RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finansijske dileme roditeljstva



Poruka


Nensi* -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (30.9.2010 17:53:49)

Zaboravih da napisem da je to za jun...




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (30.9.2010 17:56:41)

Čekajte , pročitah gore da PO ZAKONU firma MORA da uplati novčanu nadoknadu TRUDNICI na bolovanju , pa tek onda da čeka refundiranje od fonda ??? To prvi put čujem , je l' to sigurno ???? [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley3.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley3.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley3.gif[/image]




Nensi* -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (30.9.2010 18:40:32)

Bubo,to je za PORODILJE,a za TRUDNICE socijalno uplacuje poslodavcu pa poslodavac to prosledjuje trudnici...Nadam se da si me razumela...Tako je u beogradu,ne znam da li je isto u Novom Sadu...




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (30.9.2010 19:06:52)

IZVORNA PORUKA: LunaLu

Drage moje, ja sam citala zakon, koji decidno kaze, da se naknada za trudnicko bolovanje isplacuje kad i zarada ostalim zaposlenima. Medjutim, to se retko postuje, jer cekaju prvo da im se novac refundira, pa ga tek onda isplacuju. Ja sam u septembru mesecu dobila novac za jul mesec, koji ide preko fonda, sto znaci da su oni isplatili, tek kad su im refundirali. Oni zele sebe da osiguraju, jer retko da ce koja od nas usuditi da se buni, da zove inspekciju i slicno, vec smo zadovoljne ako nam bilo sta isplate.
Toliko o borbi protiv bele kuge.


Nensi , ja pročitala ovde ... [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Ona kaže da je po zakonu pravilno da ti daju novac kad i ostalima , pa čekaju refundiranje , napisala je TRUDNIČKO [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image] 
Zato se i čudim , jer znam da je do sada vladalo uverenje da ne moraju po zakonu da ti daju pare kad i ostalima , već kad lekne keš sa fonda . Zato sam se iznenadila ovoj informaciji .




LunaLu -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (30.9.2010 21:56:04)

Evo, sad sam ponovo citala zakon o zdravstvenom osiguranju, u kom pise da poslodavac isplacuje naknadu zaposlenima i taj obracun naknade zarade dostavlja maticnoj filijali. Ona utvdjuje pravo na naknadu zarade i visinu naknade i najkasnije u roku od 30 dana od prijema obracuna prenosi odgovarajuci iznos sredstava na racun poslodavca.
Prema tome hajde da sam pogresila, ali bi morali da isplate u roku od mesec dana.
Problem nastaje jer poslodavci kasne sa obracunom zarada, pa samim ti ih kasno dostavljaju maticnoj filijali.
Osim toga desava se, ja sam cula, ne znam da li je tacno da novac legne na racun poslodavca koji je blokiran, pa opet ne mogu da isplate.
Moja koleginica kaze da je i njenoj cerki u skoli, kasnilo i porodiljsko bolovanje.




Nensi* -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (30.9.2010 22:03:10)

Ja pisem kako je u mom slucaju...Dok sam bila na trudnickom,poslodavac je cekao pare od socijalnog pa prosledjivao meni,a na porodiljskom je kontra,da zena sa bebom ne bi cekala pare,poslodavac treba da uplacuje kad i ostalim radnicima pa on da ceka refundiranje...
E sad,ako imas normalnog poslodavca koji je iole covek,moze on tebi i na trudnickom da uplacuje pa da ceka refundaciju,to je stvar izbora poslodavca...Ali na porodiljskom MORA da isplacuje porodilji pa da ceka refundaciju...Zvala sam inspekciju,ovako su mi rekli...




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (30.9.2010 22:30:18)

Cure , a mene sad zanima na osnovu čega poslodavac potražuje novac od fonda , tj koji je to papir , postupak , šta li već , kojim on potražuje naknadu , pa je onda čeka , pa kad mu se uplati onda meni prosleđuje ? E , to me živo interesuje , zato što znam da su ove cure iz administracije odugovlačile sa sakupljanjem mojih papira - samim tim se odugovlači i ceo postupak , zar ne ??? 




Nensi* -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (30.9.2010 22:39:10)

Ako poslodavac kasni sa uplatama,kasnice i tebi..A ako se ne varam kao dokaz je podnosio kopiju doznake od lekarske komisije svaki mesec...




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (30.9.2010 22:44:14)

Ovi moji su uvek sve na vreme isplaćivali , i doprinose , i plate . Svakog sedmog radnog dana u mesecu nam je plata , pa makar žabe padale s neba . Znači li to išta ? [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Nensi* -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (30.9.2010 22:52:09)

Trebalo bi da znaci...Ovaj moj je kasnio sa uplatama svim radnicama,pa sam zbog toga ja od socijalnog dobila tek u februaru za novembar...




bebablue -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (1.10.2010 11:07:52)

IZVORNA PORUKA: BubaMira

Cure , a mene sad zanima na osnovu čega poslodavac potražuje novac od fonda , tj koji je to papir , postupak , šta li već , kojim on potražuje naknadu , pa je onda čeka , pa kad mu se uplati onda meni prosleđuje ? E , to me živo interesuje , zato što znam da su ove cure iz administracije odugovlačile sa sakupljanjem mojih papira - samim tim se odugovlači i ceo postupak , zar ne ??? 


za bolovanje na teret RZZO se dostavljaju obrasci gde se popunjavaju tvoji podaci i podaci o tvojoj plati, kao i plati svih u firmi (zbirno, ne pojedinacno), dostavljaju se tvoji obracuni zarade (da vide kako su ti u firmi obracunali bolovanje), dostavljaju se obrasci koje firma ima overeno od Poreske uprave da je uplatila doprinose za sve radnike, i dostavlja se tvoja doznaka (hranarinska lista) i izvestaj lekarske komisije.
Sto bi se reklo, nema firma toliko da ceka na refundaciju, ako dostavi sve papire (a ima ih), a tebe treba da ispalti sa svim zaposlenima zajedno (ali privatnici retko to rade), tako da od papirologije za socijalno ne treba nista sto se ceka dugo, a oni u socijalnom to isplacuju dosta brzo firmi.




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (1.10.2010 11:22:06)

E pa zato ja pii*dim [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/hudicek1.gif[/image] !!! Tek pre neki dan sam uspela da navatam administratorku i napokon joj predam hranarinske . Fazon je bio , "ma ima vremena" . A ja sam znala da mi je vreme bitan faktor , jer 1) sve papire ona šalje u BG , tamo nam se sve obračunava , pa se vraća nama u NS , pa što pre ona dostavi njima papire oni pre uzmu u postupak , 2) danima je zovem a ona uvek odgovara da "ne zna šta mi još treba od papira" , znači , proščlo je 15 dana od kako sam na bolovanju ZZO , hranarinske je preuzela pre 5 , i još uvek nije saznala šta treba da odradi , 3) u BG su isto mladi admini , koji veze nemaju s poslom i uče usput dok rade , to znam da je tako jer po sto puta zivkaju jedni druge da provere kako šta treba . Prosto mi je čudno što nam je sve na vreme , ali ipak , na čelu finansija su neki stariji ljudi , pa valjda oni zapnu pred kraj pa sve pozavršavaju . Mogu da se OPKLADIM da će me nazvati 2 dana pred platu i tražiti mi još neki papir , jer će baš tada saznati da im još to treba . A ovo što si napisala da treba i izveštaj sa komisije uz hranarinsku - to mi nisu ni tražili , jer je naravno bilo "daj mi samo hranarinske , valjda je to - to " . Uf ...
I nisam znala da treba da mi daju pare kad i svima , pa da onda čekaju refund . To mi je čudno , ako je tako po zakonu , jer se oni drže zakona baš , baš . I kad sam pitala šta će biti u mom slučaju - rekli su da će prvo čekati refund . , pa onda meni dati novce . I opet nije znala da mi objasni šta će biti sa onom polovinom meseca u kojoj sam bila na raučun firme (bolovanje od ginekologa) .




bebablue -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (1.10.2010 11:29:30)

OVo sto je bolovanje od ginekologa, na teret firme, to treba da dobijes isto kad i platu, tj. sve MORA (kao po Zakonu koji niko ne postuje) da se isplacuje kad i svim zaposlenima, a ne da te diskriminisu jer si trudnica, a kasnije i porodilja (ruzno zvuci, ali tako se vodimo posle[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image])
Bolovanje na teret RZZO mora da se dostavi hranarinska + izvestaj komisije, jer je komisija ta koja ti je produzila bolovanje preko onih dozvoljenih 30 dana koje lekar moze da ti otvori... Bez obzira sto BG obracunava, bolovanje na teret RZZO se uvek predaje onoj filijali RZZO prema tvom prebivalistu. A kako tvoji u firmi nemaju pojma, a ocigledno cekaju da im neko drugi to resi, strah me je da ces se nacekati zbog tudjeg neznanja...




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (1.10.2010 11:35:26)

IZVORNA PORUKA: bebablue

. A kako tvoji u firmi nemaju pojma, a ocigledno cekaju da im neko drugi to resi, strah me je da ces se nacekati zbog tudjeg neznanja...



Upravo se toga i ja plašim ... [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image] Eto vidiš , izveštaj od komisije je još uvek kod mene ... Nije ga ni tražila , uzela samo hranarinske ...  I šta sad da radim ???  Da je zovem i učim svom poslu ?? Sve i da je nazovem , dok je navatam i predam taj izveštaj - proći će još 5 dana ... Jbt , da je znala šta treba , mogla mi je već onda izdeklamovati šta da donesem ... Ja sam to sve i kopirala , nosala ... I šta sad ? [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley19.gif[/image]




LunaLu -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (1.10.2010 11:54:52)

U sustini sve to svede na drzavu politiku, kao borimo se protiv bele kuge, a kad to treba da pokazu na delu, onda ih nigde nema.
Ne znam sta da ti kazem za taj izvestaj komisije, ako su ti blizu, da ga iskopiras, pa da joj ga odneses, jer bolje je uciti poslu, nego ispastati zbog njenog neznanja.




bebablue -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (1.10.2010 21:25:20)

IZVORNA PORUKA: BubaMira

IZVORNA PORUKA: bebablue

. A kako tvoji u firmi nemaju pojma, a ocigledno cekaju da im neko drugi to resi, strah me je da ces se nacekati zbog tudjeg neznanja...



Upravo se toga i ja plašim ... [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image] Eto vidiš , izveštaj od komisije je još uvek kod mene ... Nije ga ni tražila , uzela samo hranarinske ...  I šta sad da radim ???  Da je zovem i učim svom poslu ?? Sve i da je nazovem , dok je navatam i predam taj izveštaj - proći će još 5 dana ... Jbt , da je znala šta treba , mogla mi je već onda izdeklamovati šta da donesem ... Ja sam to sve i kopirala , nosala ... I šta sad ? [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley19.gif[/image]



Nikako da dajes fotokopije, onda ce reci da zbog tebe kasni, jer originali se predaju firmi i firma originale predaje u Socijalno!
Ne znam sta bih savetovala, da ucis druge poslu....i kad bi i prihvatili sta kazes, a ne znaju, pitanje kako bi odradili ostalo.




sunce123 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (13.10.2010 12:39:57)


IZVORNA PORUKA: bebablue

IZVORNA PORUKA: BubaMira

IZVORNA PORUKA: bebablue

. A kako tvoji u firmi nemaju pojma, a ocigledno cekaju da im neko drugi to resi, strah me je da ces se nacekati zbog tudjeg neznanja...



Upravo se toga i ja plašim ... [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image] Eto vidiš , izveštaj od komisije je još uvek kod mene ... Nije ga ni tražila , uzela samo hranarinske ...  I šta sad da radim ???  Da je zovem i učim svom poslu ?? Sve i da je nazovem , dok je navatam i predam taj izveštaj - proći će još 5 dana ... Jbt , da je znala šta treba , mogla mi je već onda izdeklamovati šta da donesem ... Ja sam to sve i kopirala , nosala ... I šta sad ? [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley19.gif[/image]



Nikako da dajes fotokopije, onda ce reci da zbog tebe kasni, jer originali se predaju firmi i firma originale predaje u Socijalno!
Ne znam sta bih savetovala, da ucis druge poslu....i kad bi i prihvatili sta kazes, a ne znaju, pitanje kako bi odradili ostalo.



Kod mene u firmi isto ova sto obracinava plate trazila fotokopiju sa komisije a rekla meni d aja za sebe cuvam original da mi se nadje ako zatreba za nesto.
E sad ja radim u drzavnoj firmi u Bg i ona mi je rekla da oni isplacuju kada njima socijalno uplati (da otprilike kasne mesec dana). Trebalo bi onda sad 15. da primim platu a bas cemo da vidimo, sve mi nesto mirise da mi je nece uplatiti ni ovaj mesec. Koliko je vama inace kasnilo (vi koje cekate da socijalno uplati firmi)?




LunaLu -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (13.10.2010 13:42:44)

Meni iskljucivo traze kopiju izvestaja lekarske komisije, a doznake (hranarinske) idu u originalu.
Pogotovo, sto pre svakom sledecem odlasku na komisiju, ja na salteru kad predajem knjizicu i uput, predam i taj prethodni izvestaj komisije, cisto da znaju da je kontinuitet u pitanju, jer kad sam prvi put otisla na tu komisiju, malo je bio pogled tipa " Zasto trazim bolovanje, pa mogla bih da radim"




mama na kub -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (13.10.2010 15:11:18)

Zna li iko da mi odgovori zasto mi firma (drzavna u Beogradu) sada za porodiljsko uplatila umanjenu platu, mislim da je umanjena za stimulaciju, a trebalo bi da bude 100%? Dok sam bila na trudnickom u dinar su mi isplacivali bez ikakvog odbijanja. Ko se razume neka mi pooomogne...[sm=zmeden.gif]




sunce123 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (13.10.2010 19:02:35)

Trudnicko bolovanje ne podrazumeva i topli obrok i prevoz tako da saberi te dve stavke mozda je to taj iznos. Trudnicko bolovanje koje je 100% placeno podrazumeva prosek zadnje tri uplate plate umanjenu za te dve stavke.
Reci mi koliko je socijalno kasnilo sa isplatom plate?




mama na kub -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (13.10.2010 21:38:34)


IZVORNA PORUKA: sunce123

Trudnicko bolovanje ne podrazumeva i topli obrok i prevoz tako da saberi te dve stavke mozda je to taj iznos. Trudnicko bolovanje koje je 100% placeno podrazumeva prosek zadnje tri uplate plate umanjenu za te dve stavke.
Reci mi koliko je socijalno kasnilo sa isplatom plate?

Ja sam za trudnicko dobijala ful platu, jer topli obrok ne dobijamo,a prevoz smo dobijali nevezano za platu, na ruke. Meni je kad sam otisla na trudnicko kasnila uplata mislim jedan ipo mesec posto platu dobijamo iz dva dela, a posle toga sam dobijala oba dela plate u iznosu i uvek istog datuma kao da radim. Meni su sad za porodiljsko umanjili platu???




mama na kub -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (13.10.2010 21:39:58)

Ne razumem zasto mi sad odbijaju ako nisu odbijali za trudnicko...




dunja RR -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (13.10.2010 21:54:51)


IZVORNA PORUKA: mama na kub

Ne razumem zasto mi sad odbijaju ako nisu odbijali za trudnicko...


ne znam draga stvarno, nisam u tim vodama, možda ti gina pomogne ili neko drugi od Ringerajki koje se razumeju u knjigovodstvo....




mama na kub -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (13.10.2010 21:58:46)

Hvala u svakom slucaju[sm=smiley6.gif]




LunaLu -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (13.10.2010 23:22:01)

Ne bih zelela da lupam, ali mislim da se ne racunaju isto proseci za trudnicko i porodiljsko bolovanje. Mislim da se za porodiljsko racuna mnogo veci period (12 meseci), a za trudnicko manje (3 meseca), pa ako ti je plata ranije bila manja onda to utice na prosek u celini.
Mozda neko ima pametniji odgovor.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  7 8 [9] 10 11   Sledeća stranica >   >>