RE: Jela iz Vojvodine (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Kuvajmo zajedno



Poruka


Ivanka 75 -> RE: Jela iz Vojvodine (16.9.2020 10:31:04)

Mislim da je to to. Kvde ga ima kao Dimnjak kolac valjda. Samo znam da mi se svidjaaaaaa 😊

Sami proverene recepte molim 😀




mikica88 -> RE: Jela iz Vojvodine (16.9.2020 10:36:09)

Samo provereni. A ukusno izgleda.




Didy -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 1:02:00)

Kako sam ja ovu temu omašila? 🤔

Gomboce su glavno jelo, dabome, kakav dezert. 😂 Pre njih čorbica s čikovima i valjušcima i da te Bog vidi. 😊 Taške s makom niko nije pomenuo? Odavno ih nisam jela. Pravila sam ih sa svojom prabakom kao mala, to su mi najlepša sećanja. ♥️U vojvođanskoj kuhinji ima dosta mađarskog i slovačkog uticaja. Kao i u Slavoniji. Verovatno zato Ana znaš za dosta jela.Jabudice, ti si u Budimpešti jela gulaš supu, ona je baš retka. Moraš dobro da paziš šta naručuješ. Gulaš im je baš, baš gust, gotovo da nema nimalo safta. Krompir-paprikaš s kobasicama i knedlama je kod mojih ukućana obožavano jelo. Časkom se spremi i nije nikakvo čudo, ali je preukusno. 




jess021 -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 8:48:43)

Didy sta su čikovi? 





Ana RR -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 10:05:42)


IZVORNA PORUKA: Didy

Kao i u Slavoniji. Verovatno zato Ana znaš za dosta jela. 


Tako je, Didy [sm=smiley1.gif]




Didy -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 10:05:46)

Čikovi i valjušci se prave od istog testa. Razvučeš testo i dlanovima ga stanjiš kao tanku zmiju. Čikovi su oblika kao zmija, a valjušci su kad čikove iskidaš na male delove. To se zakuva u krompir-čorbu najčešće. 





mikica88 -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 10:14:16)

Ja sam to jela skoro, u restoranu. Meni se svidelo bas.




branki* -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 14:15:35)

dajte,molim vas,tacan recept za nasuvo.je l i to iz vojvodine,bese?

i ima sos od visanja,znam da to imaju uz meso,je l tako?




Didy -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 14:21:35)

Udinstaš luk, nasečeš kromir na kockice, dodaš vegetu i/ili so i alevu papriku. Naliješ vodom da popline. Ostaviš da se skuva. 

U drugoj posudi obariš testeninu (moja mama tvrdi da su pravi nasuvo samo sa domaćom testeninom, ali rekoh joj da ne preteruje 😂). Kad se krompir skuva, izgnječiš ga onom gnječilicom za pire krompir, dodaš skuvano testo u to, promešaš i spremno je za jelo.




branki* -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 14:23:19)

hvala,didy[sm=smiley1.gif]znaci,krompir se kuva sa tim dinstanim lukom,tako?




Ivanka 75 -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 14:26:13)

A kakvo testo se stavlja? Rezanci, ono pljosnato? Bilo kakvo? 





Didy -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 14:26:38)

Da. Ja to sve otprilike. Gledaj samo da ti gustina bude malko ređa od pirea kad se izgnječi. Ako proceniš da će biti ređe, odlij malo pre gnječenja, mada ni to nije baš toliko bitno.





Didy -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 14:33:27)



IZVORNA PORUKA: Ivanka 75

A kakvo testo se stavlja? Rezanci, ono pljosnato? Bilo kakvo? 





Originalni recept je brašno, voda, jaja, kad je post može i bez jaja (moji su u kući postili, pa se ovo jelo uglavnom sredom ili petkom posno). Razvuče se malo deblje i seče na kvadrate ili iseče na trake, pa kida rukama. E, sad kupovno testo možeš bilo kakvo, ja stavim šta imam.




Ana RR -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 14:36:35)

Najlepše je sa domaćom testeninom definitivno ali može da prođe i kupovna. Mi smo uvek koristili one kao flekice ili taljatele kao zamenu za domaće. Nego mi se čini da je moja baka drugačije pravila, mislim da se luk uprži/izdinsta, onda se doda aleva paprika pa u to na kraju kuvani krompir i izgnječi se. Zaboravila sam, moram pitati mamu.





Didy -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 14:37:41)

Takođe se to isto testo jede i sa makom - nasuvo s makom. Ja sam zavisnik od maka, a i testo obožavam. Mm je poreklom iz Bosne i njemu ako nema mesa nije ručak. Testo ne priznaje, pa ne spremam baš često ili spremam kad on nije tu ili ide na poslovni ručak, ali deca i ja obožavamo. Mene još sve to dodatno seća na prabaku sa kojom sam pravila i testo za nasuvo i sva ostala jela od testa, pa ima sve to još neku emotivnu notu. ♥️





Ivanka 75 -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 14:38:45)



IZVORNA PORUKA: Ana RR

Najlepše je sa domaćom testeninom definitivno ali može da prođe i kupovna. Mi smo uvek koristili one kao flekice ili taljatele kao zamenu za domaće. Nego mi se čini da je moja baka drugačije pravila, mislim da se luk uprži/izdinsta, onda se doda aleva paprika pa u to na kraju kuvani krompir i izgnječi se. Zaboravila sam, moram pitati mamu.





To mi lici na restovani krompir. 




Didy -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 14:39:41)

Pa to ti je to, Ana. Da l ćeš luk dinstati sam, pa dodati skuvan krompir ili ćeš ga izdinastati, pa u njega dodati krompir da se skuva, dođe ti na isto. 





mikica88 -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 14:46:08)

Na sta god da dodje, mnogo je ukusno.




Ana RR -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 14:51:40)


IZVORNA PORUKA: Didy

Pa to ti je to, Ana. Da l ćeš luk dinstati sam, pa dodati skuvan krompir ili ćeš ga izdinastati, pa u njega dodati krompir da se skuva, dođe ti na isto. 




Pa malo mi je lepši ukus kada se luk prvo sam dobro izdinsta. Moram reći mami da spremi neki dan :D




jess021 -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 15:46:05)

Ana i ja tako pravim. Posebno skuvam krompir, posebno testeninu. U serpu udinstam luk, dodam alevu papriku i onda dodam ugnjenceni krompir u testo, promesam, posolim i ta daaaa





Ana RR -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 15:58:08)

To Jess, čini mi se da tako i moja mama i baka prave, a sigurno sam i ja nego što nisam godinama spremala pa sam zaboravila.




branki* -> RE: Jela iz Vojvodine (18.9.2020 16:50:25)

Hvala.i ja pravim prvom prilikom.





branki* -> RE: Jela iz Vojvodine (9.11.2020 21:08:24)

ja k,upila mlince pre neki dan.racunam da je i to vojvodjansko.nasla nek,i receprt sa pavlakom i pilecim mesom.pravim cim pojedemo pasulj.




Olga75 -> RE: Jela iz Vojvodine (16.11.2020 11:09:17)

Branki, napravil ti mlince? Moji su to zvali pokljukuše [sm=smiley36.gif]i ne pamtim kad sam pravila. Ja se uvek zaletim da pravim sama a to je pooosao i onda se zezam par dana jer moram da nađem mašinu za testo [sm=smiley29.gif]. Ja volim ali ovi moji zavrću nosom jer za Božić više vole prasetinu i rusku a ne ćuretinu sa mlincima.




branki* -> RE: Jela iz Vojvodine (24.11.2020 15:38:58)

pravila mlince.moji nisu odusevljeni.deca nikako.muz i ja jeli.mislim da vise necu praviti[sm=smiley36.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sledeća stranica >   >>