GLUTEN (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Novorođenče, beba



Poruka


magde -> GLUTEN (22.6.2009 22:28:31)

epa majke da vas pitam nesto sta vi znate o gluenu kad mogi da dam bebe.citala sam da je to neko biolosko lepilo i da je stetno dati deca a sad sam citala da mozete nakon 6 meseci ima u testenine i sl.sta vi znate??




MERYEN -> RE: GLUTEN (22.6.2009 23:53:55)

Gluten je protein koji je pronadjen u plodu nekih zitarica,najvise ga ima u psenici,razi i jecmu,u ovsu ga ima jako malo,dok kukuruz i pirinac ne sadrze gluten.
Gluten je bitan iz razloga jer izaziva inflamantornu reakciju u intestinalnoj mukozi kod ljudi koji boluju od celijacne bolesti(genetski uzrokovane preosetljivosti na ovaj protein)

Najcesci simptomi kod celijacne bolesti su
POVRACANJE
POVECAN TRBUH-otecen stomak
PROLIV
OBILNA STOLICA KOJA JAKO ZAUDARA
MRZOVOLJNOST
MLITAVA MUSKULATURA
UMOR

Bebi davati gluten sto kasnije to bolje,ne pre 9 meseca,moj je savet,najesce se ono hleba  i peciva,za sve ima vremena.




mihi -> RE: GLUTEN (23.6.2009 9:01:33)

Meryen odakle ti ideja da u kukuruzu nema Glutena? TRi proteina koje sadrži kukruz su ZEIN, GLUTELIN I GLIADIN, da je tako svi koji imaju glutenopatije jeli bi kukurz i prerađevin od njega.[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




mihi -> RE: GLUTEN (23.6.2009 9:05:36)

Pedijatri danas savetuju gluten već posle 6. meseca jer smatraju da je bolje da što pre dođe do kontakta glutena sa imunološki kompetentnim ćelijama te da je mogućnost da dođe do glutenopatije manja. Ranije su se namirnice sa glutenom davale bebi posle prve godine života.




Jeca* -> RE: GLUTEN (23.6.2009 9:53:04)

Iz Vikipedije


Gluten je protein koji je pronađen u plodu nekih žitarica. Najviše ga ima u plodu pšenice, raži i ječma, u maloj količini u ovsu, a kukuruz i pirinač ne sadrže gluten. Gluten je bitan iz razloga što izaziva inflamantornu reakciju u intestinalnoj mukozi kod ljudi koji boluju od celijačne bolesti - genetski uzrokovane preosetljivosti na ovaj protein.
Osnova lečenja celijačne bolesti je dijeta (režim ishrane) bez glutena, što podrazumeva izbegavanje svih proizvoda od pšenice, raži i ječma. Mnogi odrasli ljudi koji boluju od celijakije podnose ovas u malim količinama, tj. uzimanje ovsa u malim količinama ne izaziva inflamatorne reakcije.





Jeca* -> RE: GLUTEN (23.6.2009 9:57:31)

Gledam po netu, sve majke po drugim forumima pisu da kukuruz i pirinac nemaju gluten...ne znam [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
Nama je pedijatrica rekla nikako pre osmog meseca i mi smo to postovali




MERYEN -> RE: GLUTEN (23.6.2009 10:38:01)

IZVORNA PORUKA: mihi

Meryen odakle ti ideja da u kukuruzu nema Glutena? TRi proteina koje sadrži kukruz su ZEIN, GLUTELIN I GLIADIN, da je tako svi koji imaju glutenopatije jeli bi kukurz i prerađevin od njega.[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]


Procitaj - vikipedija




afrodita -> RE: GLUTEN (23.6.2009 10:40:48)

Moje dete ima alergiju na gluten, i 100% znam
da kukuruz ne sadrzi gluten. Meryen je u pravu.
Vise od godinu dana smo na bezglutenskoj dijeti,
dosta veliki deo u nasoj ishrani zauzima kukuruz
i preradjevine od njega.
Dozvoljene zitarice su: pirinac
                                    kukuruz
                                    lan
                                    proso
                                    sirak
Semensko bilje: suncokret
                         susam
                         mak
                         bundevino seme
                         kokos
Povrce: sve osim spanaca
Voce: sve sveze voce
Kostunicavo voce; orah
                             lesnik
                             badem
                             pistaci
                             kesten
Sve vrste mesa
Jaja
riba
mleko i mlecni proizvodi
sirce jabukovo
Slatkisi: Kristal secer
            med
            prah secer dobijen samostalnim mlevenjem
            domaci kolaci pripremljeni od bezglutenskog brasna
            i kukuruznog pudinga
Grickalice: kokice
                cips
                peceno zrno soje
Ne uvoditi u ishranu odojcadi namirnice od psenice, razi,
jecma i zobi pre 10-12 meseci. Dokazano je da vrsta i kolicina
zitarica koja se daje odojcetu ima znatnog uticaja na javljanje
ove bolesti.
Umesto psenicnog griza detetu treba dati kukuruzni griz,
umesto keksa u mleku kuvani pirinac ili pirincane pahuljice.
Pored ovih simptoma koje je navela Meryen dodala bih jos
Nizak rast
Malokrvnost
Ostecenje trajnih zuba
Sterilitet





mihi -> RE: GLUTEN (23.6.2009 12:07:44)

Kkuruz ima glutelina samo je njegov udeo nizak najviše ima zeina to je sigurno, Afro to je  bilo po starom kad je tvoj sin bio mali kao i moj stariji. Sada se po novom gluten uvodi u ishranu posle 6. meseca života bebe (da ne objašnjavaam imunološki mehanizam). U svakom slučaju uošeno je u (pedijatriskim studijama) da kad organizam dece dođe ranije u kontakt sa glutenom, % glutenopatija opada.




mihi -> RE: GLUTEN (23.6.2009 12:15:58)

Journal of experimental Botany, sad sam gledala ima ga u kukuruzu kao (glutelin) ali su to slabije rastvorljive frakcije koje se slabo resorbuju i rastvaraju te je zato verovato dozvoljen kod glutenopatija.




mihi -> RE: GLUTEN (23.6.2009 12:19:37)

Za mene Wikipedija nije naučno kompetentna baza. Nemam namere da se nadmudrujem ni sa kim niti sam imala nameru da omalovažim Vaša saznanja. Prosto sam želela da dam objašnjenje iz časopisa koji ima naučnu osnovu.




afrodita -> RE: GLUTEN (23.6.2009 12:35:48)

Draga Mihi ne mislim da se nadmudrujes sa nekim
od nas. Ako i zivim sa ovim ne mislim da sve znam
svako misljenje ima mesto u mojoj literaturi koju
posedujem. Veruj mi da su razliciti komentari
gastroenteorologa i npr nutricioniste sto se tice same
bezglutenske ishrane, a da ne spominjem samo udruzenje
i nacin ishrane njihovih clanova.
Dozvoljeno je prisustvo glutena od 0,002% to tvrdi udruzenje
obolelih od celijakije, a strucnjaci tvrde da ako samo jedan
molekul glutena udje u organizam proizvesce 16 molekula
toksina.
Tako da smo prepusteni sami svojoj odluci i zato svako
misljenje dobro dodje.[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




MERYEN -> RE: GLUTEN (23.6.2009 15:30:52)

Kako prve kasice od pirinca i kukuruza ne sadrze gluten i pise bez glutena 100%npr milupine[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Jeca* -> RE: GLUTEN (23.6.2009 16:50:27)

IZVORNA PORUKA: mihi

Kkuruz ima glutelina samo je njegov udeo nizak najviše ima zeina to je sigurno, Afro to je  bilo po starom kad je tvoj sin bio mali kao i moj stariji. Sada se po novom gluten uvodi u ishranu posle 6. meseca života bebe (da ne objašnjavaam imunološki mehanizam). U svakom slučaju uošeno je u (pedijatriskim studijama) da kad organizam dece dođe ranije u kontakt sa glutenom, % glutenopatija opada.


Uz dužno poštovanje, ne omalovažavam ni ja Vaša saznanja, ali sam rekla mišljenje LEKARA. Svi pedijatri iz mog okruženja i Lukin pedijatar (a to su iskusni lekari) kažu ne gluten pre osmog meseca. Takođe, i na HIPP kašicama, a čini mi se i drugim, piše "BEZ GLUTENA". Jako je štetan i ja mislim da pored potencijalne celijaklije takođe postoji problem i da bebin stomačić svari namirnice koje imaju gluten. Moje iskustvo je to pokazalo, jer sam Luki greškom dala pšenične pahuljice kada je imao 7 meseci i cele noći ga je mučio stomačić, plakao je...ne znam da li je povezano sa tim, ali mišljenja sam da ga treba izbegavati. Čak bih ja volela kada bih mogla Luki i sad da obezbedim ishranu sa što manje glutena, ali to je nemoguće...ima ga "svuda" [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




magde -> RE: GLUTEN (24.6.2009 0:00:43)

i sad kako da vidim dali moja beba je alergicna na gluten  pre da joj dam nesto sa gluten???imam kasicu od HIPP ima gluten i pise nakon 5 meseci moja mala ima 6 meseci i jos ne znam daj da joj dam.i zene sta smo zaklucili jel moze da primaju dece gluten ako nisu alergicni ili...???




MERYEN -> RE: GLUTEN (24.6.2009 0:08:59)

IZVORNA PORUKA: magde

i sad kako da vidim dali moja beba je alergicna na gluten  pre da joj dam nesto sa gluten???imam kasicu od HIPP ima gluten i pise nakon 5 meseci moja mala ima 6 meseci i jos ne znam daj da joj dam.i zene sta smo zaklucili jel moze da primaju dece gluten ako nisu alergicni ili...???


Sto moras da dajes bebi hranu sa glutenom,tvoja beba ima tek 6 meseci,nemas potrebe da zuris ima toliko hrane  bez glutena,posavetuj se sa svojim pedijatrom,ja ti licno ne savetujem da dajes gluten jos uvek mozes da probas neku psenicnu kasicu ujutru da bi videla kako dete reaguje,ako bas toliko insistiras-zelis.
Ako ne znas sta da spremas imas da procitas sta spremaju rr mame nadji temu ishrana bebe od 6 do 9 meseci.




Anoniman -> RE: GLUTEN (24.6.2009 0:15:56)

Ja sam uvek kupovala kašice gledajući  uzrast (to: posle x meseci), ali sam isto pogledala i da li ima glutena. Tek nakon prvog rođendana sam mu čak i sokiće dala obične, do tada je pio one bebeće. 




mihi -> RE: GLUTEN (24.6.2009 13:42:59)

Jeco, Hipp kašica sa keksom je od 6. meseca, griz i čokolada isto od 6. meseca, Humanina kašica sa keksom od 6. meseca ima gluten, naravno da voćne kašice nemaju gluten jer ga nema u voću. Uostalom već smo konstatovale da svako daje deci ono što misli da treba. Ja sam ovo za guten čula od prof. dr Voje Perišića koji je dečiji gastroenterolog i profesor pedijatrije na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Kada je Miloš imao sedam meseci ja mu još nisam dala gluten i on me pita za gluten ja kažem da nisam davala još i on mi ispriča tu priča i kao da je bolje dati već posle 6. meseca nego kasnije sa ovim objašnjenjem koje sam navela. Ja sam mu posle počela da dajem tu Humanu sa keksom i Nestle 8 žitarica, koje imaju gluten. I sve je bilo ok. A svako uradi za svoje dete najbolje što može. Starijem sinu sam prvi put dala sa godinu dana nešto sa glutenom. I ovo što dajem Milošu nije izvorni gluten, dakle on nije jeo Hleb, običan griz, običan keks nego samo gluten  u hrani za bebe. 




mihi -> RE: GLUTEN (24.6.2009 13:53:52)

IZVORNA PORUKA: afrodita

Draga Mihi ne mislim da se nadmudrujes sa nekim
od nas. Ako i zivim sa ovim ne mislim da sve znam
svako misljenje ima mesto u mojoj literaturi koju
posedujem. Veruj mi da su razliciti komentari
gastroenteorologa i npr nutricioniste sto se tice same
bezglutenske ishrane, a da ne spominjem samo udruzenje
i nacin ishrane njihovih clanova.
Dozvoljeno je prisustvo glutena od 0,002% to tvrdi udruzenje
obolelih od celijakije, a strucnjaci tvrde da ako samo jedan
molekul glutena udje u organizam proizvesce 16 molekula
toksina.
Tako da smo prepusteni sami svojoj odluci i zato svako
misljenje dobro dodje.[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]



[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]  Jeste Afro jer ja sam posle našla to objašnjenje za glutelin iz kukuruza zašto je dozvoljen, a to za dijetu ne znam moja mlađa sestra je gastroenterolog ali za odrasle i ona kaaže da uvek odrede nivo transglutaminskih antitela pa ako je nivo visok onda savetuju apsolutno bez glutena i ona takođe kaže ima dosta hrane bez glutena uvek ima šta da se jede, ali ne znam koliko je to prihvatljivo kada su deca u pitanju?




mihi -> RE: GLUTEN (24.6.2009 13:55:07)

HTELA SAM DA CITIRAM AFRO A GREŠKOM SAM UZELA SVOJ CITAT




Anoniman -> RE: GLUTEN (24.6.2009 13:57:07)

Jel ovako ok?




simke -> RE: GLUTEN (24.6.2009 17:57:06)

Evo upravo sam na netu nashla kalendar uvodjenja hrane za 2009 godinu,napravilo svetsko udruzenje pedijatara,kazu od 6.meseca gluten[sm=zmeden.gif]




mihi -> RE: GLUTEN (24.6.2009 19:26:08)

IZVORNA PORUKA: simke

Evo upravo sam na netu nashla kalendar uvodjenja hrane za 2009 godinu,napravilo svetsko udruzenje pedijatara,kazu od 6.meseca gluten[sm=zmeden.gif]


Ja sam to isto saznala uz objašnjenj prof. V. Perišića da se to radi iz razloga što su pedijatriske studije pokazale da se manji % alergija na gluten javlja ukoliko se uvede ranije u ishranu jer imunološki sistem beba u ovom periodu se još uvek razvija te slabo reaguje na ALERGEN kakav je GLUTEN. Da ukoliko se kasnije uvede reakcija je burnija.




simke -> RE: GLUTEN (24.6.2009 19:39:34)

Znachi uvodimo gluten[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Lilly* -> RE: GLUTEN (24.6.2009 19:54:13)

Simke, sto nam ne bi stavila taj link pa da mozemo pogledati, koga interesuje [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>