Aceton i belancevine u urinu (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porođaj



Poruka


Maryna1 -> Aceton i belancevine u urinu (5.1.2011 14:33:11)

nisam pronasla ovu temu! tek sam dobila rezultate, aceton i belancevine su pozitivni u urinu, doktorku ne mogu da dobijem kako bi mi protumacila rezultate!
Devojke da li mozda neko zna sta ovo znaci, bas sam zabrinuta! sad sam u 35 nedeli trudnoci.
Hvala unapred!




Anoniman -> RE: Aceton i belancevine u urinu (5.1.2011 14:43:13)

Stresna stanja , infekcije, povrede, lose regulisan secer - sve to moze da dovede do pojave acetona u mokraci




Jeca* -> RE: Aceton i belancevine u urinu (5.1.2011 14:46:39)

KLIK




Jeca* -> RE: Aceton i belancevine u urinu (5.1.2011 14:47:19)

ANALIZA URINA

Normalan urin je bistrog izgleda, žute boje i kisele reakcije. Sve što odstupa od ovoga, moguć je znak nastanka nekog oboljenja.

Izgled - normalno: bistar izgled
• Zamućen urin - ukazuje na povećan broj leukocita, odnosno na neki upalni proces, kao i na gljivice, bakterije, sluz i sve druge elemente koji se mogu naći u sedimentu urina.

Boja - normalno: žuta boja
• Tamnosmeđ urin - ukazuje na povećanje bilirubina, što je najčešće znak oštećenja jetre, odnosno pojave žutice. Neki ljudi inače imaju povećan bilirubin, tako da je njima ovakav izgled urina normalan.
• Crven urin - ukazuje na prisustvo hemoglobina, što najčešće ukazuje na oštećenje bubrega, zbog koga se u urinu javlja krv (najčešće kamen u bubregu ili pesak), ali i na razne upalne procese, oštećenje mokraćnih kanala i bešike.

Reakcija - normalno: kisela reakcija
• Alkalna reakcija - najčešće ukazuje na bakterijsku infekciju.

Relativna gustina - referentna vrednost (za odrasle) 1,012- 1,025
• Povećana gustina može da bude znak dijabetesa, hipertenzije, poremećaja funkcije hormona nadbubrežne žlezde, oštećenja bubrega. Nastaje i usled povećanog gubitka vode - povraćanje, dijareja, kao i visoka temperatura.
• Snižena je najčešće kod povećanog izlučivanja urina.

Proteini - normalno: negativni
• Mogu da budu pozitivni usled povećane fizičke aktivnosti ili u trudnoći, kada to nije znak patoloških promena. Pojava proteina u urinu u svim ostalim stanjima znak je nekog upalnog procesa.

Glukoza - normalno: negativna
• Pozitivan rezultat glukoze u urinu je uglavnom je povezan s povećanim vrednostima ovog parametra u krvi (iznad 10 mmol/L), što se najčešće dešava kod dijabetičara.

Urobilinogen
- normalno: negativan
Bilirubin - normalno: negativan
• Pozitivni rezultaii mogu da budu znak oštećenja jetre ili žuči.

Aceton - normalno: negativan
• Pozitivan nalaz prisutan kod dijabetičara.

SEDIMENT URINA

Eritrociti sveži - normalno: negativni
• Pozifivni su najčešće znak prisustva mokraćnih kamenaca ili peska u bubregu i mokraćnim
putevima.

Eritrociti bledi - normalno: negativni
• Pozitivni su najčešće znak skoro preležane infekcije ili hronične bolesti bubrega.

Leukociti
- normalno: do5
• Broj leukocita do 50 (dosta) ili više od 50 (masa) najčešće ukazuje na neki upalni proces u organizmu.

Epitelne ćelije pločaste - normalno: malo
• Ove ćelije oblažu urinami trakt. Njihova pojava u urinu u bilo kom obimu nema veći dijagnostički značaj.

Epitelne ćelije okrugle - normalno: negativne
• Pozitivan nalaz ukazuje najčešće na oštećenje bubrega.

Bakterije - normalno: negativne
• Pozitivan nalaz je najčešće znak bakterijske infekcije, a može da bude i posledica nehigijene ili nepravilno uzetog urina - nesterilna posuda.

Urati amorfni - normalno: negativni
• Pozitivan nalaz nema dijagnostički značaj.

Kristali kalcijum-oksalata - normalno: malo
• Pozitivan nalaz ne mora da ukazuje na oboljenje, ali može da bude znak peska u bubregu.

Kristali mokraćne kiseline - normalno: negativni
• Pozitivan nalaz ukazuje na neka oboljenja bubrega.

Kristali tripl-fosfata - normalno: negativni
• Pozitivan nalaz može da bude znak bakterijske infekcije.

Sluz - normalno: negativna ili malo
• Pozitivan nalaz nema veći dijagnostički značaj.

Gljivice - normaho: negativne
• Pozitivan nalaz je najčešći znak gljivične infekcije, a mogu se javiti i kod dijabetičara.

Cilindri - normalno: negafivni
• Pozitivan nalaz ukazuje na hronično bubrežno oboijenje.

Spermatozoidi - normalno: negativni
• Pozitivan nalaz se javlja kod starijih muškaraca i ukazuje na oštećenje prostate




Maryna1 -> RE: Aceton i belancevine u urinu (5.1.2011 14:47:43)

Hvala Rado!!!
problem da ne mogu da dobjem doktorku ne znam sta da radim!




Olga75 -> RE: Aceton i belancevine u urinu (5.1.2011 14:53:39)

Maryna , da li si radila skoro secer u krvi i da li si imala gestacijski dijabetes u proslij trudnoci? Proteini su u trudnoci u principu normalni ali aceton se javlja ako je secer visok




Maryna1 -> RE: Aceton i belancevine u urinu (5.1.2011 14:58:38)

Olga da li secer to je isto sto i glukoza?
glukoza je normalna 4,6




Maryna1 -> RE: Aceton i belancevine u urinu (5.1.2011 14:59:54)

Nisam imala u prosloj trudnoci gestacijskij dijabetis!!!




Maryna1 -> RE: Aceton i belancevine u urinu (5.1.2011 15:01:09)

Hvala Jeco  za link




Olga75 -> RE: Aceton i belancevine u urinu (5.1.2011 15:02:10)

jeste secer = glukoza





Maryna1 -> RE: Aceton i belancevine u urinu (5.1.2011 15:05:12)

IZVORNA PORUKA: olga75

jeste secer = glukoza



Znaci secer je normalan, sutra cu ponovo da radim analize! neznam odakle je ovaj aceton!




Olga75 -> RE: Aceton i belancevine u urinu (5.1.2011 15:06:59)

uradi ponovo pa se konsultij sa dr , ne znam odakle bi drugo mogao da se stvori jedino zbog secera koji je u krvi normalan [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Maryna1 -> RE: Aceton i belancevine u urinu (5.1.2011 15:18:49)

Hvala Olga!!![image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




emicaa -> RE: Aceton i belancevine u urinu (12.1.2021 22:24:14)

IZVORNA PORUKA: micci__

Zene meni opet treba pomoc, jako sam zabrinuta. 8 nedelja trudnoce, radila sam standardne analize, krv, urin... sve je ok medjutim naletela sam na nesto sto nikada nisam videla do sada. ACETON :) Aceton 10.Upasila sam se kad sam krenula da citam sta sve moze biti, i da je jako opasno ako je u vecim kolicinama, ja ni ne znam kolika je kolicina jer nema ref. vrednosti. Puno bi mi pomoglo kad bi mi neko rekao da li zna nesto o ovome. 😘 i izvinjavam se opet ne znam da li sam u dobroj temi :)






smeško -> RE: Aceton i belancevine u urinu (14.1.2021 11:12:45)

Micci, da li si preskakala obroke?





Stranica: [1]