Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (Puna verzija)

Forum >> [Dete] >> Zabavište i čuvanje deteta



Poruka


Draupadi -> Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (1.8.2011 14:41:19)

Za decu koja imaju specifican nacin ishrane,  zbog ne tolerancija na odredjenu vrstu hrane , zakonom o predskolskom vaspitanju i obrazovanju nije predvidjena nikakva alt_ernativa u menijima beogradskih vrtica. Roditelji moraju da rade , a ko onda brine o toj deci ? Ovo je veliki problem o kom se veoma malo zna i o kome se ne prica , a postaje , nazalost,  sve ucestaliji[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley19.gif[/image] . Da li se neko nalazi u takvoj situaciji i kako je resio taj problem[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Anoniman -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 0:19:43)

Moje dete je alergično na kazein. Ima nepunih 11 meseci, i ove godine nismo konkurisali za vrtić, jer prijave idu za decu rođenu do 31.8., a on je rođen 7.9., ali čak i da je rođen u predviđenom roku, ne bih konkurisala jer nije redovno vakcinisan zbog gadnog ekcema i alergije.
No, na stranu sve to, kada bismo pretpostavili da je vakcinisan i rođen "kad treba", ja ne znam dal bih konkurisala, jer je u novosadskim vrtićima zabranjeno donošenje hrane, nakon što je jedna mama zaboravila da kaže da joj je dete alergično na kikiriki, pa je nastao haos.
Uglavnom, pričah sa vaspitačama koje vode grupu mog starijeg sina, i kaže da nemam pojma kako bi se to moglo izvesti, kažu one "Pa neće mu se dati mleko". Ja kažem, nije u tome problem, u šolji mleka, već da mleka ima u španaću, pire krompiru... raznim stvarima. Tek će one: "A ni tako ne sme mleko?"
Tako da, nisam sigurna da imam poverenja u vaspitačice.
Nadam se da će Marko da preraste alergiju, kažu, imunološki odgovori organizma se javljaju sa 1,3 i 7 godina, pa, ne preostaje nam ništa sem da čekamo i nadamo se da će proći, pa da me baš briga za vaspitačice.




minavb -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 10:04:15)

Za sada je stvarno nemoguce organizovati ishranu dece sa posebnim potrebama u ishrani. Da bi se ovo omogucilo, mora se posebno opremiti kuhinja, zaposliti doadtni radnik ili radnici, i nabavljati namirnice koje nisu uobicajene. Ovo se ne moze postici po cenama koje se inace placaju za smestaj dece u vrticima, a drzava treba da obezbedi jos novih vrtica od to malo para sto ima. Jbg, koliko ja znam, roditelji u vecini vrtica donose posebno za svoju decu.




Anoniman -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 10:08:59)

mina, može pitanjce [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

Zašto je ta "zdrava" hrana, hoću reći nestandardna za naše prostore, toliko izraženo skuplja??? Recimo i moj Mihajlo ne sme da pije kravlje mleko, već samo biljna mleka, što je realno po ceni tu negde, ali biljno mleko u prahu koje je povoljnije mora posebno da se priprema (kuva se pa se rashlađuje itd), a već tečna biljna mleka su abnormalno skupa...




minavb -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 10:13:23)

Nije nina ona nestandardna. Vrtici su ustanove socijalne zastite i njihovo poslovanje uglavnom subvencionira drzava, grad. Litar mleka kosta nase ustanove tenderskom nabavkom oko 60 dinara (ne znam sada tacno posto sam na bolovanju) a litar sojinog nije ispod 150. Drzavni vrtici ovo ne mogu da placaju. Ovo je samo jedna namirnica, a tu ima i drugih-namirnice bez glutena, ind. boja... sve je to dosta skuplje od onoga sto se inace koristi u ishrani dece predskolskog uzrasta, a takodje se mora propremati u posebnim posudama, kiperima, jer je dovoljna mrvica psenicnog brasna da napravi problem kod onog ko je alergican na gluten.
O tome se radi. Tehnicki i finansijski gotovo nemoguce.




Draupadi -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 10:17:32)

a koliko ja znam , zakon je zabranjeno donosenje hrane od kuce , dok istim tim zakonom nije predvidjena nijedna druga alternativa za decu koja imaju odredjene netolerancije na " uobicajenu- zdravu " hranu koja je u ponudi. Sve je stvar prioriteta , pa tako ljudi i ulazu novac. Nazalost zdravlje nase dece nije na toj listi prioriteta [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley19.gif[/image]




Anoniman -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 10:20:27)

Ma razumem to... Pogotovo što sam u situaciji da sama kupujem te posebne namirnice... Ali mi nikad nije bilo jasno zašto je recimo jedna kutija bezglutenskog keksa 100 dinara (npr), a običnog keksa recimo oko 50... Kad se sumnjalo da Miša ima celijakliju mene su savetovali da dobijem rešenje o njegovom stanju i da svakom detetu (ne znam do kog uzrasta) pripada mesečno određena količina bezglutenskog brašna, srazmerno godinama od 3-5kg, besplatno! I to se podiže u državnim apotekama...
Meni samo nije jasno zbog čega je toliki raskorak u cenama? Ja shvatam da to zabavišta ne mogu da priušte, pa čak ni putem tendera, ali mi nisu jasne te marže... Je l' zbog toga što mi ne radimo proizvodnju specijalnih namirnica u zemlji, nego isključivo uvozimo, ili se ovakve namirnice svrstavaju u "luksuzne", isto kao i organski uzgajana hrana...




minavb -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 10:34:32)

Nisu nina marze u pitanju. Tehnoloski proces proizvodnje obicnog brasna je mnogo jeftiniji od proizvodnje bezglutenskoh. To vazi i za ostale proizvode. Sve ja sasvim logicno.
Draupadi da smo svedjani, ne bi razmisljali o ovim problemima. Srbija nema para za to sto bi ti zelela i nece ih imati. To nema veze sa brigom o zdralju vec sa besparicom. Radim u ustanovi socijalne zastite u kojoj smestaj mnogo vise kosta, pa opet ne mogu da organizujem ishranu za one koji imaju nutritivne alergije.




Anoniman -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 10:34:53)

OK, to je skupo, onda mi dozvoli da ja svom detetu donesem doručak, užinu i ručak. Tako će ti biti još jeftinije, jer ga uopšte ne hraniš svojom hranom. Na taj način, problem bi za sada bio rešen. Ali, to je zakonom zabranjeno! [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

IZVORNA PORUKA: n i n a

Kad se sumnjalo da Miša ima celijakliju mene su savetovali da dobijem rešenje o njegovom stanju i da svakom detetu (ne znam do kog uzrasta) pripada mesečno određena količina bezglutenskog brašna, srazmerno godinama od 3-5kg, besplatno! I to se podiže u državnim apotekama...



Vidiš, ovo sam ja pitala u jednom momentu.
Limenka Allernova ad mleka koje Marko mora da pije košta od 2300 do 2500din, a nama limenka traje 3,5 dana.
Zašto se ta mleka ne dobijaju na recept, ili makar po povoljnijim cenama?
U Hrvatskoj se dobijaju na recept, ne Allernova, ali da Alfare (ako se ne varam), koji je takođe hidrolizat kazeina. Meni Alfare ne bi igrao nikakvu ulogu jer Marku ne prija, ali ima gomila ljudi kojima bi to mnogo pomoglo.

Recimo, ja Marka MORAM da kupam u uljanoj kupki i da ga mažem emolijentnom kremom, i MORA da pije Allernovu.
Računica je sledeća:
mesečno, treba mi 2 ulja od 250ml, a sada je pakovanje smanjeno na 200ml), to je oko 5000din, treba mi jedna krema, oko 2000din, i treba mi oko 10 limenki hrane, to je oko 25000din. Dakle, u našoj državi, samo za ad mleko i kozmetiku, mesečno treba da dam 32000din.
AD mleko uvozimo iz mađarske za oko 13 eur po limenci, to je znači, oko 130eur mesečno, i sada sam zamolila drugaricu da mi donese kozmetiku iz Francuske, gle čuda, tamo je ulje, 13,20eur, a krema, duplo veća nego kod nas, 24eur.
Dakle, ako nabavljam iz inostranstva, mesečno mi treba 130+26,60+12=168,60eur, tj oko 17000din.

Pa ko je ovde lud!?

Gde bre idu sve te pare!?

Sorry, malo sam odlutala sa teme!




minavb -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 10:39:55)

Koje pare gde idu? Tash, takvo mleko na recept finansira drzava i to bi bilo jako skupo jer je mnogo dece sa intolerancijama i alergijama na kazein. Namirnice za ovu decu su mnogo pristupacnije i zastupljenije na trzisu od onih bezglutenskih.
J asam u mojoj ustanovi odavno zabranila donosenje hrane jer se desavalo da se tako donese nesto kontaminirano, ili da se kontaminira tokom transporta. Ako se desi trovanje takvom namirnicom, ja idem u zatvor, ne srodnik koji je doneo hranu. Stitim sebe, ali i korisnike.




Jeca* -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 10:43:47)

Jasno. Meni su juče iz vrtića vratili tortu koju sam donela za Lukin rodj. Do pre 2 meseca je mogla da se donese kupovna torta sa deklaracijom i rokom trajanja, ali sad više ne može...samo to nam nisu rekli, pa smo juče doživeli neprijatno iznenadjenje [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image] ali ne ljutim se jer meni je jasno da postoje različiti roditelji koji, oprostite mi na izrazu, ne uključuju mozak ili im je svejedno, preopušteni i sl...pa ovako je vrtić najsigurniji. Uostalom, bilo bi jako glupo da donosiš hranu za dete i time ga razlikuješ od drugih...kako vaspitačica da zabrani detetu koje za stolom sedi pored tvog deteta da ne sme da jede njeovu hranu, koja će možda na oko biti lepša nego vrtićka...ne vredi, mislim da to nije moguće




Anoniman -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 10:44:49)

Ali Mina, ako ja nemam alternativu, zašto Radosno detinjstvo ne napravi tipske ugovore koje bi roditelji morali potpisati i gde bi pisalo da ja donosim hranu i da se detetu daje samo ono što ja donesem, po cenu da je pokvareno, ja snosim odgovornost!?
Pa mora nešto da se smisli.
Ja ne mogu sedeti kod kuće i čuvati dete, jer od kojeg mog ću onda dam tih 32000din za sve što mu treba!?
A s druge strane, ako radim, i recimo da mi je plata oko 40000-50000din (ako me usr*lo), ja nemam para da platim dadilju i tih 32000din.
Pa nisam ja birala da dete bude alergično. Znam, nije ni država. Ali, država je tu da nađe neko rešenje.

Razumem šta govoriš, sve mi je jasno, ali baš sam revoltirana, i ne mogu da verujem da se donose zakoni o "Šta te briga dal se drogiram", a ovde niko ništa ne preduzima!




Anoniman -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 10:46:34)

Ni meni nije jasno zbog čega ne može da se donese hrana u vrtiće [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Budemo prinuđeni da decu dajemo privatno, a opet zakon propisuje obavezno predškolsko... Ja se nadam da će Miša dotle prevazići svoje netolerancije, ali šta ako ne??? Kolitis je teška i ozbiljna bolest-neću ja da titram tamo nekom zakonu protiv zdravlja svog deteta [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley7.gif[/image]

A inače Tash ovaj podatak za bezglutensko brašno nisam dobila od lekara ili u apoteci, već u lokalnoj bioteci gde me zna prodavačica, pa me dobronamerno uputila... Ako ne tražiš rešenje za bolest niko ti je neće dati, pa time nećeš moći ni preuzeti pripadajuću robu... Oni se svi međusobno podržavaju i koriste neobaveštenost pacijenata (1kg ovog brašna je oko 360dinara inače), na nama je da bunarimo i nalazimo rešenja... Užas!!!




Anoniman -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 10:47:55)

IZVORNA PORUKA: Jeca*

kako vaspitačica da zabrani detetu koje za stolom sedi pored tvog deteta da ne sme da jede njeovu hranu, koja će možda na oko biti lepša nego vrtićka...ne vredi, mislim da to nije moguće


Kapiram i to. Ali alergične dece ima danas već milion. Neka se oformi grupica za alergičnu decu.
Svako donese svoje, napiše ime na kutijicu i kraj.
Alergična deca jako brzo nauče da ne smeju ništa sem njihovog, i ne trpaju ruke u tuđ tanjir.




Draupadi -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 10:52:39)

Da,  to se i ja pitam !
Zasto je zakonom uskracen boravak dece sa razlicitom ishranom,  u kolektivu , zbog zabrene donosenja hrane? Postoje i roditelji i njihova deca, koji iz mnogih drugih razloga odaberu nesvakidasnji nacin ishrane, npr. vegetarijanske ili cak veganske , a to svoje pravo ne mogu da zadovolje na drugim mestima,poput vrtica i skola. To se zove diskriminacija putem ishrane. 
Nazalost, Tash, samo ti znas za tvoj problem i nikog drugog nije briga, dok se ne nadje u slicnoj situaciji. Slicnih situacija ce biti sve vise , jer se zbog degenerisanog nacina proizvodnje (GMO) , deca radjaju sa urodjenim netolerancijama na odredjenu vrstu hrane i hemije u toj istoj hrani. Alergije su samo vrh ledenog brega , a sta se krije ispod povrsine vode , pokazace samo vreme. Pare i ulaganje istih je samo stvar prioriteta kako licnog tako i globalnog.




minavb -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 10:56:32)

Isti zakon, isto ministarstvo i iste inspekcije kontrolisu i drzavne i privatne vrtice. Hrana koja nije upakovana u industrijsko pakovanje, ne moz ei nece moci da se donese. Kraj price.
Sa druge strane, ja bih predlozila da se otvore posebni vrtici za ovakvu decu. Neka smestaj kosta vise, neka se roditelji pobrinu za neke namirnice, neka drzava plati nutricionistu (sto zaista mora, jer kuvarica ne zna sta se sme a sta ne) , posebnu opremu, kuvare i pomocne radnike, i eto resenja. Jedna ustanova za svaki grad. Mislim da kada bi se pred Djilasa izaslo sa nekim takvim predlogom, on bi nesto uradio.




minavb -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 11:00:17)

IZVORNA PORUKA: Draupadi

To se zove diskriminacija putem ishrane. 

[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]Ne, to se zove HACCP. Ne moze bre da se donosi smuckano u moj objekat, a da ja ne znam kako je smuckano i od cega, i ja nemam radnika da mucka posebno. Jedva se prave smene i sa ovo malo ranika sto imamo  i za ova 4 tipa ishrane i par posebnih sucajeva koje ja imam u ustanovi.




Draupadi -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 11:02:45)

To jeste dobro ako ne i jedino resenje . Ja se upravo zalazem za to . Na prvom mestu ljudi moraju da postanu svesni da taj problem uopste postoji.Treba pricati o tome , a zatim i delovati.  Bilo bi dobro kada bi se osnovalo neko udruzenje roditelja sa tim ciljem. Zajedno mozemo da postignemo mnogo vise ...




Anoniman -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 11:08:48)

IZVORNA PORUKA: minavb
Sa druge strane, ja bih predlozila da se otvore posebni vrtici za ovakvu decu. Neka smestaj kosta vise, neka se roditelji pobrinu za neke namirnice, neka drzava plati nutricionistu (sto zaista mora, jer kuvarica ne zna sta se sme a sta ne) , posebnu opremu, kuvare i pomocne radnike, i eto resenja.


mina, zar ti misliš da mi već ne plaćamo previše za zdravlje naših mališana???
Neka ti Bog da sreće da ne saznaš i pored svoje visoke stručnosti, kako izgleda paziti na svaki bogovetni zalogaj svog mališana, i šta sve dolazi u njegova usta kad ga ti ne možeš paziti, jer moraš da radiš... Ja mogu da razumem Tash i njenu ogorčenost-to su ogromne pare, mnogi nemaju mogućnost da priušte deci sve što je neophodno za njihovo zdravlje, a država jako malo pomaže...
U redu, ko hoće vegetarijansko ili kakvo god već zabavište, ali govorimo o deci čiji režim ishrane nismo mi birali, nego nam je nametnut. Ja razumem da ti braniš svoju struku, ali obrati pažnju da tu pišu i roditelji koji imaju mnogo ozbiljnije probleme od pukog pravilnika kojeg se moramo pridržavati. I ne zaboravimo da sva pravila utvrđuju izuzetci [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




minavb -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 11:16:41)

Kako to placamo previse za zdravlje dece? Malo budi preciznija. SVe i da mislim tako, pricam ti realno stanje, drzava NEMA mogucnosti i NE MOZE da finansira ovakve posebne potrebe. Vremenom ce mozda moci, sada ne moze. Kazem vam, posto se bavim upravo organizacijom i ekonomikom ishrane, mnogo je skupo. Srbija ima ogromna socijalna davanja.
Kada bi grad dao objekat, roditelj deteta sa celijakijom doneo nesto brasna i nekih proizvoda koje dobija mesecno (posto dete 75% svojih dnevnih potreba zadovoljava u predskolskoj ustanovi), drzava dala ostal enamirnice i radnike, opremu, roditelj umesto 8000 platio recimo 12000, sto bi to bilo previse? Ovako se moze organizovati i za druge slucajeve-nesto roditelj, nesto grad, nesto drzava i eto.
Glupo je uvek nastupati pljuvacki, treba malo razraditi problem, pitati staje za nesto potrebno, koliko kosta... resenje uvek moze da se nadje, ali uvek. Evo ja vam mozda malo pojasnila, a vi pisite i predlazite gde treba pa nek mene uposle da vam brinem o deci[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




lanajelena -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 11:24:11)

IZVORNA PORUKA: Tash


Razumem šta govoriš, sve mi je jasno, ali baš sam revoltirana, i ne mogu da verujem da se donose zakoni o "Šta te briga dal se drogiram", a ovde niko ništa ne preduzima!



Generalno se jako malo vodi racuna o deci ,trudnicama i porodiljama,sete nas se malo pred izbore i to je to,pricam konkretno o Vojvodini...ovakvih slucajeva nazalost  je sve vise a oni sve vise komplikuju umesto da olaksaju roditeljima




Anoniman -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 11:25:24)

mina pročitaj Tashin post-32000 dinara nije previše??? A gde su još posebna ishrana, lekovi, lekarski pregledi, testiranja... Ja ne pljujem, ti si ta koja napada nas koji postavljamo pitanje, osim "država ne može..." Ma ne može maminu... U mojoj ulici su menjali asfalt 3 puta u protekle godine (to je jako bilo neophodno [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley29.gif[/image]), pa im pozorište stoji nakrivo, pa za novogodišnju rasvetu dajemo svake godine koju 1000 Eura više... Svi mi znamo kako naša država funkcioniše, i nema tih izbora kojima ćemo mi obični građani promeniti to stanje... Ako ima para za takve budalaštine, mora da ima i za decu sa posebnim potrebama! I sad ću ja da stavim TAČKU.




minavb -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 11:31:47)

U bre sto se ti naljuti. Ja napadam? Ja predlazem resenje, ne vidim da sam napdala negde. No dobro, ako ti kazes da jesam onda jesam.[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Smesno mi je sto su moje namere dobre a eto, pojedoh *ovno.
I mene ljuti sto je moj tata ceo zivot placao zdr. osiguranje, bio radnik ministarstva za zdravlje, a sad ne moze na recept da dobije lek koji mu pomaze da ga ne ubije infarkt, nego ga mesecno placa 100 evra. Znam da drzava ne moze da placa finansiranje ovakve terapije za sve pacijente sa ovakvim problemima (ili placa svima ili nikome) i sta cu sad, da mrzim? Necu. Ja sam samo objasnila kakvo je stanje.
Ja sam izgurala neke vidove posebne ishrane u mom objektu, ali za alergicne i intolerantne ne mogu. MNOGO KOSTA, tri puta vise nego hraniti nekoga ko nema nikakvih posebnih potreba. Ko god da pobedi na ovim i ko zna kojim izborima, stanje se nece promeniti dok ne budemo imali para so svedjani, a svi znamo kakve su sanse za to.
Moj sin nece ici u vrtic jer ima refluks. Ne zvace i ne guta nista sto nije miksovano i retko. Kad se prehadi i kad mu nicu zubi, povraca. Dakle nije za vrtic. Placacu bebisiterku pa ce se do sledece godine stvar srediti.




lanajelena -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 11:34:48)

IZVORNA PORUKA: Draupadi

Nazalost zdravlje nase dece nije na toj listi prioriteta [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley19.gif[/image]


[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley19.gif[/image] za ovo si skroz u pravu




Verus -> RE: Ishrana u vrtićima dece sa posebnim potrebama u ishrani (2.8.2011 12:34:03)

Mislim da je SAD vodeca zemlja po tuzbama i novcanim nadoknadama na svakakve gluposti pa opet mozes doneti hranu za svoje dete.  Sve mora imati ime tog deteta, svaka soba imali mali frizider (recimo, soba za decu od 1-2 godine ima 7 dece i zna se cije je sta jer je obelezeno od strane roditelja) i vaspitacica daje tu odredjenu hranu tom detetu.  Kada predju u ovu grupu, deca jedu u vrticu, ALI roditelj, ako zeli, mzoe da salje svoju hranu i ono sta kuva.  Ja sam to radila dok nisam videla da i oni daju zdravu hranu i onda sam popustila i sada H jede tamo sa drugom decom. 

Kada se popuni formular za vrtic, ILI se nesto promeni dok dete vec pohadja, roditelj napise na sta je alergicno to dete, i onda se zna: da ta i ta "soba" ima dete koje je alergicno na kikiriki, ili mleko, i onda se tom detetu to ne da.  Na kraju krajeva, svaka vaspitacica treba da poznaje svako dete po imenu, i zna bar tu bitnu informaciju.  To im je posao.  Ja ne vidim zasto bi to bio problem da se sprovede i u jednoj Srbiji. 

Niko jos nikoga nije tuzio ovde u vezi toga.  Posao im je da vode racuna o deci, pa to ukljucuje i posebne potrebe svakog deteta.




Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>