RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finansijske dileme roditeljstva



Poruka


gagins -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (3.7.2010 14:40:30)

Zanima me da li je neka od vas u skorije vreme predavala papire za porodiljsko?Da li se moraju predavati original izvodi?
Mene su zvali malopre iz firme da im dostavim originale izvoda za decu,kada sam ih pitala da li mogu fotokopije overene,rekli su mi da NE.Sad kao idiot opet moram da cucim kod maticara 5h da bih izvadila izvode!Pa dokle vise papirologije ,je[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley35.gif[/image] drzavu,ovamo skratili smo muke sto se izvoda tice!




Mishica 77 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (3.7.2010 14:49:08)

Pa ja sam dala fotokopije i to neoverene. E sad ja radim u državnoj službi, ne znam ti... i da li to ima neke veze. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




*Alexx* -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (8.7.2010 14:02:08)

IZVORNA PORUKA: Vojislavka

Pozdrav za sve! Mozda neko ima iskustva i moze da pomogne. Moje pitanje je da li i koliko ranije poslodavac moze da trazi od mame da prekine porodiljsko i vrati se na posao?




Anoniman -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (8.7.2010 14:06:31)

Koliko je meni poznato, a procitala sam zakon oo radu pre pola godine, ne moze da ti trazi da prekines porodiljsko dok ti ne istekne isto.




minavb -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (8.7.2010 14:44:39)

IZVORNA PORUKA: Mishica 77

Pa ja sam dala fotokopije i to neoverene. E sad ja radim u državnoj službi, ne znam ti... i da li to ima neke veze. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

Moja firma, takođe državna, traži isključivo originale dokumenata. Izgleda da to zavisi od firme do firme.




Mimče -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (14.7.2010 14:02:01)

HELP sad sam u krizi i zaboleo me je zeludac......
radila sam na odredjeno skoro godinu dana i prekinut mi je radni odnos na par daana i onda sklopljen novi ugovor na godiu e sad necu biti otpustena u firmi zbog isteka ugovora jer sam zasticena jos godinu dana ali zato su mi rekli da za porodiljsko necu primati 100 % odnosno svoju platu nego neki minimalac  ili nekih 35% od 6000 sto je drasticno manje od moje plate, aaaaaaaaaaaaaaaaa nista mi nije jasno i u haosu sam
IMA LI NEKO ISKUSTVA INFORMACIJE; HELP




Nensi* -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (14.7.2010 14:06:12)

Minimalac nikako ne moze da bude 6000,on varira oko 16-17.000 zavisno koliko radnih sati ima u mesecu...




bebablue -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (14.7.2010 16:09:11)

Mimce, bitno je kada ti je istekao prvi ugovor, kada pocinje drugi i kada ti je otvoreno porodiljsko bolovanje.
Ako si radila pre otvaranja porodiljskog, 3 do 6 meseci neprekidno dobices 60% od pune naknade koja bi ti pripadala, a ako si radila manje od 3 meseca, onda ti je porodiljsko 30% od pune naknade i to nema veze sa minimalnom zaradom, jer ispod tog iznosa ne mozes biti isplacena. Minimalna zarada je sada 90,00 dinara po radnom satu, a iznos varira od broja radnih dana u mesecu, znaci vrti se negde oko 15.000 gore-dole.





prase -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (19.7.2010 13:52:27)

Mene zanima da li neko zna kako sada stojimo sa maksimalnom naknadom u toku porodiljskog bolovanja?

Prosle godine je bilo "tresla se gora, rodio se mis" - nisu smanjili na kraju, valjda.

Sta ce biti ove i sledece godine?

Nemam pojma kako zvucim sada drugima ovako zabrinuta za maksimalnu naknadu, ali zene ja se razbijam od posla za tu platu koju imam, radim i vikendom i praznicima (doduse od kuce), kad mi dete spava... Sad ispade da je to sve za dz, suska se da ce toliko da smanje maksimalnu naknadu na porodiljskom da cu ja morati da se vratim na posao da ne bih upala u dugove odmah posle porodjaja [sm=zmeden.gif]

Jasno je meni da majka nam Srbija ima velika socijalna davanja, da uvek treba da se uzme od onih koji imaju vise i da onima koji imaju manje, ali bre... Prvo i prvo, ja bih se prva vratila na posao kada beba napuni 6 meseci ili i ranije, da je to realno izvodljivo. Ko bi mi i za koje pare cuvao bebu od 6 meseci? Da li bi mi plata kad se vratim na posao bila veca ili ista? Ima tu puno rupa... i smatram da ne treba da se krpe tako sto ce meni malo-po-malo da otmu sve i svedu me na nivo subrealnih mogucnosti, sve kao Robin Hud...




Mimče -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (19.7.2010 14:15:32)

sace ti kazem sa svezim iskustvom
ukoliko imas godinu dana neposrednog, neprekidnog rada dobijas 100%, ako je manje od godine  dobijas 50%, a ako je manje od 6 meseci dobijas 30%




Mimče -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (19.7.2010 14:20:04)

IZVORNA PORUKA: bebablue

Mimce, bitno je kada ti je istekao prvi ugovor, kada pocinje drugi i kada ti je otvoreno porodiljsko bolovanje.
Ako si radila pre otvaranja porodiljskog, 3 do 6 meseci neprekidno dobices 60% od pune naknade koja bi ti pripadala, a ako si radila manje od 3 meseca, onda ti je porodiljsko 30% od pune naknade i to nema veze sa minimalnom zaradom, jer ispod tog iznosa ne mozes biti isplacena. Minimalna zarada je sada 90,00 dinara po radnom satu, a iznos varira od broja radnih dana u mesecu, znaci vrti se negde oko 15.000 gore-dole.



bebo hvala sve sam saznala zvala sam komisiju u Tirsovoj tamo gde se rade resenja, problem je sto sam ja imala ugovor na godinu dana , pa je prekinut na 4 dwnan pa je potpisan nov na godinu , sa je caka novi ugovor mi je potpisan 1 a ja sam 5 jula otisla na porodiljsko sto znaci da imam dva dana neposredno pred odlazak tj 30% od primannja cemi isplacivati narednih godinu dana...ali dobro neko ni to nema




Vika -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (26.7.2010 20:13:39)

IZVORNA PORUKA: minavb

IZVORNA PORUKA: Mishica 77

Pa ja sam dala fotokopije i to neoverene. E sad ja radim u državnoj službi, ne znam ti... i da li to ima neke veze. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

Moja firma, takođe državna, traži isključivo originale dokumenata. Izgleda da to zavisi od firme do firme.





To zapravo zavisi od Sekretarijata za socijalnu i dečiju zaštitu kojem firme predaju dokumentaciju da bi im se refundiralo bolovanje. U Tiršovoj u BG-u su tražili originale. Mada poznajući našu administraciju, možda je i do njihovih službenika




mamamarija -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (3.8.2010 17:33:44)

Drage mame HELP!!! Imam dilemu u vezi porodiljskog bolovanja. Zapravo, radila sam u firmi godinu dana na odredjeno i odmah, sledeceg dana, nakon isteka ugovora sam primljena kod  drugog poslodavca. Na porodiljsko bolovanje idem za dve nedelje, tako da kod drugog poslodavca imam staz nesto vise od tri meseca.
Da li imam pravo na 100% naknade, s obzirom da imam neprekidan staz od 13 meseci ili se uzima u obzir samo sytaz kod poslednjeg poslodavca i nadoknada od 30%.

Unapred hvala 




Snelle -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (3.8.2010 19:10:41)

mamamarija, ako sam ja dobro razumela svog knjigovodju (a mislim da jesam), prema novom zakonu se gleda samo trajanje radnog odnosa kod poslednjeg poslodavca - u tvom slučaju tri meseca [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image] Nadam se da neko može da me ispravi ako nisam u pravu!




Podrum Š. -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (3.8.2010 19:32:16)

IZVORNA PORUKA: prase

Mene zanima da li neko zna kako sada stojimo sa maksimalnom naknadom u toku porodiljskog bolovanja?

Prosle godine je bilo "tresla se gora, rodio se mis" - nisu smanjili na kraju, valjda.

Sta ce biti ove i sledece godine?

Nemam pojma kako zvucim sada drugima ovako zabrinuta za maksimalnu naknadu, ali zene ja se razbijam od posla za tu platu koju imam, radim i vikendom i praznicima (doduse od kuce), kad mi dete spava... Sad ispade da je to sve za dz, suska se da ce toliko da smanje maksimalnu naknadu na porodiljskom da cu ja morati da se vratim na posao da ne bih upala u dugove odmah posle porodjaja [sm=zmeden.gif]

Jasno je meni da majka nam Srbija ima velika socijalna davanja, da uvek treba da se uzme od onih koji imaju vise i da onima koji imaju manje, ali bre... Prvo i prvo, ja bih se prva vratila na posao kada beba napuni 6 meseci ili i ranije, da je to realno izvodljivo. Ko bi mi i za koje pare cuvao bebu od 6 meseci? Da li bi mi plata kad se vratim na posao bila veca ili ista? Ima tu puno rupa... i smatram da ne treba da se krpe tako sto ce meni malo-po-malo da otmu sve i svedu me na nivo subrealnih mogucnosti, sve kao Robin Hud...
Kao da čitam svoju životnu priču . . . Ubijala se od posla, trudnoću rizikovala (evo me ležim mesec dana da bih iznela sve kako treba - ali da ne bih direktorici kvarila rejting vodim se kao da sam na godišnjem...)
Pre 2 meseca sam dobila povišicu - koja mi znači jako puno - jer sam ja ta koja unosi 80%prihoda u kuću... I šta saznam? Elem, porodiljsko ću dobijati kao prosek plata od 12 meseci!!!! Znači ovo povećanje će ući u sumu samo sa 1/6[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Šiznula sam...
I eto, počela da razmišljam da ako sve bude u redu sa bebom počnem da radim kada on/a napuni 6 meseci da bismo imali od čega... A greota, prvo dete sam dojila poprilično dugo, ovo bi dobilo 6 meseci i to je to... (da ne pričam da radim u mestu koje je 40km od grada i da mi treba dobrih 45min kolima u jednom pravcu)
Ako nam je to Evropa, ako je to Srbija koja se bori protiv  bele kuge - neka nam na čast!!!




mamamarija -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (3.8.2010 19:36:56)

hvala snelle, nadala sam se da je drugacije [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley19.gif[/image] 




gina -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (3.8.2010 21:49:58)

[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/rozica.gif[/image]
IZVORNA PORUKA: mamamarija

Drage mame HELP!!! Imam dilemu u vezi porodiljskog bolovanja. Zapravo, radila sam u firmi godinu dana na odredjeno i odmah, sledeceg dana, nakon isteka ugovora sam primljena kod  drugog poslodavca. Na porodiljsko bolovanje idem za dve nedelje, tako da kod drugog poslodavca imam staz nesto vise od tri meseca.
Da li imam pravo na 100% naknade, s obzirom da imam neprekidan staz od 13 meseci ili se uzima u obzir samo sytaz kod poslednjeg poslodavca i nadoknada od 30%.

Unapred hvala 



Koliko ja kontam, kod tebe nije bilo prekida u stažu. Ako je tako, dobijaćeš 100% nadoknade, a ako je bilo prekida i jedan dan samo, onda se od staža gleda samo ono što si ostvarila neprekidno mesec dana pre otvaranja bolovanja. Ovo ti pišem kao neko ko se bavi se papirologijom, znači nije iz glave [sm=smiley1.e]

Nadam se da je varijanta bez prekida u pitanju [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/rozica.gif[/image]




gina -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (3.8.2010 21:55:26)

IZVORNA PORUKA: prase

Mene zanima da li neko zna kako sada stojimo sa maksimalnom naknadom u toku porodiljskog bolovanja?

Prosle godine je bilo "tresla se gora, rodio se mis" - nisu smanjili na kraju, valjda.

Sta ce biti ove i sledece godine?

Nemam pojma kako zvucim sada drugima ovako zabrinuta za maksimalnu naknadu, ali zene ja se razbijam od posla za tu platu koju imam, radim i vikendom i praznicima (doduse od kuce), kad mi dete spava... Sad ispade da je to sve za dz, suska se da ce toliko da smanje maksimalnu naknadu na porodiljskom da cu ja morati da se vratim na posao da ne bih upala u dugove odmah posle porodjaja [sm=zmeden.gif]

Jasno je meni da majka nam Srbija ima velika socijalna davanja, da uvek treba da se uzme od onih koji imaju vise i da onima koji imaju manje, ali bre... Prvo i prvo, ja bih se prva vratila na posao kada beba napuni 6 meseci ili i ranije, da je to realno izvodljivo. Ko bi mi i za koje pare cuvao bebu od 6 meseci? Da li bi mi plata kad se vratim na posao bila veca ili ista? Ima tu puno rupa... i smatram da ne treba da se krpe tako sto ce meni malo-po-malo da otmu sve i svedu me na nivo subrealnih mogucnosti, sve kao Robin Hud...


Gleda se prosek zarade u poslednjih dvanaest meseci koji prethode mesecu u kome je porodiljsko otvoreno.
Maksimalni iznos naknade za porodiljsko bolovanje ne može biti veći od 5 prosečnih zarada u republici u mesecu koji prethodi mesecu kada je porodiljsko otvoreno.
Trenutno je prosek republike 34.161,00 dinara, što znači da bi maksimalni iznos naknade za porodiljsko bio 5x34.161,00=170.805,00 dinara NETO.
Nadam se da sam pomogla [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/rozica.gif[/image]




mamamarija -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (3.8.2010 23:25:09)

juhhhuuuuu....[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image] nije bilo prekida ni dana. Gina hvala puno na odgovoru




mama ancica -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (4.8.2010 12:55:45)

Mene zanima kako se odredjuje visina porodiljskog, ako sam pre toga bila na trudnickom bolovanju_




mama ancica -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (4.8.2010 12:58:17)

mestu koje je 40km od grada i da mi treba dobrih 45min kolima u jednom pravcu)
Ako nam je to Evropa, ako je to Srbija koja se bori protiv bele kuge - neka nam na čast!!!

a kako se odredjuje porodiljsko ako je pre bilo trudnicko, ja pojma nemam.




gina -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (4.8.2010 14:48:06)


IZVORNA PORUKA: mama ancica

Mene zanima kako se odredjuje visina porodiljskog, ako sam pre toga bila na trudnickom bolovanju_


Kao prosek uzima se 100% zarade a ne 65% koliko dobijaš kad si na održavanju trudnoće. Znači, nema brige [sm=smiley1.gif]




liliana -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (4.8.2010 14:50:20)

Zanima me, ako neko zna, da li i na koji način u Srbiji može da se produži porodiljsko bolovanje po isteku onih zakonskih 11 meseci?




Plavkica -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (17.8.2010 23:01:55)

Citala sam vase postove i mnogo ste mi pomogli i razjasnili dosta toga. Im new in this...[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley9.gif[/image]
Naime, meni je prva trudnoca i upravo sam prijavljenja na neodredjeno zbog poslednjih sest meseci rada (termin mi je u martu).
Zanima je odrzavanje trudnoce odnosno da li firma dobija refundaciju za mesece posle prvog meseca koriscenja tog trudnickog bolovanja do pocetka porodiljskog?




Natalie018 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (20.8.2010 15:58:47)

Pozdrav svima!
Drage moje, imam jednu dilemu koju cu, nadam se uz vasu pomoc razresiti.
U neprekidnom radnom odnosu sam bila od 15.11.2007. do 28.02.2010. s tim sto je bitno da napomenem da sam odmah nakon prestanka radnog odnosa, 3 meseca koristila novacana sredstva NSZ-a, tj. za ceo mart, april i maj, tj. zakljucno sa 31.05.2010, i naravno tokom ta tri meseca mi je tekao radni staz i uplacivani su mi doprinosi. U medjuvremenu sam ostala u drugom stanju, nasla poslodavca koji je bio spreman da me zaposli preko akcije trudnocom do posla (akcija je na nivou grada iz kojeg sam). Konkurisali smo, i obzirom da smo ispunjavali sve uslove za koriscenje novcanih sredstava koje grad iz svog budzeta obezbedjuje poslodavcu i trudnici u okviru ove akcije, odobreno nam je prijavljivanje, ali od 01.07.2010. Za mene je jedan od bitnih uslova bila starost trudnoce, koja u trenutku zasnivanja radnog odnosa mora da bude min. 12 nedelja. Ja sam taj uslov stekla jos 12.06.2010. i insistirali smo da nam odobre prijavu i zasnivanje radnog odnosa bar od 15.06.2010. ali su oni ostali pri svome uz opravdanje da su za jun vec ispunili, tj. premasili kvotu..
Ono sto me zanima je da li cu uspeti da dobijem 100% od porodiljskog koje me sleduje. Meni je termin za porodjaj 03.januara 2011. a radni odnos kod poslodavca mi tece od 01.jula 2010.i po ovome ispada da necu ostvariti 6 meseci neprekinutog radnog staza kod poslodavca, jer porodiljsko moram da otvorim najkasnije 28 dana pre termina. U slucaju kad bih ga otvorila i na sami dan porodjaja (pri cemu krsim zakon) opet je pitanje da li bih uspela da ostvarim tih 6 meseci rada. Ovo u sustini ne bi bio problem, jer sam bila u radnom odnosu i pre toga, ali problem pravi jun mesec u kome je doslo do prekida radnog staza, tj. problematican je period izmedju prestanka radnog staza koji je tekao dok sam primala novcanu nadoknadu NSZ-a i zasnivanja novog radnog odnosa sa poslodavcem, tacnije pocevsi od 01.06. i zakljucno sa 30.06.
Naisla sam negde na informaciju da se, ako se u roku od 30 dana zasnuje novi radni odnos, staz ne prekida, tj. da se smatra povezanim, ali nisam sigurna da li je to tacno. Znaci, da li se u ovom slucaju staz “povezuje” i smatra se da nema prekida, ili ce se u mom slucaju ovo tretirati kao prekid, i time necu imati 6 meseci neprekidnog radnog staza i izgubiti pravo na 100% od porodiljksog?
Ako bilo ko od vas ima korisnu informaciju vezano za ovu moju situaciju, ili je imao slicno iskustvo, bila bih vam jako zahvalna da mi pomognete!
Hvala puno unapred! [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sledeća stranica >   >>