RE: Pravopis (Puna verzija)

Forum >> [Zajednica RR] >> Razgovori … o svemu i svačemu



Poruka


Verolina -> RE: Pravopis (15.3.2013 1:13:34)


IZVORNA PORUKA: viking RR

Znači, svejedno je?

IZVORNA PORUKA: Verolina


IZVORNA PORUKA: viking RR

Minut ili minuta? Ozbiljno pitam, to nikad ne znam.

Dubleti.
U sestom minutu i u sestoj minuti. Ista stvar kao sa pijac i pijaca.



Da, svejedno je. Mozes da koristis oba primera.




viking -> RE: Pravopis (15.3.2013 1:17:05)

To sam oduvek najviše mrzela, kad je svejedno.




liliana -> RE: Pravopis (15.3.2013 1:18:04)

Strižu, ćero, strižu!!![sm=smiley36.gif]




Verolina -> RE: Pravopis (15.3.2013 1:18:46)

I ja, zato sto kad me pitaju, vecina ljudi je skepticna i pomisli kako ne znam odgovor, a zaista je tako. Srpski jezik ima mnogo morfoloskih i fonoloskih dubleta, toliko, da ti pozli.[sm=smiley13.gif]




Maraj -> RE: Pravopis (13.6.2013 22:53:07)

verolina [sm=bravo.gif]




Anoniman -> RE: Pravopis (14.6.2013 7:52:31)


IZVORNA PORUKA: Verolina

Nova ludost u pravopisu iz 2010. je da se broj 600 pise ovako -seststo[sm=zmeden.gif]


[sm=smiley29.gif] o, svasta!




lanajelena -> RE: Pravopis (14.6.2013 8:03:36)


IZVORNA PORUKA: ksena


IZVORNA PORUKA: Verolina

Nova ludost u pravopisu iz 2010. je da se broj 600 pise ovako -seststo[sm=zmeden.gif]


[sm=smiley29.gif] o, svasta!

uzas ne mogu ni da izgovorim [sm=smiley36.gif]




Klarita -> RE: Pravopis (14.9.2014 13:17:20)

Ne mogu da iscitam sve. Nemam vremena. Ko zna neka mi odgovori, ako zeli naravno[sm=smiley36.gif]
1. Primetila sam da vrlo cesto pisem recenice sa tri tacke, ponekad vise. Meni to znaci kao pauza neka, ali sta znaci u svetu koPjuteLa, sto bi rekla moja K[sm=smiley1.gif]?

2. [sm=zmeden.gif] vec sam zaboravila, ali seticu se vec
Hvala unapred.




veselicaa -> RE: Pravopis (14.9.2014 14:59:17)

Koliko ja znam ako ne gresim to znaci i tako dalje tj.da ima jos da se pise,ali te kao mrzi [sm=smiley36.gif]




Žapkić -> RE: Pravopis (14.9.2014 18:45:15)

Klarita, po pravopisu, uvek se stavljaju tri tačke-nikad više od toga i nikad dve) ukoliko nešto o čemu pričaš tj. pišeš, ima nastavak, tj. ukoliko priča nije završena. Takođe i kod nabrajanja koje nije završeno.




emicaa -> RE: Pravopis (14.9.2014 18:49:34)

Osip dobijem kad ne piše neznam,naj više,nemogu,naj ljepše...to su osnovna pravila pravopisa.




branki* -> RE: Pravopis (14.9.2014 19:18:54)

isto i ja...imam jednu drugaricu ,pravnik je u opstini,ona mi tako salje stalno te polupismene poruke..mislim se,kako li pises sluzbene stvari tamo.ja vodim racuna uvek i ako greskom nesto napisem,uvek se vratim da ispravim,bez obzira da li zurim.mada su meni ta pravila toliko usadjena,da mi je nezamislivo da gresim..mada,dobro.ali,npr kod muskarca mi je ta osobina bila prilicno odbijajuca.cim mi momak posalje polupismenu poruku,odmah donesem neki sud o njemu i uglavnom ga eliminisem.




emicaa -> RE: Pravopis (14.9.2014 19:21:47)

Takodje mrzim kad neko kaže ja ti bih [sm=hudicek1.gif]
Isto tako,uvjek sam gledala kako piše,mm me tim oduševio,kao djete je došao ovde ali opet zna naš pravopis [sm=bravo.gif]




Dani.kv -> RE: Pravopis (14.9.2014 19:28:26)

Mrzim kad neko pise poruke bez zareza i tacke. Tek upotrebom mob videh koliko ljudi da li pise spojeno




isidora88 -> RE: Pravopis (14.9.2014 21:22:59)

uzasno me nervira rec "hvali", pisanje recce "ne" zajedno tamo gde ne treba...




popkica bebic -> RE: Pravopis (14.9.2014 21:28:50)

Cinjenica je i to da su danas "najpismeniji" ljudi ustvari polupismeni. Ovim zelim da kazem da su vrhunski intelektualci cesto pismeni i puni znanja unutar svoje profesionalne oblasti (lekari, pravnici, ekonomisti...) ali kada se izrazavaju pismeno ili usmeno, vrlo cesto pomislim: "Kako je ovaj zavrsio i osnovnu skolu?" [sm=zmeden.gif]




Torbica -> RE: Pravopis (14.9.2014 21:32:48)

Vodim racuna, ne kazem da se ne desi poneka greskica, ali svakako pazim.




New Mom -> RE: Pravopis (14.9.2014 21:38:00)

Bas sam juce bila zadivljena jednim komentarom u online izdanju Blica. Covek navodi da je putar, a toliko pismeno je napisao, pravopisno, gramatcki tacno, razmaci posle zapete itd. Zadivljena sam.




pocahontas -> RE: Pravopis (14.9.2014 21:56:21)

IZVORNA PORUKA: Verolina

Pravilno je:
Ni od cega
ni sa cim
ni o cemu

Nepravilno:
Od nicega
s nicim
o nicemu


e meni ne da para usi, nego mi eksplodiraju usi kad cujem da neko ovo nepravilno kaze.

i da li neko moze da mi kaze, kako se pravilno kaze "stajati" ili "stojati"? oduvek govorim-stajati, ali primecujem da jaaako puno ljudi govori stojati.




Mala Elena -> RE: Pravopis (14.9.2014 22:06:15)

Recimo "celo vreme"...ceo moze biti put ne vreme, "sve vreme"...
"S nicim " = "ni sa cim "
Ili tek kad neko pise bez znakova interpunkcije...pa ne mozes da protumacis .
A sto se tice momaka, bilo je tu na kraju pitanja znakova uzvika, ili smesnih pravopisnih gresaka... ne volim to.




branki* -> RE: Pravopis (14.9.2014 22:11:11)


IZVORNA PORUKA: pocahontas



i da li neko moze da mi kaze, kako se pravilno kaze "stajati" ili "stojati"? oduvek govorim-stajati, ali primecujem da jaaako puno ljudi govori stojati.

poc,pravilno je i jedno i drugo,postoje oba glagola.




Klarita -> RE: Pravopis (15.9.2014 0:34:17)

Izvinjavam se....pokazacu kroz primere...
Branki, ti biH onda eliminisala mm kad biH ti poslao sms sreca pa vise neprimas takve sms a njegov si tip zhene swatka moja.

Jezim se od ovakvih nepravilnosti. Verovatno pravim greske. Moj izgovor nije to sto sam s juga (nisam s jugo, vozim pogolem aVto), moj izgovor je sto neko gore napisa, da sam sebe ulozila u neku svoju struku i gramatiku potisnula. Trudim se, ali...ucim i ucicu, cu se utepam od ucenje cel' zivot, jeL koje bi pa drugo radEla.

IzvinUla sam se na pocetak, htela sam da pokazem sta mi sve para oci (na komp) i usi (tokom razgovora)




Misha i Ljisha -> RE: Pravopis (15.9.2014 6:38:26)

kad citam novine uvek obratim paznju na pravopis u tekstu i jako se iznerviram ako ima gresaka. To su ipak novine, treba sve da bude cakum pakum. Medjutim, kad ja pisem vrlo cesto zurim, ne obracam paznju, posle procitam sta napisah i imam uvek sta videti. Gresaka tonu. Jedno vreme sam stalno uredjivala postove npr na rr kad vidim da sam negde pogresila ali sad iskreno vise to ne radim. Prosto uvek radim bar jos jedan posao pored svrljanja po rr[sm=smiley36.gif] i nemam kad a racunam dok ja ponovo procitam sta sam napisala vi ste vec sve videle pa ni nema vajde. Cesto se desi upravo da zaboravim znakove interpunkcije, ali imam izgovor i za to[sm=smiley36.gif] (tipka na lap topu sa zarezom nesto teze ide hahaha pa se desi iako stisnem da ga prosto nisam ukucala). Moj brat je fanatik, on kad salje meni poruku pazi gde je zarez, veliko slovo i td. Ja sam opustena sto se toga tice i uvek kucam poruke u prolazu pa se desi da gresim ali nikad nikad ne gresim kod recce ne. I dan danas mi stoji pred ocima kao u ucionici na srpskom NISAM,NEMOJ,NECU i NEMAM ide zajedno sve ostalo odvojeno. Iznerviram se kad neko napise "ne dostajati" to nije negacija i glagol dostajati ne postoji[sm=smiley36.gif]. Takodje mi upada u oci kad neko napise ja bi, ili kad neko pise u buducem vremenu pa odvaja cu, ces, ce, cemo, cete, ce npr kucka cemo se. No, sve je po meni za oprostiti. Kad se zurim nekad ni padezi ne ubodem[sm=smiley36.gif] jer izgubim nit misli. Kazem najcesce se iznerviram kad u novinama vidim greske

moram dodati, mislim u smislu sve je za oprostiti ako je neki drugarski vid komunikacije, ali ako je nesto zvanicno, neki rad, molba i td tu nema pardona




Peace* -> RE: Pravopis (15.9.2014 8:39:21)


IZVORNA PORUKA: pocahontas

IZVORNA PORUKA: Verolina

Pravilno je:
Ni od cega
ni sa cim
ni o cemu

Nepravilno:
Od nicega
s nicim
o nicemu


e meni ne da para usi, nego mi eksplodiraju usi kad cujem da neko ovo nepravilno kaze.




To moj Luka često kaže.
S kim si bio?
S nikim.
Uvek pitam "Ko je Nikim???"


Mene izbezumljuje mešanje JER i JEL! Ovo da ljudi ne znaju 4 izuzetka za pisanje rečce NE - na to sam već oguglala.




popkica bebic -> RE: Pravopis (15.9.2014 8:50:54)

Eto, pravopis, pritom mislim na licni, ne na standardni [sm=smiley36.gif] cesto zavisi i od dijalekatskog podrucja kojem pripadamo. Ukoliko nismo u fazonu da nam je stalo do gramatickih i pravopisnih pravila, mi onda koristimo dijalektizme. Ali u standardnom jeziku je pravopis vrlo vazan, on je vrlo cesto ogledalo opste pismenosti. Izvinjavam se ako zvucim pateticno, meni je srpski jezik i knj. struka.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  44 45 [46] 47 48   Sledeća stranica >   >>