RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (Puna verzija)

Forum >> [Beba] >> Dojenje i dopuna dojenju



Poruka


Peace* -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 9:08:18)


IZVORNA PORUKA: Modessty RR


Mislim da se ne treba držati nekih ubeđenja ko pijan plota iz prostog razloga što te nekad sam život natera da ta svoja ubeđenja pogaziš.




Eh da...

Meni npr Markova dr nikada nije savetovala da prekinem dojenje, stavila me je na strogu eliminacionu dijetu, ali nikada nije izgovorila to da treba da prestanem. A kada sam joj rekla da sam prestala da dojim ona je rekla "Jao dobro je, napokon!", i iskreno, iz ovog ugla, bila bih mnogo srećnija da mi je svoje mišljenje iznela ranije, jer možda bi on ranije bio bolje, ranije prerastao, a možda ne bi. [sm=zmeden.gif]




isidora88 -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 9:16:24)

ja sam mateju dojila oko 2 meseca, sledece dete ne planiram da dojim (prosto nisam se snasla u toj ulozi, nije mi bilo prijatno, da ne nabrajam sad), nikad nije bio preterano vezan za mene, ali ni kenjkav, moje dete skoro do 2 godije uopste nije plakalo.
zao mi je sto mateja ne voli da se mazi, on se ponasa bas kao nina (buba mira), mada kad pogledam sebe, ni ja ne volim da se mazim i grlim, mozda smo jednostavno takvi.(mene je mama dojila, ali nikad nisam bila vezana za nju)




pocahontas -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 9:24:59)

ma koja glupost....cerku sam dojila do 14,5m i ni najmanje nije kenjkava, nikad i nije bila, batu dojim i planiram do pune godine, a on je kenjkav od prvog dana, prosto takvo dete..




jovicaa -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 9:30:17)

ok je da nekom nije lepo da vidi dete koje sisa hoda i prica, to je licni stav. ali tvrditi da je dojenje posle godinu dana nezdravo za dete, na osnovu pozivanja na misljenje svetske zdravstvene organizacije, stvarno bzv. zato sto to zaista, ali zaista nije tacno. i onda dodje neka mama procita to i prekida nasilno dojenje sa godinu dana, jer misli da to nije zdravo za njenu bebu...




Maslacak15 -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 9:37:39)

Naravno da nisam imala nameru nikoga da uvredim. To je licna i intimna stvar izmejdu zene i deteta, samo sam rekla da je meni nezamislivo. I kad vidim mog decaka koji na bobikaru jurca po stanu ili skace po namestaju kao majmunce, mogao bi " volu rep da iscupa" meni je nepojmiljivo da ga dojim. Prosto u mojim ocima je preveliki, dani odojceta su davno iza nas prosli. Ja se tako osecam, Nema veze sa nicijim drugim iskustvom.
Sto se tice produzenog dojenja i nutricionistickog statusa tema je definitivno kontroverzna. Da vam skratim posao u trazenju evo jednog pregleda.

http://ije.oxfordjournals.org/content/30/3/481.full#ref-2 evo i jednog pasusa

In a review of 13 studies by Grummer-Strawn in 1993, 8 reported inverse associations between prolonged breastfeeding and growth, 2 found a positive relationship and 3 showed mixed results.2 Since then a case-control15 and a cross-sectional14 study have both found positive associations between extended breastfeeding and nutritional status.

Nisam rekla da je to definitivno potvrdjeno niti opste prihvaceno ali postoje indikacije da mozda ima i negativnih aspekata produzenog dojenja. S obzirom da je produzeno dojenje populaciono gledano najrasprostranjenije u siromasnim zemljama u razvoju Afrike i Azije jako je tesko izoolavati dojenje kao faktor u odnosu na kompletne uslove zivota. Postoji i objasnjenje da tu jako sitnu decu mozda majke instiktivno onda jos duze doje da bi ih "ojacale". Sve u svemu, za razliku od prvog perioda zivota, gde je nepobitno da je majcino mleko najbolje resenje za bebu otvoreno je pitanje koliko je neophodno i svrsishodno posle godine dana. Naravno mozete da dojite iz licnih razloga, ja to uopste ne osporavam....







Olga75 -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 9:43:40)

ima tema i o dojenju posle prve godine KLIK




Maslacak15 -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 9:45:36)

samo informisem zene. Kao sto se postuju razne studije koje spocitavaju pozitivne efekte ne vidim nista lose reci da je tema kontroverzna. Ne mislim ja da je posebno lose, narocito sto ce kod nas pretpostavljam deca dobijati kvalitetnu osnovnu ishranu verujem da im nista faliti nece samo mislim da nije ni posebno korisno.
naravno ne rade se stvari u zivotu samo sto su korisne, moze neka da doji dete do dve godine zato sto joj je lepo, samo mislim da ne mozete da tvrdite da ste sad tim cinom ucinili detetu neku veliku uslugu to je sve. Argument moze da se obrne i naglavacke pa da kazem glupo je da dolaze majke i hvale se kako su dojile decu zilion godina pa da se zene koje nisu dojile uopste se glupo osecaju.....
nema potrebe zapocinjati odmah raspravu, ovo je samo forum za razmenu misljenja i informacija.



izvini Olga[sm=smiley36.gif]




cockic -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 9:47:00)

ja napisa post,i kad sam poslala nije htelo [sm=smiley15.gif]

sve u svemu napisala sam da kod moje dece dojenje nema veze sa vezanoscu sina do skoro 15 m,a ceru 8m sa m dojila.i veca je maza.
i da je lakse prekinuti dok su manji.Jer moje dete sa 15 meseci,vec se pentralo svuda po stanu i ako sednem na krevet skace i svlaci me.nisam protivnik dojenja malih beba u javnosti,ali vec dete posle godinu dana da me svlaci po parku ako sednem na klupu mislim da nije ok.




jovicaa -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 9:47:05)

i sama kazes da je to diskutabilno i pod znakom pitanja. ali samo ako se ukljuci zdrav razum, svakome ce biti jasno da nikako, ali nikako ne moze biti zdravija zamena za majcino mleko od majcinog mleka, ni sa 6 meseci, ni sa 16. problemi u ishrani se mogu javiti i kod dojene i kod nedojene dece.
a zvanican stav svetske zdravstvene organizacije i one organizacije svetske oko dojenja, ne znam kako se zove, je da je dojenje do druge godine zivota, veoma zdravo i cak pozeljno.
kazem licni stav je licni stav i svako ima pravo da mu se nesto ne svidja, ili svidja... ali treba paziti sta se pise, ipak ovo cita puno zena. a zvanican stav jeste u svakom slucaju i pogledu da dojenje jeste zdravo do druge godine.




Olga75 -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 9:47:57)

Maslacak no problemo [sm=smiley36.gif]
nego i ja pokusavam da dokucim sta je kojoj temi cilj tj sta koja tema hoce da kaze [sm=smiley36.gif]
al sam ga napisala [sm=smiley29.gif]




Peace* -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 9:50:03)

ali tvrditi da je dojenje posle godinu dana nezdravo za dete, na osnovu pozivanja na misljenje svetske zdravstvene organizacije, stvarno bzv. zato sto to zaista, ali zaista nije tacno.


Neću ulaziti u to dal je dojenje (ne)zdravo posle godinu dana, nemam pojma dal jeste ili nije, ali mi smeta kada neko ko se time ne bavi već studira neki drugi fax, tvrdi da, nešto što SZO iznosi kao činjenicu, ZAISTA nije tačno. [sm=zmeden.gif] Kompletno nevezano za dojenje sada, nego eto uopšteno. To je ona potreba ljudi da vodoinstalateri popravljaju roletne, a roletnari struju...

Ako sam ja dobro razumela šta si napisala...




lesica -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 9:50:57)

O drage moje... poenta teme je da li duže dojenje izaziva razmaženost i kenjkavost dece ili ne.

O tome šta je zdravije i bolje, u temi koju je Olga postavila.

A moje mišljenje je da kao i sve u životu, ništa nema pravila i uslovljeno je mnogim drugim faktorima.
Sam nastup lekarke iz prvog posta neću komentarisati, znamo svi da nas ima raznih.




jovicaa -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 9:53:52)

samo ja moram da dodam da iskreno znam da ima dece koja budu kenjkavija zbog dojenja[sm=zmeden.gif] jako se nekako povezu.. ne znam mozda je u pitanju to sto kazete da je to dete svakako takvo. ali znam da su pojedine drugarice imale problem sa tim. ja zaista nisam.




pocahontas -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 10:25:32)

moje mladje dete je prvih 36 sati svog zivota prespavao, nisam smela da ga dojim jer je bljuckao plodovu vodu, nit je sisao, nit su ga dohranjivali, samo je spavao, a onda se probudio, poceo da place... i vise nije prestao. majko mila ali to dete cuti samo kad spava, cim mu nesto i najmanje zasmeta on tako upali sirenu da ga cuju u susednoj zgradi...sve sa njim radim isto kao i sa cerkom, ali eto, jednostavno je takav. ono sto mogu da primetim je da ona hoce da se mazi samo sa mnom, dok je njemu potpuno svejedno ko ga mazi.




Modessty -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 10:33:33)


IZVORNA PORUKA: pocahontas

dok je njemu potpuno svejedno ko ga mazi.


[sm=smiley36.gif] hedonista ko moj Nikola [sm=smiley36.gif]
A danilo smao mama i niko više [sm=smiley36.gif]
Isto dojena a različito razmažena deca




jovicaa -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 10:48:17)

Isto dojena a različito razmažena deca

[sm=smiley36.gif]

pocahontas takav je bio i maksim i sad cesto histerise a ne sisa odavnooo[sm=smiley36.gif]
ali kao beba je bio haos, od prvog puta kada su mi ga doneli, urlao je kao lud, nismo ga ispustali iz ruku prvih godinu dana.




mama krava -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 12:45:20)


IZVORNA PORUKA: lesica RR

O drage moje... poenta teme je da li duže dojenje izaziva razmaženost i kenjkavost dece ili ne.

O tome šta je zdravije i bolje, u temi koju je Olga postavila.

A moje mišljenje je da kao i sve u životu, ništa nema pravila i uslovljeno je mnogim drugim faktorima.
Sam nastup lekarke iz prvog posta neću komentarisati, znamo svi da nas ima raznih.


Nikako da stignem da se ukljucim, a vidim da je tema otisla u off...

Ja sam stvarno htela da vas pitam za vasa iskustva, jer sam se malo i pronasla u izjavi doktorke, ali nikako da je podrzavam...

Mi smo taj slucaj, dizanja majice i dojenja kad god hoce, ali to meni ne smeta, cak mi je i slatko. Slazem se da mu je to samo navika i 100% sam sigurna da ce to trajati samo dok ima tu mogucnost, tj dok ne pocne da ide u jasle, a ja na posao. Mi to radimo samo kod kuce, jer me realno ni ne konstatuje kad odemo negde. Isto tako moze da ne sisa celog dana, ako smo u nekoj akciji. Nije mi to BLJAK! Uzivamo moj debeli i ja za sve pare.

Ja naravno, nemam nameru da prestajem da dojim, pogotovo jer smo mi alerg na PKM, i smatram da je moje mleko neopisivo bolja opcija nego neki hidrolizat iz limenke.




Olga75 -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 12:58:45)

kad sam ukinula prvi podoj ( onaj za rucak - pedijatrica mi je dala neku kao semu ukidanja i kako da to tece sto bezbolnije za nju i mene ) ona je bila jaaaako ljuta na mene , vukla mi je majicu , zabijala glavu u moje grudi , svadjala se , gundjala i to je trajalo neko vreme
ali proslo je , ona je bila oko sedam meseci kad sam ukinula taj prvi podoj
a za onaj poslednji- pre spavanja , ona nije trazila ja nisam nudila i to je bio kraj
i sad naravno da ce da negoduje , pa to je jedini rucak za koji je do tada znala ( iako sam ja to ukidala danima - prvo malo jede cvrstu hranu pa dosisa i tako nekoliko dana dok nije pojela neku "zadovoljavajucu "kolicinu klope )




Zemunka85 -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 13:02:30)

Nas pedijatar je istog tog stava, istog. Na sistematskom sa godinu dana je rekla da prekidamo odmah jer to mleko njoj nista vise ne znaci a samo postaje patoloski vezana za mene, istim recimakao i tvoja uz dodatak da cu je sisanjem dovesti do transfuzije jer je hgb tafa bio 92, ali je bila po virusom, za par dana sve se vratilo u normalu. Sa prvim delom se ne slazem.
Ali sa delom oko patoloske vezanosti - paaaaa kod nas to jeste slucaj. Opet, zavisi od puno faktora. Ako dete samo produzeno sisa, a dan provodi ne samo sa majkom, mozda i ne ...
Ali smo mi bile same po ceo dan, do 18h - 25m + ona bolnica + sisanje ... sve to je ucinilo da jeste patoloski vezana za mene. Kada nije sa mnom, ok je - lepo funkcionise u vrticu, sa bakom, mmom ... za uspavljivanje je teza, ali nije neizvodljivo, ali kada sam ja tu - nema alternative, nemoguca ga, sve i samo MAMA. Gde god da smo ...




Modessty -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 13:29:06)

Šta znači patološki vezano dete za majku? pa svako dete je vezano za mjku pokazivalo to ili ne! Navedite mi jedno dete koje ima manje od 3 god i koje neće plakati za mamom, naročito ako mame nema danima (kao ja npr kad sam ležala u bolnici mesec dana!)
sve u svemu, po meni kenjkavost dece nema veze sa dužinom dojenja




Peace* -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 13:31:56)


IZVORNA PORUKA: mama krava

Ja naravno, nemam nameru da prestajem da dojim, pogotovo jer smo mi alerg na PKM, i smatram da je moje mleko neopisivo bolja opcija nego neki hidrolizat iz limenke.



kad ti ideš u off, odoh i ja! [sm=smiley36.gif]

Ti imaš ludu sreću što ti dete ne reaguje ni na šta drugo sem na mleko.
Naime, nama je alergotest pokazao samo kazein, i čak i nakon hospitalizacije i moje el.dijete on se osipao tu i tamo. I tek kada sam sa 6-7 m počela da mu uvodim čvrstu hranu, ispostavilo se da se osipa na pirinač, koji sam u razmacima pokušavala da uvedem narednih 8 meseci, dok napokon nisam uspela. Dakle, u nekim slučajevima kod al.na pkm, tj, bilo kakvih alergija, nije majčno mleko najbolja moguća varijanta. Za nas je Allernova značila veliki pomak! Klanjam joj se.




Zemunka85 -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 13:42:27)

Po meni moje dete jeste vezano za mene vise no sto bi trebalo.
U dnevnim aktivnostima je i suvise samostalna za svoju dob. Sve hoce i sve sama radi - sama ce izabrati carape i obuti, stvari takodje - nekada uspe da obuce, nekada ne. Ali uvek proba. Sama ce uzeti kasiku da jede, sama jede, sama ce obrisati noc, baciti papiric, otvoriti bombonu, kada ukacim rasfeslus - sama ce do vrha zakopcati, oprati ruke ... tako da je bas samostalna. Ali se dernja i zove me bez prestanka cim me ne vidi, cim zadjem za zid do kuhinje, wca .. ako smo nas troje zajedno i krenem gore na sprat cim zagazim prvi stepenik zove me, nece da ostane sa mm, samo ja da je nosim, pocesljam .. i taaaaako. Ja to vezujem sa ovim preeeproduzenim dojenjem. A kada nisam tu, lepo funkcionise sa svima, pa i u vrticu.
Moj kumic, vrsnjak, je juce bez problema ostao sa med sestrama-vaspitacima u bolnici na infuziji (zaglavio zbog obostrane up pluca), dok je kuma dosla kod mene da se istusira. I inace je takav (dojen do 5.m), ja nase bolnice ne smem ni da se set___im - nit sam isla u wc, jednom dnevno, nit sam jela. Ali OK to su ekstremne okolnosti.

Sto se zdravlja tice, tu sam apsolutno ZA mm. KKS moje cere je besprekorna a i dalje sa 27m sisa poprilicno, HGB joj je 127. Taman predjemo na jednom dnevno i onda se razboli i vezemo se u cvor, tada mi je tako najlakse i zbog sebe i nje. Onda jovo nanovo ...
Ja ooooboooozavam da dojim i ona da sisa. I to vie nije prepreka ni za kakvom normalno funkcionisanje - moze bez toga i bez mene, ali bas je vreme da se prestaje. Sada da. Mozda i ne bih, ali mislim da me bukvalno jede. Velika je i sve mi uzima. Usta su mi puna afti, hronicno sam umorna a tip sam koji je pun energije i zdravlja, ceo zivot. Od ponedeljka kada krene u vrtic, prestajemo 100% :D, ovaj put sam cvvvrsto resila :D. trebace vremena, zivaca i srca za to, ali bas moram. A sta cu kad se seldeci put razboli ne smem ni da pomislim ...

Tako da, ja jesam za produzeno dojenje, sto se vidi iz mog primera, ali iz mog iskustva, ako dete em nema red u sisanju, kao sto mi nismo imale do 16m, em provodi vreme samo sa mamom 99% dana, em je to sisanje produzeno - bice vezano za mamu vise nego treba. Treba - po mojim kriterijumima. Ali i to prodje ....

PS Inace uopste nisam tip koji osudjuje majke koje ne doje. Svasta. Bude mi zao, pokusam da saopstima sta ja znam na u temu, ali ok ko kako hoce. Naaaravno da nisam stava da su losije majke.




Anarunika -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 13:43:03)



Mama je mama, dojila dete dve godine, godinu dana ili ga ne dojila uopšte. Kao što je mama, mama i detetu koje je rodila i detetu koje je usvojila bez razlike.
[/quote]

Upravo to htedoh da kažem, kad eto pročitah!

I mislim da nas preterano iščitavanje tekstova na ove ili one teme opet odvlači od nas samih, i onoga što osećamo i znamo zahvaljujući svom instiktu.




Rosita -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 15:32:26)

Jao, nemam sad kad da citam detaljno, utucavam vreme dok se vozim kuci, samo da kazem DA SE NISAM UVREDILA, dajte molim vas, taman posla, zurila sam pa nisam metnula smajlije, mozda zato sticete utisak. Drugo, maslacak zena uvek navodi argumente i oslanja se na nauku i zato sam je tako pitala. Zadovoljna sam njenim detaljnijim odgovorom da je tema otvorena i kontroverzna. Svima veliki pozdrav.




mama krava -> RE: "Patologija dojenja" - kenjkava deca (20.11.2014 19:23:21)


[/quote]


kad ti ideš u off, odoh i ja! [sm=smiley36.gif]


[/quote]

Samo sam ti ja jos falila na ovom forumu[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]

[/quote]ne
Ti imaš ludu sreću što ti dete ne reaguje ni na šta drugo sem na mleko.
Naime, nama je alergotest pokazao samo kazein, i čak i nakon hospitalizacije i moje el.dijete on se osipao tu i tamo. I tek kada sam sa 6-7 m počela da mu uvodim čvrstu hranu, ispostavilo se da se osipa na pirinač, koji sam u razmacima pokušavala da uvedem narednih 8 meseci, dok napokon nisam uspela.
[/quote]

I mi smo se osipali na pirinac, pa je nakon pauze od mesec dana prestao da se osipa....

Ja se slazem da je kontroverzna tema i da je najbitnije da su nam deca ziva i zdrava, a kako ce ko da ih hrani, naravno nije moj problem, niti briga. Ja volim da prenesem svoje iskustvo vezano za dojenje, jer sam posle cupavog pocetka, vrlo brzo dosla u savrsenu harmoniju sa bebom i svojim telom. Nikoga necu i ne mogu ubedjivati kako nije u pravu jer ne cini isto kao ja. A to je ono sto mi smeta i kod dr iz prvog posta i kod majki koje ne doje uopste ili su krace od mene dojile. Smatram da je to licni izbor, i da je cak i neumesno da se mesamo u takve svari...

Moj debeljko nema problem da zaspi bez sise ili da ga neko drugi uspava. A secam se kakda je cerka krenula u vrtic, pa svih mogucih i nemogucih virusa koje je dovlacila, pa povracanja i proliva, jer je ona tip kojoj sve ide na stomak... Ja ne znam sta bih radila da je nisam dojila, jer jedino od mog mleka nije povracala... I tako smo imali 3 epizode od po 4-5 dana kada je samo dojila, a bila je uzrasta 16-19 meseci.







Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4   Sledeća stranica >   >>