RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (Puna verzija)

Forum >> [Dete] >> Od đačića do đaka



Poruka


zoća -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (21.4.2011 9:47:29)

slažem se u potpunosti.Kada to izjavim svi me gledaju zblanuto i pitaju odakle su mi roditellji.Sa Marsa[sm=smiley36.gif]
IZVORNA PORUKA: minavb

Uh, veronauci nije mesto u skolama i tacka.





Vučko.ba. -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (21.4.2011 9:48:58)

ma isto mislim i Bogu hvala spadam u većinu ili lažu

odvojiti vjeronauku, vjeru od države za to sam uvijek za




minavb -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (21.4.2011 9:57:44)

Osim sto treba odvojiti, jako je zbunjujuce za decu.




MaDi -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 8:40:40)

Biram veronauku... Popova ima raznih ,i oni su ljudi ,ima dobrih i ima losih...Mislim da je pametno dete da od malih nogu uci o veri ,u osnovnoj skoli de ce moje dete krenuti u prvi razred na jesen dolazi POP iz crkve i drzi deci casove a naravno uce o svojoj veri PRAVOSLAVNOJ a deca koja nisu PRAVOSLAVNE vere idu na gradjanstvo...jeste malo glupo sto nema za sve vere ali opet kad malo bolje razmislim ,zamislite decu od 7 godina da uce i o svojoj i o drugim verama,pa sve ima da im se pomesa i na kraju nista nece znati...a i mi decu ako dajemo da idu na veronauku ne znaci da ih saljemo da bi bili popovi,ali mislim da treba neke stvari da znaju o svojoj veri...neznam kako je posle u drgim razredima da li ostaju samo na svojoj veri ili uce i slusaju i o drugim verama...ja sam se za veronauku opredelila iz vise razloga,prvenstveno dete treba da zna svoju veru,zatim moja cerkica gleda crtace neke o Bogu,Adamu i Evi,Isusu i vidim da je zanima i voli da zna sve,pritom je i krstena itd... Tako da posto znam da je zanima i da voli to zato cu je upisati mada ne bi bilo lose kada bi mogli da imaju i veronauku i gradjanstvo deca koja zele...eto i moje misljenje ;)))




Olga75 -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 8:51:24)

nema sta veronauka da trazi u skoli , ovo je sekularna drzava a ko hoce da uci veronauk ima crkvu , glubo je i ono gradjansko vaspitanje , sam naziv je umobolan




Anoniman -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 8:56:20)

Odvojiti veronauku od škole!!!!!
Mi smo ovde na severu multinacionalna sredina i ima i pravoslavaca i katolika (pa onda različita katolička usmerenja-protestanti, rimokatolici, franjevci...) i muslimana i jevreja. Hvala Bogu, u našem gradu postoje verske zajednice i hramovi za sve religije i neka svaki roditelj koji želi da verski vaspita i podiže svoje dete, odvede na mesto koje njihovoj porodičnoj religiji odgovara.... [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

A šta spada pod građansko vaspitanje [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




indy_25 -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 9:01:59)

I ja mislim da veronauci nema mjesta u skoli . Moj Denijal je u Bosni imao vjeronauku i posto su vecina djece bila muslimanska bila je islamska vjeronauka a ova djeca koja su bila u manjini katolici i pravoslavci nisu dolazili na te casove. Ovdje u Holandiji imaju skole posebno kristelijk za krscane i islamska za djecu islamske vjeroispovjesti u koji idu turci i marokanci. Mi smo upisali dijete u openbaare school otvorenu skolu gdje nema nikakvih vjeronauka itd. U ovoj islamskoj skoli se djevojcice pokrivaju cim dobiju prvu menstruaciju za mene je to jako tuzno. srce mi se cijepa kad vidim jednu djevojcicu koja je prosle godine u mojoj zgradi bila slatka i lijepa i igrala se i sa djecacima i djevojcicma a ove godine je sva umotana i izgleda ko neka zena i igra se vecinom sama djecacima ne prilazi. Za ovu kristelijk skolu isto idu samo strogo vaspitana djeca koja su u krsanskom duhu i ciji su roditelji takvi.




minavb -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 9:02:26)

IZVORNA PORUKA: Olga RR

nema sta veronauka da trazi u skoli , ovo je sekularna drzava a ko hoce da uci veronauk ima crkvu , glubo je i ono gradjansko vaspitanje , sam naziv je umobolan
[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Ja bih u skole uvela poseban predmet-higijenu ili vec nesto slicno gde bi nasu sve deblju decu naucili kako da se hrane pravilno.




Olga75 -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 9:02:59)

nemam pojma [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
nadam se da ti predmeti nece postojati u skoli kad moje dete krene
inace , ne znam da li se secata , pre nekoliko godina je ministarka prosvete , na srecu ne secam joj se imena , odlucila da se u skolama ne predaje evolucija [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image] , jer ona kao vernica ne veruje u to [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
nije dugo trajala ali dovoljno je




bea83 -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 9:11:17)

osim sto mi se svidja Minin predlog u smislu predmeta koji bi sadrzao higijenu, pravilnu ishranu mislim da bi bilo zanimljivo da se doda i nekoliko casova bontona[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]mnoga deca ta pravila ne nose iz kuce i bilo bi lepo da se skola u kojoj provode veliku vecinu vremena pozabavi takvim stvarima




indy_25 -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 9:12:38)

IZVORNA PORUKA: minavb

IZVORNA PORUKA: Olga RR

nema sta veronauka da trazi u skoli , ovo je sekularna drzava a ko hoce da uci veronauk ima crkvu , glubo je i ono gradjansko vaspitanje , sam naziv je umobolan
[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Ja bih u skole uvela poseban predmet-higijenu ili vec nesto slicno gde bi nasu sve deblju decu naucili kako da se hrane pravilno.



E pa to ima ovdje Minavb i jako mi se svidja nemaju knjige da nose sa sobom u skolu i uce ono sto im je potrebno u zivotu . Imaju casove plivanja jos od 5 godine svako dijete zna da pliva da se ne bi nekad ugusilo u nekoj situaciji kad zatreba. Prave salate deserte itd imaju kuhinju. Fizicko 3 puta sedmicno . Imaju svoju bastu i svoju farmu na koju idu jednom sedmicno da gledaju svoje biljke kako rastu. Ma svasta lijepoga imaju. Isto tako casove higijene. Da dodje dijete prljavo u skoli ili stalno u jednoj te istoj garderobi roditelji bi se pozvali na razgovor jer je to ne briga o djetetu. takodze higijena se ocijenjuje isto kao i ostali predmeti. Moj denijaal je naucio da sije tamo i svasta nesto da pravi . Ja sam prezadovoljna njihovim nacinom skolovanja djece. Jadna nasa djeca koja su samo prvi razred i kojima su natrpani ruksaci da ga jedva nose kao sto je i moj Deni u u prvom razredu u Bosni a ovdje je sve drugacije. Nekako su to bitnije stvari ods vjeronauke. Lijepo je i daa djete zna o svojoj vjeri ali tome ga i roditelji mogu nauciti a ne jos mu i u skoli nametati da bude zadrti vjernik i jos ocijenjivati i to .

I jos nesto ovo sam zaboravila u skoli se ne smije jesti za uzinu slatkisi samo vocka i sendvic i to je to gaziranih pica nemaa zabranjeno samo voda i multivitaminski sokovi. I uvijek im pricaju sta donosi brza hrana.




PoisonEve -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 9:27:00)

Indy to je sjajno! Blago vama, osecam da se kod nas stvari nece skoro promeniti[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
Ja mislim takodje da u skolama ne bi trebalo da se uci ni jedno ni drugo. Ja sam vernik, ali to je moje licno opredeljenje i ne smaram sa tim druge ljude. Ima ljudi koji su ateisti i oni podizu svoju decu na drugi nacin. I ne mora to uopste da znaci da su vernici bolji ljudi ili tako nesto. Ne,ne.
A gradjansko...totalno nepotrebno takodje.
Mogli bi da uvedu higijenu (ko sto mina kaze) ili neki bon ton (kulturu da podignu na visi nivo)...




Anoniman -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 9:35:51)

Dok ja dobijem dete i ono krene u školu, ko zna šta će još smisliti. Možda se i ugasi državno školstvo.
Ja sam za veronauku ali samo u onim školama koje su verski "čiste". Da li su to hrišćani, muslimani, budisti... A ne ovako kada idu pravoslavno, katoličko, muslimansko...dete zajedno u školu i odjednom se ubacuje veronauka u srpske škole samo za pravoslavce. Pa šta mi radimo? Mi decu učimo od 7 godina da su ona jedini ispravan Bogom dan narod, a ovi ostali otpad. I eto vam rata za 10 godina. I tako u krug. I da, isto tako je i tamo gde su Srbi u manjini pa ne uče veronauku vec gradjansko. Ma sve su to gluposti. Dete od 7,8 godina još uvek dobro ne razdvaja realno od nerealnog, a ti mu namećeš da uči tu o tome kako Bog živi na nebu, kako je svuda oko nas (a mi ga ne vidimo) [sm=zmeden.gif]... Konfuzija...




Anoniman -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 9:38:06)

IZVORNA PORUKA: Anoniman

Sadržaji građanskog vaspitanja koje smo razvijali su koncipirani tako da se učenicima omoguće: sloboda izražavanja mišljenja i stavova, unapređenja veština komunikacije, razvijanje sposobnosti kritičkog mišljenja, argumentovanja i zalaganja za sopstvene stavove, odgovornog odlučivanja i delanja.
Izvor:gradjanske.org


Hmmmm [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley24.gif[/image] za decu od 7. godine?!?!?

Ja bih učila tu balavurdiju:
- da se obraćaju sa VI starijima od sebe
- da bace smeće u korpu za otpatke
- da ne gaze travu
- da ne pljuju po ulici, lome klupe, žvrljaju po zgradama, čupaju cveće po parkovima, ne kupaju se u fontani i bacaju smeće u istu
- da ne šikaniraju i maltretiraju slabije od sebe - da se međusobno uvažavaju
- da se ne tuku, ne drogiraju, ne prostituišu, ne kradu, ne lažu
- da poštuju sve ljude - i vršnjake i učitelje i roditelje
- da budu vredni i radni
- da se bave sportom, da učestvuju u humanitarnim akcijama, da čuvaju planetu...
Ima još toliko toga što današnja deca NE ZNAJU i nemaju od koga da nauče, a ne odma ih učiti kako da se odgovaraju, jogune, teraju kontru, "izražavaju kritično mišljenje [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley29.gif[/image]"...

Onda ja sam NE i NE za oba u školama!!! [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




minavb -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 9:38:58)

IZVORNA PORUKA: Pcelica Lena

Ja sam za veronauku ali samo u onim školama koje su verski "čiste".

Uuuu kako mi se ne svidja ova recenica.




Anoniman -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 9:44:10)

E a pored higijene i bontona treba uvesti sexualno obrazovanje. Da se deca nauče šta je to crveno medju nogama, šta je to mokro na gaćama dečaku sa 10 godina kad se ujutru probudi, i ono osnovno da ne prave u 21veku decu u 18 godina! [sm=jezicek.gif]




PoisonEve -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 9:55:17)

Ja ne bi da duboko ulazim u pitanje veronauke jer za to bi ipak morala da prisustvujem jednom takvom casu da vidim sta se tacno govori. Ali,zaista cisto sumnjam da ih tamo dele na "ciste" i "neciste" i da ih uce mrznji.
Ne znam,mozda gresim,ali zaista nisam bila ni na jednom casu...
Kao sto sam rekla, iako jesam vernik to je moje opredeljenje ali u skolama bi trebalo da se uce druge i po meni mnogo bitnije stvari!




Anoniman -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 9:56:44)


IZVORNA PORUKA: indy_25

Ovdje u Holandiji imaju skole posebno kristelijk za krscane i islamska za djecu islamske vjeroispovjesti u koji idu turci i marokanci. Mi smo upisali dijete u openbaare school otvorenu skolu gdje nema nikakvih vjeronauka itd. Za ovu kristelijk skolu isto idu samo strogo vaspitana djeca koja su u krsanskom duhu i ciji su roditelji takvi.

na ovo sam mislila,izvini Mina, loše sam napisala. Ne mislim da treba čistiti škole, nego nisam znala kako da napišem. Zato su bili navodnici pored reči. Ja bih volela da sva deca mogu zajedno da idu u školu, zajedno da se druže bez obzira dal su crna, plava, žuta, bez obzira na veru.




minavb -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 10:02:39)

Aha, ok. Inace , sexualno obrazovanje nikako ne ide sa veronaukom.[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Capa -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 10:10:44)

Pošto radim u osnovnoj školi, mišljenje mi je bazirano na situaciji koju sam videla.
Prvo, mislim da je za nastavnu veronauke najbitniji nastavnik. Kod nas u školi je radila jedna devojka (žena) koja je najdivnije stvorenje na ovoj planeti (ali, bez preterivanja, znam da zvuči patetično). Zahvaljujući njoj deca (SVA) obožavaju veronauku, a ona im sve te teme koje obrađuju vrlo prijemčivo objašnjava.
Ja sam je, npr, pitala kako objašnjava deci šta je (ili, ko je) Bog. Reče da im kaže da je to nešto najlepše, ljubav, plemenito osećanje i slično i sve to zapravo prebaci u realan njihov svet, tj. kakva osećanja oni treba da gaje prema svojim najbližima i slično, uz najkonkretnije primere...
Pošto je ona sada na porodiljskom, deca malo manje vole veronauku, jer im više ne predaje Danijela [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




minavb -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 10:12:59)

Ma ja u svakom slucaju ne zelim da mi dete ide na veronauku i u svakom slucaju smatram da joj nije mesto u skoli. Neka postoji skola veronauke pri crkvi i neta tamo roditelji vode svoju decu ako zele.




Capa -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 10:16:50)

Mina, baš zato što je to ipak neka osetljiva tema i što postoje različiti stavovi, baš zato roditelji imaju pravo da biraju između Građanskog vaspitanja i Veronauke.
Po mom mišljenju, i jedan i drugi izbor je sasvim OK...

I samo da dodam, u potpunosti se slažem sa nečijim stavom (ne znam tačno ko je to napisao) da u školi deca treba se uče i drugim veoma bitnim stvarima, što, slažem se, nije uvek slučaj...




PoisonEve -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 10:20:24)

Capa eto drago mi je da cujem misljenje od nekog ko radi u skolu i poznaje situaciju. Sigurno si upravu da mnogo zavisi od profesora koji predaje!




Olga75 -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 10:21:15)

mislim da oba predmeta treba sa se skinu sa skolskog programa , ima veronauk pri crkvi i to je to
ovako se od malena deca uce da mesaju crkvu sa drzavom jer svi katehisti , bez obzira sto su vecina laici ( znaci nisu zaredjeni ) moraju imati dozvolu od crkvenih lica , opstina , sta vec da predaju a kako dobijaju " licencu "  od drzave da predaju .
U drzavnim skolama ne treba da postoje takvi predmeti




Daca88 -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 10:22:00)

Ja sam u srednjoj školi išla 3 godine na veronauku(obavezni odabrani predmet),i izabrala sam je umesto građanskog vaspitanja.Nastavu nam je predavao jedan katolički pop iz jednog malog naselja.Učili smo evanđelja,prostudirali Bibliju,učili crkvene molitve.Jednom sam se čak i udala[sm=smiley36.gif]pošto je tema bila crkveno venčanje,pa je pop izveo mene i jednog učenika da nas"venča"da demonstrira kako se to radi[sm=smiley36.gif]Učili smo sve o krštenju,prvoj pričesti,krizmanju,raznim praznicima,običajima,tradicijama,crkvenu istoriju...Jedino što mi se nije dopadalo je što se obavezno i politika morala provući makar u dve-tri rečenice.Ali uopšteno bila sam zadovoljna verskom nastavom.Na građanskom sam čula od drugarica iz razreda koje su odabrale taj predmet da uče razne stvari od prvi pomoći,sađenja cveća,kuvanja,očuvanja prirode i zemljišta,preko seksa,droge,alkohola,posla,nasilja,do zaposlenja,formiranja porodice,braka,dece...tresli su svakakve svakodnevne teme,sa tom zamerkom što ih nikada do kraja nisu završili jer čas traje 45 min.premalo da svi nešto pitaju,dobiju odgovore i da se opširnije priča o temi,a sa novim časom je išla i nova tema tj.nikada nisu završavali prethodnu započetu do kraja što je po meni loše.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sledeća stranica >   >>