majkama čiji fetusi mogu biti Rh pozitivni. Kako smo već naveli, fetus može biti Rh pozitivan, ako je i otac Rh pozitivan. Ako su oba roditelja Rh negativna mogu imati samo Rh negativno potomstvo.
RhIg se daje u vreme trudnoće kada postoji verovatnost da Rh pozitivna krv fetusa pređe u krvotok majke. Znači, daje se:
- u slučaju amniocenteze
- spontanog pobačaja ili netipične trudnoće
- odabranog pobačaja
- oko 26. nedelje trudnoće (čime se štiti ostatak trudnoće)
- nakon porođaja
Krvna grupa bebe kontroliše se na porođaju. Ako se ustanovi da je beba takođe Rh negativna, doza RhIg koja se obično daje na porođaju, nije potrebna.

Izvor: KLIK




oliveradj -> RE: RH negativne majke (24.11.2008 12:12:47)

Ja sam RH +, moj muz je RH- obe smo A grupe kada razmisljam o tome mislim da ce moja Adrijana biti negativna jer je sva na oca. Moja svekrva je takodje RH- kao i moj muz ona je rodila dvoje dece bez problema. Jedno je sklonila izmedju obicno kazu da je drugo dete roditi opasno ako se ne primi neka inekcija (bez obzira koja je trudnoca) kod RH negativnih da bi dete bilo normalno. Medjutim ona stara vremena ona se jako kao i vecina tadasnjih majki malo kontrolisala muzeva sestra je ispala super i sve je ok. Kada budemo vadili krv ponovo razmisljam da je odvedem privatno da joj urade krvnu grupu jer nikada se ne zna. I moja tetka je isto negativna imala je gomile spontanih pobacaja, da li i krvna grupa ima veze neznam. Sa drugim detetom je morala svakih sedam dana da vadi krv jer je bilo nekih komplikacija i primala je antitela mislim. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Najbolje da se javi neko sa RH- faktorom i da nam sve lepo objasni zar ne Taso?[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Anoniman -> RE: RH negativne majke (24.11.2008 12:24:28)

Pa da... to bi bilo najzgodnije. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

Poznanica jedna je izgubila blizance - RH negativna je.

Posle je primila to nešto, i najnormalnije iznela trudnoću, sada ima bebu. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]




kumara -> RE: RH negativne majke (24.11.2008 12:39:54)

I ja sam svasta cula o tome. Imam drugaricu koja je primala Rogan jer je RH- (ali to je bilo davno pa ne znam detalje). Znam samo da je rodila troje dece (tri sina) i da su svi zdravi i ok.

Cula sam jos neke stvari, ali su neproverene informacije, pa ne bih da lupam.




Anoniman -> RE: RH negativne majke (24.11.2008 12:59:33)

Ja sam RH negativna majka, i poznajem vise RH- zena nego RH+.
RH je rezus faktor koji se nalazi u organizmu(kod pozitivnih osoba) ili se ne nalazi u organizmu(kod negativnih osoba). On se nasledjuje od roditelja kombinacijom njihovih gena.
U mom slucaju moja oba roditelja su 0- krvna grupa pa ja i sestra nismo nista drugo ni mogle da nasledimo nego istu krvnu grupu.
Moj suprug je 0+ pa je u nasem slucaju ispala dobra kombinacija, sin nam je 0- krvna grupa i ja nisam morala da primim Rogam.
U slucaju da mi je dete bilo 0+ morala bih da primim tu injekciju kako bi se sprecilo stvaranje antitela koji bi mogli da izazovu probleme u nekoj narednoj trudnoci.
U prvoj trudnoci obicno nema problema ali se pri porodjaju desava da malo bebine krvi dospe u krvotok majke, i u slucaju da je majka RH- a beba RH+ ta bebina krv deluje kao antigen koji izaziva stvaranje antitela u majcinoj krvi kako bi se odbranila od tih antitela. (To je isto kao kad nas napadne neki virus gripa pa organizam reaguje stvarajuci odbrambeni mehanizam). Pri sledecoj trudnoci ako je beba opet RH+ ta antitela raguju na bebu odbacuju je pa cesto dolazi do pobacaja ili teskih ostecenja ploda.  Da bi se to sprecilo prima se Rogam u roku od 72 sata od porodjaja.
Zene koje su RH- moraju da paze da Rogam prime i u slucaja kada uklanjaju nezeljenu trudnocu, za svaki slucaj, da im se ne desi da im se razviju antitela koja ce im kasnije onemoguciti roditeljstvo.

Kao sto sam na pocetku napisala poznajem vise zena koje su RH- nego pozitivne i bez ikakvih problema su iznele trudnoce i rodile zdravu decu.
Nadam se da vas nisam ugnjavila sa ovom pricom i da sam pojasnila neke stvari[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image].




kumara -> RE: RH negativne majke (24.11.2008 13:02:34)

Naprotiv! Super je sto si nam lepo objasnila! Hvala!!!! [sm=smiley1.gif]




Anoniman -> RE: RH negativne majke (24.11.2008 13:07:00)

Zaboravih reci da se u toku trudnoce prati da li u krvi ima antitela jednostavnom analizom krvi, i to tri puta tokom trudnoce. Meni su sva tri puta bili negativni rezultati i stvarno ne znam sta se radi u slucaju da su pozitivni. Nacula sam nesto o menjanju krvi ali, Bogu hvala, nisam morala da se interesujem vise oko tih stvari jer je kod mene sve bilo u redu[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]




kumara -> RE: RH negativne majke (24.11.2008 13:16:27)

Da, to za menjanje krvi sam i ja cula. Ali nisam htela da pisem o tome jer nisam bila sigurna da li je bla bla ili se to stvarno radi. Zato sam i napisala da sam jos neke stvari cula, ali da ne lupetam jer nisu proverene.




Anoniman -> RE: RH negativne majke (24.11.2008 13:18:43)

Super si napisala Zille! [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]

Nisam ja ni mislila da RH- majke ne mogu da imaju decu, nego sam samo htela da napravim temu u kojoj bi se ženama skrenula pažnja na to. Zašto? Zato što imam prijateljicu koju lekar nije odmah uputio da uradi krvsnu sliku, urin i krvnu grupu, nego kao "ima vremena". Sva sreća sve bilo ok, ali u takvoj situaciji se moglo desiti da ona nema pojma da je RH-. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




guppy RR -> RE: RH negativne majke (24.11.2008 13:23:14)

Baš si lepo napisala!!!
I ja sam Rh- i primila sam Rhogam u 28. nedelji trudnoće i posle porođaja (ako je to ta nalepnica, na kojoj piše Rhesonativ). I meni su kontrolisali krv i bilo je sve OK.

ne znam ni ja šta se radi u slučaju da ima antitela.. bolje da ne znam.




Lu -> RE: RH negativne majke (24.11.2008 15:00:13)

I ja sam negativna[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image],a muž pozitivan,takođe sam primila na moj zahtjev u 28.tjednu trudnoće Rhogam,a beba je bila takođe negativna znači da nisam ni trebala primiti,ali treba onda strahovati cijelu trudnoću,ne hvala i do tada me bilo strah,a ustvari ni neznam što se onda radi sa bebom  ako se stvore antitjela[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




guppy RR -> RE: RH negativne majke (24.11.2008 18:33:46)

Kod nas dobiješ Rhogam nezavisno od toga da li je muž pozitivan i negativan. Naime, ako je pozitivan, tvoja beba može biti Rh+ ili Rh-, a ako je negativan, tvoja je beba Rh- i po teoriji ne bi ni trebala da primiš tu injekciju, jer ne može doći do stvaranja antitela, ako se krv bebe pomeša sa tvojom, zbog istog Rh faktora.

E sad...

Zašto kod nas dobiješ Rhogam u SVAKOM slučaju? Oni tvrde, da je to da se zaštiti majka i dete. Jer - kažu - nije 100 %, da je muž i otac deteta, a možda je mami blam da prizna. Zato svaka Rh- majka dobije injekciju, a ako ne želi da je primi, postoji neki postupak sa potpisivanjima izjava, da je njen suprug/partner 100 % otac tog deteta, ukoliko je on Rh-.

lu, kako to misliš "na tvoj zahtev" [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Lu -> RE: RH negativne majke (26.11.2008 7:44:38)

Kod nas nedaju u trudnoći Rhogam,nego kad se porodiš,ako je beba pozitivna onda trči, traži,moraš primiti u naredna 72sata.
Glupavo ali eto vidiš koliko smo zaostali,međutim čim sam saznala da sam negativna i kakve posljedice može to ima,ja sam malo samo istraživala i vidjela da je to normalno u HR i SLO i drugim zemljama da se daje u trudnoći.
Odmah sam pitala svoju gin,moguli ja to primiti u 28tjednu trudnoće i zašto mi nije to spomenula,ona se iznenadila,pa znaš to se ovdje još neradi u bolnicama,jedino možeš privatno kod mene,ali to radimo samo na zahtjev pacijenata, jer još u bolnicama nije takav zakon.
I tako sam ja primila rhogam,inače cijena mu je oko 50eura,ali ja sam obišla tri grada dok sam našla,jer sam joj morala donjeti.




Anoniman -> RE: RH negativne majke (26.11.2008 8:50:30)

Što ti je "fina" doktorka, lu! Kod nas kod privatnika ti nude, da ne kažem teraju te, da primiš sve, i što treba i što ne treba... Naš privatnik ako može da zaradi na davanju injekcije koju mu ti doneseš na noge... nema šanse da ti to ne spomene.




Modessty -> RE: RH negativne majke (3.2.2009 9:40:55)

Zille odlično objašnjenje!!!

Mislim da žene koje su Rh- treba da obrate pažnju na ovu temu!
Ja sam 0 Rh-. Nakon spontanog udavila sam sestru da mi da Rogam! Primila sam ga 24h nakon pobačaja. Neznam da li bi mi dali ili ne ali ja sam insistirala na tome i stalno ih podsećala.
Moj suprug je Rh+.
I tražiću i kad ponovo ostanem u drugom stanju.
Nisam znala da se daje u 28. nedečji trudnoće. Sad znam i obratiću pažnju na to.
Inače kad je 2005. doktor potvrdio da sam trudna odmah me poslao na utvrđivanje krvne grupe (bez obzira što sam ja već znala koja sam grupa i rh faktor). Objasnio mi je da ću tri puta u toku trudnoće kontrolisati krv na pojavu antitela. I napomenuo da nakon porodjaja moram da primim Rogam.




Modessty -> RE: RH negativne majke (3.2.2009 9:49:36)

Ja bila vredna i tražila malo po netu.
Evo šta sam našla:

Nasledjuju se i krvna grupa i Rh faktor.I to kako? Krvna grupa je odredjena sa dva gena. Jedan od oca i jedan od majke. Geni mogu da A, B ili O i u zavisnosti od njihove kombinacije dete ima odgovarajucu grupu. Tako da kombinacija:
1. A(od jednog roditelja) i B(od drugog) daju krvnu grupu AB,
2.A (od jednog roditelja) i O(od drugog) daju krvnu grupu A
3.B -------II-------------- i O (od drugog) daju krvnu grupu B
4. O ---------II----------- i O ----II-------- daju grupu O


A sto se Rh tice ide ovako:isto ima dva gena jedan + i jedan -, pa njihove kombinacije izgledaju ovako:
1. + i + daju plus
2.+ i - daju plus
3. - i - daju minus



I krvna grupa i Rh faktor nastaju kombinacijom dva gena, pri čemu se jedan nasledjuje od majke drugi od oca.
A krvnu grupu daje kombinacija AA ili AO
B krvnu grupu daje kombinacija BB ili BO
Rh pozitivnost daje ++ ili +- kombinacija
Rh negativnost daje -- kombinacija

Ako ste vi AA, a vas suprug BO, dete je moglo od vas da nasledi A gen a od supruga O gen i da ima kombinaciju AO, što je A krvna grupa. Vi ste mogli da imate kombinaciju AO, dete bi opet moglo da bude A krvne grupe, takodje sa kombinacijom AO.

Ako ste vi Rh- vaša kombinacija gena je --, a suprug je pozitivan sa kombinacijom ++, dete je moglo da nasledi jedan vaš - gen i jedan suprugov + gen i da ima kombinaciju +- i bude Rh+. Vas suprug je mogao da bude i sa kombinacijom +-, dete bi opet moglo da bude Rh+.




Modessty -> RE: RH negativne majke (3.2.2009 9:51:20)

I još:

"Genotip je kombinacija alela koja se nasledjuje, a fenotip je ono kako se to spolja manifestuje. Kod ljudi A krvne grupe na površini eritrocita se ispoljava A antigen, kod B krvne grupe B antigen, a kod AB krvne grupe oba ova antigena. Prekursor u nastanku ovih antigena je H antigen. Ali kod Bombaj fenotipa postoji mogućnost da se ne nasledi nijedan dominantni H alel, a samim tim nema ni mogućnosti da se stvori H prekursor pa ni A ili B antigen na površini eritrocita. Takva osoba može imati bilo koji genotip, a fenotipski se ispoljiti kao O krvna grupa.
Npr. Majka je O, ali je od svojih roditelja nasledila oba recesivna h alela od kojih zavisi produkcija H prekrusora od koga zavisi ispoljavanje A ili B krvne grupe, pa ona može biti genotipski AB ili AA ili BB ili AO ili.. ali se fenotipski A i B neće ispoljiti i ona će biti fenotipski O krvna grupa.
Jedna od kombinacija bi mogla biti ova (a ima ih mnogo ako se uzme u obzir da majka može imati bilo koju genotipsku kombinaciju) : AB (Hh) + AA (hh) = jedno dete može naslediti jedan recesivni h od majke i drugi h od oca i ispoljiti se kao O (hh) krvna grupa fenotipski (a genotipski biti AA ili AB), a drugo dete može naslediti dominantni H od oca i recesivni h od majke i biti AB, jer H prekursor postoji a samim tim i mogućnost ispoljavanja AB krvne grupe."




Modessty -> RE: RH negativne majke (3.2.2009 9:54:49)

"Od nasljedjivanja krvnih grupa osim pravila po Mendelu postoji i iznimno rjedak fenomen, pod nazivom (Bombay phenotype).
Navest cu dva primjera : 1. Otac krvne grupe (AB) majka (O) njihovo djete ima (O). krvnu grupu.
2. Oboje roditelja su krvne grupe (O) a njihovo djete krvne grupe (A)."




Lu -> RE: RH negativne majke (3.2.2009 10:02:48)


1. A(od jednog roditelja) i B(od drugog) daju krvnu grupu AB

Ja sam B muž A a sin A

1. + i + daju plus
2.+ i - daju plus
3. - i - daju minus

Ja sam B-  muž A+  a sin A-
[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Modessty -> RE: RH negativne majke (3.2.2009 10:13:59)

Ove kombinacije krvnih grupa me zaglupiše skroz!!![sm=zmeden.gif]

Našla sam odličan tekst o rizicima trudnoća kod žena sa negativnim Rh faktorom.
Čim prevedem stavljam!




Lu -> RE: RH negativne majke (3.2.2009 10:17:36)

Ja sam odmah vidjela da nešto neštima i iskreno se nadam da je greška do teksta[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Modessty -> RE: RH negativne majke (3.2.2009 10:18:20)

evo texta u originalu KLIK




guppy RR -> RE: RH negativne majke (3.2.2009 10:49:49)

Rh- i Rh+ mogu da daju + ili -

Evo na meni dokazano:
ja sam Rh-
muž je Rh +

Jedno dete je Rh-
Drugo dete je Rh+
(da, blizanci!)





Modessty -> RE: RH negativne majke (3.2.2009 13:59:13)

To kalkulisanje sa krvinm grupama i Rh faktorima je baš komplikovano!

Kolko sam mogla da ukapiram, krvna grupa se nasledjuje od roditelja, ali se Rh faktor ne nasledjuje.

Valjda[sm=zmeden.gif]




Modessty -> RE: RH negativne majke (3.2.2009 14:04:07)

Meni su "menjali krv" kad sam se rodila. Kaže mama da je to neka vrsta "specijalne transfuzije". Al ne seća se tačno jer je bilo odaaaaavno.

Em sam rodjena naopako, tj. zadnjicom sam ugledala svet, em sam još i 0 Rh- !!!! Katastrofa!!!!




Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>