RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finansijske dileme roditeljstva



Poruka


Cvetana -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (10.7.2010 20:21:06)

Ja sad videh ovu temu. Sve je individualno, sta zelis, sta su ti prioriteti u zivotu. Vidim da se najvise raspravljalo o Pcelici, tamo gde je ona, cini mi se u Boru situacija je sto se tice posla katastrofa, ona ne preteruje, samo prica ono sto jeste.
Slazem se i sa Dorom, nerviraju me ti sto vole decu i imaju ih 10 pa onda svaki cas traze donacije preko tv i novina. Ako ne mozes da izdrzavas voje dete i daga negujes i vaspitavas kako treba nemoj. Meni je to licemerno i imam utisak da tu decu roditelji iskoriscavaju.
Ja volim decu, imam uslove za decu imam i gde da zivim i ok primanja, al dece nema [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image] Poticem iz gradjanske porodice srednjeg sloja, uvek sam imala sve sto je bilo potrebno, ponekad luksuz, ali stvarno ponekad. Zelim da svom buducem detetu mogu da obezbedim uslove za odrastanje onakve kakve sam ja imala, ako ne i bolje. Razumem da zivot ne moze da ceka i ne mozemo cekati da dobijemo posao, stan, da se sve skocka pa da pravimo decu, vreme brzo prodje... Mada mene cude neki ljudi iz moje okoline koji radjaju 2-3 dece, nemaju primanja, ocekuju i ljute se na svoje roditelje koji nemaju ili ne zele da ih finansiraju, to mi je jako sebicno. Mozda zato sto sam se ja za sve te materijalne stvari sem stana izborila sama, mozda ja to ne razumem, a isto tako sada vise nemam nikoga u svojoj okolini, ni rodjake niti prijatelje na koje bih mogla da se oslonim, ne zato sto su oni sebicni, vec nisu u mogucnosti. Moj tata ce za godinu dana u penziju i stvarno bi mi bilo glupo da od njega zahtevam da me finansira kad ce i onako da ima neku crkavicu. A isto tako poslednjih godina se borimo sa neplodnoscu, sve to jako kosta, i drzavno i privatno, za nekoga je zaista luksuz da plati analize 10.000 din i  ja to razumem. Ne treba ljude osudjivati zbog toga.




bebolino -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (11.7.2010 11:40:18)

Ovo je tema gde niko ne treba nikog da osudjuje, jer svi smo mi u različitim situacijama a opet tako sličnim (jer većina nas, pretpostavljam, pripada tom nekom srednjem staležu što se tiče finansijske situacije). Deca su najveće bogatsvo ali ukoliko čovek nema uslova, mislim na ono bar malo koliko je potrebno da se preživi onda ipak treba pričekati. Evo kakva je moja situacija: MM  i ja smo pre 3,5 god. došli da živimo u gradu iz kojeg nismo ni ja ni on. On dobio posao, pripravnik, živimo kao podstanari, pomažu nas moji i njegovi jer od bedne pripravničke plate ne može se preživeti. Ja posao dobijem tek posle 1,5 dana, već nam je malo lakše, njegova puna plata i moja pripravnička taman toliko da ne tražimo više ni od koga (mada, naravno naši nas pomažu uvek). Oboje radimo u državnom organu ali šta to vredi kad nemamo rešenja za stalno,pa onda kriza, smanjenje plata, pa mm ne produže rešenje pa mesec dana ne radi pa onda posle par meseci ista stvar i sa mnom. Sredi se sve to nekako,nastavimo da radimo i onda odlučimo da stvarno ništa nije vredno našeg zdravlja i da se nećemo više nervirati zbog posla i da je vreme za bebu pa šta bude sa poslovima bude, ali ako budemo čekali bolje vreme proći će nam godine (oboje imamo 27 god.) Ja sam od kada sam se udala samo pričala kako jedva čekam da imam decu, podrazumevalo se da se srede neke stvari bar što se tiče posla da bar imamo neke uslove. Nismo ni sad u zavidnoj situaciji, jeste da radimo oboje ali plate nisu baš neke, plaćamo stan, posao je nesiuguran jer se rešenje produžava svakih 6 meseci ali opet sve to nije nas sprečilo u želji za bebom. Trudna sam punih 4 meseca i sad smo mm i ja najsrećniji na svetu.




nencydrew -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (5.4.2011 16:10:00)

Gde ima za jedno, ima i za drugo.A za više beba?
To već teže.Mada ne mogu da krivim roditelje koji nam "spasavaju" natalitet, naravno, da ne zloupotrebljavaju pomoć, već da je stvarno koriste za boljitak dece




Anoniman -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (6.4.2011 9:53:12)

E nadjoh temu [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Ja u poslednjih mesec - dva bas dosta razmisljam o drugoj [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/duda.gif[/image] Trenutno mi je 31. godina, imamo sincica od 15 meseci, oboje smo zaposleni, ali mm se premislja........... Prosle godine smo usli u neki kratkorocni kredit za auto, i sredjivali malo stan, a tu je bio i Veliki 1. rodjendan i krstenje (pa sve naveliko). Nisu to neki dugovi (kad znam koliko ljudi zivi kao podstanari, ili placaju stambeni kredit, ili nemaju posao, a mi u nasem stanu) i stvarno mislim da bi mogli da se skrpimo za jos jedno, ali mm udario u krizu, pa kako nije vreme, pa da se strpimo itd. Nije meni sad o glavu da zatrudnim po svaku cenu, ali mi nekako deluje kao najidealnije vreme. Na poslu nije guzva (bas zbog krize), Misa je mali, pa mi u jaslicama svasta pokupi, a ovako bi bio samnom kuci, i jos ne bi placali jaslice(eto ti ustede [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/jezicek.gif[/image]), a ne da ja uzimam bolovanje svake druge nedelje. Ponekad mi se ucini da je ova kriza sa dobar izgovor umornim roditeljima da ne pokusaju jos jednom. Za dvoje uvek ima, e sad vec troje i vise su definitivno luksuz u danasnje vreme, ali ko moze samo napred!!!




lanajelena -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (6.4.2011 9:56:11)

Nina meni drugo dete nije donelo neki trosak ali stvarno,nosi neku garderobicu od prvog,uglavnom sve ima od sedista,kolica,krevetca i ostalih potrepstina,kupimo poneko odelce i pelene a ostalo kupujemo svakako(mislim na kremice,kupkice itd)




jovicaa -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (8.11.2011 9:34:39)

i ja mislim da u pocetku drugo dete ne iziskuje previse novca, ako je sve ok, hvala bogu. mislim da finansije ne bi smele da koce, u slucaju da imamo svoj stan ili kucu i barem jednu solidnu sigurnu platu...
mene vise brine period skole i vrtica, vise skole. kad krenu knjige i gluposti, pa ne placas jednom detetu letovanje, nego za dvoje e to je vec veci trosak, a da ne pricam o studijama.. ali valjda ce jednom biti bolje i u ovoj kilavoj drzavi! uostalom svi kazu da je 2012 prelomna godina....




Crvenkapa85 -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (8.11.2011 10:58:56)

ni nama druga beba nije donela nesto velike potrosnje,elem dobijamo mesecno deciji i roditeljski,tako da mi je ok,garderobice smo dosta dobili,nesto kupili,vise me kostalo sve za prvo nego za drugo [sm=jezicek.gif]....gde ima za jedno ima i za dvoje....




Lu -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (8.11.2011 11:03:51)

IZVORNA PORUKA: n i n a

Ponekad mi se ucini da je ova kriza sa dobar izgovor umornim roditeljima da ne pokusaju jos jednom.


Zašto izgovor Nina?
Meni recimo ne treba izgovor što još nemam drugo dijete, kad budem imala želju to je to[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Crvenkapa85 -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (8.11.2011 11:16:20)

ja sam videla po prvom detetu da je spremno za batu,a i umirala je od dosade,ovako joj je sad lepo




kalinam -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (9.11.2011 8:05:47)

Svako zna svoje, al najruznije je nazvati sebicnim nekoga ko ne zeli jos dece jer se brine da i ce moci da im omoguci kvalitetnu ishranu, pristojnu obucu i odecu, prikladne vanskolske aktivnosti i nadasve kvalitetno obrazovanje. Da li stvarno mislite da ce obrazovanje kostati isto za 10ak godina ili ce biti isti sistem kao i u Americi (stedite od dana rodjenja deteta za fakultet, plus sto sami uplacujete osiguranje za penziju...). Ne zelim da zivim u stalnom stresu da li cu imati dovoljno za sve ono gore pomenuto i zato odustajem od ideje da imamo vose dece.




boba 11 -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (9.11.2011 11:48:54)

Sad videh temu-moram reci jako je zanimljiva.
Ja imam dvoje i necu vise -sin i cerkica(kad sam saznala da je zensko drugo rekla sam da zatvaram radnju nbema vise ja svoje odradila)[sm=smiley36.gif]
Inace nije razlog novac nisam ga imala ni za ovo dvoje a snasli smo se vec mnogi drugi problemi sa mm a takodje ni porodjaji nisu bili laki niti imam lepu uspomenu kao neke zenice koje su zaboravile sve kad su videle decu.Ja se sa carskog probudila mamurna i u bolovima pa se vise ne usudjujem.
Svim mamama koje imaju vise od dvoje dece sve cestitke[sm=bravo.gif]




jovicaa -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (9.11.2011 12:34:29)

.
IZVORNA PORUKA: kalinam

Svako zna svoje, al najruznije je nazvati sebicnim nekoga ko ne zeli jos dece jer se brine da i ce moci da im omoguci kvalitetnu ishranu, pristojnu obucu i odecu, prikladne vanskolske aktivnosti i nadasve kvalitetno obrazovanje. Da li stvarno mislite da ce obrazovanje kostati isto za 10ak godina ili ce biti isti sistem kao i u Americi (stedite od dana rodjenja deteta za fakultet, plus sto sami uplacujete osiguranje za penziju...). Ne zelim da zivim u stalnom stresu da li cu imati dovoljno za sve ono gore pomenuto i zato odustajem od ideje da imamo vose dece.

ovde niko nikoga ne naziva sebicnim[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image] svako ima svoje misljenje i pravo na isto




hanka -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (9.11.2011 12:52:27)

Kakva tema [sm=zardeva.gif]
Tera te da duboko razmislis ko si,kakav si,koliko mozes,zelis i na sta si sve spreman.Postoje milion primera za i protiv.
Moram reci da svrstavam svoju zajednicu u srednji sloj pa cu mozda biti isuvise subjektivna.Imamo za osnovno,osim za centralno grejanje koje je 6500 I ne placamo iz principa jer se smrzavamo bez dodatnog,stan koji smo dobili od svekijevca,renovirali smo ga i morace da pretrpi jos neke promene ako konacno docekamo [sm=duda.gif],sve ostalo sto posedujemo(automobil,motor,camac,splav,kamp prikolicu,vikendicu koja samo sto se ne srusi,letovanja i zimovanja su uvek pod znakom pitanja)smo stvorili sami uz naravno pozajmice od roditelja koje uredno vracamo jer je glupo uzimati kredit sa astronomskim kamatama kad imas drugu mogucnost.Trenutno samo mm radi,ja sam jos uvek student,radila sam neke 2 godine i skapirala da zbog solidne plate koju sam imala nikad necu zavrsiti faks.Sad sedim kuci i ucim a skolarinu placam od penzije .Borim se sa sterilitetom oko 3 godine i moram da napomenem da imam 24god i ako budem cekala da zavrsim faks i zaposlim se ostacu bez dece,sva je sreca sto sam na vreme saznala probleme.Mislim da ne treba preterivati oko uslova koji su potrebni za podizanje dece,najvise od svega je potrebna ljubav i paznja koja se ne ogleda u mnogo materijalnom bogatstvu.Ako treba i cistiti po zgradama i ulicama nije nekakva sramota a deca sigurno nece biti nista uskracenija ako svaki dan ne dobiju cokoladu.Dovoljno je da su zdrava,sita,cista,voljena i odskolovana.Nazalost u nasoj zemlji je i to tesko[sm=smiley13.gif]




Crvenkapa85 -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (9.11.2011 14:05:19)

Ja da sam cekala da mi zivot bude cvece verovatno decu ne bi uskoro ni rodila....puno nas u ovoj drzavi zivi da prezivi,nikom ne cveta cvece....ja nisam pod stalnim ugovorom za posao,mm jeste al im je plata neredovna,po 2-3 meseca je ne dobije,zivimo sa svekrom u dvosobnom stanu,maja nema svoju zasebnu sobu a ni mihajlo,nas 4oro u jednoj sobi,svekar u svojoj,kuhinja sa trpezarijom hodik,kupatilo....ne zalimo se,izlazimo na kraj,nismo gladni a za decu uvek ima sve sto je potrebno,i nije mi zao sto sam ih rodila,i sto nisam cekala da mi upadne kasika u med....nece ni upasti....tako nam je kako nam je i ispunjeni smo ljubavlju [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image],deca su mi sretna,meni je to najbitnije!




GRGA -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (9.11.2011 14:07:31)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] Hanka divan post......nazalost ,,najzalosnije je stanje u nasoj drzavi.................




zoća -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (9.11.2011 14:49:27)

svako kreira život onako kako misli da je najbolje.Ne osuđujem,ne kritikujem.Ne adaptiraju se svi na isti način na novonastalu situaciju.Život nam stalno nameće određene zadatke a mi smo tu da ih rešavamo u trku,zato što je takvo vreme.Koliko je ćebe toliko se pokrijem mada mi noge ipak štrče[sm=smiley36.gif]ali tako živi 95% ove naše populacije




kalinam -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (9.11.2011 15:01:02)


IZVORNA PORUKA: hanka

Ako treba i cistiti po zgradama i ulicama nije nekakva sramota a deca sigurno nece biti nista uskracenija ako svaki dan ne dobiju cokoladu.Dovoljno je da su zdrava,sita,cista,voljena i odskolovana.Nazalost u nasoj zemlji je i to tesko[sm=smiley13.gif]



Ali sta ako dete ne dobije vrtic, ako ne budete mogli da placate nekoga da vam ga cuva, kako ces onda na posao, kakav god da je? Strasno je stanje u drzavi , nema nikakavih uslova za velike porodice. Nekad su valjda svi bili siromasni pa je bilo razumljivo i lako objasniti zasto nesto ne mozete da obezbedite detetu,ali danas je drugacije.




vukosava -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (9.11.2011 15:30:24)

I dalje nemam nikakvu nekretninu, posedujem samo nov auto koji otplacujem na kredit. Ali dobila sam dete u trenutku kad sam sebi priustila da mogu sama da izdrzavam svoju malu porodicu. Sama samcijata, i sebe, i muza, i bebu. Spadam u ljude koji ne vole da se grebu od drugih nimalo, ali nimalo. Muz i ja nemamo oceve, imamo samo majke penzionerke tako da ne spadamo u one koji mogu da dobiju pare sa strane. Mozda jeste trebalo duze nego vecini ljudi koje poznajem sto su nasledili neke nekretnine i imali pomoc baka i deka, ali meni licno je sladje i draze.




jovicaa -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (9.11.2011 20:51:27)

nema niceg lepseg od pune kuce dece[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image] , niko ne moze da me ubedi u suprotno... pa makar delili i koricu hleba.... ja sam jedinica, pa smo devedeset__ih jeli go_na!
gde ima za jedno ima i za dvoje... naravno u nekim relativno normalnim uslovima, pod cime smatram jednu solidnu redovnu platu i stambeni prostor... minimum....ako budem cekala bolje stanje u drzavi nikad necu roditi jos jedno dete.




hanka -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (9.11.2011 21:04:54)


IZVORNA PORUKA: kalinam


IZVORNA PORUKA: hanka

Ako treba i cistiti po zgradama i ulicama nije nekakva sramota a deca sigurno nece biti nista uskracenija ako svaki dan ne dobiju cokoladu.Dovoljno je da su zdrava,sita,cista,voljena i odskolovana.Nazalost u nasoj zemlji je i to tesko[sm=smiley13.gif]



Ali sta ako dete ne dobije vrtic, ako ne budete mogli da placate nekoga da vam ga cuva, kako ces onda na posao, kakav god da je? Strasno je stanje u drzavi , nema nikakavih uslova za velike porodice. Nekad su valjda svi bili siromasni pa je bilo razumljivo i lako objasniti zasto nesto ne mozete da obezbedite detetu,ali danas je drugacije.

Da odgovorim konkretno
Verovatno necu glumiti neku veliku gospodju sa skupom cigaretom u rukama na kojima se vide vestacki nokti a dim mi prolazi pored kose koja je ofarbana u skupom salonu sa sve skupljim tretmanom.Naravno ne planiram da se zapustim ali pomucicu se i uraditi sve to kuci.MM nece trositi novce na preskupu opremu za lov i ribolov samim tim nece trositi gorivo do planincina na koje ide sto povlaci cinjenicu da ce na taj nacin sacuvati auto i nece imati ceste popravke.Kad sve preracunam onako povrsno to je nekih 150 evrica mesecno a to je nekom cela plata.U slucaju da nema ko da cuva dete cuvacu ga sama i sedeti kuci bez posla sto cu kompenzovati sa navedenim odricanjima.Ako imam vecu platu od mm onda ce biti obrnuto.


A sta ako me spici struja oko koje mrsim ceo dan ili ispadnem sa prozora koji glancam?




Brana -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (9.11.2011 21:18:34)

Nikog ne osudjujem,sa jedne strane lepo je kada imas finansijske uslove za bebu jer nije prijatno zavisiti od drugog,ili nemati dovoljno novca za potrebe svoje bebu...A sa druge strane idealni uslovi se nikada nece steci,pogotovo u ovoj zemlji,a vreme jako brzo prolazi...Mi smo dobili Lakija kada ni ja ni mm nisamo bili zaposleni,drzali smo privatne casove,itd..krpili smo se nekako...ali opet nam je trebao stalan stabilan mesecni prhod..Jesam se brinula,ali mi je bilo uvek neprocenjivo kada pogledam moje malo bebce koje siki svoju mamu i ususkava se u mamine grudi,trazi sigurnost i ljubav,to je jedina bezuslovna ljubav...to se ne moze ni sa cim platiti...Kasnije kada je Laki napunio godinu dana,i meni i muzu se ukazao posao,znaci uvek se na kraju neke kockice sklope..u svakom slucaju nesto se uvek mora promeniti...
Ali svaka zivotna situacija je razlicita od osobe do osobe,i svaki sklop licnosti i karaktera je razlicit kao i ciljevi koje postavljamo sebi  zivotu,mislim da svako moze bar pokusati da stvori uslove za bebu i da nije opravdanje reci:" ostao sam bez porodice jer nisam imao finansije"...manje vise,svima treba vise novca i svugde je kriza,ali borba je ja mislim uvek pobedjivala i najvece krize,i to ne samo novcane,tako da se i u ovom slucaju trenutne krize mogu prevazici ako ne sada,onda za neko odredjeno vreme,ali od dobijanja bebe nikada ne treba odustati,jer onaj ko zeli da se ostvari kao roditelj,borice se za to uprkos svemu...




Anoniman -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (9.11.2011 21:50:20)

To "gde ima za jedno ima i za dvoje" kod mene pije vodu samo dok su deca bebe, eventualno do predškolskog uzrasta. Onda im se mora kupovati sve, pogotovo ako su različitog pola. Pa da ne pričamo o obrazovanju koje im treba obezbediti.

E sad, totalno je bezze razmišljati da ti nikada u životu neće krenuti na bolje i da nikada neće biti bolje, ali svako zna koliko može da se pruži i koliko može da pruži.
Novac je i subjektivna stvar, to što ja smatram da, recimo, imam finansijsku podlogu za proširenje porodice, iz perspektive nekoga ko ima mnogo više izgleda kao da nemam ništa, a iz perspektive nekoga ko prosi na ulici izgleda da imam sve. Svako radi kako oseća, i želi. Nema izgovora, ako mi smeta nedostatak para, smeta mi, to nije izgovor nego moj subjektivni osećaj, za koji sigurno postoje razlozi[sm=smiley1.gif]




Jeca* -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (9.11.2011 21:54:30)

IZVORNA PORUKA: Nedja RR

"gde ima za jedno ima i za dvoje" ?


iskreno, to mi je oduvek bilo jako glupa recenica jer mozda mogu da priustim da dam, lupam, 1500 za pelene, ali vec 3000 je mnogo. Kad je dvoje sve je duplo.
p.s. mi zelimo drugo dete i vec sad kad pomislim me frka hvata kako cemo materijalno, ali mislim da nikada necemo biti dovoljno spremni, a bar je Luka porastao da mu ne trebaju one bebece stvari, pa za drugo ne moram da kupujem krevetac, garderobu, sediste za kola i sve ostalo...pa racunam, ipak smo u boljoj startnoj poziciji




Anoniman -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (9.11.2011 21:59:04)

Naravno Jeco, nikada uslovi nisu savršeni, ali nekome je malo i 100 hiljada mesečno, nekome je to nezamislivo mnogo...mislim da je jako teško proceniti da li neko drugi ima uslove ili ne, jer su uslovi ipak individualna stvar, ne želimo svi iste stvari u životu, niti treba svi da ih želimo.
A sa drugim detetom je samo to lakše, što imaš svu opremu i ponešto garderobe. I ono treba da jede, i da se obuče, i da ide u vrić, i da ima svoje patike i čizme.
To je sve ono što mene užasava, plaši do te mere da odustajem do daljnjeg[sm=smiley1.gif]




ivaj -> RE: Nemamo bebe zbog finansijske krize (9.11.2011 22:04:51)

Bas tako.Muz i ja cesto komentarisemo kako nam je bilo lakse da 'podignemo' prvo dete.
Iako Jelena sada ima stvari od Jane,to su ipak polovne i isprane stvari koje moze da nosi po kuci,ali kad krenemo negde ona nema sta da obuce.Onda Jelena sad jede samo kupovne kasice,mi kad odemo u Aksu par hiljada ode samo na hranu.A jana  npr nije jela nista[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/jezicek.gif[/image] pa smo manje i trosili.
Sve u svemu,druga su vremena bila,vise su nas svi pomagali.

A tek o trecem...Ne smem ni da razmisljam.Kad krenu u skolu pa sve puta tri...Uzas.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sledeća stranica >   >>