RE: Koliko para je dovoljno? (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finansijske dileme roditeljstva



Poruka


Maslacak15 -> RE: Koliko para je dovoljno? (14.8.2019 13:32:37)

pa zavisi delimicno se slazem. Ali ja pre pripadam onima koji ce kupiti kvalitetnu stvar zato stto mislim da ipak ima veze. Pri tome postoji razlika izmedju kvaliteta i poreza na glupost. Ali evo ja mojoj Ani slabo sta kupujem. Posto nesto je od decaka nasledila, puno smo i dobili, rodbina donosi. Svekrva non stop salje ili mi kad odemo krpice ,majce bodije itd. A ona voli da kupuje povoljnije. Vodi racuna zena, oni su skromna familija tako su naucili nema nista loseg u tome. Nevezano, ja negde u maju odlucim da kupim maleckoj komplet bodija kratkih rukava PETIT bateu, francuska marka koja ovde spada u nekih high end. Nije luksuz ali 5 bodija za bebu, 40 evra- moze to ibicno mnogo jeftinije. Ali ja mogu da prisutim i kupim. I bas sam unedelju komentarisala dok sam peglala muzu. Sta ti je kvalitet i koliko se oni postojanije ponasaju i po boji i konzistenciji.... Da li su neophodni- nisu. Ona je preslatka i u bodicima od 3 evra. Ali se definitivno poznaje razlika u kvalitetu.
U kozmetici je isto taj slucaj. Sve je individualno i mozete biti alergicni na chanel, ali kozmetika od 5 evra i 50 evra nisu i nece biti iste...Ni Ja na telefon nikad nebih dala 700 evra iako bi verovatno realno mogla mnogo lakse da ga sebi prisutim nego neki koji zbog toga ne placaju racun za infostan ali moraju da ga imaju.




mama ivane -> RE: Koliko para je dovoljno? (24.10.2019 15:11:42)

Definitivno koliko god novca da imas ,uvek ce da zafali novca





kamičak -> RE: Koliko para je dovoljno? (24.10.2019 18:59:17)

Da imas za kvalitetan zivot, s druge strane da ne robujes poslu.





Mirko Svirko -> RE: Koliko para je dovoljno? (24.10.2019 21:50:46)

Dovoljno za porodicu , da imamo kvalitetan zivot.




flamingos -> RE: Koliko para je dovoljno? (24.10.2019 23:52:43)

Para nikad dosta,ali bitno je da se ima za kvalitetan život





mama Jo -> RE: Koliko para je dovoljno? (17.7.2020 15:27:10)

Joj ne znam. Tacno u cifru sad ne znam. Zavisi sve na sta ste naviki... Ja sam neko ko uvek tezi visem... U Srbiji sa dve prosecne plate mislim da moze samo da se zivotari...




flamingos -> RE: Koliko para je dovoljno? (17.7.2020 18:00:21)

Mama Jo,upravo tako.❤





physio70 -> RE: Koliko para je dovoljno? (17.7.2020 18:05:36)

Toliko da se ima za pristojan zivot bez stresa zbog para.




Didy -> RE: Koliko para je dovoljno? (17.7.2020 19:57:21)

Mm i ja smo počeli da živimo zajedno od prve plate. On se zaposlio u novembru, ja u januaru i iznajmili smo stan u martu. Imali smo oboje samo po 50 evra za kiriju, ukupno je bila 100. Živeli smo od meseca do meseca, kad mi se Sofija rodila, pozajmljivala sam od mame za pelene. Sad imamo novca da pristojno živimo, da ne računamo i ne merimo svaki dinar. Lično mi to ništa ne znači, možda smo malo opušteniji, eto toliko znači. Šta je doboljno zavisi od čoveka do čoveka i njegovih prioriteta. Ne trošim na garderobu i krpice, ali volim dobre kožne cipele i torbu i tu ne žalim para. A da se ja pitam, sve bih pare dala na putovanja, sve do zadnjeg dinara. To mi je duševna hrana i nešto što me pokreće. Srećom, što se toga tiče, našli smo se mm i ja. Ja sam više impulsivna i u oblacima, on je više racionalan, pa zna da me iskontroliše. 😁





bebilule -> RE: Koliko para je dovoljno? (17.7.2020 21:36:09)

Većina nas pripada generacija koja je prošla od gotovo siromaštva do nekog pristojnog života. To što smo navikli na neke mrvice i nije dobro, ali šta je, tu je. Valjda će i ovdje standard malo porasti. Ako ne nama, našoj djeci bi morao.
Maslačak, izvini, ali malo mi bode oči ovaj dio "kao u Srbiji, snaći ću se nekako". Ja nemam osjećaj da ljudi tako funkcionišu i žive. Bar ovdje ne. Ne znam, možda je tamo drukčije. 





Misha i Ljisha -> RE: Koliko para je dovoljno? (17.7.2020 22:04:04)

Kako moj tata kaze nemam.para da kupujem jeftine stvari. U prevodu jednom u 100 godina kad odem sebi nesto da kupim to je kvalitet i marka i cena i da mi traje deceniju 😂 kao npr samsonite kisobran, timberland torba, dobre kozne cizme, kaput i td i td. Ovako ne trosim na sitnice. Patike kupujem u proseku na 5 god. Isto dam dosta para. Deci ne kupujem nista markirano uglavnom ali D vec godinama uzimamo dobre patike zbog letnjih treninga tj suvih treninga. P jadan je ja mislim dobio dvoje patofni od mene 😂


A koliko je dovoljno. Vec sam napisala minimjm znaci minimum u Srbiji da zivis od meseca do meseca je po meni 100 000 i to da nista ne ostavis sa strane. E sad ako dvoje premase tu cifru sjajno ali mislim da sve sto je ispod 150 000 din mesecno nije i dalje bahacenje i nema se bas za svasta. Ali to zavisi kako koja porodica ima sta sa strane ili nema. Npr eto prijateljima mame i tate gaje svinje na selu pa uhrane pilice pa imaju suhomesnato pa imaju povrce sa sela i td i td. To je velika stavka pa se ljudi "izvuku" i sa manje. Mi sve kupujemo. Evo sad imam bastu na salasu i to mi i te kako znaci. Mnogo manje sam davala na hranu  novaca dok smo ovde ziveli ali zato smo za gorivo davala enormne novce. Za grejanje takodje. Jedne godine smo uzeli 21 metar kubni drva i bilo nam je malo. I td. Mi se ne bahatimo ne idemo ne znam ni ja gde. Ne porucujemo svako malo hranu. Ja mislim da zivimo solidno a ako pitate mm on kaze da se patimo i da smo siroma😂 ne mogu da ga ubedim kako nismo siroma i da imamo svoju kucu i da su uvek svi racuni redovno placeni i da nam dete trenira skup sport i da treba finansirati dvoje kola (trenutno nemamo dva auta mm samo sto nije plakao za puntom) i imamo hrane na stolu i cipele na nogama. On je u bedaku jer ne.moze da renovira kucu kako on zeli jer nam za to treba bar jos 20 000evra vec renoviramo sta mozemo sa 1500 evra. Eno ga ocajan je a ja smatram da smo super i sa tih 1500😂 za renoviranje. Tako da to koliko je dovoljno je ustvari kao i sve. U oku posmatraca 😁




physio70 -> RE: Koliko para je dovoljno? (17.7.2020 22:13:19)

Ja ne zelim da mi stvari traju 10 godina. Kupim sta zelim i kad zelim to je valjda neki normalan zivot.




jabudic -> RE: Koliko para je dovoljno? (17.7.2020 22:39:54)

Mi zivimo normalnim zivotom. Sta to znaci? Znaci da imamo dovoljno novca da kupimo sve sto nam treba u toku mjeseca, dovoljno hrane (da ne gledam hocu li skuplje ili jeftinije nego sta zelim), da platimo racune redovno, da sipamo gorivo u dva auta, da pokrijemo neki vanredni trosak ako iskoci, tu do 200e, i da normalno docekamo sledeci mjesec.


E sad, kupujemo obicnu garderobu, nista markirano. Obucu kupujemo kvalitetnu i nama i djeci. Ne izlazimo (mislim na vecernje izlaske), plazu i sladolede bas cesto, i rucak u restoranu nekoliko puta mjesecno - ne racunam. Auta su nam obicna, nisu luksuzna. Imamo svoju bastu i neko svoje povrce, naravno, necemo se od toga prejesti ili obogatiti, ali kako zivimo van grada, ponasamo se u skladu sa tim, zdrav zivot, svoje povrce i tako to. 😊
Ovaj naš stil života jednu skromnu petoclanu porodicu, tj.nas konkretno, kosta bar 2000e. Da ima vise mogli bismo potrositi i 3x toliko za mjesec, a isto tako zivjeli smo sa puno puno manje, skoro bez icega. Ali za moje shvatanje, to je neka mjera da se moze normalno zivjeti.




Misha i Ljisha -> RE: Koliko para je dovoljno? (17.7.2020 23:05:09)

Physio j mrzim soping i uvek kupujem samo kad mi nesto treba nisam u fazonu da svako malo idem po TC i troskarim.  Veeovali ili nw imam.cipele koje nosim svake zime vec 18 godina😂 ne propustaju. Isto tako adidas patike koje ne propustaju imam vec 6 god i td. Znaci kad kupim ja vala kupim. 


A sta je normalan zivot sve zavisi. Kuka koleginica jao cerki lopta za gimmastiku 100e pa kostim cuda para pa takmicenja. Starija svira flautu flauta je par hiljada evra. I kazem joj. Ok jeste bez para smo i vi i mi. Ali deca ti ne bi trenirala niti isla u muzicku skolu niti bilo sta slicno da nemas. Znaci s moje tacke gledista oni zive sasvim solidno a s njene tacke gledista se jedva krpe. Zato i kazem da je sve u oku posmatraca.  Sve u svemu siris se koliko mozes. Bilo je meseci da smo uspeli mm i ja da ostavimo sa strane po 700e a bilo je meseci gde smo vadili isto toliko iz steka. Izes ga moj posao je takav. Kolko radim tolko zaradim. Ja batalim posao cim mi se deca razbole i sl. Meni je posao poslednja rupa na svirali sto se kaze. I mogli bismo i sa mnogo manje da zivimo a bogme i sa mnogo vise😁 ja sam zadovoljna. I mm stalno tesim. Necemo na more ove god ali smo nesto i uradili. Bice para bice posla. Doklw god me moj mozak sluzi i telo niko od nas gladan i bos nece biti. Ma sta da se desi u zemlji Srbiji. 




physio70 -> RE: Koliko para je dovoljno? (17.7.2020 23:25:41)

Miso, ti ces se uvek docekati na noge i nesto stvoriti. Bravo za rezonovanje.




Dragica Draga -> RE: Koliko para je dovoljno? (21.9.2021 8:17:07)

Uvek treba jos. Jer rastu i potrebe onda... Ne znam koliko je dovoljno, ja stalno razmisljam o jos nekim metodama zarade. Znaci da mi ovo sad trenutno nije dosta, nisam nezadovoljna ali mislim da bi mogli jos. Naravno, sve zbog dece, da bi njima sto vise obezbedili i ostavili




Didy -> RE: Koliko para je dovoljno? (21.9.2021 14:15:51)

Šta znam, ja bih rekla da imamo dovoljno i da nam ne treba više jer nam svakog meseca preostane novca. Ne mislim da mi nešto fali, ne patim za nekim luksuzom, da gomilan nekretnine, ne patim da imamo nov, skup auto, ne trošimo previše na garderobu, to mi ništa ne znači... Trošimo najviše na putovanja, rekla bih, i za to mi nikad nije žao. Da se ja pitam, sve bih prodala, kupila kamper i ceo život putovala. 😁Takođe ne mislim da treba decu da obezbedimo. Drago mi je što smo mi sami stvorili sve što imamo, niko nam nije ništa dao, ni kupio, ni pomogao finansijski. A počeli smo tako što smo od 1. plate odvojili on 50, ja 50 evra i platili prvu kiriju u zajedničkom stanu. Bilo je teških momenata, ali mislim da te to samo ojača, nauči da stisneš zube, da odložiš neke svoje potrebe na neki period, naučiš da novac nije bitan, da je suština nešto drugo. Želela bih da i moja deca nauče da samo svojim radom mogu da zarade novac, da moraju da se pomuče, potrude, da život nije bajka i da pare ne padaju s neba i da neće mama i tata biti tu da im serviraju sve na tacni.  




nata11 -> RE: Koliko para je dovoljno? (22.9.2021 18:26:45)

Ova tema mi je trenutno najbolnija tacka pa necu zalaziti u detalje sem da kazem Sramota!!!


Cene u prodavnicama su katastrofalne.Dnevno za ishranu i hemiju treba  min 2000 ako nemate svoje povrce i meso ili nemate vremena da obilazite snizenja i pijace.




Dragica Draga -> RE: Koliko para je dovoljno? (22.9.2021 19:55:47)

Jeste, nekako je tako neprimetno sve poskupelo, sve bukvalno.. Sad kad pogledam sta kupum za redovnu kupovinu a duplo vise skoro od pre samo nekoliko meseci, totalno poludim. Bas sto kazes - sramota!




bubulence -> RE: Koliko para je dovoljno? (23.9.2021 10:53:32)

Dodjoh bas zbog ove teme i vidim da je aktivna, znaci nisam jedina sokirana cenama. Prosle god uzmem cerki patike na snizenju za 35e , sada iste takve, opet na snizenju i to navodno vecem = 60e. Prekljuce odemo da kupimo jesenje jakne (ne kupujemo obavezno markirano nego ono sto im se dopadne) , dve jakne 80e (to su bile jeftinije ), trenerka za bebca nema ispod 20e, kupismo mu neku nn marke za skoro 30e. 

Neko je gore napisao da dan ne prodje bez 2000din, evo zivota mi, ne znam kada sam potrosila ispod 5000 dnevno. Uvek nesto zatreba ... Pelene (nosicemo ih do skole ocigledno), kozmetika,hemija, nesto od garderobe, sitne popravke ... Prosle nedelje odlucim da ne potrosim nista, pukne neka cev ispod kade , dodje majstor i ode 6000din... A inace ie sve poskupelo, odem u radnju i samo se krstim, kao oni jadni penzioneri. 




Dragica Draga -> RE: Koliko para je dovoljno? (23.9.2021 11:44:51)

Bas tako. Ja se svaki dan sokiram. Pre neko vece sam uzela novcanik i uspanicila se gde su mi pare... Stvarno sam pomislila da sam negde olatila vise, da mi je ispalo... Kad sam premotala film stvarno sam potrosila, pri tom na ono redovno.
Naravno, plate i primanja se nisu povecale.
Zato bas i kazem - koliko trosimo uvek nam treba vise.
Jos se dobro mi i snalazimo u svemu ovoms realno.




nata11 -> RE: Koliko para je dovoljno? (23.9.2021 20:19:52)

Bubi na podjem da kupim detetu trenerku. 5900


Nikakva marka, pamuk deblji. Ne znam. 





bubulence -> RE: Koliko para je dovoljno? (23.9.2021 20:57:39)



IZVORNA PORUKA: nata11

Bubi na podjem da kupim detetu trenerku. 5900


Nikakva marka, pamuk deblji. Ne znam. 




Eto Nato, da li je normalno da je trenerka za malo dete 50e i to no name marka.Ali nije samo to. Moja Ema je cetvrti razred, u prvom je osiguranje za decu bilo 250din, juče javljaju da je za ovu godinu 500. Toliko je i u vrticu. Znaci njih troje = 1500din. Danas javljaju da je sutra neka izlozba, da deca ponesu po 250din, znaci 500 za njih dve. Kod Mase danas javili i da donesu sutra pare za neki casopis. Sledece nedelje je bazar za bolesnu devojčicu iz naseg mesta, deca organizuju u skoli, da svako ponese pare da kupi nesto. Ali moramo da kupimo i nesto sto ce da prodaju. Znaci za njih dve ce to biti bar 2000din. Ali hajde, toi nije zao. Uglavnom, odu pare brzinom svetlosti




Tiziana -> RE: Koliko para je dovoljno? (23.9.2021 21:24:56)

Mi smo bas juce razgovarali o tome. Mi na 2 ned odemo u veliku kupivinu i uvek kupujemo manje vise isto. Juce mm isao sam, dao 7 000 vise nego sto inace daje! Dakle sve je otislo gore.

To sto kazes za skolu, i mi osiguranje 1000 po detetu, cadopus 1000,svaki dan im nesto dodatno traze, te mapu, te ovo tw ono. Oboje su sa obucom prerasli decije, sada im kupujemo obucu za odrasle, to je odmah skuplje. Kad ovako dodje jesen puno izrastu preko leta, SVE im treba. Ne kazem, ne zivimo mi na prosjackom stapu, ali ne ni luksuziramo se sad ne znam kako.. 




Dragica Draga -> RE: Koliko para je dovoljno? (30.9.2021 7:27:03)

U pravu ste sve. Sve je drasticno poskupelo, odjednom.
Vise ni ne znam da kazem cifru koja je dovoljna, jer otprilike sad vec nam treba duplo vise.
Da ne kazem - ne dsj boze da se trajno pokvari nesto od bele tehnike, tipa frizider ili tako nesto.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  16 17 18 [19] 20   Sledeća stranica >   >>