RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finansijske dileme roditeljstva



Poruka


draganica -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (22.4.2010 19:40:05)

Veruj mi da mi je doktorka tako rekla- " na sopstvenu odgovornost " i niko živi ne ume da objasni šta je toj ženi u glavi! Njena priča je da- ako ne smeš da radiš duže od 28 dana od termina porođaja (što je zakonom regulisano), onda to isto važi i od samog porođaja, prema tome, po njenom shvatanju stvari [sm=zmeden.gif] ako odem na bolovanje 28 dana od termina koji je odredio doktor, a porodim se pre toga, onda neće biti 28 dana, već manje, onda sam prekršila zakon i imaću problem oko otvaranja porodiljskog. Pošto sam ja, naravno, insistirala da mi upiše taj 26. april, ona upisa, ali " nemoj da mi dolaziš da ti ispravljam doznake.... " Smejte se ljudi, postoji doktorka koja smatra da se porodiljsko otvara retroaktivno, kad se porodiš, onda ti ponovo otvaraju bolovanje od pre mesec dana, pa ako izbroje da nije prošlo 28 dana od poslednjeg dana na poslu i porođaja, gubiš pravo na porodiljsko....

Šta bi bilo da žena ode, na primer, na bolovanje 45-og dana od termina, što je zakonski minimum. I porodi se 5 dana nakon toga (što se može desiti)? Hoće li i ta žena imati problem oko otvaranja bolovanja unazad, jer nije prošlo zakonskih 28 dana? Ili, odeš na porodiljsko 45-og dana od termina, pa prebaciš termin za 10 dana. To znači da si otišla na bolovanje 55 dana pre porođaja i firma bi morala tih deset dana, retroaktivno, da računa kao trudničko bolovanje i tek tada unazad da zaračunava 65% od plate, bla, bla, bla... Sve bih je to pitala, ali ne smem, kažem da moram da hodam po jajima, jer mi ne vodi trudnoću. Glupača! Zamislite kad mi je rekla da svakoj trudnici preporučuje da ode na porodiljsko što ranije baš da ne bi došla u situaciju da prekrši zakon!? Koliko žena je samo skratilo porodiljsko bolovanje i kraće bilo sa svojim detetom, makar i 5 dana, samo zbog njene gluposti?

Izvinite što sam vas udavila, ali nemam sa kim da se smejem više zbog toga, većina žali gospođu doktorku [sm=smiley36.gif]

A za odmor, verujte da sam proverila na sto mesta, pre porodiljskog nikako ne mogu da odem na odmor, pravnica i ja smo zajedno gledale zakon. U prosveti važi Kolektivni ugovor, u kojem tako piše i tu se ništa ne može. Navedeno je samo da direktor može da napravi ustupak ukoliko zaposleni iz opravdanih razloga nije bio na odmoru kada i svi i da dozvoli zaposlenom da ode na odmor sledeće godine (tu verovatno spada i slučaj porodilja). I mislim da opet direktor ne mora to da ispoštuje, ukoliko odsustvo profesora ugrožava rad, pravnica mi kaže da naš direktor to poštuje. Ukoliko se do sledeće godine ne promeni neki zakon ili običaj...




MirjanaL -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (30.4.2010 14:01:23)

Drage devojke nadam se da neko moze da mi da odgovor na ovo pitanje.
Naime meni je termin 26.juna. Lekarsku komisiju mi je zakazana 5.maja kada mi produzavaju trudnicko bolovanje. Da li mogu vec 14.maja da otvorim porodiljsko bolovanje (s obzirom da u zakonu pise 45 dana od porodjaja ili najkasnije 28 dana)?




Snelle -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (30.4.2010 14:09:27)

Mirjana, koliko ja znam moze, jer kao sto si rekla po zakonu porodiljsko se otvara 45 - 28 dana pre termina porodjaja. Ne znam zasto ti je toliko vazno da bude ranije, da li imas neki poseban razlog, ali ja smatram da je mnogo bolje sto kasnije otvoriti porodiljsko kako bi sto duze bila sa bebom kod kuce.




marince1 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (16.5.2010 12:02:46)

ovo je pitanje za pravnika,ali mozda je neko imao ili cuo za slicnu situaciju.

Ako zeni koja je na porodiljskom bolovanju prestane radni odnos,zbog gasenja firme
imali ona pravo na nekakvu naknadu,recimo od biroa,socijanog...
Drugarica ocekuje bebu,a firma gde radi se zatvara,muz ne radi pa je zaista zabrinuta [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




sneza24 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (16.5.2010 14:22:49)

Marince tako je bilo i sa mnom ja sam bila na bolovanju a firma se zatvarala.mene nisu odjavili jer po zakonu ne smeju da me odjave dok sam na bolovanju cim mi istekne porodiljsko oni ce me odjaviti.
E sad sta sam ja uradila kad su hteli da me odjave ja sam rekla da cu ici da se raspitam da li smeju i odmah je moj gazda promenio misljenje tako da me nije odjavio.
Kazi drugarici ako planiraju da je odjave neka se obavezno obrati inspekciji rada.




Cvetana -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (17.5.2010 12:33:12)

Devojke, da li ste cule za predlog da se porodiljsko smanji na 6 meseci ? Ja sam pre neki dan nesto cula na TV, ali nisam sigurna da li sam dobro cula ?! Ako je tacno, onda je to horor.




bratzz -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (17.5.2010 12:36:38)

Samonam jos to hvali




minavb -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (17.5.2010 12:44:24)

Trube oni o tome stalno, ali mislim da nece skoro menjati. Jeste li to negde procitale i gde?




Cvetana -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (17.5.2010 12:47:08)

Ovamo price o dojenju, o porodici, beloj kugi, a porodiljsko skracuju ? Ko ce da nam cuva decu kad nema jaslica ?
Doduse, moja mama je posle 6 meseci pocela da radi, ali 4 sata je bilo radno vreme i postojale su jaslice. To je bilo pre30 god[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




marince1 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (19.5.2010 16:12:50)

IZVORNA PORUKA: sneza24

Marince tako je bilo i sa mnom ja sam bila na bolovanju a firma se zatvarala.mene nisu odjavili jer po zakonu ne smeju da me odjave dok sam na bolovanju cim mi istekne porodiljsko oni ce me odjaviti.
E sad sta sam ja uradila kad su hteli da me odjave ja sam rekla da cu ici da se raspitam da li smeju i odmah je moj gazda promenio misljenje tako da me nije odjavio.
Kazi drugarici ako planiraju da je odjave neka se obavezno obrati inspekciji rada.


Al ikako da te ne odjave kad se firma zatvara?





MirjanaL -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (21.5.2010 21:07:15)

Nesto sam se sa direktorom dogovarala, ali ipal sam odlucila da to bude 28 dana pre termina.
Hala snella na odgovoru




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (10.6.2010 11:51:59)

zene, kad hocu da produzim porodiljsko bolovanje za jos jedan mesec, sta treba da radim? jel neko imao to iskustvo?




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (14.6.2010 7:56:18)

zene, kad hocu da produzim porodiljsko bolovanje za jos jedan mesec, sta treba da radim? jel neko imao to iskustvo?




gagins -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (14.6.2010 9:52:28)

IZVORNA PORUKA: Trinny

zene, kad hocu da produzim porodiljsko bolovanje za jos jedan mesec, sta treba da radim? jel neko imao to iskustvo?


Ja ne znam da je to uopste moguce[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]!




buhla -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (14.6.2010 10:23:41)

Trinny, mozes da uzmes obicno bolovanje ili na dete ili na sebe! porodiljsko traje 12 meseci ne produzava se.




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (14.6.2010 10:33:17)

IZVORNA PORUKA: buhla

Trinny, mozes da uzmes obicno bolovanje ili na dete ili na sebe! porodiljsko traje 12 meseci ne produzava se.


pa da i mislila sam da umem na sebe ili dete produzetak, nisam ni mislila da moze porodiljsko.... lose sam se izrazila! sorryyyyyyyyyyyy




gagins -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (14.6.2010 10:41:45)

koliko znam pedijatri i neki ginekolozi hoce da ispisu bolovanje posle zavrsetka porodiljskog,cini mi se da mozes do tri meseca tako naizmenicno da produzis!




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (14.6.2010 16:33:20)

a mene zanima da li uopste moram da idem za taj jedan mesec na komisiju ili ne? to je ono sto me kopka! [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




bebablue -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (14.6.2010 20:24:54)

Za bolovanje do 30 dana, ne moras ici na komisiju. U principu, da lekar hoce, moze da ti otvara bolovanje 30 dana za jednu dijagnozu, pa npr. pedijatar 30 dana za drugu dijagnozu, tako da tada ne ides na komisiju i to moze tako u nedogled.




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (14.6.2010 22:41:41)

thanks, Bebo... bas cu da vidim sad kad budemo otisli kod pedijatra, da je pitamo da li je ona raspolozena za to! :)




Mishica 77 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (14.6.2010 23:03:20)

Trinny, ako hoće može da ti učini i lekar opšte prakse. Ja sam jednoj drugarici tako. Prvo bolovanje do 30 dana na bolove u leđima, pa ona malo odmor pa joj ja opet otvorila bolovanje na nešto drugo i eto. Skrpila 3 meseca. Sve se može samo treba malo volje i mašte. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (15.6.2010 6:49:03)

Kada odeš na trudničko bolovanje (održavanje trudnoće), šta ulazi u prosek za primanja u narednih godinu dana? Tih 65%, ili puna plata?




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (15.6.2010 11:14:43)

ma meni samo treba mesec dana, jer baka ide u penziju taman nakon tih mesec dana... ne treba mi vise, a i ja bih pocela da radim, jer ludim ukuci vise... jos ove vrucine, neregistrovan auto, jer nisam primila platu... ebiga![image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




MASHKA -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (15.6.2010 12:44:13)

IZVORNA PORUKA: Tashke

Kada odeš na trudničko bolovanje (održavanje trudnoće), šta ulazi u prosek za primanja u narednih godinu dana? Tih 65%, ili puna plata?

i mene isto zanima ako neko zna odgovor?
mada ja neću koristiti to bolovanje od 65%...već sam se dogovorila sa šeficom da od 1. avgusta uzmem odmor a od 19-og otvorim zakonsko bolovanje.[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




bebablue -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (15.6.2010 13:57:59)

IZVORNA PORUKA: MASHKA

IZVORNA PORUKA: Tashke

Kada odeš na trudničko bolovanje (održavanje trudnoće), šta ulazi u prosek za primanja u narednih godinu dana? Tih 65%, ili puna plata?

i mene isto zanima ako neko zna odgovor?
mada ja neću koristiti to bolovanje od 65%...već sam se dogovorila sa šeficom da od 1. avgusta uzmem odmor a od 19-og otvorim zakonsko bolovanje.[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]


Za porodiljsko odsustvo, tj. bolovanje od godinu dana u prosek ulazi osnovna zarada i minuli rad, odnosno 100% zarada, a ne tih 65% koje si primala tokom odrzavanja trudnoce. Znaci kada se preracuna, od prilike,  mesecno to bude tih godinu dana kao kada si radila, tj. kao da radis.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sledeća stranica >   >>