RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (Puna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finansijske dileme roditeljstva



Poruka


Anarunika -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (18.11.2014 14:06:49)

A na koliku sumu se uzima solidarni porez?




bubulence -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (18.11.2014 14:08:46)

solidarni valjda ide na plate preko 60000rsd




bubulence -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (18.11.2014 14:09:59)

pa to Wiv, ovaj covek kaze da cekaju odgovor jos od juna... gde je tu logika?




wivern -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (18.11.2014 14:31:21)

Bubi pa kako gde je "DAAAAAj".... to je logika, sto vise razvlace vise ce para uzeti...a posle citas u novinama kako imamo slab natalitet. ma nemoj, sa cime da pravimo decu kad nam ukradu deo i ovoga sto je nase.




dunja RR -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (18.11.2014 14:36:50)


IZVORNA PORUKA: wivern

Dunja kako su meni objasnili sve porodilje i trudnice isplacuje rfzo, sto znaci da spadamo pod drzavni sektor i pod umanjenje. Za isplate sam cula da su pojedine zene zvali da vrate razliku od poreza, sto mi je uzas blagi.


Wiv, meni su tako, sećaš se pisala sam .. da im vratim neke pare od trudničkog. Ali pazi, kod porodiljskog nama poslodavac mora po zakonu da isplati pun iznos pre refundacije, zato me buni, jer ne može znači u startu da nam bude smanjeno već će nam tražiti naknadno moguče?




wivern -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (18.11.2014 14:48:23)

Da, tako sam i ja cula da su neke zene morale da vracaju iznose poslodavcu. Uzas jedan. Ovo sve zvuci kao neka nebuloza, i da nas slusa neko neupucen sa strane pomislio bi da lupetamo.




dunja RR -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (18.11.2014 14:52:58)


IZVORNA PORUKA: wivern

Da, tako sam i ja cula da su neke zene morale da vracaju iznose poslodavcu. Uzas jedan. Ovo sve zvuci kao neka nebuloza, i da nas slusa neko neupucen sa strane pomislio bi da lupetamo.


To sam i ja pomislila [sm=smiley36.gif] Ali jbg, za nas je bitna stavka to smanjene, s toga se bavimo time, ne iz dokonosti ..




Mariya -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (18.11.2014 14:54:30)


IZVORNA PORUKA: bubulence

pa to Wiv, ovaj covek kaze da cekaju odgovor jos od juna... gde je tu logika?


Nema logike Bubi, ovo je zemlja Srbija[sm=smiley13.gif]

Ja jos ne znam kako stojim sa smanjenjem plate, predugacak je bio red u banci pa nisam uzela izvod sa racuna...




QueenJ -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (18.11.2014 15:43:55)

Kako stoje stvari, ja ću u inspekciju.
Koristan članak KLIK




gale77 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (19.11.2014 17:12:12)

Ja danas svratih do bankomata i na veliko iznanadjenje uplatili mi 35%[sm=zz_spin.gif]. Na bolovanju sam od 11.08, a od 10.09 preko fonda i suma koja je uplacena odgovara periodu od dvadesetak dana. Racunovodja me je ubedjivala da cu pre da primim 35% nego onih 65% i bila je stvarno u pravu.
Sad me zanima da li 35% isplacuju i za onaj prvi mesec bolovanja (preko firme sto je bilo)?!




dunja RR -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (19.11.2014 17:59:38)


IZVORNA PORUKA: gale77

Sad me zanima da li 35% isplacuju i za onaj prvi mesec bolovanja (preko firme sto je bilo)?!


Ne, prvi mesec firma isplaćuje, obavezno 65%, a može i 100% ukoliko želi. Država za taj prvi mesec ništa ne isplaćuje.




gale77 -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (19.11.2014 18:39:37)

OK hvala na odgovoru.
Nije problem za taj prvi mesec samo da ostatak redovno isplacuju da mozemo da planiramo troskove.




dunja RR -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (19.11.2014 18:44:57)


Gale, videćemo. Mene zanima koliko će nam uminjavati, i na koji način, dali odmah ili naknadno da im vraćamo,




bojanka -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (19.11.2014 23:11:12)

Ako budu naknadno trazili ja im necu dati ni dinar, a i nadam se da ce i ostale porodilje tako postupiti po zdravom razumu i onda nam ne mogu nista jer realno jedino tako moze da bude posto je poslodavac u obavezi da plati na racun celu platu jedino naknadno da traze a ja im necu dati pa makar isla u zatvor!




Anarunika -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (20.11.2014 13:18:13)


IZVORNA PORUKA: bojanka

Ako budu naknadno trazili ja im necu dati ni dinar, a i nadam se da ce i ostale porodilje tako postupiti po zdravom razumu i onda nam ne mogu nista jer realno jedino tako moze da bude posto je poslodavac u obavezi da plati na racun celu platu jedino naknadno da traze a ja im necu dati pa makar isla u zatvor!



[sm=bravo.gif] [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




tataivan -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (23.11.2014 0:36:41)

Još jedan primer iz neposrednog iskustva. Moja supruga je profesor, a na porodiljskom odsustvu je od 10.12.2013. Hronologija događaja je sledeća:

- U martu mesecu isplaćene su zaostale naknade za trudničko bolovanje iz decembra 2013., i za porodiljsko odsustvo iz decembra, januara i februara. Ukupan iznos isplaćenih zaostalih naknada je 142.793 dinara, dok je prosečna mesečna neto zarada oko 43.000.
- 27.10.2014. je od strane Poreske uprave uručen Zapisnik o izvršenoj kontroli obračuna neto prihoda, prema kome postoji obaveza plaćanja razlike u iznosu od 18.698 dinara.
- 29.10.2014. smo Poreskoj upravi dostavili Prigovor na zapisnik i umanjenje, navodeći da su osnov isplate u stvari zaostale naknade za porodiljsko odsustvo.
- 13.11.2014. je Poreska uprava dostavila dopunu zapisnika u kome su navedeni detalji isplata (iznosi, šifre plaćanja, brojevi poreskih prijava), i zaključak da su "primedbe fizičkog lica istinite, ali ne i osnovane", da se ne prihvataju i da ostaje obaveza plaćanja razlike od 18.698 dinara.
- Uskoro će našoj ćerki prvi rođendan, a od države očekujemo čestitku u vidu Rešenja za uplatu "solidarnog" poreza od tričavih 18.698 dinara.

Bili bismo zahvalni ukoliko imate nekih saveta ili novih informacija od značaja za rešavanje ovog problema.




Klarita -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (23.11.2014 0:45:38)

tataivan, nisam od pomoci, sem da kazem da smo u istom sosu.

Drugarke, da javnem, uplatili mi konacno 5 plata. U cetvrtak tri, jednu za drugom, na po 10min ...blokira mi se telefon od SMS iz banke[sm=smiley36.gif] a, onda juce jos dve, mislim da se onda blokirao i racun[sm=smiley36.gif] nikad nisam imala na racunu tolike pare[sm=hudicek1.gif] Sad mi duguju tek jos 3[sm=smiley13.gif]
Ostaje mi da cekam "citapku" iz poreske




tataivan -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (23.11.2014 1:13:25)

Još se i nadam da ćemo nešto uspeti da postignemo žalbama, ali sam malopre pronašao poslednje mišljenje MinFin na ovu temu:
http://www.mfin.gov.rs/UserFiles/File/bilten%20strucna%20misljenja/2014/BILTEN%2010-2014_.pdf
na 113. strani. Ostaju pri tome da se porez naplaćuje i od zakasnelih isplata naknada za porodiljsko odsustvo.

Nakon dobijanja rešenja, probaćemo sa novom žalbom. Posle toga, ostaje sud i zaštitnik građana. Možda i rešimo da se ćeramo još.




soni -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (23.11.2014 10:34:24)

Ja dobila trudnicko , tj radi cu samo 50 % [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




bubulence -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (23.11.2014 10:41:29)

tataivan da sam na vasem mestu prvo bih pozvala neke novine, nema druge...
soni odlicno za bolovanje! a kada se kod vas otvara porodiljsko?




soni -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (23.11.2014 15:29:09)

Porodiljsko 3 nedelje pred porodjaj i traje 9 meseci




Anarunika -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (23.11.2014 15:46:10)

tataivan i ja glasam za novine. A budem li imala slično iskustvo ima da idem i do Strazbura!!!




bubulence -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (26.11.2014 20:25:03)

da li je neko nesto dobio ovih dana?




Klarita -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (26.11.2014 23:27:33)

Ja u cetvrtak dobila tri, u petak dve, pa u ponedeljak jos dve. Sad ne znam kako ce mi se i sta obracunavati, ali sve suplate legle zasebno, a dve odjednom, ucelo[sm=smiley13.gif] Da li to ima neke veze ili ne, nemam pojma[sm=zmeden.gif] Meni i dalje duguju 35% za januar. Sutra idem u skolu da vidm sta i kako...jer izmedju ostalog meni su uplate razlicite, a po resenju o naknadi za porodiljsko odsustvo trebalo bi da bude ista suma, zar ne? Nista se ne razumem




dunja RR -> RE: Trudnicko i porodiljsko bolovanje (27.11.2014 1:28:04)


IZVORNA PORUKA: Klarita
a po resenju o naknadi za porodiljsko odsustvo trebalo bi da bude ista suma, zar ne? Nista se ne razumem


Da, porodiljsko bi trebalo da je uvek ista suma, ta iz rešenja.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  76 77 [78] 79 80   Sledeća stranica >   >>