RE: Urin i urinokultura (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Porodično zdravlje



Poruka


Trcosava -> RE: Urin i urinokultura (2.10.2014 14:46:17)

Ok ja sam totalno sad zbunjena.

Za mene je urinokultura i antibiogram dva različita pojma. Tj da se iz urinokulture vidi KOJE su bakterije, pa ako je neka koja bi morala da se leči antibioticima, onda se šalje na antibiogram. Jel ja to pravilno kapiram????[sm=zmeden.gif]




branki* -> RE: Urin i urinokultura (2.10.2014 14:51:26)

ne,trco.kod nas je ovako.das uzorak na urinokulturu.ako je sve ok,onda pise saprofitna flora ili nisu nadjene patogene bakterije.ako nesto ima,onda automatski ide koja bakterija je u pitanju,u kojoj kolicini i na koje lekove je rezistentna,a na koje reaguje,tj antibiogram.znaci,ako se pokaze da ima neka patogena bakterija,odmah uz rezultat dobijes antibiogram.




mali_mis -> RE: Urin i urinokultura (2.10.2014 14:51:43)

Trco, i meni se cini da tako ide.
branki, tako je kod mene u priv. lab. Ako nadju neku u urinokulturi, odma urade i autobiogram gde pise koji antiniotik za koju bakteriju.
U dz nije tako, bar nije bilo u mom slucaju. Dobila sam rezultat urina i urinokulture, pa me je dr. ponovo slala da mi rade urinokulturu i autobiogram. Meni puko film, pa otisla privatno.




Trcosava -> RE: Urin i urinokultura (2.10.2014 15:06:23)

Čekajte bre ljudi. Koliko ja znam ima klasična provera urina, pa ako on pokaže masu bakterija bla bla onda se šalje na uriokulturu da se vidi koje su bakterije i onda antibiogram.

Mislim sad su me zbunili ovde i kao urikult (po njima) je samo nešto što se umoči u urin koji pokaže pozitivno ili negativno (Boga pitaj šta) i oni onda šalju na antibiogram!
Msilim, prošlo je dosta od kad sam se ja akala sa urinom, ali to je po mom sećanju.

Dakle korak jedan - daš urin na analizu
Korak dva - ako u koraku jedan kaže masa bakterija -> urinokultura, odnosno koja bakterija je u pitanju
Korak 3 - na koji lek je rezistentna bakterija nađena u urinokulturi




vonavoj -> RE: Urin i urinokultura (2.10.2014 15:13:16)

trco,tako je!




branki* -> RE: Urin i urinokultura (2.10.2014 15:15:07)

ovde se rade dve analize,urin i urinokultura.das za urin,on moze biti ok i moze pokazati masu bakterija.ako pokaze masu bakterija ,onda das opet mokracu za urinokulturu i onda automatski ako se ispostavi da ima neka patogena bakterija,ide antibiogram za nju.




Trcosava -> RE: Urin i urinokultura (2.10.2014 15:17:56)

Dobro, ok prihvatam i to! Ali mene buni ovaj sistem ovde. Šta je njima onda urikult???




Klarita -> RE: Urin i urinokultura (2.10.2014 15:18:42)

I kod nas Branki dve analize. Znaci urin, pa ako bude masa bakterija onda jos jednom se daje urin i radi se urinokultura uz koju se daje i antibiogram[sm=smiley1.gif] U prvi mah procitala sam da sve mislite isto ali se ne razumete [sm=smiley36.gif]




mali_mis -> RE: Urin i urinokultura (2.10.2014 15:21:00)

Ovde u priv. lab. das urin, i trazis da ti odma rade urin i urinokulturu. Ako se pokaze da ima puno bakterija, zovu te, i kazu da ce ti uraditi antibiogram. Ne piskis 2 puta sto je isto bitno [sm=smiley36.gif]




Trcosava -> RE: Urin i urinokultura (2.10.2014 15:40:19)

Eh jbg morala sam da guglam ovde. Naime, kako je ovde podeljeno. Dve različite stvari su urikult i urinokultura (aka sanford), odnosno kod nas valjda antibiogram u paketu sa urinokulturom.

Dakle urikult je ovde ono što napisah - piškiš, oni u to umoče neku trakicu i ostave 24h. Onda gledaj posle tih 24h da li ima neznamkojih bakterija i ako ima oooonda tek šalju automatski na antibiogram tj taj sanford koji je kao što već gore rekoh paket naše urinokulture i antibiograma.

I sad ja ću lepo da pišem mojoj doktorki da vidim koji klinac ja treba da radim???




branki* -> RE: Urin i urinokultura (2.10.2014 15:50:04)

aaa,eto,nism znala.znaci imate 3 analize u sloveniji..obicni pregled urina,urinokult i urinokulturu,tako?




Trcosava -> RE: Urin i urinokultura (2.10.2014 15:56:58)

Pa ako sam ja dobro razumela da. Dakle klasična provera urina (eritrociti, leukociti li šta već, epiteli, bakterije, verovatno i sedimentacija), pa onda taj urikult i konačno taj sanford/urinokultura/antibiogram. Glava me boli. Sad sam poslala mail mojoj doktorki da mi kaže šta tačno ja treba da uradim!




Peace* -> RE: Urin i urinokultura (24.10.2014 11:20:52)

Luku svrbi piša već dva dana.
Prekjuče oko 17h, oprali smo, naspricali Octanisept, i ništa do juče u 17h, ista priča.
Jutros sam odnela urin na analizu. Sve je ok, sem što je istaknuto da ima amorfnih urata (soli).
Zanima me na šta upućuje kada su soli povišene?
Imao je to i prošli put kad smo radili urin, i tada mi rekoše nek pije više tečnosti.
Sada mi pedijatrica kaže da mu izbacim meso i sve proizvode od mesa, i da pije Prolom vodu, tako 3 dana, pa da ponovimo.
Kakve veze ima meso sa amorfnim uratima?
S druge strane, tata mi kaže "može biti od hrane. Nek pije više tečnosti. Svrab može biti od zadržavanja urina pod kožicom".

Zanimaju me mišljenja?




Sanchy -> RE: Urin i urinokultura (24.10.2014 11:27:39)

Uradi mu bris prepucijuma,M.nije imao nista u urinu ali je imao proteus jedno vreme u brisu..Sto se tice amorfnih urata znam da dr ne pridaju neki znacaj tome jedino vise vode a zasto budu poviseni ne znam..




Peace* -> RE: Urin i urinokultura (24.10.2014 11:30:18)

Dali su mi štapić za bris.
Kako se to radi, ja zaista ne znam stručne nazive delova muške piše [sm=smiley9.gif].
On se žali na svrab vrha kožice. Kada malo povučem kožicu, znači tek tek izviri glavić, taj deo kožice bude malo crven, ali zaista diskretno, i ne znam jel od češanja ili ne.

I, da, i ja nalazim na netu da je to znak dehidracije.
Onda sam razmišljala, i recimo juče:
oko 7h 1dcl mleka
8-15h u školi 2,5dcl vode (MALO!!!!)
zatim tek oko 19.30h 2dcl mleka
i oko 21h oko 1 dcl ice tea
I pri tuširanju se nalivao vodom sa tuša [sm=smiley36.gif]

On ne pije mnogo, ne traži, a ja zaboravim da nudkam. [sm=smiley13.gif]




Sanchy -> RE: Urin i urinokultura (24.10.2014 11:35:17)

Povuce se kozica pa se sa vrha i sa strane stapicem pokupi a0ko im2 smegme i ako nema protrljas malo,nama su uzimali privatno to ti je 500 din,ali sam gledala kako rade




Peace* -> RE: Urin i urinokultura (24.10.2014 11:47:36)

Sa vrha glavića i rubno oko pečurke?




Sanchy -> RE: Urin i urinokultura (24.10.2014 11:59:42)

Da,da ,oko rupice i sa strane kad povuces kozicu




Peace* -> RE: Urin i urinokultura (24.10.2014 12:22:58)

[sm=smiley20.gif]

HVALA




Sanchy -> RE: Urin i urinokultura (24.10.2014 12:32:16)

Nema na cemu,mislim da nije problem u urinu ako ga svrbucka spolja verovatno je neki problemcic tu,videces iz brisa




Valerie -> RE: Urin i urinokultura (22.1.2015 14:02:50)

meni i dalje nije jasno kako moze da u urinu bude dosta bakterija, a u UK - nisu izolovane patogene bakterije... to je za mm
meni pise eserihija 8000, ali nema antibiogram jer je to kao malo [sm=zmeden.gif]
ponovicu uskoro...




superm -> RE: Urin i urinokultura (14.5.2015 15:50:09)

Da postavim ovde pitanje. Dakle u urinu mi je pronađen hemoglobin u trag u, eritrociti 6 do 8, sveži, retki i bledi? Uplašila sam se da to znači da ima tragova krvi? Da li znate nešto o ovome? Nikada pre mi se nije desilo.




Valerie -> RE: Urin i urinokultura (14.5.2015 17:35:45)

zovi/idi kod dr za svaki slucaj. mozda ti kaze da ponovis analizu




Maraj -> RE: Urin i urinokultura (14.5.2015 17:42:37)

Superm sto ne pozoves laboratoriju da pitas. Hoce oni da ti protumace nalaz




sagitarius -> RE: Urin i urinokultura (14.5.2015 17:54:24)

Superm,ja iskreno pojma nemam,pa ne bih da lupetam.Pozovi slobodno laboratoriju,sto kaze Maraj,recice ti oni nacelno o cemu se radi,taman dok ne stignes do lekara.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 5 [6] 7   Sledeća stranica >   >>