RE: kada staviti bebu u dubak? (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Novorođenče, beba



Poruka


minavb -> RE: kada staviti bebu u dubak? (17.8.2012 10:10:03)

Nas matore leđa bole zato što ne vežbamo trbušni zid i leđne mišiće. To nema veze sa hodalicama. U periodu kad nisam vežbala, leđa su me ubijala. Čim sam se vratila u teretanu, super mi je. Dakle, fizička neaktivnost, sedeći posao, puno vremena pred računarom, neadekvatna obuća, gojaznost...




Olga75 -> RE: kada staviti bebu u dubak? (17.8.2012 10:27:10)

znaci mislis da meseci u hodalici nisu pomogli mojim bolovima u ledjima nego patike i debljina [sm=smiley36.gif]




minavb -> RE: kada staviti bebu u dubak? (17.8.2012 10:34:19)

Aha[sm=smiley2.gif] Ima i mršavih koje bole leđa, pa zato mislim da je fizička neaktivnost presudna. Moja kuma je kao glista i prilično visoka. Malo malo pa padne u krevet od bolova u leđima, troši diklofene, fastum gelove i svašta, a sve zato što nije dva trbušnjaka u životu uradila.




Jeca* -> RE: kada staviti bebu u dubak? (17.8.2012 10:35:47)


IZVORNA PORUKA: gae_gr

Nikad. Mi dubak nismo kupovali, u selu je iz zwzanja probala stari od mog sestrića i kad sam videla kako krivi noge u tome, bilo mi je jasno da sam donela ispravnu odluku.

Nevena je od starta puštena na pod. Sama je naučila da se podiže, sama je propuzala, sama prohodala. Nismo je forsirali, nismo je vodili, a nismo je ni čuvali. Lupala je glavom o sto, padala i udarala istom o pod i brzo naučila da se čuva. Kad prilazi stolu, pazi, kad pada dočekuje se na ruke, kad naiđe na prepreku, stane, uhvati se za nešto pa polako preskoči, ako nema za šta, traži da joj se da ruka pa se uhvati za nas da je povedemo preko prepreke. Kad se provlači ispod stvari zna da sagne glavu. Baš zna da se čuva, zna da pada, zna da savladava prepreke a ja sam sigurna da da je bila u dubku ni pola toga ne bi umela.


[sm=bravo.gif]
ovo kao da sam ja napisala [sm=bravo.gif][sm=smiley36.gif]




jovicaa -> RE: kada staviti bebu u dubak? (18.8.2012 16:32:39)

slazem se sa jecom i gae[sm=smiley1.gif]
a imam i primer u okolini. mi nismo nikad aleksandra u dubak stavili i stvarno je izuzetno spretan i okretan! dok su jednu devojcicu stavljali u dubak i evo je prohodala ali ne zna da se digne u krevetcu i da stane sama na svoje noge... i dosta je nespretnija.




Rivana -> RE: kada staviti bebu u dubak? (8.10.2012 10:10:04)

Luka je isao u dubak jako rano vise se ni ne secam ali znam da je sa 7 meseci uveliko "igrao" u dubku, a vrlo je spretan prohodao je sa 10 meseci tacno! I to sam se pustio i od tad vise ne staje [sm=smiley36.gif], Ja sam isto isla u dubak i prohodala rano, tako da po meni dubak je super!!!![sm=bravo.gif]




mamicak -> RE: kada staviti bebu u dubak? (9.11.2012 23:30:20)

MOja nije koristila dubak i mnogo je spretna. Jos nam se nije desilo da padne i razbije se.......pu pu pu :D Uvek se lepo doceka na rukicama ili padne na guzu:) Osecam neki ponos sto joj nisam kupila dubak............Ne osudjujem nikog ko ga koristi, ali sam presrecna sto ga mi ne koristimo:D i za sledece dete nemam nameru takodje. Po mom misljenju dubak uopste ne pomaze za brzi hod............i cak se ne hoda pravilno u njemu. Jedino dobro u svemu tome je sto se dete moze zanimati dok mama nesto radi. Uostalom meni je i pedijatar rekao da dubak nije pozeljan................




jabukica -> RE: kada staviti bebu u dubak? (3.1.2013 13:55:17)

Tijana je pre par dana dobila dubak od mojih, ali on izgleda kao da joj je mali, jer i u najvišem položaju ona ne može da se ispravi, a nogice joj savijene dodiruju pod, a kad sedi u njemu naginje se napred ili na stranu, jednostavno ne može u njemu da stoji uspravno. Meni je taj položaj skroz nepravilan, i nekako mi ne šeta lepo u njemu, više se odguruje nogicama i voza se.




Jeca.V -> RE: kada staviti bebu u dubak? (3.1.2013 16:03:46)

Moja beba ima 8meseci i nedelju dana,imamo dubak od prvog deteta,ali me nesto strah da ga stavljam u njega.Puzi i sam se postavlja u sedeci polozaj,ali se jos nije podigao na nogice.Mozda ga aktiviramo kad pocne da ustaje i to povremeno.[sm=smiley1.gif]




Azra_ -> RE: kada staviti bebu u dubak? (17.3.2013 23:42:55)

Evo mog iskustva:

Slušajući jednu stranu koja kaže ˝ne nikako¨, i onu drugu ¨ma neće mu ništa faliti¨, rešila sam da ipak probam dete da stavim u šetalicu i pratim njegove reakcije. On je jako aktivno dete. Od 4.meseca je na podu, a dok spava u krevecu. Kad je sam ustao na noge, naravno, pridržavajući se za nešto, tad sam ga stavila u šetalicu. Imao je negde oko 7-8meseci. On je to vozikao, gurao... Bude to max 5minuta i traži da izađe. Jednostavno, nije mu se dopalo i nisam ga forsirala. Kasnije mu je služila kao guralica. Da je hteo, ostavljala bih ga u štalici, ali ne preterano dugo. Sam je prohodao, bez da ga je iko pridržao za ruke. Prohodao je krajem 13.meseca. Sestrić je sate i sate proveo u šetalici, prohodao sa 11 meseci, solidno zna da se pričuva i snađe u prostoru.

Nisam pristalica stava ˝šetalica=babaroga˝, niti bih dete ostavila da po celi dan visi u tom čudu, ali malo, ako hoće da vozika, po meni ok. Ja sam vozila šetalicu, ne bole me leđa, ništa mi ne fali. Budem zarđala kad se usedim, ne vežbam i ne krećem se...




dunja RR -> RE: kada staviti bebu u dubak? (28.3.2013 23:26:22)

Naša korisnica pita:

zelim misljenje mama...imam bebu sad de 7 meseci i zanima me kad bi smeo u set_alicu...hvala




dijana1* -> RE: kada staviti bebu u dubak? (28.3.2013 23:44:46)


IZVORNA PORUKA: Jeca*


IZVORNA PORUKA: gae_gr

Nikad. Mi dubak nismo kupovali, u selu je iz zwzanja probala stari od mog sestrića i kad sam videla kako krivi noge u tome, bilo mi je jasno da sam donela ispravnu odluku.

Nevena je od starta puštena na pod. Sama je naučila da se podiže, sama je propuzala, sama prohodala. Nismo je forsirali, nismo je vodili, a nismo je ni čuvali. Lupala je glavom o sto, padala i udarala istom o pod i brzo naučila da se čuva. Kad prilazi stolu, pazi, kad pada dočekuje se na ruke, kad naiđe na prepreku, stane, uhvati se za nešto pa polako preskoči, ako nema za šta, traži da joj se da ruka pa se uhvati za nas da je povedemo preko prepreke. Kad se provlači ispod stvari zna da sagne glavu. Baš zna da se čuva, zna da pada, zna da savladava prepreke a ja sam sigurna da da je bila u dubku ni pola toga ne bi umela.


[sm=bravo.gif]
ovo kao da sam ja napisala [sm=bravo.gif][sm=smiley36.gif]


Ovo je i moje misljenje.
Vuk je rodjen ranije i sa mesec dana smo isli kod fizijatra. Doktori su mi samo trubili i upozoravali nikako dubak. To toliko skodi da mi nismo ni svesni. Dete treba pustiti da puze, da samo ustaje da samo prohoda. I da ga ne vodimo za rukice. Sto duze puze to je bolje za njega, jer na taj nacin jaca ledja.
Deca se mnogo krive, krive im se noge i totalno je neprirodan polozaj. Pretpostavljam da je sa njim mnogo lakse ali verujem da isto toliko i skodi.
Fizijatar je dobra stvar, po meni bi svako dete trebalo ici kod fizijatra i da pokazu rodetiljama kako se deca kupaju, nose, presvlace i mnoooogo toga sto ja uopste nisam ni znala da postoji. Da Vuk nije rodjen ranije nikada ne bih znala osnovne stvari a to u savetovalistu niko ne pokazuje.
Meni samo nije jasno sto prave dubak kada znaju da steti deci [sm=zmeden.gif]




Dojranka -> RE: kada staviti bebu u dubak? (19.4.2013 23:25:58)

Prave ga jer roditelji ne žale para za bebin osmeh i mamin odmor. Mi nećemo koristiti dubak, plašim se da će imati više štete nego koristi pošto ima blago zakrivljeno stopalo, ali nisam protiv korišćenja istog, niti bilo kakvih sličnih pomagala, sve dok se koristi u nekim granicama. Ničega previše. Meni je konkretno njanjalica super došla u nekom periodu 2-4 meseca, kad moram da odradim nešto po kući, stavim bebca pored i pevam mu. Bebac se zabavlja, a ja uspem da spremim ručak.




Zemunka85 -> RE: kada staviti bebu u dubak? (20.4.2013 9:24:52)

Ja moju L stavljam u dubak, samo dok spremim namirnice za rucak. U ogradicu nece, u krevetac i na krevet ne smem da je stavljam. Nama je fizijatar rekao nikako dubak, jer ima kriva stopala skroz od lezanja na stomaku tj spavanja isklucivo i samo na stomaku vec pola godine i vezbe smo dobili. Rekao nam je "Na noge nikako pre 10og", bas zbog toga. Videcemo ... Mada mi je covek rekao tj iskritikovao me je sto sam ej sa 6,5 pocela stavljati da sedi, kaze nikako ne treba pre 10og??!! Tako da, dubak da - 5mina dnevno :D.




salle -> RE: kada staviti bebu u dubak? (22.5.2013 14:30:46)

stariji sin je prevremeno rodjen, u 35. nedelji, stavili smo ga u dubak sa 6,5 meseci, znam da ce sada vecina da me kritikuje [sm=smiley1.gif]

dosta je bio u dubku, u njemu je prosto uzivao, posto je u tom perijodu bilo hladno nisam ga stavljala na pod da se igra, samo na krevet, naravno u mom prisustvu, i pored dubka je naucio da puzi, i to sa 8 meseci, prohodao sa 13, pa se u to vreme sluzio puzanjem kada se umori ili je sam trazio u dubak, i da naglasim, nema krive noge, nema problema sa stopalima, nema problema sa ledjima, sahvaljujuci tome sto je puzao nikada se nije povredio kada je padao dok je prohodavao jer je u glavnom pada na guzu, ili na kolena i ruke

on sada ima 3 godine, i nista mu ne fali sto je u dubku toliko vremena provodio [sm=smiley2.gif]




salle -> RE: kada staviti bebu u dubak? (22.5.2013 14:35:24)

dijana 1 rr, ja sam sa obojicom radila vezbice, koje mi je prvo pokazala moja majka, a posle mi je drugarica dala cd vodic za roditelje, gde ima kako da se pravilno nose deca, kako da mu drzite igracku da bi obe strane tela koristilo.... taj cd je super, ali sam opet dete stavljala u dubak, i nije mu se nista iskrivilo [sm=smiley1.gif], i mladjega sam pocela po malo da stavljam, i svidja mu se, njega za sada stavim po par min dnevno kada stariji sin hoce da se igraju [sm=smiley1.gif]




tijatija -> RE: kada staviti bebu u dubak? (1.6.2013 12:25:15)

Ja sam moje svo troje stavljala u dubak, a svako je drugacije prihvatilo. Naj starija je sa 6.5 mes pocela u dubak, volela je ... Tada nije bilo foruma ( mozda i jeste ali nisam iscitavala cak nisam trazila ni misljenja na inter.)Sa 7 se digla samostalno na noge uz krevetic sa 10.5 mes je prohodala uz niciju pomoc. Druga cerka nije cak htel ni da sedi , da puzi nije htela uopste cak joj ni dubak nije odgovario, sa 11-12 mes se tek dizala i hodala uz stvari a sa 16 je prohodala samostalno. Sa trecom sam dubak kupila kad je imala 8 mes. do tada je bila lenja za bilo sta... evenutalno sedenje je tek onda savadala, cak ni noge nije htela pruza kad je dignes , dva dana je bila u dubak i samo sam je treci dan stavila na pod i pocela je sama da se penje na njega da ga gura... Ja sam za dubak , mojoj deci nisu skodili nista, ja ovo pisem iz prakse a ne iz knjige ali svako neka radi sa svojim detetom kako misli da je najbolje... i malog cu probati da stavim sa 7 mes, ako mu se svidja [sm=smiley20.gif], ako ne necu ga siliti... Samo mi nije jasno ako je toliko stetan zasto je u prodaji, i zasto ga prave tako jaki prendovi kao sto su chicco, pegperego i ostali...




Olga75 -> RE: kada staviti bebu u dubak? (1.6.2013 14:20:53)

Tija , prave ga zato sto kosta [sm=smiley36.gif]
a koliko je dobari potreban i stajaznam , svako nek odluci




branki* -> RE: kada staviti bebu u dubak? (1.6.2013 20:31:16)

mene je moja mama stavljala u dubak,ja sam ga bas volela...mi bozu nismo,nismo ni imali dubak.boza je puzao i jako rano prohodao..




Odri Hepbern -> RE: kada staviti bebu u dubak? (1.6.2013 21:02:02)

I mi ne stavljamo Ogija u dubak. On bas lepo puzi, sam je ustao pre 2 meseca, sad vec seta bocno ( uz sto, po ogradici.. ) i mislim da ce uskoro prohodati. Nismo ga forsirali, sve je sam uspeo.




Peace* -> RE: kada staviti bebu u dubak? (17.7.2013 14:57:59)


IZVORNA PORUKA: Sanchy

Dubak nema veze sa tim sta beba hoce a sta nece ,na prethodnoj strani sam stavila link zasto dubak nije dobar a odnosi se na psihomotorni razvoj deteta pa treba procitati..



Pa neće to baš biti tačno.
Mislim, neću se raspravljati sa tobom, jednostavno, nije sve onako kako piše u knjigama (to si zaključila nakon što si se porodila, znamo svi na šta mislim). Ja ne dajem ni plus ni minus dubku. Slušam svog lekara i živim život.
Htedoh samo reći da bebu ne vredi stavljati u dubak ako neće da se kreće u njemu (kao moj Marko), niti treba dubak uskraćivati bebama koje jednostavno ne umeju da puze (kao moj Luka).
No, to ja tako vidim, ti na celu stvar gledaš drugačije. Ali ako neko pita KADA staviti bebu u dubak, onda nije pitao DA LI. [sm=smiley1.gif]




Misha i Ljisha -> RE: kada staviti bebu u dubak? (12.11.2013 11:26:54)

ja sam Dunji ponudila dubak dva puta, prvi put joj nije bio zanimljiv a drugi put jeste. I ja sam je pustala maksimalno 15 minuta da svrlja. Nije se bunila kad je uzvadim do pre neki dan. Hoce duze da bude u njemu. Eh ja vidim da dubak uopste nije dobar za nju jer kad hoce da hoda ide stomakom a ne nogicama. Pa imam utisak kao da sam je unazadila[sm=smiley13.gif]. A opet cim ga spazi odmah hoce u njega. Nisam pametna. Znam da joj je zanimljivo da istrazuje ali bih ga sad najradje izbacila iz upotrebe. Nekako se kajem iskreno da vam kazem




vikiveki -> RE: kada staviti bebu u dubak? (12.11.2013 11:34:34)

I ja sam imala utisak da ih dubak sputava,najstarija je htela u dubak samo malo pa joj više nije bio zanimljiv i prohodala je sa 12 meseci, asrednji sin je voleo dubak i dosta vremena je provodio u njemu[sm=smiley1.gif] a prohodao je sa 14 meseci ...ovom najmlađem sinu nisam toliko ni forsirala dubak,nije ga ni tražio i prohodao je malo pre godinu dana.A sve sam ih prvi put u dubak stavila oko 8 ili 9 meseca




Didy -> RE: kada staviti bebu u dubak? (12.11.2013 11:46:35)

Stefana sam stavljala u šetalicu, ali ne mnogo. Onda smo otišli na more kad je imao 9 meseci i shvatila sam da su mu tih 10 dana na moru bez hodalice značili više nego mesec dana u hodalici. Naučio je da se pridiže, prebacuje s ruke na ruku, podigao se u položaj za puzanje i kad smo došli kući ja spakujem dubak i vratim ga kumi, propuzao je za nedelju dana.
Sofiju nisam ni stavljala u dubak. Od prvog dana je bila na podu, iz sedećeg se počela prebacivati napred, pa je propuzala, podigla se uz nameštaj, hodala uz nameštaj i na kraju se pustila. Moje mišljenje je da decu sputava dubak i da je nekako prirodnije da sami dođu do tog hodanja, a ne da ih mi veštački forsiramo šetalicom.
I još nešto, moji su oboje bili visoki za svoj uzrast i svaka šetalica im je bila mala i kad s epodigne na najvišu tačku, pa je to izgledalo kao sedeće hodanje jer nisu mogli da ispruže noge i "hodaju", već su i ili vukli ili gurali ispred sebe. Totalno neprirodno!




Janncica -> RE: kada staviti bebu u dubak? (12.11.2013 11:53:52)

Moj S ne voli dubak.Nikad nije hteo u njega.Za sve ovo vreme je bio ukupno 20 min u njemu.I sve vreme stoji i place. Sad se vec pusta po sobi i ide po malo sam.tako da sam ga digla na tavan.
A J je volela da bude u njemu dok nije propuzala. posle toga ne.
I ja mislim da on sputava,ali je po nekad i spas.Npr. ja sam njih uglavnom stavljala kad moram nesto da uradim(zavrsim rucak,skuvam kafu,piskim) .




Stranica: <<   < Prethodna stranica  14 15 [16] 17 18   Sledeća stranica >   >>