RE: Fontanela (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Novorođenče, beba



Poruka


Anoniman -> RE: Fontanela (7.9.2011 23:10:24)

Marko ne pije ad kapi od 4og meseca, dr reče na kontroli da je fontanela otvorena "još zrno".

Luka je pio ad kapi godinu dana, zaboravila sam da ih ponesem na more, pa mu više nisam davala ni kad smo se vratili. Posle par meseci pauze, dr reče da je fontanela još jako otvorena i da počnemo da ih uzimamo opet.

Toliko o ad kapima...




Snelle -> RE: Fontanela (8.9.2011 8:13:57)

Nama se još uvek nije potpuno zatvorila fontanela [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Kod vas NM?




minavb -> RE: Fontanela (8.9.2011 8:22:48)

Lobanja novorodjenceta (cranium neonati) se razlikuje od lobanje odraslog choveka svojim manjim dimenzijama i svojim odnosom prema kostima lica. Kod novorodjenceta proces okostavanaj nije zavrsen tako da izmedju pojedinih kostiju lobanje postoje meki opnasti delovi nazvani TEMENCI ili fontriculi crani ili fontanele.

Temenci se nalaze na sva 4 ugla temene kosti. Najcesce ih je 6. Dva neparna gornaj temenca nalaze se n a srednjoj liniji, to su prednji (fonticulis anterior) i zadnji temenac (fonticuli posterior). Dva parna bocna temenca su sfernoidalni i mastoidni. Ponekad postoje i prekomerni temenci.

Prednji veliki temenacje najveci temenac krova lobanje, rombastog i deltoidnog oblika. Nalazi se izmedju nesraslih polovina ljuske cheone kosti i obe temene kosti. Uzduzna osovina ovog temenca je oko 2,5-3cm. On se zatvara izmedju 9 i 18 meseca a najcheshce oko navrshene 2 ili 3 godine zivota.

Zadnji temenac ili mali temenac je njcheshce trouglastog oblika i nalazi se na spoju temenih kostiju. Njegov vrh je upravljen napred. On se zatvara krajem 4tog meseca.

Sfenoidalni temenac je isto trouglastog oblika, nalazi se na mestu gde se spaja gornji kraj velikog krila sfenoidalne kosti sa frontalnom parijetalnom i sa skvamoznim delom okcipitalne kosti.

Mastoidni temenac je nepravilnog oblika i nalazi se na mestu gde se spajaji perijetalna i okcipitalna kost sa mastoidnim nastavkom temporalne kosti.

Rast kostiju lobanje se zavrshava oko 20-te godine zivota okostavanje savova lobanje tek oko 30-te godine!




minna -> RE: Fontanela (9.9.2011 21:16:35)


IZVORNA PORUKA: minna

Juce smo bili na kontroli (redovnoj sa godinu dana) i kaze dr da mu se zatvorila fontanela. To je valjda ok - zatvara se izmedju 12-18 meseci najcesce... Ali mu je napipala, odnosno primecuje se malo ispupcenje ispred fontanele, a iznad cela, ne znam kako da objasnim, simetricno i blago ispupceno, to sam ja jos primetila pre ali posto mu je fontanela bila malo uvucena mislila sam da je zato i da mu je takav oblik glave. Citala sam sta moze da bude ako je ispupcena fontanela, ali ne kapiram sta mu je onda ovo ako se fontanela zatvorila.
Dr kaze da posto on hoda, zna neke reci, ima normalan obim glave, sve u svemu potpuno je normalan i ok, to verovatno nije nista ali da cisto odemo do neurologa ili neurohirurga da ga pogledaju. Od kad je ovo rekla ja ziva nisam i koliko god da pokusavam da se smirim ne ide mi. Sutra cu znati kad idemo na UZ glave, ali u ponedeljak bi trebalo najkasnije, a ja bih volela i pre vikenda jer cu ovako da izludim[sm=smiley13.gif]


Bili smo danas kod neurologa i oni kazu da mu se nije jos skroz zatvorila fontanela(jos malo je ostalo), uradila mu je neuroloski pregled i kazu da je sve potpuno u redu, da nema potrebe da radi UZ jer nije zatvorena fontanela i da bi onda mogli skener a da nema potrebe da ga maltretiramo kad je to sve normalno, i ustvari mu je to malo ispupcenje takvo zato sto fontanela jos nije zatvorena skroz. Laknulo mi je[sm=smiley1.gif]




Lu -> RE: Fontanela (9.9.2011 21:25:34)

minna sad si bar mirne duše[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




minna -> RE: Fontanela (9.9.2011 21:26:58)

aha, konacno, samo sam na to mislila ovih dana, sad cu malo da odmorim mozak[sm=smiley1.gif]
[sm=smiley31.gif]




Anoniman -> RE: Fontanela (9.9.2011 22:19:35)

A šta mu je ispupčeno? Onaj deo prema čelu? A jel mu to stalno ispupčeno?

Jer, ja sam primetila da je i Marku po nekada ispupčeno, ali ne stalno.




New Mom -> RE: Fontanela (9.9.2011 22:21:37)


IZVORNA PORUKA: Snelle

Nama se još uvek nije potpuno zatvorila fontanela [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Kod vas NM?

Ona jeste zatvorena, ali nije još sav koštani deo zadebljao u nivou sa ostalim kostima.




New Mom -> RE: Fontanela (9.9.2011 22:22:53)


IZVORNA PORUKA: minna
da nema potrebe da radi UZ jer nije zatvorena fontanela

[sm=zmeden.gif]
Ovo nema smisla. UZ se i može raditi samo ako nije zatvorena fontanela, ne može kroz kosti.




minna -> RE: Fontanela (10.9.2011 9:42:09)


IZVORNA PORUKA: Tash

A šta mu je ispupčeno? Onaj deo prema čelu? A jel mu to stalno ispupčeno?

Jer, ja sam primetila da je i Marku po nekada ispupčeno, ali ne stalno.



Da, onaj deo prema celu, ispred fontanele. Stalno mu je ispupceno, samo sto meni nekad izgleda manje a nekad vise, ali mislim da je stalno isto nego ja posto stalno zagledam onda tripujem. Samo sto se to toliko malo vidi, da ako ne kazes nekome ni ne primecuje se, a ja naravno vidim[sm=smiley36.gif]



IZVORNA PORUKA: New Mom


IZVORNA PORUKA: minna
da nema potrebe da radi UZ jer nije zatvorena fontanela

[sm=zmeden.gif]
Ovo nema smisla. UZ se i može raditi samo ako nije zatvorena fontanela, ne može kroz kosti.


E, ma mozda ja nisam dobro skapirala, mozda zato sto je skoro zatvorena pa ne moze...pojma nemam sad, ali znam da je rekla da je onda bolje skener, ali da nema potrebe jer njima to izgleda potpuno u redu, samo za svaki slucaj da pratimo obim glave (koji je do sada bio ok)




Anck Su Nmaun -> RE: Fontanela (20.10.2011 21:22:06)

Bebi je ceo dan uvucena Fontanela a lepo jede i pije vode,Zna li ko sta moze biti razlog





zeljo -> RE: Fontanela (21.10.2011 12:16:22)


IZVORNA PORUKA: Anck Su Nmaun

Bebi je ceo dan uvucena Fontanela a lepo jede i pije vode,Zna li ko sta moze biti razlog



Nista posebno, bar je meni nasa pedijatrica tako rekla, jer je i moja beba imala uvucenu fontanelu, a popije vise vode no sto treba.
Problem je kad se, ne daj boze, fontanela prerano zatvara. Samo je cesce nudi da pije vodu.




Olga75 -> RE: Fontanela (21.10.2011 12:19:26)

i veliki je problem kad je fontanela ispupcena , to moze da znaci povisen intrakranijalni pritisak
normalna fontanela je na opip malo ispod povrsine ili u istoj ravni sa craniumom ali ako je jako uvucena to je obicno znak dehidracije




JAmy -> RE: Fontanela (30.9.2012 12:54:43)

Ja bas volim da osvjezavam ove "zaboravljene" teme[sm=smiley36.gif]
Nisam nesto mnogo obracala paznju na Natalijine fontanele,a prije neki dan sam sasvim slucajno kada sam je ceskala po glavi napipala malu fontanelu.Dakle,ima 4 mjeseca,a ona je jos uvijek otvorena,cak se i pipa.Velicine je jagodice prsta,mozda i manja,ali me zacudilo to sto se nije jos zatvorila.vidim da po negdje pise da se zatvori do 6-og mjeseca,ali je svuda naglaseno da se tesko palpira.
Jos mi je cudnije da nas pedijatar koliko sam ja mogla da primijetim,nikada nije obracao paznju na nju.Uglavnom se pregled svodio na ispitivanje refleksa i velike fontanele.Kada se vasim bebama zatvorila mala fontanela ako se sjecate?I da li ste je mogle napipati?




Ana RR -> RE: Fontanela (30.9.2012 13:37:30)

Fontanela ne bi smela da se zatvori tako rano, od 6. meseca tek počinje proces zatvaranja a potpuno se zatvori oko godinu, pa čak i godinu i po dana.




cockic -> RE: Fontanela (30.9.2012 13:40:54)

mala se zatvara do 3 meseca i nalazi se negde na celu taj deo ako se dobro secam,a velika je na temenu tako da si nesto pobrkala velika se moze zatvoriti do 12 meseci a nije strasno i ako se zatvori kasnije.mom sinu je negde oko prvog rodjendana a i leni jos nije.




JAmy -> RE: Fontanela (30.9.2012 13:43:26)

Da,ali to vazi za veliku fontanelu....
Za malu fontanelu vazi pravilo da se zatvori izmedju treceg i sestog mjeseca....[sm=zmeden.gif]
Obicno se tesko opipava,i njeno nezatvaranje moze da ukaze na neke bolesti,kao npr hipotireoza...To je ono sto me uzasava,pa jedva cekam da dodje dan da se zatvori,ovih dana je non stop pipam,prosto me tjera da sad razmisljam i brinem[sm=smiley13.gif]




Ana RR -> RE: Fontanela (30.9.2012 14:05:08)

Na veliku fontanelu sam i mislila.

Koliko ima fontanela? Postoje dve fontanele. Veća ili prednja fontanela nalazi se na vrhu glave, u obliku je dijamanta i može da bude široka i do 5 cm. Ova fontanela zatvoriće se kad beba napuni godinu dana (nekad čak i godinu ipo) a proces zatvaranja počinje u bebinom šestom mesecu.

Zadnja fontanela je trouglastog oblika prečnika manjeg od 1,5 cm i nije je lako pronaći. Obično se potpuno zatvori u bebinom trećem mesecu.





JAmy -> RE: Fontanela (30.9.2012 15:23:54)

Ana[sm=smiley31.gif]
Nismo se dobro razumjele....
"mala fontanela" je sinonim za "zadnju fontanelu",dakle,mene zabrinjava ona,a ne ova prednja ili velika,za nju znam da se kasno zatvara i da ne smije prerano da sraste....




Olga75 -> RE: Fontanela (30.9.2012 15:33:57)

JAmy , najbolje je da je odvedes kod dr
koliko znam mala fontanela bi trebalo da se zatvori negde do osme nedelje , desava se i kasnije zatvaranje ali najbolje je da je dr pregleda i da se uradi uz mozga , tako ce se iskljuciti hidrocefalus , i posle toga prroveriti tireoideu a i ti ces se smiriti kad vidis da je sve ok [sm=smiley1.gif]




cockic -> RE: Fontanela (30.9.2012 20:37:22)

ja i dalje i posle dvoje dece ne znam koja je vama prednja a koja zadnja ja izgleda gledam naopako ili ti obrnuto [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

meni je prednja ova na celu ili ti gde vec a zadnja na temenu ali nebitno [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]ja znam sta gledam u nasem slucaju i to je to [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




New Mom -> RE: Fontanela (30.9.2012 21:55:29)


IZVORNA PORUKA: cockic
meni je prednja ova na celu ili ti gde vec a zadnja na temenu ali nebitno [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]ja znam sta gledam u nasem slucaju i to je to [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

Tako i jeste, ali bolje "velika i mala".
Mala treba da se zatvori sa 4 meseca plus minus 1 mesec (što znači između 3 i 5 meseca). Velika sa 14 plus minus 4 meseca (između 10. i 18 meseca).




Ana RR -> RE: Fontanela (30.9.2012 21:56:16)

cockic, velika ili prednja fontanela je ta iznad čela, a mala ili zadnja je na potiljku. 




JAmy -> RE: Fontanela (30.9.2012 23:29:01)

Idemo sjutra kod pedijatra da rijesim dilemu...
Boze,sve bih dala da nisam zdravstveni radnik i da nista ne znam ni o cemu,da prestanem da je pipkam i pregledam svaki dan[sm=smiley13.gif]
Teoretski mi je sve jasno u vezi sa fontanelama,nego,iskustva majki se nekad kose sa knjiskim pravilima pa zato rekoh da pitam....
Od kad sam je rodila stalno "umisljam" da nesto nije u redu,tek da uvijek brinem i da ne mogu da u potpunosti uzivam u materinstvu...
Nadam se da ce i ovo na kraju biti sve ok,moguce da su teska trudnoca i porodjaj CR-om faktori koji mogu da uticu i na fontanele.Ipak sam progutala more ljekova...
Hvala vam puno,divne ste...[sm=smiley31.gif]




Guardian -> RE: Fontanela (11.11.2012 16:58:06)

Mame, kao Boga vas molim pomagajte inače će srce stati ![sm=smiley19.gif]

Primetila sam da naša beba ima nešto nalik blagom ispupčenju, ali više je kao neka izražena vena ili čvorugica, kao pregib neki...ne umem da objasnim, to je po dužini glavice. To je pre fontanele i posle nje, fontanela je malo udubljena, ali ništa opasno i ne mnogo mada pije vodicu.

Ne bismo da je vodimo lekaru ( dežurnom ) tek tako, a i osećam da će me ispljuvati što dolazim za svaku sitnicu, ali se pojedoh od sekiracije, preplakah dan.

Imamo 11 meseci, pa se ja sad pitam - da li se to zatvara lobanja polako i formira se te ima takav oblik...ne znam šta da kažem i šta da mislim.

Isto nam je kao što je i minna objasnila, to je ispred fontanele, a negde iznad čela.







Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4   Sledeća stranica >   >>