RE: Pravopis (Puna verzija)

Forum >> [Zajednica RR] >> Razgovori … o svemu i svačemu



Poruka


Anoniman -> RE: Pravopis (15.9.2014 9:13:53)


IZVORNA PORUKA: pocahontas

i da li neko moze da mi kaze, kako se pravilno kaze "stajati" ili "stojati"? oduvek govorim-stajati, ali primecujem da jaaako puno ljudi govori stojati.


ne mogu da nadjem, ali moguce da su oba infinitiva tacna. ono sto znam sigurno jeste da se u knjigama za srpski kao strani navodi da se glagol stajati menja ovako: stajati - stojim - stajao sam
meni "stojati"nekako ne zvuci prirodno. takodje, stajati ima valjda varijantu "stajem" tj. cesto pravim pauze, zastajkujem.




vonavoj -> RE: Pravopis (15.9.2014 9:14:54)

po meni stajati!




emicaa -> RE: Pravopis (15.9.2014 9:15:31)

Ima dosta ljudi koji govore ne možem umjesto ne mogu,ili ide mise,pije mise,stvarno se trudim da ne reagujem na to ali uvjek primjetim i šta ću moram se nervirati [sm=smiley1.gif]




branki* -> RE: Pravopis (15.9.2014 9:25:48)


IZVORNA PORUKA: Klarita

Izvinjavam se....pokazacu kroz primere...
Branki, ti biH onda eliminisala mm kad biH ti poslao sms sreca pa vise neprimas takve sms a njegov si tip zhene swatka moja.



haha,kako si me oraspolozila[sm=jezicek.gif][sm=bravo.gif]
...apsolutno moj si broj,apsolutno ja sam tvoj,genijalan mi smo spoj...[sm=sloncek.gif]





Mala Elena -> RE: Pravopis (15.9.2014 9:44:25)

[sm=bravo.gif]... nervira me kad neko kaze : prodamnica , relna , piraaaa (pire krompir) [sm=jezicek.gif][sm=bravo.gif]




dunja RR -> RE: Pravopis (12.10.2014 0:25:19)

veći deo tela Vašeg deteta potpuno zaklonjeno

ili

veći deo tela Vašeg deteta potpuno zaklonjen

?




dunja RR -> RE: Pravopis (12.10.2014 0:27:13)

Fotografije treba da zadovoljavaju određen kvalitet, slikano fotoaparatom ili mobilnim aparatom

ili

Fotografije treba da zadovoljavaju određen kvalitet, slikane fotoaparatom ili mobilnim aparatom

?




SunFlower -> RE: Pravopis (12.10.2014 0:40:50)


IZVORNA PORUKA: dunja RR

veći deo tela Vašeg deteta potpuno zaklonjeno

ili

veći deo tela Vašeg deteta potpuno zaklonjen

?


Zaklonjen, pridev se odnosi na rec "deo". (Ja mislim).






SunFlower -> RE: Pravopis (12.10.2014 0:43:09)


IZVORNA PORUKA: dunja RR

Fotografije treba da zadovoljavaju određen kvalitet, slikano fotoaparatom ili mobilnim aparatom

ili

Fotografije treba da zadovoljavaju određen kvalitet, slikane fotoaparatom ili mobilnim aparatom

?



Slikane, opet jer se glagol odnosi na rec "fotografije". Nisam bas strucna ali gramatika mi je uvek bila omiljeni predmet[sm=smiley36.gif]




SunFlower -> RE: Pravopis (12.10.2014 0:45:40)

A evo sad i ja imam pitanje, rec "slikan" - je li to glagol? Ili vrsta prideva?




dunja RR -> RE: Pravopis (12.10.2014 1:10:00)

Hm, zanimljivo pitanje .. ja bih rekla da je u pitanju glagolski pridev trpni.

Hvala ti za odgovore na moja pitanja, pretpostavila sam i ja da je tako, ali prevodim neki tekst sa BIH, a tamo je napisana i objavljena prva varijanta (u oba slučaja), pa rekoh sebi, bolje da proverim da li su oni pogrešili, da ne pogrešim i ja.




branki* -> RE: Pravopis (12.10.2014 9:34:04)

wow,ovo su pitanja[sm=smiley36.gif]
slazem se sa suncokretom i ja,a sa dunjom takodje,vezano za glagolski pridev trpni.




Leptiric123 -> RE: Pravopis (12.10.2014 9:49:06)

Suncokret i Dunja obe ste u pravu.
A sto se tice stajati-stojati ima neka fora da li se odnosi na ljudsko bice ili predmet...
ako se dobro secam nesto ripa Milica je stojala na ulico - pepeljara je stajala na stolu....ali ne drzite .e za rec nisam 100 posto sigurna




Trcosava -> RE: Pravopis (12.10.2014 9:49:46)

IZVORNA PORUKA: SunFlower


IZVORNA PORUKA: dunja RR

Fotografije treba da zadovoljavaju određen kvalitet, slikano fotoaparatom ili mobilnim aparatom

ili

Fotografije treba da zadovoljavaju određen kvalitet, slikane fotoaparatom ili mobilnim aparatom

?



Slikane, opet jer se glagol odnosi na rec "fotografije". Nisam bas strucna ali gramatika mi je uvek bila omiljeni predmet[sm=smiley36.gif]


Pazi sad ja koja mrzim srpsku gramatiku! Po meni ni jedno ni drugo - već fotografisane. Krećem od onoga da onaj fotografiše je fotograf, a ne slikar [sm=jezicek.gif]

Dodatak- ono što mene uuuužasno nervira je ''dođi te'', ''izvoli te'', čak sam jedno vreme mislila da je to novi pravopis?????




Leptiric123 -> RE: Pravopis (12.10.2014 10:16:45)

Misls na to sto razdvajaju?

a mene uzasava definitivno najvise mesanje "jer" i "jel"....i "nebrojano mnogo" "cak sta vise" i slicno....




Trcosava -> RE: Pravopis (12.10.2014 10:23:55)


IZVORNA PORUKA: Leptiric123

Misls na to sto razdvajaju?

.

da




Olga75 -> RE: Pravopis (12.10.2014 10:26:17)

a hvali mi i izvinuo se [sm=smiley36.gif] ?
vis sta nam uradi ova nova kompjuterska era [sm=smiley36.gif]




Leptiric123 -> RE: Pravopis (12.10.2014 10:28:11)

Hahaha cuti dobro je da nije na tri sloga...nailazila sam i na to.
A slova w i tj ce sa uvedu u gramatiku zvanicno koliko ih upotrebljavaju.




Leptiric123 -> RE: Pravopis (12.10.2014 10:31:23)

Jao, to sam zaboravila...
Ajde na netu al sta sam ja na faksu citala,da su apsolventi pisali.Ne razumem kako na prijemnm pravopis nije obavezan na svim fakultetiima.




Leptiric123 -> RE: Pravopis (12.10.2014 10:33:18)

I fascinantno menjanje imena po padezima...to me impresionira.




choopa choops -> RE: Pravopis (30.10.2014 17:54:15)

Toliko mi je dosadno da igram onu igru što je stavila megiNS. Kao dječija igra, al' nema veze: "Dokon pop i jariće krsti!" [sm=smiley36.gif]. Kad ja tamo, a ono međutim [sm=smiley36.gif]

Играли сте: сексипилна
Тачно је: сексепилна

Играли сте: тексашки ренџер
Тачно је: тексаски ренџер

[sm=zz_eek.png][sm=zz_eek.png][sm=zz_eek.png] Lele bato! [sm=smiley9.gif]





Trcosava -> RE: Pravopis (20.11.2014 8:47:19)

Eh što se rpavim pameta
IZVORNA PORUKA: Ivanka 75

Serpi, pogresan izgovor radi lakseg izgovora, ispravno je "jel' si kupila patike?".
A "hvali" se npr u mom kraju ne govori, samo ovde sam cula, a moja drugarica dr Lingvistike kaze da je i hvali pogresno.


''Jer si kupila patike'' može biti pravilno samo ako je nastavak rečenice - ''Nisam kupila sebi kaput, jer sam kupila patike''

Kao pitanje onda mora Jel' ''Jesi li (Jel') si kupila patike?''




Peace* -> RE: Pravopis (20.11.2014 8:58:36)

MISLIM (nisam sigurna, da se "jel" piše bez apostrofa.
Je li
Jel




Klarita -> RE: Pravopis (20.11.2014 9:07:31)

Nije [sm=smiley4.gif]
Pravilno je " Je l' "[sm=smiley2.gif]




Trcosava -> RE: Pravopis (20.11.2014 9:11:23)


IZVORNA PORUKA: Klarita

Nije [sm=smiley4.gif]
Pravilno je " Je l' "[sm=smiley2.gif]

yes ali me mrzi da turam još i space [sm=jezicek.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  45 46 [47] 48 49   Sledeća stranica >   >>