RE: Česnica (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Kuvajmo zajedno



Poruka


big mum -> RE: Česnica (5.1.2015 19:10:05)

Ja sam is Bosne i kod nas se česnica mjesi na Badnje veče ,peče i lomi za Božićni doručak.Mjesi se od najobičnijeg bjelog brašna,vode kvasca i soli.Ne ukrašava se ništa posebno.




mama krava -> RE: Česnica (5.1.2015 20:04:08)

Kod nas u Braničevskom okrugu se uglavnom pravi od kukuruznog brašna na dan Božića, a lomi se za ručkom. Naravno, ima i onih koji su svoje običaje doneli, pa rade i drugačije.




Modessty -> RE: Česnica (5.1.2015 21:52:34)

Kod mene česnica za Božić! Sa paricom i zrnevljem žita unutra! Moraću i ove godine da namestim da Danilo izvuče paricu inače će biti plača! [sm=smiley36.gif]




serpica -> RE: Česnica (5.1.2015 22:52:29)

Ja sam uvek mesila cesnicu na badnje vece,tada je i lomili,pravim je kao obicnu pogacu sami je malo ukrasim.




Anoniman -> RE: Česnica (6.1.2015 0:33:53)


IZVORNA PORUKA: mama krava

Kod nas u Braničevskom okrugu se uglavnom pravi od kukuruznog brašna na dan Božića, a lomi se za ručkom. Naravno, ima i onih koji su svoje običaje doneli, pa rade i drugačije.



isto, za Bozic, od projnog brasna.
deli se na 4 dela. unutra se stavlja zrno pasulja u jedan deo (onaj ko izvuce cele godine ce kuvati rucak), kukuruza (hranice kokoske), komadic drvceta (cuvace kucu) i parica (kod nega ce biti novac). moja mama stavi svima manju paricu pored ostalog navedenog, a u jedan deo vecu.




Klarita -> RE: Česnica (6.1.2015 0:35:45)


IZVORNA PORUKA: Macaki


IZVORNA PORUKA: mama krava

Kod nas u Braničevskom okrugu se uglavnom pravi od kukuruznog brašna na dan Božića, a lomi se za ručkom. Naravno, ima i onih koji su svoje običaje doneli, pa rade i drugačije.



isto, za Bozic, od projnog brasna.
deli se na 4 dela. unutra se stavlja zrno pasulja u jedan deo (onaj ko izvuce cele godine ce kuvati rucak), kukuruza (hranice kokoske), komadic drvceta (cuvace kucu) i parica (kod nega ce biti novac). moja mama stavi svima manju paricu pored ostalog navedenog, a u jedan deo vecu.

E, zato ja ne stavljam[sm=smiley36.gif] nema sanse...salim se, kod nas se sem parice ne stavlja nista drugo




Anoniman -> RE: Česnica (6.1.2015 0:50:15)

[sm=smiley36.gif]
eh ja bih najvise volela da izvucem kukuruz [sm=smiley36.gif] pa da cuvam pilice, moje pilice. [sm=smiley27.gif] [sm=smiley27.gif] a da mi neko drugi za to vreme kuva rucak. navijam da mm izvuce pasulj. [sm=jezicek.gif]




branki* -> RE: Česnica (6.1.2015 12:35:34)

ove godine prvi put spremam cesnicu u nasem stanu[sm=smiley1.gif]
umesicu je od vode i brasna i malo kvasca,ne ukrasavam i to sutra rano ujutru i lomimo je za doruckom.ubacujem paru i badnjak.




majared -> RE: Česnica (6.1.2015 13:48:03)

Aha, evo teme. Da li u cesnicu moze suvi kvasac iz kesice ili mora onaj u paketicu




majared -> RE: Česnica (6.1.2015 14:08:39)

Drage moje zenice imate u Blic zeni recept za cesnicu nase popadije Mare




dunja RR -> RE: Česnica (9.1.2015 0:46:57)

IZVORNA PORUKA: Bibilib

Evo mog recepta za dragu Dunju.

250 ml.mlakog mleka
250 ml.mlake vode
1 kasicica secera i 1 kocka kvasca to se podmesi sa malo brasna i saceka da stase,zatim se dodaje
2 kasicice so
1 razmuceno jaje
i oko 100 gr.otopljenog margarina i ostatak brasna dok se ne dobije glatka smesa (oko 1 kg.)
Izdvojite koliko vam je potrebno za cesnicu a ostatkom ukrasavajte.

Trenutno nemam bas ni jednu sliku koju bih vam pokazala....
A zaboravila sam jos da kazem da cesnicu premazete zumancetom [sm=smiley36.gif]



Bibi, hvala ti! Pravila sam po tvom receptu (samo sam stavila svih 1/2 l mleka, nisam vodu) a ukrasila po Isidorinom, ispala je super ukusna. Nisam imala vremena da pažljivije ukrasim, jer je bebac zahtevao pažnju, sledeći će put će biti bolje, ali i sada sam zadovoljna :) Paricu još niko nije pronašao, drvce od Badnjaka našao mm. Na slici je neko čalabrcnuo već ;)

P.S. stavih sada recept u C kuhinju, ali zaboravih da napišem By Bibilib, a planirala sam, zaboravih, ne zamerite :( ...

[img]http://www.dodaj.rs/f/z/5n/4X0i2pZ1/dscn3359.jpg[/img]




Bibilib -> RE: Česnica (12.1.2015 19:13:30)

Slicna kao kolac samo tanja i sa detaljima koji simbolizuju nesto...
[img]http://www4.slikomat.com/13/0112/l6p-109289.jpg[/img]




Bibilib -> RE: Česnica (12.1.2015 19:31:38)

Opusteno dunja [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




choopa choops -> RE: Česnica (12.1.2015 19:33:10)

[sm=bravo.gif]




Mala Elena -> RE: Česnica (12.1.2015 20:57:13)

Prava stara cesnica je sa brasnom, vodom i malo soli. U nju ide badnjak, kukuruz, pasulj i parica. Sve ostalo su moderne verzije...menjaju se obicaji kako se menja vreme...Ja inace volim da ukrasavam ali ovde nemam izbor. [sm=smiley1.gif]




Bibilib -> RE: Česnica (12.1.2015 21:02:53)

Mi recimo pravimo sljive,da ih bude kad im je vreme,klas da bude rodna godina za psenicu,bure da ima rakije,pupcici da bude dece u porodici itd...ali obavezno ubacim po neku cvecku....[sm=smiley36.gif]




branki* -> RE: Česnica (6.1.2016 14:24:32)

I ove godine kod mene dilema,da li praviti cesnicu za badnje vece ili bozicni dorucak?
Moja mama pravi za bozic,a svekrva za badnje vece.




emicaa -> RE: Česnica (6.1.2016 14:27:22)

Ja pravim za Božić,moja mama i sveki takodje.




mila83 -> RE: Česnica (6.1.2016 14:32:52)

Ja pravim na Bozicno jutro,mesim slicno kao Bibilib, hlebno testo od brasna,vode,soli i malo ulja,kvasac...ukrasavam malo,obavezno ima krst kroz sredinu.Lomimo je za rucak.
A svekrva pravi vojvodjansku cesnicu, tj.slatka pita(sa korama) od oraha , slicno baklavi.




vocicana -> RE: Česnica (6.1.2016 15:27:49)

Moja majka to radi na Bozicno jutro, da sve bude toplo I sveze.
Ja sam prosle, a I ove cu godine napraviti slatku Bozicnu cesnicu od kora, oraha I susenog voca, sa paricom, drenom, kukuruzom I psenicom. Kao baklavicu dodje, a vrlo je lepa.




bebilule -> RE: Česnica (6.1.2016 15:40:16)

Kod nas se posna cesnica pravila na Badnji dan, i to bez germe. Izbocka se viljuskom i taj dan se i jede. A za Bozic se sprema maslenica. Napravi se tijesto kao za pitu i podijeli u kuglice. Onda se svaka ta kuglica razvija kao pita i posipa mjesavinom.ulja i masti, preklopi.i slaze u tepsiju. Tako svaku kuglicu i na kraju se dobije lisnato tijesto koje ne nadolazi (nema germe). U nju se stavlja sve ovo kao i u cesnicu. Ja ne mogu da se zezam sa tim pa cu ujutru rano napraviti neku cesnicu, onako odokativno, braano, so, voda, malo mlijeka i germa, a za rucak pogacu




choopa choops -> RE: Česnica (6.1.2016 16:57:42)

Mi pravimo mrsnu cesnicu, lomimo je za Bozicni rucak. U nju stavljam malo zrnevlja zita, metalni novcic i komad badnjaka.




branki* -> RE: Česnica (7.1.2016 10:52:18)

Ja zamesila jutros,ipak.ubacila sam novcic,badnjak i zrno kukuruza.testo sam otprilike,kao za hleb.




17 joka -> RE: Česnica (7.1.2016 12:22:44)

ja uvek pravim cesnicu za Bozic rano ujutru tj u zoru[sm=smiley1.gif]




NadaR -> RE: Česnica (7.1.2016 12:37:49)

Kod nas je cesnica od crnog brasna . Samo brasno i voda sa malo soli .
Mijesi se jako rano . Uranak pocinje u 4 a do tada je vec sve gotovo.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sledeća stranica >   >>