Alergije na hranu (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Alergija



Poruka


Verus -> Alergije na hranu (8.5.2009 20:41:40)

Prijateljica ima cerkicu od 8 meseci.  Ima osipe i svrab od svojih 3 meseca zivota.  Juce su konacno radili testove na alergije na hranu, alergicna je jako na jaja, soju, kikiriki, i druge "semenke". 
Imali su pre 2 nedelje jako strasnu situaciju gde su maloj natekle usi, i bile vece od odraslih usiju i debele kao prst, natekla joj je noga, stopala....zavrsili su u hitnoj....

Tada su joj rekli da po novim istrazivanjima NE TREBA dojiti dete vise od 6 nedelja.  To je dovoljno da dete dobije antitela od majke, koja su bitna za imunitet.  Kasnije, kroz dojenje, pored ishrane, beba dobija i sve alergene kroz majcino mleko, alergene na hranu, i sve ostalo....Tako da je mala razvila alergije na sve ovo preko majcinog mleka, zato sto je ona jela jaja, kikiriki itd. 

Da li ste culi ista o ovome?  Sta vasi lekari kazu na to?  Eto, pitam se, sta da ja radim jednog dana kada budem imala bebu....

Ono sto sam citala (iz medicinskih casopisa, a ne nekih, "bapskih prica"), jeste da majke nikako ne smeju jesti kikiriki puter u trudnoci, jer onda dete stvarno razvije alergije na to.  Ovo za dojenje sam juce prvi put cula.

Moja prijateljica kaze da se ne kaje, jer je tada radila (dojila) ono sto je mislila da je najbolje za svoju bebu i zdravlje....ali se sada bas lose oseca, jer ispada da je njena krivica!




Anoniman -> RE: Alergije na hranu (8.5.2009 20:59:25)

Ako je to sve istina onda sam ja naderala. Ja sam alergicna na sve i svasta. Nesto mi se ispoljava u jacem, a nesto u slabijem obliku. Recimo ne smem da jedem seme suncokreta, od toga oteknem toliko da pocnem da se gusim. Moj muz je alergican na kikiriki, ne sme da jede ni Smoki[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley19.gif[/image]
Dete ima tri godine i nema jos nikakve alergije, Bogu hvala, a nadam se da i ovo bepce sto treba da se rodi za par nedelja nece razviti alergije.
Sto se tice dojenja sam se bas razocarala kad sam procitala tu informaciju o duzini dojenja i razvoju alergija. Nekako mi je uvek bilo logicno da treba dojiti 6 meseci, da se tako prenosi imunitet[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]. Ja cu ipak dojiti koliko god budem mogla, pa sta bude!




afrodita -> RE: Alergije na hranu (8.5.2009 21:47:24)

Cula sam da majka za vreme dojenja ne bi
trebala da jede kupus, origano, pasulj...
ali sve da beba ne bi imala grceve. A da dete
na osnovu majcine ishrane dobije neke vrste
alergije to prvi put cujem. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Dojila sam Dakija 13 meseci, mislim da njegova
alergija na gluten nema veze sa dojenjem.

Ranije toga nije bilo u tolikoj meri.
Danas je sve malo malo pa alergija na sve i svasta.[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Verus -> RE: Alergije na hranu (8.5.2009 21:52:46)

To i ja kazem afrodita...ja sam alergicna na budj, i na neke morske plodove, ali to je to....sada su deca stvarno jaako alergicna. Eto druga prijateljica ima cerkicu od 2.5 godine, i mala je jaaako alergicna na kikiriki, ali to ono, ne daj boze da ga stavi u usta, otekne sva, strasno.  Da, to sada za 6 nedelja dojenja, je neko novo "otkrice", ko ce ih znati....Pitam se koliko to ima veze sa zagadjenom okolinom, dodatke hrani (MSG, boje i sl.).  Ne moze covek biti pametan...




afrodita -> RE: Alergije na hranu (8.5.2009 22:03:31)

Ja sam u razlici od 6 godina svoje dece,
zbog promene medicine i pravila
pedijatrije sasvim razlicito podizala svoju decu.
I veruj mi da sam sa mladjim vise pazila i
drzala se saveta nego sa starijim i sad sa
mladjim imam vise problema nego sa starijim.

Ali neka me neko ubedi da to nema veze sa
bombardovanjem...





Verus -> RE: Alergije na hranu (8.5.2009 22:21:10)

sigurno ima afrodita.....a evo ovo dvoje odrastaju ovde a i oni imaju problema, stvarno ne znam sta da mislim...




mihi -> RE: Alergije na hranu (10.5.2009 8:50:12)

To je logično Verus jer kako bi dete od 3 meseca bilo alergično na kikiriki  kad ga nikada nije ni probalo? E sad šta pokreće imunološki sistem da se tako ponaša? Jer sisaju i druga deca pa nisu alergična baš sva.




Anoniman -> RE: Alergije na hranu (9.11.2009 9:11:25)

Pomagajte!!!!
Meni David od sinoc kise i cijela lijeva strana lica mu je osuta- crvene fleke, pogotovo oko, tj kapak. Ne znam da li je prehlada ili alergija?




simke -> RE: Alergije na hranu (21.11.2009 14:04:54)


IZVORNA PORUKA: Diabla

Pomagajte!!!!
Meni David od sinoc kise i cijela lijeva strana lica mu je osuta- crvene fleke, pogotovo oko, tj kapak. Ne znam da li je prehlada ili alergija?


Pa sta je jeo[sm=zmeden.gif]




Verus -> RE: Alergije na hranu (22.11.2009 1:21:23)

Joj Diabla ne znam!  Jel jeo nesto sto do sada nije?  Jesi li pocela da uvodis hranu osim mleka sto pije?  Kazu, dati detetu samo da jede nesto novo-npr jednu nedelju mu das bananu, drugu jabuku itd, na taj nacin vidis jel mu sta smeta, sto njegovom digestivnom sistemu, a to i zbog alergija.  Ne mislim da bi se osuo da je prehlada u pitanju....
IZVORNA PORUKA: Diabla

Pomagajte!!!!
Meni David od sinoc kise i cijela lijeva strana lica mu je osuta- crvene fleke, pogotovo oko, tj kapak. Ne znam da li je prehlada ili alergija?





Anoniman -> RE: Alergije na hranu (22.11.2009 10:33:45)

IZVORNA PORUKA: afrodita

Ja sam u razlici od 6 godina svoje dece,
zbog promene medicine i pravila
pedijatrije sasvim razlicito podizala svoju decu.
I veruj mi da sam sa mladjim vise pazila i
drzala se saveta nego sa starijim i sad sa
mladjim imam vise problema nego sa starijim.

Ali neka me neko ubedi da to nema veze sa
bombardovanjem...




Ja mislim da se baš o ovome radi, i da nema veze sa bombardovanjem. Mislim da ne treba preterivati sa brigom (što ne znači da ne treba biti oprezan). Mislim da naučnici i lekari preteruju. (ovaj odgovor nije konkretno tebi upućen Afro, nego prosto on najbolje opisuje moje mišljenje.
S druge strane, znate da ja nisam za neka maratonska dojenja, i da smatram da je 6 meseci dojenja sasvim dovoljno, no, ipak mislim da je 6 nedelja malo. Ipak ne znam zašto bi se bebi od 6 nedelja ukinulo majčino mleko i dalo AD mleko, ako ne mora.




Daca88 -> RE: Alergije na hranu (22.11.2009 10:51:04)

Ja imam alergiju na kikiriki,lesnik,bademe,marcipan,pistace,smoki i sherry,to je sto se hrane tice.Te stvari nikako nesmem da konzumiram.Alergiju imam od kad sam prvi put okusila te stvari,a sherry sam najzadnje otkrila.Sto se tih semenkastih plodova tice,u svakom od gore navedenih kada sam probala kao mala izbacio mi se osip nalik na koprimnjacu po celom telu,natekao mi je jezik,i toliko je otekao da sam se pocela gusiti jer nisam mogla disati na usta.Odvodili bi me svaki put u hitnu,i tada sam dobijala neku inekciju za alergiju.Nisam vise nikada ni okusila te stvari.Pre par godina sam pokusala da pojedem milku sa lesnikom,pomislila sam da mi je mozda nestala alergija,ali jok,opet sam morala na inekciju,a sem sto ove stvari ne jedem,miris kikirikija,lesnika,badema,smokija i marcipana ne mogu ni pomirisati.Kada naletim na neke cike i tete koje prodaju po gradu to semenje,ja od samog mirisa pocnem da kijam nebrojano puta.A sto se sherija tice,nemam vidljivu reakciju,nego me prosto celo telo pocne svrbiti,pa se iscesem sama sa noktima.A interesantno,na visnje nisam alergicna ni kao voce,ni u obliku soka,samo u obliku alkohola[sm=zmeden.gif]




Anoniman -> RE: Alergije na hranu (16.12.2009 13:47:22)

Jel moze beba da postane alergicna, ako ja jedem pistace i indijski orah, dok je jos dojim?




Verus -> RE: Alergije na hranu (16.12.2009 17:52:57)

Trinny, mislim da da...nisam sto posto sigurna ali moja drugarica je sve morala da izbegava zbog male...mada moj stva je da je sve ok dok je umereno-znaci ponekad da pojedes nece smetati, ali jako cesto mozda[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Anoniman -> RE: Alergije na hranu (16.12.2009 18:33:01)

pa ja ne jedem cesto, vec sam juce uzela, i mm se zapitao da li to moze da izazove alergiju kod bebe... i sad me to kopka!




Verus -> RE: Alergije na hranu (19.12.2009 0:46:40)

Ma ne, ne moze tako odjednom, ne brini-bitno je samo da jedes takvu hranu svaki dan[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Anoniman -> RE: Alergije na hranu (7.1.2010 9:22:56)

ALERGIJA ILI NETOLERANCIJA?

Alergija se manifestuje akutnom reakcijom dok se netolerancija prema hrani ispoljava 12 sati do nekoliko dana nakon konzumiranja namirnice. Nekad se moze desiti i anafilakticki sok(retki slucajevi) kada hitno treba otici u Hitnu pomoc da dete dobije injekciju epinefrina.
U simptome alergije spada osip, oticanje, svrab, kijanje, zapusen nos, otezano disanje.
Simptomi netolerancije su teskoce u varenju hrane,bolovi i grcevi u stomaku, povracanje ili proliv.

NAJJACI ALERGENI:
kravlje mleko:
6% beba
jaja: (tvrdo kuvano zumace moze da se daje u kasicama slobodno nakon sedmog meseca )
psenica i druge zitarice:
kikiriki: treba ga izbegavati do cetvrte godine deteta




milia -> RE: Alergije na hranu (16.1.2010 22:44:11)

Citala sam strane radove i studije na tu temu objavljene na PUBMED-u, nema dokaza da je uzdrzavanje od hrane u trudnoci preventivno.
U toku dojenja su sukobljena misljenja i rezultati, da li treba izbaciti ili ne mleko i kikiriki, mada nije naodmet probati makar s kikirikijem, jer je eliminacija mleka ipak niti je laka niti zdrava.
Svetsko udruzenje pedijatara preporucuje dojenje do kraja 2 godine zivota kao najbolju prevenciju od alergija i vrlo postupno uvodjenje namirnica. Prvi put cujem to o dojenju - 6 nedelja!!! Necuveno, rekla bih




Anitaaa -> RE: Alergije na hranu (31.1.2010 15:55:45)

Alergijske reakcije na hranu 
Piše Dr Dušanka Marković Specijalista imunologije

Da bismo rekli da je dete alergično na neku namirnicu, to moramo potvrditi medicinskim testom, pa potom tu namirnicu izbaciti iz jelovnika. Alergijske reakcije na alergene hrane su relativno česte u dečjem dobu (otprilike 6 do 8 odsto dece uzrasta do tri godine ima dijagnostikovanu alergiju na hranu). Uglavnom su posredovane posebnim tipom antitela IgE koja deluju na jednu vrstu ćelija-mastocita. Mastociti oslobađaju histamin i druge hemijske tvari koje za posledicu imaju niz promena koje mi vidimo kao alergijsku reakciju.
Zašto su alergije na hranu česte kod dece?
Probavni sistem beba i male dece je mlad i nezreo, još uvek "uči” da razlikuje strano od domaćeg, štetne tvari od bezopasnih. Tako nezreo imuni sistem je sklon da pravi pogreške i da korisne tvari kao što je hrana prepozna kao opasne i shodno tome pokrene čitav niz obrambenih reakcija koje dovode do oštećenja vlastitog organizma. Na sreću kako deca rastu tako sazreva i limfno tkivo creva i sluzokožne barijere pa se alergije na hranu uglavnom prerastu do školske dobi. Naravno da u samom ispoljavanju alergije ulogu, sem okoline, ima i nasleđe. Deca čiji su roditelji atopičari imaju veću sklonost ka alergijskim reakcijama, te kod njih treba obratiti posebnu pažnju na ishranu. Atopija je nasledna sklonost da se na tvari iz okruženja odreaguje stvaranjem IgE antitela, tj. alergijom, a obično se ispoljava kao astma, alergijski rinitis ili ekcem. Koje su to alergogene namirnice? Najveći broj dece odreaguje na kravlje mleko, jaja, kikiriki, soju, jagode, ribu, pšenicu, citrusno voće, čokoladu, paradajz, veštačke boje (žuta boja-tartazin, nalazi se u sokovima, slatkišima), konzervanse (natrijum benzoat) i aditive. Kako se ispoljava alergija? Alergija na hranu može se manifestovati na razne načine:
  • promene na koži u vidu crvenih pečata koji jako svrbe (urtikarija), ili ekcem
  • problemi disajnog sistema sa otežanim disanjem, curenjem iz nosa, kašljem, kijanjem
  • problemi probavnog sistema sa bolovima u stomaku, prolivom, povraćanjem, gubitkom telesne težine, ili loše napredovanje bebe
  • retko dolazi do najtežeg oblika alergijske reakcije – anafilaktičkog šoka koji zahteva urgentnu terapiju i hitnu lekarsku pomoć Ove reakcije obično se primećuju nekoliko minuta od konzumiranja hrane na koju je dete alergično, a gotovo uvek u roku od jdnog sata. Najčešće se prvi simptomi javljaju od strane sistema koji je prvi bio u kontaktu sa hranom, kao otok usana i crvenilo, da bi zatim bio zahvaćen probavni sistem, koža, a na kraju i disajni sistem.
    Šta ako sumnjate na alergiju?
  •  Da bismo rekli da je dete alergično na neku namirnicu moramo to i potvrditi. U dijagnostici je najvažnija dobro uzeta anamneza - podaci o alergijama u porodici, povezanost reakcije sa uzimanjem određene hrane, pri čemu je veoma korisno da roditelji vode dnevnik šta je dete jelo i da li je bilo reakcije. Prema ovim podacima odabraće se tvari na koje će se uraditi kožno testiranje ("prick test”), a rezultati se očitavaju nakon 15-20 minuta. U svrhu dijagnostike potrebno je odrediti koncentraciju ukupnog IgE u krvi, a može se uraditi i specifični IgE na odgovarajuće antigene. Od koristi su i eliminacione dijete: privremeno se iz jelovnika izbaci sumnjiva namirnica i prati se reakcija deteta. U bolničkim uslovima koriste se i oralni provokacioni testovi koji su „zlatni standard" u dijagnostici alergije na hranu. Ukoliko se potvrdi alergija na neku namirnicu treba je u potpunosti isključiti iz dečjeg jelovnika, jer i njamanja količina te hrane može dovesti do burnih reakcija. Kod blažih oblika može se dati neki od antihistaminika: Flonidan, Pressing, Claritin, dok je u slučaju težih reakcija, anafilaktičkog šoka i gušenja, potrebno potražiti lekarsku pomoć radi hitne primene adrenalina, kiseonika, kortikosteroida, infuzije... Budući da lekovi ne deluju na uzrok alergije, već samo ublažavaju simptome, jedini ispravni postupak je izbegavanje konzumiranja alergogene namirnice.
  •  Šta možemo učiniti u prevenciji?

  •  Preovladava mišljenje da se alergija na hranu može prevenirati. Jedna od nezamenjivim mera je isključivo dojenje do šest meseci. Pošto je ključni momenat uvođenje nemlečne ishrane, posebnu pažnju treba obratiti na redosled uvođenja namirnica. Namirnice treba uvoditi jednu po jednu u malim količinama: nekoliko dana davati samo jednu vrstu hrane, pa tek ako dete ne pokaže reakciju, uvesti sledeću vrstu. Rano uvođenje nemlečne ishrane, pre četvrtog meseca, povećava mogućnost nastanka alergije. Kravlje mleko nikako ne treba uvoditi u ishranu pre navršene prve godine života, a preporuke su da se ono ne daje ni do do druge godine. Ukoliko majka ne doji koristiti adaptirane mlečne formule. Oko 80 osto dece posle treće godine postaje tolerantno na proteine hrane (mleko, jaja, soja, brašno), dok je alergija na kikiriki, koštunjavo voće (badem, lešnik, orah), ribu i plodove mora obično doživotna. Deca koja razviju alergiju na hranu imaju veću verovatnoću oboljevanja od astme, alergijskog rinita, ekcema. Ukoliko primetite neuobičajenu reakciju tokom hranjenja ili vam nešto nije jasno konsultujte svog pedijatra. Nemojte na svoju ruku da izbacujete namirnice iz ishrane (to vašem detetu može više štetiti nego koristiti), jer je dijagnostika alergije na hranu izrazito kompleksna, zahteva stručnost i iskustvo. Kikiriki je jak alergen
  •  Neki naučnici preporučuju da se riba, plodovi mora i kikiriki daju tek posle navršene treće godine. Mmnogi roditelji ne znaju da popularni "Smoki" u svom sastavu ima i kikiriki - zato treba uvek proveriti sastav na kesici, pre nego što neku hranu ponudimo detetu. Med ne treba davati deci mlađoj od godinu dana zbog opasnosti da sadrži toksin botulinusa.




  • marince1 -> RE: Alergije na hranu (5.2.2010 22:36:15)

    IZVORNA PORUKA: OTI

    ALERGIJA ILI NETOLERANCIJA?

    Alergija se manifestuje akutnom reakcijom dok se netolerancija prema hrani ispoljava 12 sati do nekoliko dana nakon konzumiranja namirnice. Nekad se moze desiti i anafilakticki sok(retki slucajevi) kada hitno treba otici u Hitnu pomoc da dete dobije injekciju epinefrina.
    U simptome alergije spada osip, oticanje, svrab, kijanje, zapusen nos, otezano disanje.
    Simptomi netolerancije su teskoce u varenju hrane,bolovi i grcevi u stomaku, povracanje ili proliv.

    NAJJACI ALERGENI:
    kravlje mleko:
    6% beba
    jaja: (tvrdo kuvano zumace moze da se daje u kasicama slobodno nakon sedmog meseca )
    psenica i druge zitarice:
    kikiriki: treba ga izbegavati do cetvrte godine deteta



    Nama je danas pedijatar rekao da sumja da je uzrok nasih problema alergija na kravlje mleko.
    Zato nam je promenila dohranu i sad je malo bolje.
    Marta,kad dodje neki dr iz Bg-a uradicemo test pa cemo videti.
    Do tad se drzimo ovga.
    Mene interesuje,jel to znaci da moj bebac nikad nece smeti kravlje mleko?
    Jel to podrazumeva i mlecne preradjevine?
    Za sad je po ovim simptomima pokazao netoleranciju na Humanu obicnu,ovu hipoalergenu molje vari [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




    Verus -> RE: Alergije na hranu (5.2.2010 22:44:20)

    marince, ne mora biti, mada ako ostane alergican na laktozu, onda da, mada, preradjevine se lakse vare-pa kasnije, kad bude vreme, mozes probati da dajes jogurt i vidis kako reaguje....




    marince1 -> RE: Alergije na hranu (5.2.2010 22:46:56)

    Da,videcu kad se uradi test,ne zuri mi se jer nije vreme da mu dajem nista od toga.
    Samo se informisem [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




    milia -> RE: Alergije na hranu (7.2.2010 0:00:44)

    I moja mala reaguje na kravlje mleko, jogurt... crvenim pecatima oko usta. Na Humanu HA ne reaguje. Nadam se da ce to uskoro proci jer suzuje izbor namirnica, a ima vec 10 meseci.




    marince1 -> RE: Alergije na hranu (22.3.2010 19:26:43)

    Davidu su danas uradili test i alergican je na proteine kravljeg mleka.
    Ne dojim ga,sad je na hipoalergenoj humani,ali su nam preporucili allernovu ,to je ad mleko i pirincano mleko,toga ima u ''''''''zdravoj hrani''''''''.
    Krecemo i kasice,pa cemo videti.

    Jel imao jos neko ovakvu situaciju sa bebom?




    Anoniman -> RE: Alergije na hranu (13.4.2010 14:45:14)

    Kako da razlikujem alergiju od bubuljica???

    Teodora vec tri dana ima crvene tacke i bubuljice u predelu vrata i obraza (donji deo ka vratu)...
    nema na celu i po licu toliko...

    da li moze da je dobije od necega sto sam ja jela??/ (jagode, kikiriki)
    ja sve nesto mislim da je od rukava nekih ljudi koji su je nosili?
    ili od praska ili omeksivaca???

    [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

    Manje vise to nego ne znam da li da mazem pantenol ili da ostavim.,..

    marince videla sam tvoje pitanje ali ne znam nista o tome...[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




    Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>