RE: Ucimo da pisemo slova (Puna verzija)

Forum >> [Dete] >> Od đačića do đaka



Poruka


Mirko Svirko -> RE: Ucimo da pisemo slova (29.1.2020 18:43:13)

Ivanka, slazem sa tobom. Ja sam pokusala, ali on je nezainteresovan.Znaci sve u svoje vreme. 




mama ivane -> RE: Ucimo da pisemo slova (30.1.2020 19:36:52)

Ja i moj decak David smo poceli da ucimo i pisemo slova uz pomoc tackica nije 100% savrseno ali za pocetak je odlicno , stigli smo do slova E , sobzirom da ima 3 ipo godine js sam prezadovoljna sedmicno da nauci jedno slovo to je premija. Sam se zainteresovao pre nekih 15 -stak dana da mu pokazes kako se pisu slova, a mislila sam u pocetku da ga to nece zanimati al eto pogresila  sam.


Postavicu vam sliku kako pise slovca❤




Maslacak15 -> RE: Ucimo da pisemo slova (30.1.2020 19:51:18)

Branki opusti se i pusti dete da bude dete. Inteligencija se razvija na milion razlicitih nacina. Mi smo kao narod fokusirani da favorizujemo neke tipove faktografskog znanja koje iskreno receno nicemu ne sluze. Zato je u Srbiji hit da dece znaju da papagajisu glavne gradove drzava pre nego sto umeju da vezu pertle[sm=smiley36.gif]. Ja jako cenim vrednost znanja i obrazovanja, dolazim iz akademske porodice, svi smo evo doktori nauka ( moj muz, tata, brat i ja [sm=smiley36.gif]) i po meni je prirodno da ocekujem da ce deca zavrisiti fakultete ( nije bitno koje, nek izaberu). Ali to ne znaci da mislim da treba forsirati decu mladju od pet godina bilo cime.
Sinovi su obojica krenuli u skolu da nisu uopste znali da pisu ni da citaju ni da pisu sa 6,5 godina. Nije ih zanimalo. Iskreno deca jesu razlicita ali ja te "zanima ih " ne verujem bas mnogo.....Bar ne sa 4 godine.

Evo stariji je napunio u decembru 8 godina, i procitao je svih sedam tomova Harija Potera sam da ga niko nije terao. Mladji isto cita knjige od pre par nedelja ( puni 7 u aprilu). Sve u svoje vreme. Sve se stigne i postigne.
A deca upijaju i uce stvari na mnogo nacina. Siliti ih na neke stvari moze da bude kontraproduktivno.




Ivanka 75 -> RE: Ucimo da pisemo slova (30.1.2020 20:23:09)

Nekoliko dece iz Ivkinog odeljenja su blistali u prvom i drugom razredu. Moja Ivka prosle godine i trojke i cetvorke i petice redjala.
Njihove majke ponosne, naravno, pa mi posle roditeljskog podnose izvestaje i tese me da ce moje dete biti bolje ako uci. 
U trecem razredu se kolo srece okrenulo, moja Ivka redja samo petice, bez neke muke, samo redovnim radom. 
I ta deca koja su joj se unosila u lice i ismevala joj se (to je pa bio dodatni problem, da emotivno prevazidjemo ta ismevanja i ponizavanja pred celim odeljenjem, nicim izazvana naravno), sad ta deca redovno dobijaju trojke. Iako su se hvalili kako su tata mate za matematiku, kako citaju po jednu knjigu nedeljno... 
Mic po mic, i sve se okrenulo... 
Svaka zvezda zasija u svoje vreme... 😊 






branki* -> RE: Ucimo da pisemo slova (30.1.2020 20:28:44)

Hvala na postovima,maslackonjo i ivanka.Nisam se opterecivala time,zaista.pogotovo od kako imam božu. I kad vidim da to što on zna ,verovali ili ne,definicije napamet,šta je rečenica, šta je glagol,imenica,znao slova sa 3 i po,slogove sa 5,a da to njemu apsolutno ništa ne znači. On ne ume napolje sam da ode.u smislu,nema funkcionalno znanje. I šta mu vrede te definicije,ako ne ume da se služi njima i primeni ih.racunam da će i ova mala naučiti. Mislim,meni su se prioriteti stvarno pruomenili  .naučiće da čita i piše, pa makar do 9.godine tek.samo me strah to da joj nekako ne kočim razvoj inteligencije. Mada,što kažeš, n a više načina se ona razvija.





Maslacak15 -> RE: Ucimo da pisemo slova (30.1.2020 21:17:26)

naravno Branki, sto ivanka kaze sve u svoje vreme. Obrazovanje nije sprint nego maraton. Oni treba da se razvijaju kao licnosti i da pronadju neki svoj put da sazreju. I da sami zele da uce i rade sa 15 i sa 20 godina i da imaju zdrave ambicije u zivotu. A sa pet godina je bolje da se igraju dok su deca i da uce neke vazne stvari. Puno je bitnije ako mene pitas da razvijaju socijalnu interakcije rano, da znaju kako da se snalaze u drustvu, da sticu samopouzdanje, da se osamostaljuju, da znaju da intereaguju sa odrasilima da znaju da reaguju na konfliktne situacije i tako dalje nego da znaju da pisu sa 5 godina.




Sanjalicaaa -> RE: Ucimo da pisemo slova (30.1.2020 21:34:29)

Moj G je predskolac. Sad u februaru puni 6. Zna par slova. Vidim da ga ne zanima i ne smem da forsiram da ne stvorim otpor. Pokusavam kroz igru i tako, ali njega to uopste ne zanima. Osecam nekako da nije ni zreo za to jos uvek. 

Malo se plasim kako ce biti kad krene u skolu. 




Ivanka 75 -> RE: Ucimo da pisemo slova (30.1.2020 22:52:59)

Sanjalice, videces koliko ce se promeniti do septbra, bice drugo dete.
Veliko ne nekoliko meseci u njihovom uzrastu. 




bubulence -> RE: Ucimo da pisemo slova (30.1.2020 23:12:50)



IZVORNA PORUKA: branki*

moja B ima 5 godina ,napunila pre dve nedelje.od slova zna A i B i jos par koja zna da napise,ali ne zna koja su.sad...mozda gesim,mozda sam nemarna,tako kaze moja mama,da bi trebalo puno vise da zna.ali,ne zna.ne zato sto ne moze ,sigurna sam,nego sto nismo radili sa njom uopste.i ovo je poku[ila usput .i neke brojeve isto dok je prepisivala sa kaendara.ali,ne zna koji su to brojevi.sin je u tom uzrastu vec znao celu azbuku,ali sa njim je mnogo radjeno.i on je u autisticnom spektru.tako da...i meni su se prioriteti promenili..jedino me je strah da ne gresim u smislu da joj nekako smanjujem razvoj inteligencije time sto ne radimo puno sa njom..



Boka i Masa su slicnog uzrasta, razlika je manja od mesec dana pa cu ti reci nase iskustvo . Masu nista nije zanimalo, ma, do pre 3 meseca nije znala da drzi olovku. I onda samo jedan dan uzima olovku i trazi od sestre da joj napise slova. I lepo ih prepise kao da to radi odavno. naucila ih je u roku od 2-3dana. Tako da su nam slova i brojevi bili opsesija nekih mesec dana i od tada opet nista. Apsolutno je ne zanima. Ali i ne mislim da je teram i forsiram. Na jesen ce u predskolsko pa ce tamo nauciti. 




Misha i Ljisha -> RE: Ucimo da pisemo slova (31.1.2020 6:11:25)

D je bila zainteresovana izmedju cetvrte i pete godine. Neko nam je poklonio poster sa azbukom. I ona je sama prvo skapirala neka slova. I naravno sama ih napisala pokretima kako je ona znala. Cak sam isla u vrtic da pitam da linih uce slova i vaspitacica mi kaze da ih ne uce ali isto imaju na zidu azbuku i da D "visi" ispred zida. Onda je doslo predskolsko i htela je da je upisem na citanje i pisanje. Mislim danje to tek bila greska. Ok to drzi neka uciteljica ali ona uopste nije obracala paznju kako deca pisu. Da li su pravilni pokreti i td. Bolje da su tu radili grafomotoriku nego slova. Al ajd. Dosla skola ona kao zna sva slova. Uzasan rukopis. Ok cita. I dalje je to polako ali uciteljica je zadovoljna sa citanjem i sa pisanjem u smislu diktata ali rukopis....katastrofa... 


A to da li je dete zainteresovano ili ne. To zavisi samo da li imaju stariju bracu i sestre ili da li gledaju roditelje da nesto pisu stalno pa eto i oni dobiju zelju.  Slazem se da su neke druge stvari mnooogooo bitnije. I to svojoj mami stalno govorim. Ja sam Ivanka kao i tvoje dete, briljirala tek od petog razreda. Do cetvrtog sam bila odlicna ali ne u smislu genija ili najboljeg djaka. Od petog sammih sve "oflekala" 😂 to dok detetu ne dodje zelja da samo radi i da uci stvari koje ga zanimaju ipakbtreba da prodjw vreme. I zasto bi svi od starta bili odusevljeni skolom i slovima? D voli skolu radi ona lepo ali je ipak sve van domaceg teranje. Tako da ne teram iako s vremena na vreme prebacim "mozes procitati tu knjigu sto si dobila za rodj" ili " radi malo zanimljivu matematiku" i sl. Medjutim necu da forsiram jer prosto i ja sam bila ista. S razlikom sto ja nisam znala nijedno slovo azbuke 😂 kad sam krenula u prvi razred




mama ivane -> RE: Ucimo da pisemo slova (31.1.2020 15:00:51)



[img]https://www.ringeraja.rs/lokalni/Slike/forum/images/2036556-7741.jpg[/img]




Ivanka 75 -> RE: Ucimo da pisemo slova (31.1.2020 15:58:00)

Mama Ivane, nek pise u svescisa uskim i sirokim redovima, nek se navikava na nju. 




branki* -> RE: Ucimo da pisemo slova (31.1.2020 16:03:54)

bubi,bas danas je trazila da se potpise i ja joj govorila poteze kako ide koje slovo i odicno je napisala svako,ime i prezime svoje.posle je gledala to i jos jednom je prepisala.ali,stvarno ne gnjavim se time uopste.ako bude htela pre skole,ok.ako,ne,nista.ionako ce skoro celu godinu ranije u skolu,jer je januarsko dete.




Queen Lady -> RE: Ucimo da pisemo slova (20.10.2020 13:39:02)

Uf, ne znam odakle da pocnem. Izvinjavam se odmah na duzem postu. Mozda neko ima iskustva i neki savet.
S je levoruk, da li je nasledno ili nije, ne znam, ali u blizoj familiji mislim da nema nikoga ko je levoruk.
S i crtanje = oduvek u svadji, motorika uzas. Jedino "crtanje" koje ga interesuje je cetkica i tempere.
Sto se tice pisanja i ucenja slova i brojeva = nikada ga nije zanimalo. Vise puta smo probali da vezbamo sa njim, ali ga nikada nije interesovalo. Uvek je taj pokusaj ucenja i vezbanja slova i brojeva S dovodilo skoro do suza. I onda sam "digla" ruke bas iz tog razloga da kasnije ne zamrzi ucenje. U vrticu su imali knjige po uzrastima, ali cak i u vrticu je imao periode kada su druga deca crtala i pisala, a on sedeo na podu i igrao se. E sad...
Od Septembra, od kada je krenuo u predskolsko, smo dobili savet od vaspitacica da treba i kuci da vezbamo sa njim finu motoriku. Plus je vaspitacica pokazala suprugu njegovu svesku i svesku druge dece, napomenula da on nema paznju i da vise puta ustaje da vidi kako su druga deca uradila nesto. Paznja mu je i kuci za te stvari uvek bila mnogo niska. Cak i sada kada sednemo kuci da vezbamo sa njim, sta god mu ne odgovara da odradi, gleda kako ce da izbegne uz izgovor da ne ume neko slovo ili broj da napise.
Jednom prilikom smo prosle god, po savetu psihologa otisli kod somatopeda, na sta je njen komentar bio = sto ste mi doveli dete od 5 god.
Na poslu sam odstampala vezbe za motoriku i uradi on solidno, ali kada treba sam da napise slovo ili broj bez tackica i crtica to je muka.

Mislim da i mog muza malo vise pogadja to sto do sada vaspitacice nisu imale nikakvu zamerku na njega, a sada samo slusa kritike kako njegovo dete jedino ne ume da pise i da cita.

Desava se sada da zatrazi sam da "uci", ali gleda da vezba samo ono sto njemu odgovara tj sto smatra da mu je lako da odradi. Imamo i poster sa slovima, ma 90% je nezainteresovan za pisanje i za citanje.

Citamo knjige, zna da izbroji do 20, ali definitivno mucimo muku sa pisanjem i sa crtanjem. Oblike zna one osnovne.
Cak smo i kupovali knjige kuci da vezba, ali vise odradi samo da odradi, mislim da i ne shvata 100% sta je odradio. Ne bih da ga forsiram na taj nacin da mu se na kraju smuci sve i da zamrzi kada bude trebao da krene u skolu. I koliko god bio dobronameran savet vaspitacica da vezbmao sa njim, mene samo pogadja to sto S i kod njih ima slabu koncentraciju sto se tice pisanja i crtanja, sto ni kod njih sto su pedagozi nema paznju, a ja kao neko ko nije zavrsio za pedagoga treba da mu drzim paznju 30 min kod kuce. Ako me razumete sta hocu da kazem.
I jos jednom izvinite na duzem postu.




Misha i Ljisha -> RE: Ucimo da pisemo slova (20.10.2020 18:39:55)

Ne bih ja forsirala. Slova i brojeve nikako. Kupite te vezbbanke samo po linijama da spaja i onda da boji da pazi da ne prelazi liniju. Ako to savlada ove godine to je super. To deca i treba u predskolskom sa savladaju da boji 30 min a ne da pise slova





emicaa -> RE: Ucimo da pisemo slova (20.10.2020 21:08:51)

Queen koliko ima on godina?

Dora je krenula u skolu nije znala citati i pisati.Znala je alova skoro sva ali nije bilo to to.David vec odavno zna sva slova i brojeve.Nikad ga nisam ucila,sam je naicio.Kod njega je to nekako samo doslo.Ne zna ih napisati,tj nije pokusavao jer natjerati ga uzme olovku ili bojicu i ruke je uspjeh sedmice




Queen Lady -> RE: Ucimo da pisemo slova (21.10.2020 9:06:58)


IZVORNA PORUKA: Misha i Ljisha

Ne bih ja forsirala. Slova i brojeve nikako. Kupite te vezbbanke samo po linijama da spaja i onda da boji da pazi da ne prelazi liniju. Ako to savlada ove godine to je super. To deca i treba u predskolskom sa savladaju da boji 30 min a ne da pise slova




Moracu jos neku vezbanku da kupim. A uzela sam i svesku u kvadratice, pa mu ja tu zapocnem, a on nastavi niz do kraja. Nasla sam po netu jos neke vezbe, pa cu i to da odstampam. Cak sam nasla i neke osmosmerke za decu (cirilica), pa cu da probam i to, ako mu bude interesantno. Ja sam svesna toga da njemu to ne drzi paznju, ali me nervira sto su vaspitacie iznele takav stav da ja kuci moram da mu drzim paznju dok pise, crta, boji, a kod njih se setka i gleda sta druga deca rade. Smatram da one tu treba da imaju uticaja (kao osobe koje su zavrsile za pedagoga) da znaju kako da im drze paznju, i da ja u saradnji sa njima vezbam i kuci.

Mada kazem i suprug je to malo vise licno shvatio. A ja se trudim da ga ne forsiram, bas da ne bi zamrzeo kasnije skolu (sto nije mnogo daleko od polaska u skolu). Nego koliko njemu prija, pocela sam po 15-20 min, pa cu da povecavam do 30-40 min, koliko njemu bude odgovaralo.


IZVORNA PORUKA: emicaa RR

Queen koliko ima on godina?

Dora je krenula u skolu nije znala citati i pisati.Znala je alova skoro sva ali nije bilo to to.David vec odavno zna sva slova i brojeve.Nikad ga nisam ucila,sam je naicio.Kod njega je to nekako samo doslo.Ne zna ih napisati,tj nije pokusavao jer natjerati ga uzme olovku ili bojicu i ruke je uspjeh sedmice



Emice, u Julu je napunio 6. Cak i za vreme korone, kada su nam slali "domaci" jedino je crteze koje smo radili temperama ili vodenim bojama radio bez problema.




emicaa -> RE: Ucimo da pisemo slova (21.10.2020 9:41:57)

Mislila sam da ima oko 3 godine,nesto sam pomjesala u glavi.Pomislila saam vec zeno gdje zuris,izvini 😅





Queen Lady -> RE: Ucimo da pisemo slova (21.10.2020 11:37:25)

Vec 6 godina. Ali nikada ga to nije interesovalo.




Sanjalicaaa -> RE: Ucimo da pisemo slova (25.10.2020 8:48:38)

Mi ovih dana ucimo da citamo. Ne ide nam bas nesto. Kako se pravilno uci da cita? Jel prvo slovo po slovo da izgovori, ili po dva slova? G je bas tesko da izgovori dva slova.Ima li neka knjiga koja je bas za to pocetno citanje? 




bokicak1 -> RE: Ucimo da pisemo slova (25.10.2020 12:54:39)

Moj sin sada uci da cita. On srice slovo po slovo pa poveze u rec. Cita po malo, nema strpljenja da duze sedi jos uvek.




emicaa -> RE: Ucimo da pisemo slova (27.10.2020 21:06:51)

Dora isto cita,ali njoj je trenutno problem sto na njemackom nije kao kod nas,citaj kako je napisano.Zbinjuje je to.





bokicak1 -> RE: Ucimo da pisemo slova (27.10.2020 23:21:03)

Dvojezicna sredina ume bas da napravi problem. 




emicaa -> RE: Ucimo da pisemo slova (28.10.2020 8:06:39)

Ma naucili su drugi,naucice i ona.Jos je na pocetku.





bokicak1 -> RE: Ucimo da pisemo slova (28.10.2020 17:17:24)

Ma naravno da hoce. Mi smo jos imali i istoriju kod logopeda, ne ide lose za sada da kucnem u drvo.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sledeća stranica >   >>