RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finansijske dileme roditeljstva



Poruka


bebablue -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (14.10.2010 15:47:02)

Trudnicko prosek 3 plate (osnovna zarada uvecana za minuli rad), a porodiljsko 12 plata koje prethode mesecu otvaranja porodiljskog odsustva (osnovna zarada uvecana za minuli rad), to znaci da nikakve stimulacije, regresi, prevoz, topli obrok i sl. ne ulaze u prosek, zato moze da bude manja isplata, jer  u prosek ulazi samo osnovna zarada (da li je ona definisana ugovorom o radu, ili to zavisi od koeficijenta za odredjeno radno mesto i cene rada, to nije bitno, jer zavisi od firme do firme).




liliana -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (14.10.2010 17:01:18)

Mene zanima zna li neko nešto o Produženom porodiljskom bolovanju: KO ga plaća-država ili firma? 




isidora88 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (14.10.2010 17:07:15)

da li neko zna kako muz moze da dobije porodiljsko bolovanje? mm radi u drzavnoj firmi(MUP) i nema slobodne dane a bicemo sami kad se porodim pa me zanima pod kojim uslovima moze da dobije porodiljsko jer ja necu moci sama?[sm=zmeden.gif]




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (14.10.2010 17:11:09)

Zakon o zdravstvenoj zaštiti

Downlouduj zakon , mislim da tu imaš sve ...




Nensi* -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (14.10.2010 18:56:24)


IZVORNA PORUKA: liliana

Mene zanima zna li neko nešto o Produženom porodiljskom bolovanju: KO ga plaća-država ili firma? 


Ovo i mene zanima...[sm=zmeden.gif]




mama na kub -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (14.10.2010 21:57:09)


IZVORNA PORUKA: bebablue

Trudnicko prosek 3 plate (osnovna zarada uvecana za minuli rad), a porodiljsko 12 plata koje prethode mesecu otvaranja porodiljskog odsustva (osnovna zarada uvecana za minuli rad), to znaci da nikakve stimulacije, regresi, prevoz, topli obrok i sl. ne ulaze u prosek, zato moze da bude manja isplata, jer  u prosek ulazi samo osnovna zarada (da li je ona definisana ugovorom o radu, ili to zavisi od koeficijenta za odredjeno radno mesto i cene rada, to nije bitno, jer zavisi od firme do firme).

Devojke hvala na odgovorima, sve mi je jasno, i za trudnicko i za porodiljsko se isplacuje osnovna zarada uvecana za minuli rad, jel tako? Zasto sam onda za vreme trudnickog dobijala vecu platu, nije bila umanjena ni za sta??? A za porodiljsko jeste? Znam da davim..,ali[sm=zmeden.gif]




mama na kub -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (14.10.2010 22:01:48)

Ustvari, nije ni vazno, necu vise da Vas smaram za j[sm=smiley35.gif] 5 hiljada. Hvala u svakom slucaju.

IZVORNA PORUKA: isidora88

da li neko zna kako muz moze da dobije porodiljsko bolovanje? mm radi u drzavnoj firmi(MUP) i nema slobodne dane a bicemo sami kad se porodim pa me zanima pod kojim uslovima moze da dobije porodiljsko jer ja necu moci sama?[sm=zmeden.gif]

Ja radim u MUP-u, jel moguce da nema pravo na par slobonih dana, cini mi se da ima, bar su nase kolege imale, ali ne znam tacno koliko, nesto malo, ali...




sunce123 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (15.10.2010 22:10:24)

Muz dobija po zakonu sigurno 5 ili cak 7 dana za rodjenje deteta, a na porodiljsko bolovanje moze samo ako supruga ne koristi porodiljsko. Znaci nemogu oba roditelja da koriste porodiljsko vec samo jedno od njih dvoje.[sm=nosecka.gif][sm=smiley13.gif]




isidora88 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (15.10.2010 22:22:09)

ja nisam zaposlena tako da ja nemam opciju koriscenja porodiljskog.mm dobija 5 radnih dana za rodjenje deteta ali to nam je malo [sm=smiley13.gif] pa me zato zanima da li on moze cim se ja porodim da bude na porodiljskom i sta nam sve treba od dokimentacije za otvaranje bolovanja i kada se ono otvara?




sneza24 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (15.10.2010 22:25:21)

Isidora a jel nemoze da uzme godisnji odmor?




isidora88 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (24.10.2010 0:39:24)

ne moze da uzme godisnji jer je morao da ga iskoristi kada je dobio premestaj [sm=smiley19.gif]




Nensi* -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (24.10.2010 0:41:51)

Neka se raspita da li moze s obzirom da ti ne radis...Koliko ja znam ako otac uzme porodiljsko,mama mora da radi...




isidora88 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (24.10.2010 15:33:22)

ja ne mogu nigde na netu da nadjem zakon o porodiljskom i o bolovanju [sm=zmeden.gif]
ako neko nadje neka mi stavi link pa da pogledam'
ubicu se ako mm ne uspe da bude sa mnom bar prvih mesec dana [sm=smiley19.gif] jer ne mogu sama[sm=smiley13.gif]




LillyT -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (24.10.2010 15:38:47)

Skinula s drugog foruma

(1) Zaposlena žena ima pravo na porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta u trajanju od 365 dana.
(2) Zaposlena žena može da otpočne porodiljsko odsustvo na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa najranije 45 dana, a obavezno 28 dana pre vremena određenog za porođaj.
(3) Porodiljsko odsustvo traje do navršenih tri meseca od dana porođaja.
(4) Zaposlena žena, po isteku porodiljskog odsustva, ima pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta do isteka 365 dana od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva.
(5) Otac deteta može da koristi prava iz stava 1. ovog člana, u slučaju kad majka napusti dete, ako umre ili je iz drugih opravdanih razloga sprečena da koristi ta prava (izdržavanje kazne zatvora, teža bolest).
(6) Otac deteta može da koristi pravo iz stava 4. ovog člana.
(7) Pravo iz stava 5. ovog člana ima otac deteta i kada majka nije u radnom odnosu.
(8) Za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta zaposlena žena, odnosno otac deteta ima pravo na naknadu zarade, u skladu sa zakonom.




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (2.11.2010 12:21:47)

Može li meni neko nešto da objasni , jer ću stvarno više da izludim ...
Do pre par dana sam mučila muku sa na'vatavanjem "krivaca" za popire vezane za trdničko koji nisu dostavljeni na vreme , ili šta god ... Napokon , to su dostavili , posle 2 meseca , i sada tek Fond kreće u obračunavanje , pa kad me iplate ...

Ajde to , manje više . SLEDEĆI problem mi je porodiljsko . Ginekolog mi je , po izveštaju komisije , otvorio porodiljsko 28 dana pred VTP . Sve kako treba . Potrebne papire sam dostavila odmah u firmu . Očekivala sam da ću , pošto sam ceo novembar na porodiljskom , u decembru dobiti platu kad i svi ostali u firmi , jer je tako po zakonu - poslodavac je dužan da isplaćuje porodilji dohodak kad i svima ostalima , pa kasnije dobija refundaciju . E sad , šta je problem : meni u firmi kažu da neće moći da me isplate , i da će verovatno isplata PORODILJSKOG takođe kasniti 2-3 meseca , a razlog je taj što im treba IZVOD IZ MATIČNE KNJIGE ROĐENIH ZA DETE , i dok im ne dostavim izvod ne mogu da se " bace " na obračunavanje moje zarade.  I meni sad nije jasno , kako , aman , da vam dostavim izvod , kad se još nisam ni porodila ??? Šta se dešava sa ovih mesec dana kojih sam na porodiljnom pred očekivanje porođaja ? To mi se neće ni platiti ??? Zvala sam socijalno - službu gde se obračunava porodiljno u NS i oni su mi rekli da im ne treba izvod , da se izvod dostavlja tek kasnije , kad se dete rodi , a da je poslodavac dužan po zakonu da me isplati kad i sve druge zaposlene .
Zvala sam i službu finansija kod mene u firmi , i oni mi kažu da po zakonu jeste tako , da treba da isplaćuju kad i sve druge , ali da oni imaju interni dogovor u firmi na osnovu kojeg se upuštaju u postupak tek kad ja dostavim izvod , i opušteno mi kažu , da , kasniće vam pare , ali pošto ste jedina porodilja u kompaniji - videćemo nešto da učinimo ...

Ima li neko od vas znanje - o čemu se radi sa tim famoznim izvodom i porodiljskim pre rođenja bebe ,  ko je u pravu i šta treba preduzeti ? Ja stvarno ne mogu da priuštim sebi da čekam 3 meseca na isplatu porodiljskog zbog "internog dogovora" ... Molim vas za savet , iskustvo i mišljenje .




anajid -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (2.11.2010 12:28:25)

Bubo ja ti ne mogu puno pomoci,reci cu ti ono sto znas i sama!Ja sam dakle uradila isto sto i ti,dobijala sam platu kada i svi drugi zaposleni,a kada sam se porodila i nakon desetak dana dobila rodni list,predala ga u firmu i sve je bilo OK.Znam samo da mi je direktorica skoro rekla da kasne sa refundacijom jaaaaaaaaako,ali to nije moj problem.E sad,ja stvarno ne znam sta da ti kazem,kome bi mogla da se obratis,jer to sto oni pricaju,stvarno nema nikakvog smisla[sm=zmeden.gif]

Kakav izvod kad se dete jos nije rodilo?Kakva je to logika?Eto nisam ti pomogla![sm=smiley13.gif]




bebablue -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (2.11.2010 18:03:08)

Opet ista prica...
Privatnici mogu kako hoce. U sustini, ovako izde po Zakonu, dostavis hranarinsku listu za porodiljsko bolovanje i firma te isplacuje kada i ostale. Tvoja obaveza takodje je kada dobijes Izvod iz mat.knjige rodjenih za dete da ga dostavis firmi, koja to dalje prosledjuje da kazem Socijalnom da bi se napravilo Resenje za primanje porodiljske naknade, opet kazem da je po Zakonu, ti bi dobijala kada i svi i to Resnje nema veze sa tvojom isplatom u firmi, ali posto tvoji imaju interni dogovor, oni ce cekati Resenje, znaci opet ce ti naknada kasniti, ali dobices sve pare, jer Resenje ide od prvod dana porodiljskog odsustva koje pise na hranarinskoj listi.




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (3.11.2010 9:17:40)

Mogu li ja da se "pozovem" na advokata i zakon u razgovoru sa njima , pa kom opanci tom i novci ? 




gagins -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (3.11.2010 9:55:12)

IZVORNA PORUKA: BubaMira

Može li meni neko nešto da objasni , jer ću stvarno više da izludim ...
Do pre par dana sam mučila muku sa na'vatavanjem "krivaca" za popire vezane za trdničko koji nisu dostavljeni na vreme , ili šta god ... Napokon , to su dostavili , posle 2 meseca , i sada tek Fond kreće u obračunavanje , pa kad me iplate ...

Ajde to , manje više . SLEDEĆI problem mi je porodiljsko . Ginekolog mi je , po izveštaju komisije , otvorio porodiljsko 28 dana pred VTP . Sve kako treba . Potrebne papire sam dostavila odmah u firmu . Očekivala sam da ću , pošto sam ceo novembar na porodiljskom , u decembru dobiti platu kad i svi ostali u firmi , jer je tako po zakonu - poslodavac je dužan da isplaćuje porodilji dohodak kad i svima ostalima , pa kasnije dobija refundaciju . E sad , šta je problem : meni u firmi kažu da neće moći da me isplate , i da će verovatno isplata PORODILJSKOG takođe kasniti 2-3 meseca , a razlog je taj što im treba IZVOD IZ MATIČNE KNJIGE ROĐENIH ZA DETE , i dok im ne dostavim izvod ne mogu da se " bace " na obračunavanje moje zarade.  I meni sad nije jasno , kako , aman , da vam dostavim izvod , kad se još nisam ni porodila ??? Šta se dešava sa ovih mesec dana kojih sam na porodiljnom pred očekivanje porođaja ? To mi se neće ni platiti ??? Zvala sam socijalno - službu gde se obračunava porodiljno u NS i oni su mi rekli da im ne treba izvod , da se izvod dostavlja tek kasnije , kad se dete rodi , a da je poslodavac dužan po zakonu da me isplati kad i sve druge zaposlene .
Zvala sam i službu finansija kod mene u firmi , i oni mi kažu da po zakonu jeste tako , da treba da isplaćuju kad i sve druge , ali da oni imaju interni dogovor u firmi na osnovu kojeg se upuštaju u postupak tek kad ja dostavim izvod , i opušteno mi kažu , da , kasniće vam pare , ali pošto ste jedina porodilja u kompaniji - videćemo nešto da učinimo ...

Ima li neko od vas znanje - o čemu se radi sa tim famoznim izvodom i porodiljskim pre rođenja bebe ,  ko je u pravu i šta treba preduzeti ? Ja stvarno ne mogu da priuštim sebi da čekam 3 meseca na isplatu porodiljskog zbog "internog dogovora" ... Molim vas za savet , iskustvo i mišljenje .




evo ovo sto ja znam,isplata bolovanja dok si trudna ide preko socijalnog i za to se mozes informisati tamo(imas salter namenjen samo za to,u salter sali sa leve strane poslednji).E sad,porodiljsko ti se obracunava u Radnickoj i to nema veze sa Socijalnim(bar su meni tako rekli),da bi ga obracunali moras prvo firmi dostaviti Izvod iz maticne knjige rodjenih i nesto potpisati,pa tek onda ti papiri idu u Radnicku.Meni su kasnili dosta sa isplatom,a sad su stigli do septembra,prvu platu(odnosno 4 plate odjednom) sam dobila u avgustu,a porodila sam se u aprilu,to ti sve zavisi od firme.Neke firme(poznat mi je slucaj) isplacuju porodiljama tek kad njima drzava uplati,a to se ceka poduze.




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (10.11.2010 11:02:13)

Uplatili mi porodiljsko kad i svima plate [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image] . 




Nensi* -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (10.11.2010 11:05:48)

[sm=bravo.gif]
Meni je gazda prosli mesec uplatio tacno u dan,kad se nisam slogirala...A rekao je da ce i ostalim radnicima da kasni sa platama zbog mene,ali kako se sve moze kad zapretis inspekcijom [sm=smiley1.gif]




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (10.11.2010 11:10:09)

Ja nisam pretila [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image] , lepo nazvala i rekla da je po zakonu tako i tako , pa sad , nek vide ... I stvarno su bili ok , da ne ureknem ... Uplatili parice , jeste da nije neka para jer sam u oktobru bila samo 5-6 dana na porodiljskom , ali u dinar su iskalkulisali za tih 5-6 dana i uplatili kad i svima . Sve se može kad se hoće . [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




coka11 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (18.11.2010 18:12:40)

Drage trudnice!! Zna li neko da mi objasni koja je sansa da dobijem porodiljsko ako sam radila sept. i okt. sama sebi cu uplacivati nov. i dec. pa bih kao uzela trudnicko i u martu onda porodiljsko. Jel to tako moze, obzirom da nisam radila prethodnih 6 meseci. Sta je to novo u zakonu, sto se promenilo? Nesto sam citala da se za te prethodne mesece uzima polovina prosecne plate u Srbiji. Ako neko zna nesto o tome neka pise. Hvala




mala83 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (18.11.2010 18:17:20)

coko samo mi nije jasno jel ostajes da radis tu gde jesi? sto bi uplacivala sama?




vonavoj -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (18.11.2010 19:03:12)

IZVORNA PORUKA: coka11

Drage trudnice!! Zna li neko da mi objasni koja je sansa da dobijem porodiljsko ako sam radila sept. i okt. sama sebi cu uplacivati nov. i dec. pa bih kao uzela trudnicko i u martu onda porodiljsko. Jel to tako moze, obzirom da nisam radila prethodnih 6 meseci. Sta je to novo u zakonu, sto se promenilo? Nesto sam citala da se za te prethodne mesece uzima polovina prosecne plate u Srbiji. Ako neko zna nesto o tome neka pise. Hvala

nisam trudnica,ali radim u racunovodstvu...ovako,da bi imala pravo na 100% naknadu za vreme porodiljskog moras da imas pre otvaranja bolovanja povezanih 6 meseci rada! u zaradu koja ti se isplacuje ulazi tih 6 meseci koje si radila i jos 6 meseci 50 %drzavnog proseka (bruto) za mesec koji je prethodio otvaranju bolovanju...sve u svemu uzima se 12 meseci...npr.koliko sam shvatila ti ces tek u martu ici na bolovanje..to je septembar,oktobar,novem,decembar,januar,februar,mart..7 meseci da uplacujes a dodaju ti 5 meseca  50% proseka! i kada sve to saberes dobijes iznos zarade..imas zakon o tome..koji ce ti lakse i bolje objasniti...




Stranica: <<   < Prethodna stranica  8 9 [10] 11 12   Sledeća stranica >   >>