Trudnoća i trombofilija (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porođaj



Poruka


Buba76 -> Trudnoća i trombofilija (28.2.2009 14:27:55)

Molim vas za pomoc. Sada sam ugledala [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/rozacrtici.gif[/image] i vec me hvata panika jer sam vec 2 bebe izgubila zbog trombofilije. Da li neko ima neka iskustva sa ovim i da li je primao subkutano Heparin ili ste pile neke lekove?




Verus -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (28.2.2009 17:01:06)

Evo da ja odgovorim jer imam neka iskustva sa ovim pa da pomogne novim clanicama.  Puno informacija takodje mozete naci u forumu Tromb. 
Bubo, sada sam opet research sve, i nasla sam da neki lekari daju i heparin i male dose aspirina (80mg na dan, ako tu nemas takav, ti prepolovi).  Meni je protein S bio nizi, ali nisu sigurni da li je to genetski ili ne.  Razmisljam da je to mozda razlog i sto mi ne ide da [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/nosecka.gif[/image]?  Pocecu da redovno pijem aspirin, u svakom slucaju ne moze da skodi.  Cesto se saceka 6 nedelja trudnoce da se ode na UZ da bi se potvrdilo da je plod ziv, i onda zena pocne da prima inekcije  heparine (mislim da se tu zovu fragmin, ili felxin? ovde se zovu lovenox).  Inekcije se nastavljaju uzimati do kraja trudnoce, i 6 nedelja posle porodjaja, da bi se sprecio DVT.  Neki lekari po rodjenju bebe, stave majku na oralne lekove jer ih je lakse uzimati, a ne prelaze u mleko.  Oralni lekove se NE SMEJU uzimati u trudnoci (varfarin izaziva genteske deformitete ako se uzima tokom trudnoce). 





Buba76 -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (28.2.2009 21:08:16)

Zovu se Fraxiparin ,kod nas.[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Anoniman -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (2.3.2009 11:03:45)

Kako aspirin u trudnoći? To su mi prvo rekli da ni slučajno ne pijem. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

Opet, sa druge strane, kada je bila ona cela situacija sa Yasmin antibebi pilulama, i kada sam pitala dr šta misli o tome svemu (tromboza zbog antibebi pilula), ona mi je rekla da ako ću biti mirnija da slobodno pijem 1 aspirin dnevno i puno vode.




mihi -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (2.3.2009 22:15:19)

Buba jesi li radila i one PCR analize za dokazivanje trombofilije? Ja sam radila jer sam imala 2 spontana rano sa 6 i 7 nedelja ali meni trombofilija nije dokazana radila sam i D dimer kada sam bila trudna i sve je bilo ok a sa 12 nedelja sam imala neki koagulum na posteljici pa me dr Saša Ljubić slao kod nekog hematologa koji radi u KC Srbije na hematologiju koji se zove Predrag Miljić i bavi se trombofilijama pa ako ti treba javi.




Jacaca -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (2.3.2009 22:22:05)

Mojoj sestri su od prvog dana trudnoce prepisali deciji aspirin 100 tabletice, jer je pusac i u prvoj trudnoci je imala preeklamsiju. Uspela je da iznese trudnocu bez problema.




mihi -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (2.3.2009 22:33:07)

Tačno je da acetilsalicilna kiselina ili Aspirin blokira neke faktore koagulacije krvi i sprečava nastajanje tromba, ali ne znam da li je to dovoljno ili se daje i fraxaparin.  Ja sam ga dobijala posle carskog reza




Buba76 -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (2.3.2009 22:40:10)

 Evo mojih nalaza:KS,ispitivanje hemostaze,urina,citava biohemijska analizaC3,C4,anti MZ,CIC,anti-nukleusna antitelahormoni sve u granicama normale.Onda smo isli detaljnije i ustanovljena mi je rezistencija na aktivirani protein C(2,10-a sve sto je ispod 2,44 nije dobro). Antitrombin,protein S,protein C,F8-normalni kao i vitamin B12,folna kis.,homocistein i CRP,lupus antikoagulans.Tada su mi preporucili genetsko ispitivanje:FII G 20210A,mthfr C 677 T,F V Leiden- nisu nosioci mutacije,dok je mthfr A 1298 C heterozigot za mutirani alel.
Pomoc svima koji se bar nesto razumeju u ovo ili imaju slican problem.Prvo kazu da treba Fraxiparin a posle da ne jer su mislili da imam FV leiden,a buduci da nemam onda ne treba nije strasno.
Mihi,sta ti je to D dimer?
Inace,ne znam da li sam posle cerskog primila Fraxiparin.Spontani su bili posle
 




Buba76 -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (2.3.2009 22:41:40)

Meni su rekli da mi Aspirin ne bi bio dovoljan i da se to najvise daje kod onih koji imaju pozitivan lupus antikoagulans




Verus -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (2.3.2009 22:49:08)

Bubo jesu li odlucili da te stave na inekcije?  Cekam da vidim od mame sta je saznala za hematologa.




Buba76 -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (2.3.2009 22:53:01)

Ma nisu jos,cekam...




Verus -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (2.3.2009 22:54:58)

Tasha, aspirin se izbegava pri kraju trudnoce zbog krvarenja, ali kod zena koje imaju problema sa koagulacijom se prepisuje kao deo terapije.  Ne utice naplod lose ni u kakvom obliku.

Bubo, jel rekao da nastavis aspirin bez obzira sto nije za sada dovoljno jak da pomogne?  Trom je rizik svakako kasnije, tako da dok god nadjes nekoga ko ce da ti da inekcije bar tih poslednjih 7,8 meseci bice ok. 




Buba76 -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (2.3.2009 22:58:17)

Mislis da mi prepise inekcije.Jer ja cu ih sama sebi davati,to nije problem




Verus -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (2.3.2009 23:00:40)

Da, da prepise, moramo same davati sebi ko sto kazes...nadam se da cu dobiti one koje se daju na svaka 24h umesto na 12h.  




mihi -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (3.3.2009 9:09:34)

To je jedan mali protein koji ostaje u krvi posle koagulacije tj zgrušavanja krvi. Ako je njegova koncentracija viša od dozvoljene postoji rizik od tromboembolije. Pogledaću u mjim analizama šta sam radila od PCR što su i tebi dali pa javljam. D dimer rade u Beogradu u zavodu za transfuziju krvi.




Buba76 -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (3.3.2009 14:19:53)

Hvala ti,cekacu strpljivo




Buba76 -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (14.10.2009 21:11:16)

Primacu Fraxiparin 2 nedelje pre carskog,a obavezno i posle carskog(to bi svakako i dobila). Bilo bi lepo kada bi vam Verus napisala svoje iskustvo...mozda ce ,ne daj Boze,nekom zatrebati.




Buba76 -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (29.11.2009 20:42:28)

Na kraju su rekli da ne treba pre,ali obavezno 2 nedelje posle CR treba da ga primam. Vidim da ovde pisem sama sebi,ali ce mozda nekom zatrebati....
Ne znam da li je Verus pocela primati?




Verus -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (29.11.2009 23:36:39)

Evo me Bubila!  Neka samo pisi a i ja cu, sigurna sam da ce osim nama dvema zatrebati jos nekom (ne daj boze ali eto, nikad se  ne zna).  Ja sam malo luda, reci cete, ali jos uvek nisam na inekcijama (ovde se to zove Lovenox, sto je isto kao i Fraxiparin).  Dr. je prvo rekla da ne trebam biti, jer se to jednom desilo zbog operacije (tromb), ali onda da bih eto trebala zbog istorije i rizika u trudnoci.  Ja planiram da ili zadnja 3 meseca ili zadnja 2 meseca pocnem sa inekcijama.  Zbog povecanog volumena vena, a i povecane koagulacije, koja je pogotovo velika u zadnjem mesecu, pred porodjaj.  Treba da prvo dajem sebi jednu na dan, pa potom, 4 nedelje pre poroda, idem direktno na heparin, dva puta dnevno ( u 36 nedelji).  Tako da, kada krene porod, prekidam heparin koji ce se nakon nekoliko sati ocistiti iz mog sistema, pa i ako moram na CR nekim slucajem, bicu ok.  Rekla je da to nece ometati porodjaj u bilo kom obliku.  Zatim, ja ne znam da li ovde nastave sa inekcijama posle, ali po statistikama rizik se jos utrostrucuje nakon poroda, pa cu ja nastaviti sa inekcijama i bar dve nedelje posto se porodim.  Za svaki slucaj. 
Bubo, znaci samo posle CR?  Izdrzaces dve nedelje...ja se tesim, da eto, dijabeticari, od kojih su neka deca, citav zivot sebi daju insulin svaki dan...mogu i ja nekoliko meseci...




Buba76 -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (30.11.2009 13:13:57)

Ma da,sve za nase [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/duda.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/duda.gif[/image]




zone -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (28.3.2010 19:47:34)

ja sam izgubila dve bebe u osmom mesecu a za trece sam morala da koristim fraxiparin od 0.3mg celu trudnocu. sve sam morala da kupujem sama,a sada sam opet trudna u 5-oj nedelji a nemam pojima dali moram opet da kupujem inekcije ili ih trebam dobijati besplatno. ako vi zante informaciju javite




cipiripi -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (8.4.2010 12:44:36)

Juce su me zvali iz genetske laboratorije jer sam radila MTHFR, Fv Leiden i protrombin G20210a...
Prvo sam ih pogresno razumela da je na Leidenu nadjena mutacija, ali danas mi je stigao papir gde pise :

"U analiziranom uzorku nadjena je homozigotna mutacija u genu metilentetrafidrofolat reduktazu (MTHFR, 677C>T)"

U ovim drugim mutacija nije nadjena....

Idem veceras kod hematologa...





Mari86 -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (8.4.2010 13:12:18)

Draga sta to znaci?[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




pepino -> RE: TRUDNOCA I TROMBOFILIJA (8.4.2010 13:18:50)

Cipi nista se ne razumijem o tome sto pises,nadam se da nije nista strasno,da ce sve biti ok![image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




cipiripi -> Trudnoća i trombofilija (8.4.2010 15:38:34)

MTHFR (metilen tetrahidrofolat reduktaza)

Najcesci genski defekt koji dovodi do umerene hiperhomocisteinemije nastaje zbog poremecaja u sintezi enzima MTHFR. Gen za MTHFR nalazi se na kratkom kraku hromozoma 1 (p36.3). Nedostatak MTHFR je vrlo redak poremecaj i do danas je opisano oko 50 slucaja u svetskoj literaturi. (7)
Termolabilna tMTHFR je faktor rizika za nastanak hiprehomocisteinemije narocito ako je nivo folata u plazmi smanjen. Ako je kolicina folata adekvatna homozigoti ne pokazuju hiperhomocisteinemiju. Ta genetsko-nutriciona interreakcija pokazuje da dovoljna kolicina folata moze da prevazidje genetski poremecaj i prevenira nastanak hiperhomocisteinemije. Uz nedostatak folata od znacaja je i nivo vitamina B6 i B12 kao i primena lekova koji deluju na metabolizam folata kao sto su metotreksat i antikonvulziv.
Mehanizam nastanka tromboze u hiperhomocisteinemiji moze se pripisati smanjenju sinteze prostaciklina, aktivaciji faktora V, inhibiciji APC, smanjenju ekspresije trombomodulina i blokadom vezivanja tPA za endotelne celije. (8)


LECENJE BOLESNIKA SA TROMBOFILIJOM

Kada se identifikuje bolesnik sa urodjenom trombofilijom neophodno je ispitati clanove porodice, jer je preko 50% zahvaceno istim poremecajem. Kod zena sa urodjenom trombofilijom kontraindikovana je primena oralnih kontraceptiva. Sve pacijente sa dokazanom trombofilijom treba pazljivo pratiti u toku hirurskih, medicinskih i obsteterickih intervencija koje nose povecan rizik od tromboze. U tim slucajevima treba primeniti profilakticku antikoagulantnu terapiju i izvrsiti adekvatnu supstituciju.
Zbrinjavanje trudnica sa urodjenom trombofilijom predstavlja poseban problem. Incidenca tromboza u trudnoci i postpartalno je veca kod zena sa nedostatkom antitrombina (18% i 33%) nego sa nedostatkom proteina C (7% i 19%) ili proteina S (0% i 17%). Takodje kod 60% trudnica sa trombozom dokazana je rezistencija na APC. U trudnoci subkutano davanje heparina predstavlja terapiju izbora zbog svoje efikasnosti i sigurnosti za plod. Trudnice sa visokim rizikom od tromboze treba da primaju subkutano heparin na 12 sati u drugom i trecem trimestru i sest nedelja postpartalno. (6)


PRIKAZ SLUCAJA

Pacijentkinja J.V. stara 26 godina javila se na pregled zbog ponavljanih gubitaka ploda u drugom trimestru trudnoce. Na osnovu anamneznih podataka o predhodna tri spontana abortusa i to u 24, 28. i 26. nedelji trudnoce, a bez klinickih i laboratorijskih dokaza o postojanju bilo kakvog patoloskog stanja kod majke javila se sumnja na postojanje stanja hiperkoagulabilnosti u trudnoci (sa sumnjom na placentarnu insuficijenciju). Sem toga pacijentkinja je bila konstantno u anemiji. Iz porodicne anamneze dosli smo do podatka da bliza rodjaka (tetka) ima rekurentne tromboze vena podkolenice.
Kao prvi korak u daljem ispitivanju pored klasicnih screening testova koagulacije uradjen je i screening test za rezistenciju na APC (u institutu za transfuziju krvi-Beograd). Kako je rezultat testa za rezistenciju na APC bio na granici pozitivnog tj. nejasan, primenjeno je molekularno ispitivanje. Tada je PCR metodom utvrdjena mutacija gena za enzim MTHFR C677T, (na Institutu za molekularnu genetiku i geneticko inzenjerstvo Beograd), kao i da je pacijentkinja homozigotni nosilac. Zbog toga je sproveden sledeci terapijski postupak:
6 meseci pre planirane eventualne naredne trudnoce propisana je terapija folnom kiselinom, vitaminom B6 i vitaminom C.
Nakon utvrdjivanja trudnoce (ultrazvuk) nastavljeno je sa istom terapijom.
Od sesnaeste nedelje trudnoce ukljucen je preparat gvozdja (tabl Heferol), a od dvadeset__ trece nedelje uveden je u terapiju niskomolekularni heparin (amp. Fraxiparin). U osamnaestoj nedelji trudnoce takodje je primenjena terapija niskomolekularnim heparinom u narednih 5 dana period uspostavljanja fetomateralne cirkulacije.
Pacijentkinja je dobila i po jednu jedinicu deplazmatisanih eritrocita (18. i 25. nedelja trudnoce).
Vrednosti Er, Hb i Hct na pocetku tretmana su ukazivale na srednje tesku anemiju. U toku tretmana stanje se poboljsavalo da bi se normalizovalo u periodu oko 24 nedelje trudnoce.(Tabela 2)


Er Hb Hct
6 meseci pre trudnoce (na pocetku tretmana) 3,3x10 90 31%
pocetak trudnoce
(6.nedelja) 3,65x10 101 34%
16.nedelja 3,78x10 105 35%
24.nedelja 4,10_x_10 126 37%
32.nedelja 3,85x10 116 36%
Tabela 2


ZAKLJUCAK


U 39 nedelji trudnoce u GAK Narodni Front pacijentkinja je rodila zivo dete TT 2,9 kg i tri dana nakon porodjaja otpustena je kuci u dobrom stanju. Pod terapijom niskomolekularnim heparinom je jos dve nedelje postpartalno.
Naknadnim molekularnim ispitivanjem partnera PCR metodom nadjeno je da je i suprug nosilac mutacije C677T za enzim MTHFR takodje kao homozigot.

IZVOR




Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>