RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (Puna verzija)

Forum >> [Dete] >> Od đačića do đaka



Poruka


Anoniman -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 10:26:45)

IZVORNA PORUKA: Daca88

Na građanskom sam čula od drugarica iz razreda koje su odabrale taj predmet da uče razne stvari od prvi pomoći,sađenja cveća,kuvanja,očuvanja prirode i zemljišta,preko seksa,droge,alkohola,posla,nasilja,do zaposlenja,formiranja porodice,braka,dece...


Ako je ovako na građanskom onda je to uredu.... Ja čitala post sa prve strane, čak sam i citirala, i to mi je totalna glupost, a ovo što si ti napisala ima čak i smisla [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Ja sam stara generacija [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image] mi te časove nismo imali- samo ČOS i domaćinstvo u 7., a prvu pomoć u 8. razredu [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Capa -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 10:27:02)

Da dodam , pošto sam odeljenski starešina učenicima koji su sada završili sedmi razred- mislim da ključna stvar za decu u školama nisu predmeti i sve to (naravno da je i to bitno). Mislim da je mnogo važnije saslušati ih, dati im savete i van časova, na hodnicima, u dvorištu i slično. Ja sam stvarno sto puta bila u situaciji da ostanem posle časova da bih razgovarala sa nekim učenikom i mogu vam reći neverovatno je koliko su us tanju da se otvore kada se prema njima ne postavite baš 100% kao nastavnik ...





Anoniman -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 10:28:46)

PoisonEve da ne citiram. Već sam odgovorila Mini, pa sam tim i tebi. Ali evo: nisam ja rasista i neko ko mrzi drugu veroispovest, pa me molim vas ne napadajde. Nisam mislim da treba u Srbiji ostaviti samo pravoslavce, a recimo u Bugarskoj samo katolike. Da se ne ponavljam: loše sam se izrazila, pa ne krećite odmah u napad, a da ne pitate o čemu se radi. Stavljam tačku i neću više ovde učestvovati u debati.
Inače, ja bih dete radije na veronauku, nego na gradjansko. A tačno je da i to zavisi od nastavnika koji predaje. Kao i svaki drugi predmet.
A ono sexualno vaspitanje posebno da se uvede, ne u sklopu nečega.
Pozdrav. Poljubac i zagrljaj. [sm=smiley31.gif][sm=smiley27.gif][sm=metulj.gif]




Daca88 -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 10:29:24)

Nina mi nismo imali ni domaćinstvo ni prvu pomoć,mada možda bi bili korisniji od veronauke i građanskog.




jance -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 10:39:30)

iskreno ni sama ne znam sta bi radila kad bi sada upisivala dete u prvi razred [sm=zmeden.gif]
moja porodica i ja jesmo vernici ali nismo ni pravoslavne ni katolicke veroispovesti a za gradjansko sam cula puuno oprecnih informacija i stvarno dobrih i korisnih i jaako losih, na varijantu da deca tamo samo gube 45min vremena pa ih puste kuci, jer eto nista ni ne rade. u selu odakle sam ja su inace za veronauku dolazili i pravoslavni i katolicki i luteranski popa, al pre svega zato sto je bilo dovoljno dece da se formira grupa za svaku veroispovest i sto je svaki popa vec ionako ziveo u selu pa mu bilo ok. da dolazi.. sad kolko dugo je to tako, ni sama ne znam, nisam tamo vec 4 godine [sm=smiley1.gif]




minavb -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 10:47:55)

I zar nije jednostavnije da roditelj odvede dete u crkvu na veronauku? [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




zoća -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 10:48:07)

može ili zdravstveno vaspitanje na nekom njima prilagođenom nivou,pola dece ne pere ruke kada izađe iz toaleta ali bitno je da se zna kada je crveno slovo,što njih baš zanima[sm=jezicek.gif]
IZVORNA PORUKA: minavb

IZVORNA PORUKA: Olga RR

nema sta veronauka da trazi u skoli , ovo je sekularna drzava a ko hoce da uci veronauk ima crkvu , glubo je i ono gradjansko vaspitanje , sam naziv je umobolan
[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Ja bih u skole uvela poseban predmet-higijenu ili vec nesto slicno gde bi nasu sve deblju decu naucili kako da se hrane pravilno.





minavb -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 10:49:57)

E lepo kazes zoco, da bi znali lepo da se rukuju kako gradjansko vaspitanje kaze, ili da se prekrste onako kako uce na veronauci, moraju prvo da nauce da lepo operu ruke posle upotrebe klozeta. Molim lepo, zdravlje je na prvom mestu![image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




zoća -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 10:51:50)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Sanjica26 RR -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 10:54:21)

Tako vi o mom predmetu[sm=jezicek.gif] U pravu ste to za pranje ruku. Mnoga deca mi dolaze prljavih ruku na cas, ali odmah budu vraceni da ih operu, pa da se vrate. A, zar to nisu krivi roditelji?!
A, veronauka i gradjansko nisu obavezni predmeti, zato i moze da se bira.




jance -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 10:56:56)

u HR se veronauka koju deca pohadjaju u crkvi racuna kao skolska veronauka bez obzira koja vera je u pitanju inace, barem koliko sam ja obavestena. posto redovno idemo u crkvu, moje dete ce ici na crkvenu veronauku dokle god to ono bude htelo, pa bi bilo lepo kad bi se to ikod nas racunalo.. pa onda ni nebi bilo problema sa razlicitim veroispovestima u skoli, niti bi se pravile razlike...




Anoniman -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 10:58:40)

IZVORNA PORUKA: Sanjica26

Tako vi o mom predmetu[sm=jezicek.gif] U pravu ste to za pranje ruku. Mnoga deca mi dolaze prljavih ruku na cas, ali odmah budu vraceni da ih operu, pa da se vrate. A, zar to nisu krivi roditelji?!
A, veronauka i gradjansko nisu obavezni predmeti, zato i moze da se bira.


A može da se NE izabere ni jedan??? [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




zoća -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 11:00:39)

ne, mora jedan




Sanjica26 RR -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 11:02:45)

Mora da se izabere jedan.[sm=smiley1.gif] zaista nekad pomislim i ja da nisu trebali ni da ga uvode. To je toliko nepostovanje prema veronauci sto od strane neke dece, sto od strane kolega. Ali to je posebna prica.




minavb -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 11:04:20)

IZVORNA PORUKA: Sanjica26

A, zar to nisu krivi roditelji?!

Ne. Dzaba mi njih ono malo vremena sto imamo zajedno, kod kuce ucimo i ucimo, kad u vrticu i u skoli niko ne mari za pranje ruku i slicno. Sa decom se radi, uvek i svuda, i kod kuce i u skoli.




minavb -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 11:05:47)

IZVORNA PORUKA: Sanjica26

To je toliko nepostovanje prema veronauci sto od strane neke dece, sto od strane kolega.

Mozda zato i ne treba da se uci u skoli.




zoća -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 11:06:12)

oni u školi nemaju ni sapun u toaletu a ubrusi su misaona imenica




PoisonEve -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 11:07:21)

Pcelice nije mi bila namera da te povredim,zao mi je sto sam tako shvacena[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]. Ipak skontala sam se obe na kraju krajeva slazemo sa istim a to je da su nepotrebna oba predmeta[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]i da ima mnogo bitnijih stvari za ucenje!
Nisam zelela da te napadnem,ocigledno je da nisi mislila nista lose[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




Sanjica26 RR -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 11:07:32)

Mozda Mina. Koliko mi se cini bice za koju godinu tako. Moracu za to vreme da upisem nesto drugo, jer cu onda ostati bez posla. Sta je tu je. Inace ne slazem se sa vama da ima bitnijih stvari za ucenje.




Anoniman -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 11:09:56)

Panika me hvata kad pomislim da će moje dete morati da sluša jedan od ova dva predmeta. Veronauka uopšte nije opcija, ako ikada pokaže interseovanje može da ide na veronauku koja nije u sklopu škole, a ono osnovno znamo mm i ja i prenećemo mu to, iako sam ja ateista.
ŠTo se tiče građanskog...ne smatram da je toliko loše, koliko bih volela da ubace neko seksualno vaspitanje, opštu higijenu i kulturu, pa neka i sve strpaju u jedan predmet...celu godinu bi ih samo moglu učiti kako da se ponašaju prema drugim živim bićima.




minavb -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 11:13:14)

Po meni, nista ne treba da se manj, samo premestiti u crkve. Isti veroucitelji, isto sve, a i ljudi ce decu voditi , to je sigurno. Takodje, smatram da crkva, za koju se odvaja od poreza svakog zaposlenog pa i mog koja sam agnostik, treba da placa veroucitelje i organizaciju veronauke, a ne ministarstvo prosvete. Prosveta neka taj novac usmeri na pristojne toalete, ucila i sapun. Nadam se da me necete pogresno shvatiti, ali eto u Nemackoj svaki grajdanin ima pravo da izabere hoce li se od njegovo poreza odbijati novac za crkvu. Nas to ovde niko ne pita.




Sanjica26 RR -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 11:18:13)

Upravu si Mina. I ja bih najradije predavala u sklopu crkve, jer tada bi dolazila deca koju stvarno interesuje veronauka. Ovako dodje neko na veronauku zato sto mu drug ide i onda mi pravi probleme na casu. Ona deca koja zaista hoce da slusaju ne mogu da se skoncentrisu na predavanje, jer njihov drug ne dozvoljava. Onda ja moram da glumim neko ludilo. A, to ne volim. S druge strane zabranjeno mi je da teram sa casa. Ustvari svim kolegama nije dozvoljeno.




minavb -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 11:19:55)

IZVORNA PORUKA: Sanjica26

Upravu si Mina. I ja bih najradije predavala u sklopu crkve, jer tada bi dolazila deca koju stvarno interesuje veronauka.

Bas tako i treba da bude.[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image] 




Sanjica26 RR -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 11:22:07)

Mislim da od toga nece biti nista. I ako bude ugasena veronauka u skolama nece moci crkva sve veroucitelje da zbrine. Onda se postavlja pitanje sta ce biti sa tim ljudima.




azdajica75 -> RE: Veronauka vs građansko vaspitanje (15.6.2011 11:34:09)

Moje dete završava prvi razred osnovne i išla je na veronauku,a ići će i sledeće godine.
I ja sam,kao i većina ovde bila zgrožena tim da moram da biram između dva predmeta koja po meni nemaju veze sa školom,a za veronauku smo se opredelili isključivo zbog nastavnice koja je jedna prijatna,pametna i kulturna žena od koje sam smatrala da može samo nešto pametno da nauči,a tako je i bilo.Ne uče oni tamo nikakve molitve,jevandjelja ili ne znam šta,niti ih neko tera da veruju da Bog postoji ili ne..ne.Oni tamo (bar je tako kod nas u školi) uče osnovne pojmove i vrednosti pravoslavlja,uče o običajima,uče o Božiću,Uskrsu,Svetom Savi,Svetoj petki,podstiču pozitivan duh i porodične vrednosti,a sve to kroz sadržaje primerene njihovom uzrastu,kroz igru i druženje.Npr,kad su učili o uskrsu nastavnica im je objašnjavala zašto se farbaju jaja,odakle potiče taj običaj,a onda su pravili kolaže na temu uskršnjih jaja i imali izložbu.Kada su učili o Božiću,objašnjavala im je zašto se pali badnjak,kako se proslavlja badnje veče,pa su onda imali da opišu kako se u njihovom domu slavi božić..I ne mislim da je bilo šta tu konfuzno za njih,ipak je to prilagođeno deci od 7,8 godina.I naravno,puno zavisi od nastavnika na kome je da deci približi,na njima prijemčiv način,neke osnovne vrednosti.
Smatram da je bitno da ih tamo uče nekim normalnim vrednostima a da li je tome mesto u školi ili ne to je već diskutabilno.I naravno,ograđujem se da je ovo moje iskustvo sa veronaukom ,kako je u ostalim školama/sredinama stvarno ne znam.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sledeća stranica >   >>