Kaali klinika (Puna verzija)

Forum >> [Zatrudnjivanje] >> Problemi sa zatrudnjivanjem



Poruka


Anoniman -> Kaali klinika (28.8.2010 18:39:35)

Puno mi je pomoglo citanje postova na ovom i slicnim forumima, pa se odlucih da podelim svoje iskustvo. Probacu da budem sto kraca i da dam sto vise informacija.

Imam 34 godine i vec 4-5 godina pokusavamo da dobijemo dete. Vazno je da napomenem da je zbog posla moj suprug svaki drugi mesec kod kuce tako da bas i nemamo previse sansi. Pre oko 1.5 -2 godine pokusala sam i jednu inseminaciju kod svoje doktrke u privatnoj klinici (dr je inace specijalista za rizicne trudnoce). Klomifen, folikulometrija i pregnil. Posle inseminaceije lezanje 10 min pa kuci. Da ne zaboravim suprug ima normalan spermogram a meni nisu do tada utvrdjeni nikakvi problemi, mada nisam ni radila nikakve analize jer imam normalnu i redovnu ovulaciju. Inseminacija nije uspela.

U medjuvremenu je i dr prestala da radi privatno zbog novog zakona. Tu sam napravila visemesecnu pauzu (nikada nisam bila previse opterecena svojom situacijom, nekako sam strpljiva i optimisticna. Trudim se da uzivam u ovoj vrsti slobode dok jos mogu). U drugoj privatnoj klinici, nakon polucasovnog razgovora sa dr. odlucila sam se da postanem njegov pacijent. Presudilo je to sto sam imala priliku da pre te odluke sa njim porazgovaram o "svom slucaju", a i trebao mi je novi ginekolog. Kod dr me je odusevilo to sto je u startu rekao da nije specijalista za neplodnost ali da bi pre svake eventualne intervencije trebalo da odradim osnovne analize kao sto su antitela, hormonska slika, HSG i sl a suprug spermogram. Prosto sam bila sokirana da me pre toga niko nije posavetovao da jednostavnim testovima eliminisem potencijane razloge neplodnosti.

HSG je pokazao da imam neprohodne jajovode (radila sam ga u soldo medicini, nisam htela da se petljam sa uputima i bolnicama) i zakazala sam laparoskopsku operaciju. Operaciju sam radila u decembru 2009. u Zemunskoj bolnici i prezadovoljna sam tretmanom, kao i ostale zene-devojke koje su se tu nasle sa drugom vrstom problema. Operacija je bila uspesna ali dr mi je rekao da ukoliko ne zatrudnim u narednih godinu dana, da postoji mogucnost da ce se jajovodi ponovo zapusiti i da cu sve morati ispocetka. Operaciju sam lako podnela, ali trazenje uputa za pregled specijaliste, pa za operaciju, pa za vadjenje konaca, pa za kontrolu.... me je dokusurilo.

Pocela sam da istrazujem po forumima i uopste mi se nije dopalo sta se kod nas radi i kako se ophodi sa zenama koje se suocavaju sa ovakvom vrstom problema (ne jednom mi se desilo da me neki dr pita ko vam je ovo radio i sl, kao da sam bila u mesari a ne kod njegovog ucenog kolege). Vise puta sam procitala da se zenama radi IVF a da pre toga nisu imale neophodne preglede sto je izuzetno opasno (vanmatericne i sl), da im uskladjuju cikluse, prepumpavaju hormonima, da se sve stavljaju na isti program, nebrojeni a uvek naplaceni ultrazvukovi, kupovina svercovanih lekova (uvek preporuce bas one sa crne liste) i naravno pored svih drugih neizvesnosti sa kojima se suocavaju i neizvesnost koliko ce to sve na kraju da kosta!

Iskreno, bila sam zgrozena i prestrasena. Pocela sam da istrazujem opcije za odlazak u inostranstvo. Srecom, jedna od mojih poznanica radila je IVF u Pragu i uspeli su iz prve. Naravno, ovde su prosli kroz pakao i to ne na jednom mestu i savetovala me je da izbegnem Srbiju ako ikako mogu. Primera radi, ta klinika u Pragu je nedavno pocela da saradjuje sa beogradkom klinikom Genesis i njoj su trazili 1500 eura da joj oni rade pripremu (inekcije, ultrazvukovi i sl - pa se rezultati salju mailom u Prag) da bi joj se desilo da joj jedne subote kazu za sutra se snadji sa inekciju jer mi ne radimo nedeljom. Za kliniku u Pragu je imala samo reci hvale a SRB je opet zasr..o.

Ja sam se posle duzeg vremena odlucila za Madjarsku kliniku Kaali, koja ima svoje bolnice u vise gradova u Madjarskoj ukljucujuci i Segedin. Naravno, neophodno je da znate engleski. Doduse tamo ga govori samo dr a jedna sestra natuca, ali zato komunicirate uvek sa dr. Meni su na mail odgovorili u roku od dan i uputili me na dr da zakazem konsultacije. Svi kazu da za to treba malo vremena ali ja sam konsultacije zakazala za malo vise od mesec dana od prvog kontakta. Pre toga mi je dr poslao spisak analiza koje je neophodno da uradim i da donesem. Zakazano nam je pred kraj radnog vremena kako bi nam otvorili karton i nakon toga smo morali poduze da cekamo. Pri otvaranju kartona potpisali smo cenovnik koji za nas vazi do kraja tretmana i nema skrivenih troskova. Dr nas je odusevio. Pre svega smiren, ume da se nasali, objasnio nam je sve potanko, meni uradio UZ, odgovorio na sva nasa pitanja, a imali smo ih, dao savete i vise puta pitao da li imamo dodatnih pitanja. Posto se potrefilo da imamo vremena za jednu inseminaciju (da je moj suprug tu, jer sledeci put kad dodje ako ovo ne upali bice vreme za IVF zbog zapusavanja jajovoda), doktor mi je napravio program i dao mi recept za lekove (samo tako mozete da ih kupite u madjarskoj). Stavio me je na izuzetno blagu stimulaciju da osigura debljinu endometrijuma i ovulaciju jer nam je IUI zakazana za utorak a moj suprug je odlazio iz Srbije u sredu :) i dao nam uputstva sto se tice apstinencije i seksa. Oni imaju malo drugaciju teoriju nego ovi ovde i zaista se udubljuju u svaki slucaj pojedinacno. Posto mi nemamo problema, a dr kaze da se ako se ne zatrudni u roku od 8 meseci od operacije da se smatra da se problem zapusenih jajnika vratio i da bi on preskocio laparoskopiju. Takodje je rekao da je praksa da se odrade do 3 IUI i da posle toga to gubi svaki smisao ukljucujuci i ekonomski. Jos jednom sam bila na folikulometriji i dobila recept za stop inekciju (kao i prethodne i ovu sam dala sama sebi u stomak, ako ne znate dr vam objasni). U apoteci su me iznenadili pitanjem da li imamo frizider. Naravno ne. Decko se vratio sa malim neseserom koji u koji je pored inekcije stavio i ono plavo cudo iz rucnih frizidera i rekao nam da imamo 6 sati da stignemo do Beograda, kada inekcija mora u frizider. Tada sam se opet set___ila svih onih svercovanih Pregnila koji se samo trikovima nalaze po apotekama. Ko moze da garantuje da se nisu vozili u necijm gepecima na 40 stepeni. NAravno neseser nije nista kostao.

U utorak 24.8. imala sam inseminaciju (vece pre toga prepisan sex, posle dvodnevne apstinencije i stop inekcije u nedelju). Zakazano nam je bilo u 11. Suprug je odradio svoj posao, uzivali smo u odlicnom branchu i vratili se na inseminaciju nakon obrade uzorka. Odlazi se u nesto sto podseca na operacioni blok. sve je sterino, sestre peruckaju ruke svaki cas, obuca se ostavlja ispred i dobija se mali komplet koji se oblaci u svlacionice. Skida se skroz, oblaci se spavacica ko iz americkih bolnickih filmova, satvlja se kapica na glavu i oni nazuvci na noge, maska na usta. Dobija se i jedan carsaf. Nakon toga sterilna sala, svi pod maskama (a ne kao kod nas u odinaciji gde se caska za dr za koga ne znate da li vas gleda u oci ili razjapljene noge), potvrdjuje se identitet sa onim koji je ispisan na pripremljenom spricu, odradi jos jedan UZ da potvrdi ovulaciju i prelazi se na stvar. Inace u toj sali se pre podne radi vadjenje janih celija - zaboravih kako se zove. nako toga vas prekriju i dr i sestra doguraju drugi ktrevet na koji se lagano prebaci, kao posle operacije i ide se u postoperacivni blok (tako ga oni zovu). Tu vas jos prekriju cebetom i kulira se sat do sat i po (4 sata ako su vadjene jajne celije). Ima i fotelja, svira muzika, otvoren prozor, a klinika u dubokoj hladovini parka. Posto sam bila poslednja i druge zene su otisle, pustili su mog supruga da mi pravi drusto. Dr kaze da seks pojacava i osigurava ovulaciju a i da je bitno da je par u takvim trenutcima zajedno i da taj odmor nije samo zbog fizicke potrebe. Posle toga kod dr, da sve objasni, da program za nove lekove i vitamine i odgovori na dodatna pitanja. Moj suprig ima dobar spermogram ali dr je sa svojim programom od njega napravio fantastican. Dobila sam urogestan i jos neke vitamine. Treba da uradim betu iz krvi 14 dana i da mu posalje rezultat na mail pa ce mi on reci sta se dalje desava i da li sam trudna. Zaboravila sam da pitam (zbog guzev na granici ustala sam u 5.30 pa sam vec bila cao) ali procitala sam negde da zbog stop inekcije moze da se dobije lazan rezultat da postoji trudnoca. Ja sam jedan dan pauzirala od posla a onda sve po starom.

Nas je malo uhvatio haos na granici, ali za mene je sve ovo doslo kao mala ekskurzija. Grad je fantastican, svi su ljubazni, pomalo poteskoca jer ne znaju bas engleski a dr je cak stigao i da nam preporuci i odstampa mapu sa dobrim restoranima.

Ono sto vas sigurno najvise interesuje su i cene. IUI je 45.000 forinti sto je malo manje od 200 eura i u to su uracunati svi ultrazvukovi kao zamrzavanje sperme za sledecu IUI ako je potrebno (od te opcije smo mi odustali, da idem sama u septembru ako nam ova ne uspe). Lekovi su cini mi se jeftiniji, zapamtila sam samo da je utrogestan 7.5 eura, kao i u Evropi, za ovde ne znam. Da, prva konsultacija sa UZ je kostala oko 40 eura. Posle se vise nista ne placa. Posto su vec sve sestre otisle, dr nije hteo da uzme pare vec da platimo sledeci put kad dodjemo. I da ne zaboravim, potpisuje se papir na kome je objasnjena procedura, rizici i sve ostalo kako vec zakon nalaze i na kraju se dobije i racun. Pre davanja uzorka suprug se identifikuje ispravom koja je vec kopirana i u vasem kartonu.

Cenovnik mi je u kolima pa se ne secam koliko je IVF, ali je jeftiniji nego ovde i u tu cenu je ukljuceno sve sto moze da vas snadje.

Da ne davim vise, a imala bi jos ponesto da kazem, stojim vam na raspolaganju za sva dodatna pitanja i detalje.

Mislim da nisam nikad videla ovako dugacak post....






Anoniman -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (28.8.2010 22:44:25)

Držim fige da ne morate opet za Segedin, da je postupak sada uspeo! [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley20.gif[/image]




jance -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (29.8.2010 10:59:19)

MaliMis mene si definitivno zainteresovala. Segedin i nije tako daleko a cene su po onome sto si napisala razumne za nase standarde. Reci mi samo, posto nisam u to sve upucena, i nadam se da mi nece trebati barem u skorije vreme, ali opet bi volela da znam, dali je poliklinika samo za IUI i IVF ili se radi i o opstoj ginekologiji i tome slicno? Pitam zbog toga sto mislim da nisam jos uvek iscrpela sve opcije pre nego sto krenem na ovo ostalo....




jance -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (29.8.2010 11:01:57)

da, ima li ta klinika mozda sajt? da proucim?




Anoniman -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (29.8.2010 11:18:34)

www.kaali.hu je sajt klinike ali nema opcija na srpskom. Nije opsta ginekoloska klinika vec za klinika neplodnost. Videces super su. Mozda ces malo morati i da gledas sajt na madjarskom jer je potpuniji (imas adrese njihovih klinika i van Budimpeste), a i slike dr.




maakki -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (31.8.2010 20:30:46)

I sama se spremam na VTO s tim da imam dodatan problem, a to je da nemam partnera, pa sam veoma zainteresovana za klinike koje imaju banku sperme i koju koriste za ovakve slucajeve, jer sve ono sto sam uspela do sada da doznam to je da banku koriste samo za parove.
Pored ostalih klinika na netu bila sam na sajtu i Kaali klinike i kao prvo me iznenadila cena, iskustvo drugih zena sa raznih foruma kao i zavidna uspesnost VTO.
Ako neka nesto zna o nekoj klinici koja ima banku sperme i koristi je za ovako nesto neka se javi bila bih zahvalna do neba.
A tebi Mali Misu zelim [sm=rozacrtici.gif] i to veoma uskoro!




Anoniman -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (31.8.2010 20:37:05)

Maakki,

ja cu kada se budem sledeci utorak javljala dr pitati da li njihova klinika donira spermu i zename bez partnera ili eventualno pristaje da vrsi IVF proceduru sa kupljenom ili doniranom spermom koje su u mogucnosti same da obezbede (npr preko Evropske banke sperme - http://www.europeanspermbank.com/index.php).

Odgovor cu uz tvoju pomoc okaciti i na odgovarajuce mesto.

Hvala za lepe zelje




maakki -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (1.9.2010 10:34:05)

Naravno unapred ti hvala i verujem da ce ti veliki broj zena biti zahvalan na ovakvj informaciji koje tragaju po netu kao sto i sama to radim.
Moram priznati da ono sto nalazim na sajtovima raznih klinika koje sam proucavala sve poseduju banke sperme i jajnih celija ali se spominje samo doniranje parovima kojima je to potrebno. Nadam se da bar neko razume koliko je i ovo vazno pitanje kada zena dodje u neke godine kada joj ne ostaje bas puno vremena za bilo sta.
Sto se tice klinike Kaali u Segedinu kontaktirala sam par zena i sa drugih foruma i sve su veoma zadovoljne tretmanom i posvecenosti lekara pacijentu kao jedinki, a ne kao statistickom broju, zato i jeste moja odluka da to uradim na toj klinici ukoliko bude bilo moguce.
Jos jednom bih zamolila sve koji bilo sta znaju na ovu temu da to objave jer se nikada ne zna kome moze doneti srecu.




boje -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (1.9.2010 15:48:53)

IZVORNA PORUKA: MaliMis

Ono sto vas sigurno najvise interesuje su i cene. IUI je 45.000 forinti sto je malo manje od 200 eura i u to su uracunati svi ultrazvukovi kao zamrzavanje sperme za sledecu IUI ako je potrebno




sad kad sam sve ovo procitala, ostala sa u soku. pa, ja sam ovde u jednoj nasoj uglednoj klinici inseminaciju zajedno sa svim lekovima, placala negde oko 500 eura.[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
nazalost, inseminaija nije uspela....spremam se trennutno za vto




boje -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (1.9.2010 15:50:39)

ne znam kako je i noj komentar zapao pod citat....sorry




Ana RR -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (1.9.2010 15:54:30)

Jel ok sad, draga?




boje -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (1.9.2010 15:56:52)

ma sjajna si [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]
reci mi smemo li na ovoj temi malo da procaskamo ili se selimo negde drugde?
zanima me sta ima novo kod tebe....nisam te videla bezbroj godinica




Ana RR -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (1.9.2010 15:59:26)

Aj na pp!

Ako imaš gmail ili msn, pusti adresu pa možemo da se kuckamo!




viking -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (1.9.2010 16:20:52)

@MaliMis, želim ti sve najbolje, divan ti je ovaj prvi post, hvala što si odvojila vreme i imala strpljenja da sve to tako lepo i sa puno detalja napišeš!




Anoniman -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (3.9.2010 17:17:11)

VTO je u ovoj klinici oko 1200-1300 eur (jos nisam uzela cenovnik iz kola [sm=zmeden.gif]). Ne znam da li sam stavila u prvom postu da se posle anestezije i vadjena JC kod njih u tom postoperativnom lezi 4h




nolinica -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (3.9.2010 18:33:16)

Malimis, sve košta 1300e sa inekcijama i ostalim što je potrebno??? To je baš povoljno, najjeftinije što sam čula je oko 2500-3000e.




Anoniman -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (4.9.2010 2:14:48)

ne, samo "ruke". Lekove placas posebno. Ja sam uzimala merional i ovitrele. Sacuvala sam racune pa cu vam sutra sve ispisati koliko sam sta platila. Ja sam ljudi toliko glupa poslednjih dana i zaboravna. ne znam da li je od silnog utrogestana ili ???? da li se to jos nekom desava?




nolinica -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (4.9.2010 11:32:57)

I ja sam, ali mislim da je to kod mene prirodno..[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




maakki -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (4.9.2010 13:34:42)

Svi smo malo van ritma mislim da to ovo vreme utice na nase ponasanje i razmisljanje i sama sam usporena i zaboravna.




Anoniman -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (5.9.2010 20:12:14)

Evo i cena lekova u Segedinu (po srednjem kursu NBS na danasnji dan100 Ft=37 RSD)

Utrogestan 100 mg - 7.75 eur (2.213 Ft)
Ovitrelle 250 - 33.22 eur (9.483 Ft)
Merional 75 NE - 6.o6 eur (1.729,6 Ft) - njega sam kupila u apoteci za koju sam posle otkrila da je malo skuplja. Npr kompleks vitamina za trudnice u njoj kosta 11.94 eur (3.409 FT) a u ovoj drugoj apoteci 9.63 eur (2.750 Ft)

Sto se tice klinike ovo su cene koje su vazile na dan kada sam ja otvorila karton (a vidim da je datiran na jul 2009 sto ce reci da ih nisu dugo menjali). Uglavnom je sve na madjarskom pa cu ispisati samo ono sto znam sta je

Konsultacije - 45.55 eur (13.000 Ft)
Ultra zvuk - 28.03 eur (8.000 Ft)
4 alphahormon (FSH, LH, PRL.,E2) - 49.05 eur (14.000 FT)
Spermiogram - 45.55 eur (13.000 Ft)

Inseminacija - 157.66 eur (45.000 Ft) - u to je ukljucena obrada sperme i potrebni UZ (ja sam imala jedan)

IVF ukupno kosta 1.128,16 eur (322.000 Ft) - a od toga posebno po fazama
1. priprema sa folikulometrijom - 367.88 eur (105.000 FT)
2. punkcija sa svim sto uz to ide, svasta su naveli ali sam uspela da razaznam samo sperma - 367.88 eur (105.000 Ft)
3. embrio transfer - 392.40 eur (112.000 Ft) - pretpostavljam da ovoliko kosta ako IVF ne uspe iz prve da vrate zamrzlice. Ja jos nisam stigla dotle tako da je ova informacija ne proverena

Donor spermium - 122.63 eur (35.000 Ft)

Ima tu jos dosta toga ali nista ne razumem (dr vam pokaze sta se na vas odnosi).

Koliko mi se cini laboratorija je skuplja nego kod nas, ali osta je sve dosta povoljnije. Ja sam cak kada sam se prvi put obratila i trazila da eventualno komplet rezultate odradim kod njih (briseve, tumor markere i ostalo) ali dr nije smatrao za neophodno.

Za smestaj ne zanm koliko je ali mislim da moze da se nadje povoljno i da oni vec imaju neku kombinaciju sa nekim od hotela ili pansiona jer stvarno kod njih su uglavnom stranci.

Priblizio se utorak kada vadim betu [sm=smiley1.gif]




boje -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (6.9.2010 14:23:44)


IZVORNA PORUKA: MaliMis


Priblizio se utorak kada vadim betu [sm=smiley1.gif]

samo hrabr...bice sve ok i ooooogromna beta.
hvala ti na informacijam za kliniku i njihove cene.[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Anoniman -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (7.9.2010 13:38:23)

Ja sam danas dobila rezultate bHCG posle inseminacije i sipak. 0.42 mIU/ml za ref vred 0-5. JBG sad me ceka IVF




maakki -> RE: IUI i IVF u Mađarskoj + cene (7.9.2010 19:33:43)

Pa nedaj se ima jos nade za tebe, verovatno je to ono zasto da bude jedostavno kada moze biti komplikovano, u svakom slucaju glavu gore i samo napred.
Jesi li se mozda set_ila da pitas doktora za donaciju sperme?




viking -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (7.9.2010 19:39:15)

MaliMisu, samo hrabro, biće sledeći put [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




maakki -> RE: IUI i VTO u Madjarskoj (7.9.2010 19:43:34)

U svakom slucaju hvala ti za informacije o cenama i one puno znace!




Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>