Logoped pre pete godine,da ili ne? (Puna verzija)

Forum >> [Dete] >> Zabavište i čuvanje deteta



Poruka


serpica -> Logoped pre pete godine,da ili ne? (12.3.2013 21:58:50)

Iz iskustva znam da ne preporucuju logopeda pre pete godine...kakva su vasa iskustva?
Da li mislite da dete moze samo ispraviti izgovor pojedinih slova/reci do pete godine?




smsm -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 8:14:06)

Molim Vas!!!!!
Vecu glupost od ove nisam cula!!!!!!
Ako je drzava propisala obavezan logopedski pregled na uzrastu deteta od 6 meseci, kako mozete cekati petu godinu????? Jeste li normalni? Jeste li svesni koliko unazadjujete svoje dete takvim razmisljanjem?
Da li biste cekali petu godinu da vam dete prohoda? Ne, jer vec u 10.mesecu dizete paniku sto ne ustaje samo, a i komsinicin mali je prohodao vec sa 9. Zasto ste onda tako nemarni kad je u pitanju razvoj govora? Da li znate koliko osiromasujete svoje dete time sto mu ne omogucavate da progovori i pravilno govori. Nije vazno da dete bude lepo obuceno, suve guze i nahranjeno, vec i to da dete moze mentalno da napreduje, da otkriva svet oko sebe i razvija se.




Trcosava -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 8:27:48)


IZVORNA PORUKA: serpica

Iz iskustva znam da ne preporucuju logopeda pre pete godine...kakva su vasa iskustva?
Da li mislite da dete moze samo ispraviti izgovor pojedinih slova/reci do pete godine?


Prvo smsm zbog čeka takav odgovor???

Drugo - mi sa Anom nemamo problema, mada mislim da je i dosta do okoline i kako ona razgovara sa detetom. Nikada, ali nikada sa njom nismo razgovarali ''ijaooo vidi jukicu'' i sl, dakle uvek jasne reči, bez nekog tepanja i sl. Ana je samo u početku (kad je progovorila) mešala imala fazu sa j (beja uglavnom - to je frutabela [sm=smiley36.gif]) ali tad je imala možda godinu i po. Sada, sa 3 godine sva slova skoro savršeno izgovara, jedini problem imamo sa ć pošto ono ovde ne postoji pa malo govori po piroćanski [sm=jezicek.gif]

A problem je i dalje manji kada je u reči t pored l - svetlo, pertla, metla... tada igovara sveKlo, perKla... Ali ni tome ne pridajem velike pažnje. Bili smo kod psihologa sa 3 godine (ovde logopeda ni ne pominju) i žene rekoše da nam je dete duševno iznad proseka. Ljubi je majka sva je na mene [sm=jezicek.gif]

Tako da, mislim da svaka majka svoje dete poznajen najbolje i ako misli da dete treba da ide kod logopeda, neka ga vodi.
(ja sam htela da je vodim kod psihologa zbog naprasnog buđenja noću oko 3 i urlanja)




Snelle -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 8:30:03)

Smsm, zvaničan stav logopeda je da se pojedine greške u govoru tolerišu do pete godine, npr. izgovor slova "l" i "r".




Ivanka 75 -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 9:06:10)

Koliko ja znam logopeda ne preporučuju do 4 godine jer se do 4 godine razvija govorni aparat.
Glas R se toleriše čak do 7 godine jer dete treba da nauči da vibrira vrhom jezika.
Moje lično mišljenje je da ne treba odmah trčati kod logopeda, malo poraditi sa detetom ispred ogledala i pokazati mu kako da namesti jezik i usta da bi pravilno izgovorilo glas. Svako dete može da izgovori i ć, č, ž,đ, dž ali možda idu linijom manjeg otpora jer je sve lakše kad se ne potrude. Ali ,malo vežbe čini savršenstvo. (radim sa decom od 4 godine i vidim to)
Evo sada slučaj iz moje okoline koji pokazuje da ne treba čekati ni previše.
Moja drugarica smatra da je odlazak kod logopeda sramota. Zato stariji sin, koga nije vodila, ne zna ni r, ni ć, ni č (kad izgovara ova dva zadnja prilično pljuje, a ima 12 godina). Devojčicu, sad 9 godina, sa 5 godina niko nije razumeo šta govori osim njih. napokon su je odveli kod logopeda sa skoro 5.5 koji je ustanovio da ne zna da izgovori čak 23 glasa!
Trebalo je više od godinu dana, poseta logopedu 2x nedeljno da se sve to ispravi.





lesica -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 9:18:55)

IZVORNA PORUKA: smsm

Molim Vas!!!!!
Vecu glupost od ove nisam cula!!!!!!
Ako je drzava propisala obavezan logopedski pregled na uzrastu deteta od 6 meseci, kako mozete cekati petu godinu????? Jeste li normalni? Jeste li svesni koliko unazadjujete svoje dete takvim razmisljanjem?
Da li biste cekali petu godinu da vam dete prohoda? Ne, jer vec u 10.mesecu dizete paniku sto ne ustaje samo, a i komsinicin mali je prohodao vec sa 9. Zasto ste onda tako nemarni kad je u pitanju razvoj govora? Da li znate koliko osiromasujete svoje dete time sto mu ne omogucavate da progovori i pravilno govori. Nije vazno da dete bude lepo obuceno, suve guze i nahranjeno, vec i to da dete moze mentalno da napreduje, da otkriva svet oko sebe i razvija se.


Molim da ubuduće povedete računa u obraćanju članovima Ringeraje!!! Nemojte sebe dovoditi u situaciju da vas još jednom opomenem!

Niko nije rekao da je nemaran, i da nema nameru da vodi svoje dete kod logopeda a potpuno je logična stvar da će se reagovati ukoliko se primeti da dete ima poteškuće u razvoju govora. Opet, postoji i ona bitna stavka a to je da veliki broj ljudi ne zna za taj obavezan pregled logopeda nad bebom od 6 meseci. Razmislite o tome- ukoliko pedijatar ne uputi, većina mladih roditelja za to neće ni znati, a nemaju svi pristup informacijama. Bolje bi bilo da ukoliko ste iz struke podelite savet, a ne da napadate neosnovano!





Ivanka 75 -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 9:22:52)

Kad smo Ivu vodili u savetovalište sa nekih 6 meseci dr je obavila tooootalno drugačiji pregled. Pljeskala joj rukama u lice, zagledala usnu duplju, terala je da joj guče i ne sećam se šta još. Nas dvoje u čudu a dr će na to "Pa moram da vidim da li dobro čuje i da li počinje da komunicira" [sm=smiley32.gif]
Ostali smo bez teksta!




jovana13 -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 9:47:56)

Janja ima 3g i prica sve tecno i jasno osim SveKlo. Ta jedna rec je ostala. Od druge godine sam svaki dan sa njom vezbala tj svakog dana joj po milion puta ponovila Riba ribi grize rep i Brrrrrrm delovalo je kao da me ne slusa dok je jednom nisam cula da sama tiho vezba da kaze r. pustila sam je i onda je sa 2.5g dosla i rekla mi Mama riba ribi grize rep! Od tad sve glasove lepo izgovara samo sto sve lepse sklapa recenice. p.s.jako rano je i propricala i od starta su je svi razumeli, nije pricala kao kinesce vec tecno..
Ja bih se licno prvo savetovala sa logopedom oko 4.god da vidim njegovu preporuku pa na osnovu togs odlucila da li da vodim dete ili da sacekamo jos. U blizoj okolini imam primer gde dete nije htelo da prica r jer mu se ne poklanja dovoljno paznja roditelji non stop rade i tako sa 6god su je vodili kod logopeda. Ona je sve vreme znala da prica r to sam slucajno otkrila kad je moja sestra uzela sa njom da cita knjigu i da prica maloj se svidelo i lepo je pricala.




Figaro88 -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 10:05:10)

i smo vec bili kod logopeda sa dve godine i tada je sve bilo super.Bas smo dugo ostali tamo i svasta nesto nas je pitala.Sada su nam rekli opet sa cetiri godine.Mene je brinulo to sto A ne zna r,dr kaze da se tolerise do pete godine.E sad Andrea jos ne prica cisto.Zna sve slova osim r da izgovori,ali naprimer kaze bljaka umesto dlaka,ali zna da kaze i dlaka kad je opomenem.Sinoc mi kaze :
-Ovde zivi vukobljak[sm=jezicek.gif]
Nismo pricali nikad sa njom bebeci,nisam ni mojoj mami dala da prica sa njom tako.Citamo joj,pocela je da se interesuje sama za slova pa me cesto pita koje je ovo.




Moiraina -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 10:47:16)

Jao, jao, šta neću sve pročitati [sm=smiley36.gif]

Ja nisam znala da postoji obavezan logopedski pregled sa 6 meseci [sm=zmeden.gif] Niko nam to u savetovalištu nije ni pomenuo...
Moj je do drugog rođendana znao najviše 20 reči, i to onih najosnovnijih... mama, tata, baba, sok [sm=smiley36.gif]. Sa 2 godine je baš nekako odjednom progovorio, svaki dan se video novi napredak. Sad usta ne zatvara [sm=smiley36.gif] Većinu slova izgovara pravilno osim č, dž, r (svoje ime izgovara Đoooođe), isto ima problem sa određenom kombinacijom glasova, najčešće sa L. Nisam dizala frku što je tako "kasno" progovorio, dr u savetovalištu nije bila zabrinuta, u vrtiću su rekli da je ok, da ne odstupa od druge dece... i tak. Sutra ide na kontrolu u savetovalište posle dužeg vremena i pitaću doktorku da li treba da ide kod logopeda. Ako kaže da treba, vodiću ga sigurno, ne vidim zašto bi to bilo sramota [sm=zmeden.gif]
Njegov problem je što prebrzo priča pa dosta slova "proguta", verovatno bi mu neke vežbice pomogle. Inače zna da imenuje i pokaže sva slova abecede (omiljeno slovo mu je dablju [sm=jezicek.gif]), nismo ga forsirali već je gledao neke pesmice na Youtube pa je sad opsednut slovima i brojevima [sm=smiley36.gif]





Olga75 -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 10:58:05)

moje suntavo dete i dalje ne govori R a isli smo kod logopeda jer mi se cinilo da kasni sa govorom a eto dvojezicna je pa je , rece logopedica tolelrantno da vise od cetiri reci kasnije povezuje u recenicu i tolerantno je da mesa jezike dokle god ih u glavi ne razdvoji ( i dan danas joj se desava da kaze neku rec - koju treba na pogresnom jeziku )
i tako ja sam sa zvercicom pratila razvojne mape i bez obzira sto je nedonosce na svako odstupanje bez korigovanja sam isla na proveru
i tako
svi smo mi razliciti u percipiranju razvoja svog deteta i uocavanju problema
i mislim da za svaku nedoumicu treba ici kod strucnjaka , pa oni od toga leba jedu i mogu da pomognu deci a i roditeljima bogme




tijatija -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 10:58:09)

Kod nas u CG deca pocinju od 3.5 god da idu kod logopeda, naravno ako je to potrebno. Moja M iduci mesec ide na sistemacki, koji seisto radi sa 3.5 god i trazicu uput za log. Neizgovara pravilno dosta reci a posto se ovde krece u skolu sa 6 god , a njoj ce biti 5 god i 10 mes. Nesmem vise cekati.Iskreno me strah svega i dali ce uspeti to, dok mi okolina cak i pedijatrica govori da nema razloga za brigu.




Sanja90 -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 10:58:37)

Starija cerku smo vodili kod logopeda sa 6 meseci po preporuci pedijatra i sve je bilo ok. sada lepo govori osim R,neki put kaze ali ne cisto vise vuce na L a u junu puni 3god.Mladju cerku nismo vodili, nisu nam rekli, ona u oktobru puni 2god. pa cemo videti. malo me nervira jer nece da pocne da prica sve joj je jajajajajaja a inace zna da kaze baba,deda,mama,tata,to,da,'de je tata...ali da kaze voda,mleko itd.nece pa to ti je. Ja joj kazem "kazi vo-da" a ona meni kaze: "Da" [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] pa da poludis...




World -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 11:11:24)

nisam ni ja znala za taj pregled nakon 6 mjeseci.. a mozda to kod nas i nije tako, nemam pojma, valjda ce nas pedijatrica uputiti ako bude trebalo.. a i sta rade sa djecom tako rano, samo gucu? [sm=smiley1.gif]




Olga75 -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 11:16:16)

pa verovatno gledaju da li se uklapaju u razvojne mape , postoji neki " prosek " sto beba od 6 meseci radi
inace kad je zver bila beba taj pregled nije postojao , odlazak kod logopeda se savetovao tek posle dve godine ako dete ne prica ( sta god to znacilo ) a obavezna kontrola logopeda je bila sa 3 godine




Dada81 -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 11:16:36)

Evo upravo komuniciram sa Davidom. Slaze kocke i kaze: ,,SLusilo se sad moRamo ponovo..''
Vidim da dobro zna i moze(to sam vec odavno cula)da izgovori slovo R,ali njima kao da je lakse sa bilo kojim drugim slovom,pa sebi olaksaju.Ja ga toliko ne ispravljam,a najvaznije i mi pricamo tecno.Naravno da uocim problem isla bih.Moj rodjeni brat je duugo govorio Liba libi glize lep,mislim da je i u skolu krenuo..Posle noRmalno[sm=smiley36.gif]
A,kao Olga kazem i mislim,treba voditi ljudima koji su placeni za to ,adekvatni i koji znaju kako i sta tacno pomoci.




Ivanka 75 -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 11:34:06)


IZVORNA PORUKA: Sanja90

Starija cerku smo vodili kod logopeda sa 6 meseci po preporuci pedijatra i sve je bilo ok. sada lepo govori osim R,neki put kaze ali ne cisto vise vuce na L a u junu puni 3god.Mladju cerku nismo vodili, nisu nam rekli, ona u oktobru puni 2god. pa cemo videti. malo me nervira jer nece da pocne da prica sve joj je jajajajajaja a inace zna da kaze baba,deda,mama,tata,to,da,'de je tata...ali da kaze voda,mleko itd.nece pa to ti je. Ja joj kazem "kazi vo-da" a ona meni kaze: "Da" [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] pa da poludis...


sanja, moja je sad u oktobru napunila 2 i do avgusta je sve bilo na pola (kaže reč ali da poveže više od 2 reči nije). Odjednom od avgusta počinje da priča rečenice da smo se zadevetili, bukvalno preko noći! Sad ne zatvara usta [sm=smiley1.gif]




Sanja90 -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 15:41:47)

Ma i ova moja ce vrevatno tako,nego racunam ima stariju sestru pa ce sa njom da pocne,ma kakvi nece pa to ti je.[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




isidora88 -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 16:05:41)

mate prica kao navijen, bas je odjednom poceo, za pola reci i ne znam gde je i kad naucio[sm=bravo.gif]
jedino sto prica bebeci, tj. slovo S izgovara kroz zube, ucim ga da pravilno kaze, ali kad me cuje da hocu da vezbamo, samo vice: nece mama s[sm=smiley36.gif]




pandina -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 16:10:59)


IZVORNA PORUKA: lesica RR

bitna stavka a to je da veliki broj ljudi ne zna za taj obavezan pregled logopeda nad bebom od 6 meseci. Razmislite o tome- ukoliko pedijatar ne uputi, većina mladih roditelja za to neće ni znati, a nemaju svi pristup informacijama.


JA sam primer za ovo. Sad saznajem da postoji u toj fazi pregled kod logopeda.




tijatija -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 20:38:09)


IZVORNA PORUKA: pandina


IZVORNA PORUKA: lesica RR

bitna stavka a to je da veliki broj ljudi ne zna za taj obavezan pregled logopeda nad bebom od 6 meseci. Razmislite o tome- ukoliko pedijatar ne uputi, većina mladih roditelja za to neće ni znati, a nemaju svi pristup informacijama.


JA sam primer za ovo. Sad saznajem da postoji u toj fazi pregled kod logopeda.



I ja... a cetvoro ih imam [sm=zmeden.gif]




isidora88 -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (18.3.2013 20:51:11)


IZVORNA PORUKA: isidora88

mateja prica kao navijen, bas je odjednom poceo, za pola reci i ne znam gde je i kad naucio[sm=bravo.gif]
jedino sto prica bebeci, tj. slovo S izgovara kroz zube, ucim ga da pravilno kaze, ali kad me cuje da hocu da vezbamo, samo vice: nece mama s[sm=smiley36.gif]


tek sad vidim da nisam napisala celo ime, ju boze nikad ga ne zovem mate, to mi je grozno, malo sam slova progutala.




Moiraina -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (19.3.2013 9:03:17)

Malopre smo došli iz savetovališta i pitala sam za logopeda. Dr je rekla da je kod njih prvi obavezan pregled sa 3 godine [sm=zmeden.gif], a ranije samo ako roditelj to traži. U pitanju je DZ Novi Beograd kod Starog Merkatora.
Inače, ja sam tražila i zakazali smo za april.




Verolina -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (19.3.2013 9:22:13)

Kasno progovaranje nema veze sa kvalitetom izgovora glasova. ima veze sa koriscenjem aktivnog recnika. Za logopeda je kasno tek od pete godine. "R" kao glas, ako se ne nauci izgovarati do seste godine, u najvecem broju slucajeva se ne nauci nikada.
mene su moji vodili od pete godine, pa sam ostala izgovarajuci nepravilno prednjonepcane afrikate. Moj savet-vodite decu ranije.
A da, to sto mesaju Li J i V i J nije nista neobicno. To ce da prodje i to ne zahteva logopeda.




Tiziana -> RE: Logoped pre pete godine,da ili ne? (19.3.2013 9:26:30)

I kod nas je obavezan pregled kod logopeda sa 3 god,ali ako pedijatar proceni da ima potrebe.postoje odredjena pitanja koja ona postavi,trazi im da izgovore odredjene reci i onda na osnovu toga proceni treba li ili ne dete slati kod logopeda..




Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>