Mama će doći po mene! (Puna verzija)

Forum >> [Dete] >> Zabavište i čuvanje deteta



Poruka


Anoniman -> Mama će doći po mene! (29.4.2009 14:16:02)

Od kada se Luka rodio, ostavljam ga kod moje mame. Ne često, ali s vremena na vreme. I spavao je tamo više puta. U početku je bilo suza, onda posle je navikao.
Kako se mama razbolela, boli je rame i ruka (pisala sam u temi Radikulopatija), trudila sam se što manje da ostavljam Luku tamo, ne zato što je to ona tražila od mene već zato što sam ja smatrala da je to tako u redu.
Juče nisam imala izbora, Luka je bio kod mame, dadilja ga je odvela oko 14h, tamo ga je uspavala, i on se probudio posle 45min, i suza suzu stiže, i stoji pred mojom mamom i ponavlja "Doći će mama po mene!". Mislila sam da se nije naspavao pa je zato plakao... uglavnom, u suzama me je dočekao, zagrlio me i rekao "Obuj mi patike i da idemo našoj kući!" [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
Sinoć smo se lepo dogovorili Luka i ja da baka njega samo čuva isto kao dadilja, i da će tamo da spava popodne i da ću ja doći sa posla po njega.
Odvela ga je opet dadilja, sada me mama zove, kaže, "Zanima me da li će razgovor sa tobom da pomogne. On je samo užasno pospan, a ne može da zaspe jer plače, pa sam mislila da vidim, možda ga tvoj glas preko tel smiri." Da mi ga na telefon, on lije suze sve u 16, počnem da pričam, objasnim da sam na poslu, da zaradim parice, da bih posle posla mogla kupiti čokoladu i doći po njega. Smirio se, ali je opet pitao "Hoćeš doći po mene? Sigurno?"
Uopšte ne razumem odakle mu taj strah da neću doći... [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image] 




Anoniman -> RE: Mama će doći po mene! (29.4.2009 14:20:32)

Tasho moja ćerka je do dvije i pol godine htjela svugdje da ide sa dedom i bakom...spavala kod njih vrlo često itd itd.... do jednog momenta kada je umalo dobila fras od plača i ridanja .... nema šanse da je ostaviš.... najvjerovatnije da je to samo faza kao sto je i kod nje bilo.... taj neki strah da nece vise nikada vidjeti svoju mamu...pojma nemam od kuda to jer se ona zaista ničega ne plaši

elem da skratim ...to je proslo prije otprilike par mjeseci ... valjda je skontala sta li[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Anoniman -> RE: Mama će doći po mene! (29.4.2009 14:28:00)

Majku mu Lenka, sada je napunila 4, zar ne? Treba jače od godinu da čekam da bi to prošlo? [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Anoniman -> RE: Mama će doći po mene! (29.4.2009 14:32:09)

jeste...prije 3 dana je napunila 4 godine

sve je individualno Tasho od djeteta do djeteta .... nekome prije nekome poslije prodje taj strah .... ja sam ti samo napisalal svoje iskustvo....e sad kako ce biti s ovim malim ...ne znam ...živi bili pa vidjeli [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




eugenija -> RE: Mama će doći po mene! (29.4.2009 14:34:58)

Joj, duća moja majena!

Pisala si u jednoj temi o Maslovljevoj hijerarhiji potreba...

Tu se krije odgovor... Deca na tom uzrastu imaju strašno izraženu potrebu za ljubavlju i sigurnosti.. I traže je kada god osećaju da im je potrebna.. (nije džaba potreba).. Ti si njega ostavila kod bake privremeno, ali deca nemaju jasnu predstavu o vremenu, kao mi,  i tada se javlja ova potreba i strah da mama možda neće doći. To je unutrašnja potreba koja se glasno naglašava kod dece, dok je kod nas odraslih zapakovana i trista pancirki... Zamisli da vičeš na glas mužu :"A hoćeš se vratiti s posla danas? A jel sigurno? i plačeš..." A u glavi ti je strah od saobraćajne gužve recimo, od nekih nesreća, ili bilo šta što bi moglo poremetiti njegov dolazak. Dakle, mi ne vrištimo na glas, što ne znači da ova potreba kod nas ne postoji. Ali zato ih deca jasno ispoljavaju, i to se nama odraslima čini strašno.
Pohvaliću te kako si mu lepo objasnila sve što treba na telefon, i možda radi njegovog osećaja sigurnosti, treba da se čujete svaki dan dok je kod bake. A onda polako će se priviknuti, jer i baka će sigurno ponuditi neke sadržaje da se s njim igra gde mu neće odvajanje predstavljati osnovnu preokupaciju u glavi, već igra i druženje sa bakom...




Anoniman -> RE: Mama će doći po mene! (29.4.2009 14:44:03)

Ma do pre mesec dana je bio kod nje svaki petak veče, od nekih 17-20.30 i subotu od 9-15h, i nikakvih problema nije bilo. Igrao se, radovao se odlasku tamo, jer moja mama je sačuvala sve moje i bratove igračke, pa mu još i ona nakupovala gomilu. Ona sa njim radi sve ono za šta ja nemam živaca: crtati kredom po tabli, bez obzira što nakon toga oko table ima s prsta trunja od krede, lepiti sličice, slagati puzle, kopati baštu i biti blatnjav do lakata... ma sve ono što mi mlade mame, pa eto priznaćemo (ili ću bar ja priznati), retko imamo živaca da radimo.

Baš si me nasmejala sa tom Hijerarhijom potreba, drago mi je da si se toga setila, i verovatno si u pravu.
Samo me je eto pogodilo, i morala sam da vam napišem svoju muku.




eugenija -> RE: Mama će doći po mene! (29.4.2009 14:48:16)

Nema veze Tasho, ova potraba se javi onda kada se osetimo ugroženim... Ni tebi ne pada na pamet svakodnevno da će se nešto loše desiti..
Ko zna šta može biti, mogao je na TV-u, u nekom crtiću ili u priči nekoj, ili ko zna gde da vidi da neko nekoga napušta, odlazi, ne vraća se...
Može biti i da je baka nesvesno zabranila nešto što bi mu ti dozvolila, a do sada nije koristila tu zabranu..




Anoniman -> RE: Mama će doći po mene! (29.4.2009 14:51:23)

IZVORNA PORUKA: eugenija

Može biti i da je baka nesvesno zabranila nešto što bi mu ti dozvolila, a do sada nije koristila tu zabranu..



[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image] 

Da, to na TV kada vidi neke mladunce, uvek pita "A gde im je mama?", i ako ja kažem da ne znam gde je, onda uvek dođe da mi sedne u krilo.

No, ne znam šta je. Evo sada mi je mama javila da je zaspao.




Anoniman -> RE: Mama će doći po mene! (29.4.2009 14:52:44)

IZVORNA PORUKA: Tasha RR


Da, to na TV kada vidi neke mladunce, uvek pita "A gde im je mama?", i ako ja kažem da ne znam gde je, onda uvek dođe da mi sedne u krilo.



identično




eugenija -> RE: Mama će doći po mene! (29.4.2009 14:53:27)

Biće to sve ok, i neka si podelila muku ovde... [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




Anoniman -> RE: Mama će doći po mene! (29.4.2009 14:54:39)

tik-tak-tik-tak jedva čekam da idem po njega!!!!




Modessty -> RE: Mama će doći po mene! (29.4.2009 14:58:07)

Mama i tata su mi pričali da su me sa nepune dve godine ostavili sa bakom na par dana i otišli na more. Baka živi sa nama i nije znači bilo odvodjenja u nepoznatu kuću. Kažu da su morali da ih zovu nakon dva dana da se vrate smora jer sam ja odbijala i da jedem i da saradjujem sa bilo kim! Kad su se jadni polomili da stignu u niš što pre, ja nisam htela da ih zagrlim niti da budem u njihovim rukama ceo taj dan. Bila sam ljuta.
Ja se toga ne sećam.

Sećam se da sam sa 4 godine već išla sa bakom svuda gde je htela da me vodi. Išle smo u selo, u Beograd.... Nije mi bio problem da odem negde bez roditelja. Mnogo sam volela da putujem [sm=smiley1.gif]




Lu -> RE: Mama će doći po mene! (29.4.2009 22:43:58)

IZVORNA PORUKA: lenka sarajevo

IZVORNA PORUKA: Tasha RR


Da, to na TV kada vidi neke mladunce, uvek pita "A gde im je mama?", i ako ja kažem da ne znam gde je, onda uvek dođe da mi sedne u krilo.



identično



Daaa upravo tako,čim je netko tužan moj Roko pita jel izgubio svoju mamu[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Kad je krenuo u vrtić,mjesec dana je po cijeli dan ponavljao,
neće mene mama ostaviti,doće mama po mene[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
Mislim da taj osjećaj kod njih nikada neće nestati,samo će oni postati zreliji i prestati to izgovarati na glas,kao što reče Eugi.




Anoniman -> RE: Mama će doći po mene! (5.5.2009 11:37:51)

I meni se desava u zadnje vreme da me sin stalno trazi. Kad neko drugi ode po njega on trazi mene, jednom je cak i scenu napravio svom teci, vikao je kako ga ne poznaje i kako ce mama doci po njega. Sreca pa tecu znaju u zabavistu i pustili su ga sa njim kuci[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Do skoro me nije toliko trazio, a sto je stariji sve mi je privrzeniji. Meni ne smeta, ali se brinem da to ne postane neka opsesija. On uopste nije bio dete koje je vezano samo za roditelje, a sad se sve vise pretvara u to. A jos kad dodje beba i ljubomora, sta cemo onda?




Anoniman -> RE: Mama će doći po mene! (17.7.2009 12:52:42)

Svako jutro iz vrtica me isprati reenicom: "Ti ces doci po mene?" "Da, najverovatnije cu doci ja, ali ako budem morala da se zadrzim na poslu doci ce deka po tebe, nista ne brini". I nema scena, bacanja i plakanja, njih dvoje su drugari. A da je vezana za mene, pa naravno da jeste, ipak najvise slobodnog vremena provodi samnom, tata radi duze pa nam se kasnije pridruzi. I tacno razaznajem faze kada se njene potrebe za mnom/nama menjaju..




AGabriel -> RE: Mama će doći po mene! (23.8.2009 1:38:31)

e, imam pitanje. Devojcica koju čuvam ima 3 godine i kreće u vrtić, a pošto mi je malena rod i mnogo je volim, interesuje me da li je ostaviti puno vreme ili postepeno prilagoditi dete na vrtić, mislim ono, prvi dan sat, drugi dva i tako, da ne dobije taj strah od napuštanja, jer razlog zbog kojeg želimo da dete bude u vrtiću je taj da provodi vreme sa vršnjacim i stekne neke navike u grupi, nauči pokoju pesmicu, jer ovako neće. Dete je vrlo slobodno u odnosima sa okolinom, ne stidi se i ne plaši ljudi, bilo bi šteta uništiti to, Ja sam za varijantu postepenog, sa majkom u blizini. Još da dodam, imam 45 godina i sećam se jednog jedinog svog dana u jaslicama, nisam imala ni tri godine, ne znam tačno, ali nekih 7-8 sati sam neprekidno plakala i sad imam tu sliku pred očima iz one male perspektive. Mislila sam da me je mama ostavila da umrem tu sama i jadna. Ipak je došla po mene i više nikada, do predškolskog polaska, nisam otišla u tu zlu ustanovu. 




Vučko.ba. -> RE: Mama će doći po mene! (2.9.2010 8:32:00)

IZVORNA PORUKA: Anoniman

jeste...prije 3 dana je napunila 4 godine

sve je individualno Tasho od djeteta do djeteta .... nekome prije nekome poslije prodje taj strah .... ja sam ti samo napisalal svoje iskustvo....e sad kako ce biti s ovim malim ...ne znam ...živi bili pa vidjeli [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]


da to sam ja :)

e sad ovo musko dijete place ujutru kad ja vodim Meri u vrtic, a on ostaje sa tetom kuci i toliko je ridao jutros da sam izasla iz stana i zatvorila vrata da obujem cipele, kad gle cuda nevidjenog cim sam zatvorila vrata on je kao na dugme zavezao i cujem ga kako priča sa tetom

ma majku li mu njegovu onu bezobraznu





Lu -> RE: Mama će doći po mene! (2.9.2010 8:47:38)

IZVORNA PORUKA: AGabriel

Ja sam za varijantu postepenog, sa majkom u blizini.

Ovo se kod nas pokazalo kao loša, nemoguća praksa[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
-Prvi dan se igrao sa djecom povremeno me tražeći pogledom.
-Drugi dan nije skidao pogled s mene.
-Treći dan mi nije htio izaći iz krila.
-Četvrti dan sam ga samo predala teti i otišla...ne moram pričati kako mi je bilo ali drugačije nije moglo[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Još da dodam, imam 45 godina i sećam se jednog jedinog svog dana u jaslicama, nisam imala ni tri godine, ne znam tačno, ali nekih 7-8 sati sam neprekidno plakala i sad imam tu sliku pred očima iz one male perspektive. Mislila sam da me je mama ostavila da umrem tu sama i jadna. Ipak je došla po mene i više nikada, do predškolskog polaska, nisam otišla u tu zlu ustanovu. 


Mislim da je danas ovo nedopustivo, mene su zvali prvih dana ako je plakao sat vremena i to ne neprekidno, nego ako procijene da se neće umiriti!




Ana RR -> RE: Mama će doći po mene! (2.9.2010 8:49:58)

IZVORNA PORUKA: Vučko.ba.

e sad ovo musko dijete place ujutru kad ja vodim Meri u vrtic, a on ostaje sa tetom kuci i toliko je ridao jutros da sam izasla iz stana i zatvorila vrata da obujem cipele, kad gle cuda nevidjenog cim sam zatvorila vrata on je kao na dugme zavezao i cujem ga kako priča sa tetom

ma majku li mu njegovu onu bezobraznu




[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




*Alexx* -> RE: Mama će doći po mene! (2.9.2010 10:30:10)

Pošto je bilo lepo vreme, ujutru dadilja dođe, njih dvoje odmah izlaze napolje, a ja iza njih na posao. I to je bilo super. Ova dva dana nisu odmah izlazili napolje, pa sam ja prva izlazila iz stana. Kuku majko, koje su to suze bile jutros... Čim sam otišla, dadilja ga je nečim zainteresovala i sve bilo super [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Ma bezobrazni su oni, tako maleni, a manipulišu...

Da ne pričam o tome kako je sa dadiljom divan, fin, a čim ja dođem kući, počinje ludnica. Ali o tome sam već pisala u temi Histerija.




Anoniman -> RE: Mama će doći po mene! (2.9.2010 11:37:55)

IZVORNA PORUKA: AGabriel

e, imam pitanje. Devojcica koju čuvam ima 3 godine i kreće u vrtić, a pošto mi je malena rod i mnogo je volim, interesuje me da li je ostaviti puno vreme ili postepeno prilagoditi dete na vrtić, mislim ono, prvi dan sat, drugi dva i tako, da ne dobije taj strah od napuštanja, jer razlog zbog kojeg želimo da dete bude u vrtiću je taj da provodi vreme sa vršnjacim i stekne neke navike u grupi, nauči pokoju pesmicu, jer ovako neće. Dete je vrlo slobodno u odnosima sa okolinom, ne stidi se i ne plaši ljudi, bilo bi šteta uništiti to, Ja sam za varijantu postepenog, sa majkom u blizini. Još da dodam, imam 45 godina i sećam se jednog jedinog svog dana u jaslicama, nisam imala ni tri godine, ne znam tačno, ali nekih 7-8 sati sam neprekidno plakala i sad imam tu sliku pred očima iz one male perspektive. Mislila sam da me je mama ostavila da umrem tu sama i jadna. Ipak je došla po mene i više nikada, do predškolskog polaska, nisam otišla u tu zlu ustanovu. 


Upisala sam Luku bila u jaslice sa 14 meseci. Nije bilo faze navikavanja, plakao je mesec dana, posle više nije hteo kući. Tada sam forsirala da ostanem sa njim u početku, i koliko god da su me vaspitačice ubeđivale da to samo odlaže momenat kada će plakanje početi, nisam slušala. A zaista jeste tako. Ispisala sam ga posle 3 meseca iz jaslica, jer je stalno bio bolestan, ja sam bila zaposlena na određeno i nisam imala bolovanje, a nije imao ko da ga čuva.

Sa 3 godine krenuo je u vrtić. Nije bilo faze navikavanja u smislu da mama ulazi. U početku sam ga ostavljala do 11h, plakao je, ali mnogo manje nego onomad u jaslicama. Onda posle je ostajao do 14h, i nije bilo problema.

Sada, sa 4 godine, promenili smo vrtić. Evo drugi dan ide u novi vrtić, sve je super. Izgleda baš veseo, i vaspitačice kažu da je super.




anajid -> RE: Mama će doći po mene! (7.9.2010 17:51:28)

Posto radimkao vaspitac nekih 8 god,evo nekoliko saveta iz prakse:
-prve dve nedelje dolaziti malo ranije po dete,njima je to odvajanje predugo,ako su citav dan

-ne ubedjivati se satima sa detetom u garderobi,otezavate i sebi i detetu

-ne dovoditi dete ujutro prerano,da ne bi bilo samo,znaci bilo bi pozeljno da ga vec doceka nekoliko drugara

-ostavljati dete odmah s pocetka na spavanju,jer se posle bune i nece da ostaju(Ja praktikujem pricu ne moras spavati,lezi i malo odmaraj,a onda idemo da se igramo)

-ne ucenjivati dete vrticem,nego mu objasniti zasto je lepo da ide(zbog drugara,igrackica.......)

-Ne "plasiti" vaspitacicom[sm=jezicek.gif],tipa reci cu ja tebe vasp,sta radis,sa si rekao itd.

-uvek ispuniti dato obecanje,npr. ako ste rekli da cete doci u 14 h po dete,ono ce sigurno pitati vaspit za vreme


Ima tu dosta saveta i znam da je lako reci,i sama se pitam kako cu kada moje krene,ali mozda je bolje sto pre prihvatiti,lakse je za oboje.Imala sam dece koja suisla 3 ili 4 god u vrtic i nikada se nisu navikli,jer ni roditelji nisu,pa su nesvesno otezavali situaciju.

Ali opet kazem,lako je to reci........Znam,znam







lanajelena -> RE: Mama će doći po mene! (7.9.2010 17:54:08)

Anajid potpisujem [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley20.gif[/image]




Crvenkapa85 -> RE: Mama će doći po mene! (8.9.2010 14:24:06)

moja maja ponekad pravi scene kad se ide u vrtic i to je samo onda kada se ne naspava lepo...onda mi place ispred vrata.....dok vaspitacica ne dodje pa je uzme,onda jos gore.......pogotovo kako vaspitacica reaguje na takve scene....jednom je izletela iz sobe zgrabila maju i rekla sta je bre ovo dokle mislis tako ulazi unutra nisi ti vise mala...ja se zaledila....progutala knedlu nisam nista ni stigla reci.....mm kad je cuo poludeo....dok ima jedna il dve vaspitacice koje su toliko divne....pa ja vam ne mogu opisati....to je takvo cmakanje i grljenje sa decom kad dodju da mi je prosto milina kad je vodim svake druge nedelje u vrtic kod tih vaspitacica.....




anajid -> RE: Mama će doći po mene! (8.9.2010 14:27:56)

jednom je izletela iz sobe zgrabila maju i rekla sta je bre ovo dokle mislis tako ulazi unutra nisi ti vise mala...


Bas je postupila pedagoski[sm=zmeden.gif]?

Kakva li je to vaspitacica?




Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>