RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finansijske dileme roditeljstva



Poruka


gagins -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 10:18:12)

Meni je glupa sama recenica,necemo decu dok ne stvorimo uslove i dok finansijski ne budemo mogli da ga izdrzavamo!Ok to zvuci kad covek izgovori,ali pobogu u Srbiji nikako ne!Mi smo vec dvdeset godina u debelim go.... pa se deca opet radjaju.Mi konkretno smo podstanari,evo drugo dete na putu,hvala Bogu na tome.Ni cerki ne nedostaje nista,imamo da joj kupimo sve sto treba i svaki dan cokoladicu u prodavnici ako pozeli,garderobice ima uvek ko da prosledi(u pocetku mi je smetalo,a sad mislim da je to sasvim ok),daleko od toga da joj i mi ne kupujemo.Isto tako ce biti i za drugo.
Imam xy broj prijatelja koji imaju svoj stan i dobar posao pa kazu nemamo para za dete,necemo jos,a uveliko su presli 30-tu,pa kada ce da radjaju,kad napune 40 i kad budu korak do "penzije"!?![image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Ja sam od onih koji smatraju da nisu neophodna letovanja i zimovanja bas svake godine,mozemo se necega odreci radi deteta,ako ga neko iskreno zeli,tolika zrtva moze da se podnese!




Delijagirl -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 10:28:03)

Meni je nekoliko mojih starijih i izkusenijih drugova reklo da ako budem cekala prave finansijske uslove necu nikad imati dete ... ja kontam da mi zaradimo dovoljno da mozemo da "priustimo" dete mozda nece biti luksuz i neznam ti ja sta ali nece biti prljavo, gladno,... a zaista mi netrebaju skupa firmirana kolica ili firmirana odeca ili neznam ti ja sta sve pored... 




indy_25 -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 10:32:08)

I jos nesto da dodam e kad mogu samohrane majke da izdrzavaju same po jedno ili vise djece bez ikakve pomoci od drzave i bilo koga e onda i mogu dva odrasla covjeka muskarac i zena i ne moze mi niko reci da ne je to nemoguce.




morena -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 10:42:17)

Ajme koliko nas je na mukama. Ja ne znam jesmo li mi u lošoj financ.situaciji, mislim da nismo, nego ono šta nas čeka nam se ne sviđa. Ja radim honorarno, uvijek, na više mjesta i sama sebi plaćam doprinose. I pokrenula sam neki poslić koji više ne ide nego ide, ali valjda treba vremena. I problem mi je veliki što ljeti ne radim, pa tada nemam ni plaću. A moj muž dobro zarađuje, ali mu prijeti otkaz u 7.mjesecu.
Ali, iako se on boji zbog financija, ja uopće ne. Kao prvo dok zatrudnimo i rodimo bebu, proći će najmanje godina dana, a mislim da dolazak bebe može biti odlična noga u guzicu da se pokreneš, ako ti se prije i nije dalo,  kada znaš da stiže to stvorenje za koje se moraš brinuti, onda ti se sve da.




Anoniman -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 10:48:45)

Posto je sve ovo manje-vise vezano za Pcelicu,sto je napisano, ja osecam potrebu da naglasim da oni nemaju gde da zive zajedno, a ako su oboje bez posla,ne mogu ni u podstanare, i mislim da je opravdano sto po tom pitanju nisu spremni za dete.Mm i ja kad smo se uzeli i kad sam ostala trudna smo dobili stan od njegovih,na koriscenje,i samo je on bio zaposlen. Nije nam lako sa jednom platom,ali sreca je sto ima ko da nam pomogne kad nam nesto fali. Da nismo imali gde da zivimo, ne bismo pravili bebu nikako, jer od njegove plate nismo mogli u podstanare.To nije stvar da li bi beba imala ovakvu ili onakvu garderobu, nego cista racunica:njegova plata,minus kirija,minus racuni,minus hleb,mleko i pelene jednako je 0.Bez preterivanja.




minavb -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 10:55:53)

Bas tako Nedjo.  Meni je posebno bilo glupo, da ulazemo u stan u kom zivimo kao podstanari, jer u njemu nije bilo uslova za odgajanje bebe. Cisto bacanje para. Lepo sacekali da skockamo svoj stan, skupili para da imamo za sve sto treba, i sad smo spremni.
Pcelicina prica me posebno pogodila pre neki dan, na 8. mart. Jako mi je zao sto su teskoj situaciji.




morena -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 11:01:04)

Ja se slažem sa svim tim, ali mislim da nije vrijeme za takvu paniku. Pčelica ima 21 godinu. I ja bi voljela da sam s 21 živjela s dečkom i da nam je financ.situacija bila super, pa nije. Zato sam sačekala i počela živjet s dragim tek kad sam imala 26 i pol, a vjenčali se tek pred 6 mjeseci. Upravo zbog financija. I dalje nam nije bajno.
Ali, mislim da ne treba plakati: ja bi bebu, ja bi bebu! Od toga nema ništa. Treba se uhvatilti sa situacijom u koštac i napraviti nešto, pa će jednog dana biti i beba. Jesam u krivu?




Anoniman -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 11:03:06)

Ok mi je i cekati da se stvore dobri uslovi,ako je to negde na vidiku. Mm i ja da smo cekali da stvorimo, ne idealne, vec dobre uslove za dete,ko zna sta bi bilo.Ovako,resavamo sve u hodu.Danas nema,sutra ce biti, ili prekosutra.Nase dete nema markiranu garderobu,nemamo je ni mi.Ali ima uvek sta da obuce, za prasak i omeksivac uvek ima para,pa je uvek cist, jeste da perem ves svaki dan, ali nije mi tesko. Isto tako sam se  odrekla svojih sitnih radosti (solarijum, frizer, vecere u restoranima, izlasci) da mi se ne bi desilo da on nesto trazi, a ja ne mogu da mu priustim. Nadje se za dete,ali mora imati od cega da se nadje.Od nule ne moze[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]I nadamo se boljem, ne dustajemo i ne predajemo se.




minavb -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 11:03:12)

 U pravu si. Sto bi rekli stariji, strpljen-spasen. Ima jos vremena za njih dvoje, bice im lepo, samo treba da budu strpljivi![image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




gagins -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 11:11:24)

Ja nisam mislila na ikoga konkretno sa foruma,da jesam citirala bih post,ovo je samo bilo moje misljenje.
Mi nemamo nikoga od,baba,deda ili ostale rodbine od koga bismo mogli naslediti neku nekretninu,bar ne u NS,ali nas to ne sprecava da stvaramo nasu porodicu!Zadovoljna sam ovim sto samo stekli za nasih 4 godina braka,usli smo u prazan stan i kompletno smo ga opremili po nasem ukusu,komad po komad i to smo uspeli sve pre nego sto se dete rodilo.Ne vidim nista lose u tome biti podstanar i imati dete,mozda necemo uspeti da kupimo kucu jos 5 ili 10 godina,ali cu sigurno imati najvece bogatsvo na svetu,a to su moja deca i moja porodica!




indy_25 -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 11:12:02)

Minavb ali vi ste imali ipak nesto da bi kupili taj stan ubrzo i onda beba a ljudi koji bas nemaju niodakle da kupe stan trebaju cekati znaci godinama da bi ga kupili i tek onda djeca. Danas mozes kupiti stan samo na kredit ako imas dobar posao i odgovarajucu platu, da ti ga neko pokloni ili da dobijes na lutriji. Malo je ljudi koji imaju od ovog svega troje sto sam nabrojala znaci treba cekati godinama da bi napravili djete[sm=zmeden.gif].U pcelicinom slucaju ni ja nisam za djete jer oni prvensteveno nemaju ni jedno ni drugo posao. Treba znaci krenuti od toga da se posao nadje i stepenicu po stepenicu ici dalje pa onda podstanarstvo kad vec nemaju za kupiti ,pa i da se rodi djete u podstanarima nista mu nece faliti.




indy_25 -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 11:14:50)


IZVORNA PORUKA: gagins

Ja nisam mislila na ikoga konkretno sa foruma,da jesam citirala bih post,ovo je samo bilo moje misljenje.
Mi nemamo nikoga od,baba,deda ili ostale rodbine od koga bismo mogli naslediti neku nekretninu,bar ne u NS,ali nas to ne sprecava da stvaramo nasu porodicu!Zadovoljna sam ovim sto samo stekli za nasih 4 godina braka,usli smo u prazan stan i kompletno smo ga opremili po nasem ukusu,komad po komad i to smo uspeli sve pre nego sto se dete rodilo.Ne vidim nista lose u tome biti podstanar i imati dete,mozda necemo uspeti da kupimo kucu jos 5 ili 10 godina,ali cu sigurno imati najvece bogatsvo na svetu,a to su moja deca i moja porodica!


[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




LillyT -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 11:15:41)

IZVORNA PORUKA: minavb

Bas tako Nedjo.  Meni je posebno bilo glupo, da ulazemo u stan u kom zivimo kao podstanari, jer u njemu nije bilo uslova za odgajanje bebe. Cisto bacanje para. Lepo sacekali da skockamo svoj stan, skupili para da imamo za sve sto treba, i sad smo spremni.
Pcelicina prica me posebno pogodila pre neki dan, na 8. mart. Jako mi je zao sto su teskoj situaciji.


Slazem se Mina sa napisanim, ali.....nazalost veliki broj ljudi nema tu mogucnost da kupi sebi stan u tridesetoj, a da ga pri tome ne otpalcuje 30-40 godina. Ja nikada ne bih uzela kredit za stan velicine kao moj, jer to je mali stan i za troclanu porodicu (po nekim mojim shvatanjima, pogotovo kasnije), a ne za cetvoroclanu ili petoclanu. Naravno, moze se, niko ne kaze da nije moguce, ali meni je to mucenje. Zato razumem i da neko ulaze u podstanarski stan, jer u nekoj bliskoj buducnosti palnira kupovinu kuce, ali da ne zeli da ceka 35-40 da bi postali roditelji, pa prave decu u "tudjoj kuci" (verujem da kontas sta hocu da kazem)
A Pcelica je mlada, snacice se ona vec....




morena -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 11:17:16)

Upravo tako. Sve se može kad se hoće. Koliko ljudi je imalo bebu uz faks i uz podstanarstvo i svašta drugo. To je ono šta sam prije rekla: treba ti beba kao poticaj, jer onda te ona tjera na neke stvari za koji nisi ni znao da možeš!




minavb -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 11:21:04)

IZVORNA PORUKA: indy_25

Minavb ali vi ste imali ipak nesto da bi kupili taj stan ubrzo i onda beba a ljudi koji bas nemaju niodakle da kupe stan trebaju cekati znaci godinama da bi ga kupili i tek onda djeca. Danas mozes kupiti stan samo na kredit ako imas dobar posao i odgovarajucu platu, da ti ga neko pokloni ili da dobijes na lutriji. Malo je ljudi koji imaju od ovog svega troje sto sam nabrojala znaci treba cekati godinama da bi napravili djete[sm=zmeden.gif] .

Ne znam na osnovu cega si shvatila da ja generalizujem stvari i da mislim da niko ne treba da ima decu dok sebi ne obezbedi odgovarajuce uslove. Mi smo imali sanse da uradimo kako smo uradili. I da nije bilo kako je bilo, rovarili bi na svaki moguci nacin da sebi obezbedimo svoj stan jednog dana, ali bi mozda decu pravili ranije. Covek se prilagodjava situaciji u kojoj se nalazi.




Anoniman -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 11:22:48)

IZVORNA PORUKA: morena

Upravo tako. Sve se može kad se hoće. Koliko ljudi je imalo bebu uz faks i uz podstanarstvo i svašta drugo. To je ono šta sam prije rekla: treba ti beba kao poticaj, jer onda te ona tjera na neke stvari za koji nisi ni znao da možeš!


[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image] Da nisam ostala trudna tako rano,ko zna u sta bih se pretvorila, jer sam bila i lenja, i bandoglava, i samoziva...toliko sam stvari izvukla iz sebe, ne znam ni otkud to sve u meni...i toliko se trudimo, i nista nam nije tesko...lakse dajem ispite, jer znam da moram...mm radi vise i ne zali se,jer zna za koga i za sta radi...al dzaba bi i sve to bilo da nismo imali gde da zivimo,ili da on nije imao posao.
Najgore od svega je sto je mm dobio otkaz mesec dana nakon mog porodjaja i 6 meseci nije mogao da se zaposli. Posao nije garancija da ce sve biti ok, ali makar nismo morali da placamo stan. Ziveli smo kako smo ziveli,  ali je Nesa uvek imao sve,  za to su se pobrinuli dragi ljudi oko nas[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Anoniman -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 12:53:26)

IZVORNA PORUKA: Nedja

Posto je sve ovo manje-vise vezano za Pcelicu,sto je napisano, ja osecam potrebu da naglasim da oni nemaju gde da zive zajedno, a ako su oboje bez posla,ne mogu ni u podstanare, i mislim da je opravdano sto po tom pitanju nisu spremni za dete.Mm i ja kad smo se uzeli i kad sam ostala trudna smo dobili stan od njegovih,na koriscenje,i samo je on bio zaposlen. Nije nam lako sa jednom platom,ali sreca je sto ima ko da nam pomogne kad nam nesto fali. Da nismo imali gde da zivimo, ne bismo pravili bebu nikako, jer od njegove plate nismo mogli u podstanare.To nije stvar da li bi beba imala ovakvu ili onakvu garderobu, nego cista racunica:njegova plata,minus kirija,minus racuni,minus hleb,mleko i pelene jednako je 0.Bez preterivanja.



Ja moram prvo da naglasim zenama zbog kojih sam ispala lencuga i nezainteresovana za posao,da ne znaju nista o meni... Al evo da vam kazem da sam isla od kineske radnje,do kiosa sa brzom hranom,pitali svi moji da li je negde potrebna radnica,slala na net,bila na zavod,zavrsavala kurseve da bih imala vise mogucnosti za pronalazenje posla i td. i opet kazem da je ovde nemoguce da se nadje posao!
MV treba sada da izdvoji 1500e za posao u Boru,a odakle? Njemu isto radi samo otac i znaci to otpada.
Hvala Nedji koja je sagledala stvari iz mog ugla!
Ne znam zasto se opet potegla prica o meni i uopste nisam htela da ova tema dodje do ovde!
Ne cekam idealne uslove i ja se slazem sa vama da ako cekamo idelane uslove [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/duda.gif[/image] nikad nece biti! Ja samo cekam da se mrdnemo od ove 0!

A sto se tice tog oblacenja na poslu,pa podrazumeva se da covek treba uredno da izgleda!
Prvo smo mislili da ako ostanem trudna pomocice nam nasi malo i lakse cemo da nadjemo posao,ali to nije izvodljivo jer u najvece otpustaju ljude!




Maxin -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 13:10:28)

Majo!

Niko nije u tvojoj kozi i ti najbolje znas situaciju.
Neko moze da te razume ako je prolazio ili prolazi kroz slicnu situaciju.





[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




Anoniman -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 13:13:25)

Da,upravo tako,ali ne moze da mi pricaju nesto kad ne znaju nista o meni i kad ne mogu ni da zamisle situaciju!

Maxin 
[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]

I stavrno se nadam da moja prica nece da se provlaci ovde vise!




Dora -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 13:27:00)

Eto ja znam kroz razne teme Pčelicinu situaciju, i Pčelice, vama svaka čast jer ste ipak odgovorni. Znam da je teško kad nešto želiš, imaš planove a nemaš uslove da ih ostvariš. Najlakše bi bilo napraviti dete pa šta vam bog da, obično se to svede na pomoć roditelja (koji takođe možda nemaju dovoljno novca) a mislim da nije fer nekome nametati obaveze koje ne planira.
Eto, ima i onih koji imaju dovoljno a nećkaju se, ali to nije Pčelicin slučaj. Draga, nije lako ali potrudite se i budite strpljivi. Dete je i onako veliki izdatak. Mnogo bi vam teže bilo da imate dete a nemate da mu obezbedite normalne uslove za život.

Ima porodica koje po novinama ponosno ističu kako imaju desetoro dece, podižu natalitet i slična sranja, a kroz ceo tekst pozivaju Srbiju i ljude dobre volje da im uplate neku crkavicu na taj i taj žiro račun ili im daju staru garderobu. Žive svi u jednoj sobi i nemaju posao. To mi je užasno neodgovorno i jadno i bolje je da takvi ne podižu natalitet. Neka ga podižu oni koji imaju materijalne uslove za to! Žao mi je takve dece. Ceo život nose traume nemaštine i gladovanja. Ali ljudi nemaju sluha za potrebe svoje dece, ne znaju šta je to kontracepcija i nije ih sramota da stalno traže pomoć i čekaju milostinju
[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley11.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley21.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley21.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley21.gif[/image]




Dora -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 13:40:30)

IZVORNA PORUKA: nnaaddaa

"Iscitah sve... [sm=smiley29.gif]
Moje misljenje je da dok svi budemo cekali neke ekstra povoljne uslove da zasnujemo porodicu,ima da izumremo![sm=smiley13.gif]
Za bebu mora da se spremi da ima sve, nebitno kako , mora da bude!




Meni je jako bitno kako. Znam da kad već imaš dete, mora da bude! Zaista, MORA. Ali, ako ću ja da nadničim za to u neljudskim uslovima i da mi zdravlje propada, onda ću radije odlučiti da nemam decu. Bar dok se ne poravi situacija.

E, sad, da se samo Pčelicina situacija ne bi povlačila po ovoj temi, da objasnim svoju:
Ukratko, imamo dvoje dece, odlučili smo svesno da imamo troje. Nemamo svoj stan već smo podstanari. E, sad, na stranu to što nam nije uvek bilo lako (tj. nikad nam nije bilo lako) ALI njegovi imaju stan od 90 kvadrata. Moji imaju kuću od 200 kvadrata. Ako ne budemo imali za stan, imamo gde. Uvek možemo da zaradimo za račune, hranu i decu. Tom logikom sam išla. Da nije tako, sigurno bih drugačije razmišljala, ne bih bila ovako hrabra. U poslednje vreme mi govore ljudi: "Vi ste baš hrabri, podstanari a troje dece." S obzirom na to da mi deci obezbeđujemo i više od osnovnih uslova za život, smatram da tako nešto nije baš umesno za reći. Ipak, mi dajemo sve od sebe i ne tražimo ni od koga ništa.




gagins -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 13:42:21)

Pcelice[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image],ja sam naglasila gore da nisam ni na koga mislila kad sam iznela svoj stav o temi.Nije poenta ovde da provlacimo tuzne price,ali jeste da podrzimo jedni druge.Svi smo mi imali ili jos imamo nekoh problema,uglavnom finansijskih,niko ne kaze da je lako.Smatram da si vrlo odgovorna u razmisljanju,sa obzirom koliko imas godina,ne brini,bice neki posao kad se najmanje budes nadala.Situacije se nekad jako brzo preokrenu,to je jedna velika zivotna skola i znaces da cenis sve sto steknes u zivotu jer znas koliko si se borila za to!




liliana -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 16:21:49)

A ko danas ima novca?!? I da  li zaista postoje obični smrtnici koji imaju sve? Činjenica je da su stvari za bebe, generalno, najskuplje, jer če se svako odreči nečega za sebe, ali beba mora sve da ima- bar mislim da večina ljudi tako razmišlja.Nikad se ne može sve "skockati" (možda jedino u iznimnim slučajevima), ali, činjenica je da ne treba dugo odugovlačiti sa potomstvom. To kažem iz sopstvenog iskustva, jer šta ukoliko se dogodi da postoji neki problem sa začećem? Vreme neumitno prolazi, i onda se čovjek zapita da li je imalo smisla čekati da se neke stvari promene.




Anoniman -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 17:53:06)

Ja ne mogu a da ne pitam ko su obični smrtnici?
Da li su bogati ljudi nužno lopovi, ili pak mogu biti stručnjaci koji su se našli u pravo vreme na pravom mestu i prodali svoje znanje?




Dora -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.3.2010 17:59:20)

Pretpostavljam da su obični smrtnici oni koji spadaju u neki srednji sloj. Niko ovde ne govori o znanju, obrazovanju i stručnosti već samo o materijalnom bogatstvu (siromaštvu, krizi)...




Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sledeća stranica >   >>