RE: Prirodni sokovi i sirupi (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Kuvajmo zajedno



Poruka


Ana RR -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (12.9.2012 11:57:08)

PE, aronija je jako suva i teško se cedi, nemam pojma kako bi napravila sok. I ja je imam punu kesicu, držim u zamrzivaču i dnevno pogrickam 10ak komada. 




pandina -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (8.1.2013 0:48:41)

Moze li koji recept za sokice bez citrusa za bebu? Imam sokovnik za svo voce, ali ga retko koristim jer vidim da ima dosta "otpadaka" koje ja na vocu inace jedem, ali hocu da ga koristim za bebu, steta da pored sokovnika stalno kupujem sokove.




sneza24 -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (10.1.2013 1:46:13)

Nema tu nekog recepta iscediš voće koje ste uveli a koje može u sokovnik i to je to.Tako sam ja radila.




gagana83 -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (6.6.2013 9:57:21)

Ja sam bila vredna pa sam napavila sirup od zove i maticnjaka [sm=smiley1.gif]




Torbica -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (8.6.2013 9:19:38)

Samo sveze cedjeni sokovi, sirupi su puni secera, ja ih ne dajem deci.




Štetica -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (29.4.2014 9:46:35)

SOK OD SLJIVA
1kg sljiva
200g secera
4 litra vode
1 limuntus
cimet( po ukusu)
Izvaditi kostice iz sljiva i preliti sa 2litra vode,da vri 15-20min da sljive omeksaju(ako su sljive iz zamrzivaca dovoljno je 5-6minuta da vri).
Omeksale sljive ispasirati i procediti kroz gazu ili cedaljku,dodati vodu u kojoj su se kuvale i preostalih 2litra vode i secer.Kuvati 20minuta(da vri) dodati limuntus i kuvati jos 2-3minuta.Kada je napola kuvano dodati cimet po ukusu(ja stavim jednu kesicu na ovu kolicinu).
Sok nemoze dugo da stoji(par dana u frizideru),ako se pravi veca kolicina onda pasterizovati ili dodati konzervans.
Ako probate vruc sok delovace vam da nije sladak,nemojte dodavati secer jer ce biti presladak kada se ohladi. Meni je on super kada je hladan,iz frizidera,mada je lep i kada se ohladi prirodno.




mila83 -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (3.6.2016 22:53:28)

Iscitah malo temu...
Ja uglavnom pravim sveze cedjene sokove od voca i povrca,koji ne mogu dugo da stoje,drzim ih u frizideru i kad se popiju,pravimo novu turu..

Mi smo odrasli na soku od visanja i soku od zove..a mama je cesto pravila i te koje brzo popijemo.
Ja sam danas prvi put pravila sok,tj.sirup od visanja,sa peteljkama i liscem..pa cu vam preneti utiske i napisati recept kada ga sutra zavrsim i ocenim [sm=smiley1.gif]

I danas sam recimo izblendala kg domacih jagoda,stavila malo secera i u frizider..taj sirup cemo razblazivati dan dva dok ne popijemo.




Ana RR -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (3.6.2016 23:02:06)

Ja sam napravila oko 20L soka od zove pre 20ak dana, mislim da je ostalo još 6L [sm=smiley36.gif]




mila83 -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (3.6.2016 23:08:05)

i ja bih htela ove godine da pravim sok od zove,valjda cu naci vremena.
Ana,jel pravis samo od zove ,ili dodajes recimo i nanu?Videla sam da neko i tako pravi,a ja nisam probala.Kako pravis?




Ana RR -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (3.6.2016 23:48:40)

Mila, samo od zove. U prvoj turi sam imala 90 cvetova zove (skineš zelene stabljike) koje sam prelila sa 8 litara vode i posula sa 4-5 limuntusa. Ostavila sam da stoji oko 20 sati, pa procedila kroz gazu, sipala 6kg šećera i prokuvala da se šećer lepo istopi. Vruć sirup sipam u vruće flaše, uvijem u nešto i ostavim da odstoji. Dobila sam 11 litara sirupa.

Neki osnovni recept je sa 50 cvetova, 5 litara vode, 3 limuntusa i 3,5 kg šećera.

Planirala sam da pravim slatko od zove ali za to moram čekati da ona prezri i da budu skroz crne bobice. To je moja baka nekada pravila, jaaako ukusno [sm=smiley1.gif]




choopa choops -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (3.6.2016 23:51:35)

Moja mama pravi sirup od nane i to mi je omiljeni sok. Taj, i od divljeg šipka. Volim i od zove.

Ja sam posadila nanu pa kad se malo raširi praviću i ja sok[sm=smiley1.gif]




mila83 -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (3.6.2016 23:59:39)

Ana,moja mama pravi sok od cveta zove,ali i od tih crvenih bobica kada zova prezri.Bude crveni sok.Pa eto,mozes i to probati.
Moracu i ja da okusam srecu sa sokom od zove,uvek se "grebemo" kod bake ! A nesto u posle dnjih par godina nije pravila,pa smo se uzeleli.




Ana RR -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (4.6.2016 9:44:35)

Eto vidiš, dobra ideja. Nadam se da neću zaboraviti, obično se set_im kada zova uveliko prezri i opadne [sm=smiley36.gif]

Danas moram da oberem našu višnju pa da skuvam malo džema. Bude taman za nekoliko teglica a pošto uglavnom samo ja jedem taj džem, za mene bude i više nego dovoljno [sm=smiley1.gif]




Mala Elena -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (4.6.2016 10:13:11)

Ja ne pravim sirupe ali pravim sok od borovnica, kupina,malina, uglavnom pomesam voce pa dodam secer i limuntos.




veselicaa -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (11.7.2018 11:07:40)

Pravila sam sirup od visanja,jednu tutru u serpi,dve u sokovniku.Stavila sam u zamrzivac.




Maraj -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (11.7.2018 16:08:32)

Ja ne pravim sokove
Nikad nisam. Al.moja mama pravi sirup od cvekle, sargarepe i limuna. Odlican je. Moj L samo taj sok trazi




veselicaa -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (11.7.2018 17:15:52)

Odlican je taj sok,imamo domacu cveklu i sargarepu,a imam i sokovnik pa bih mogla da pravim.




Sanjica26 RR -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (11.7.2018 17:26:38)

Ne pravim nikakve sirupe i sokove. To moji ne vole.




Anck Su Nmaun -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (11.7.2018 17:35:43)

Ja ne al mami uvek zadam zadatak sok od Zove ...to leci i Sidu!




dunja RR -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (12.5.2020 21:16:31)

Da li ima neko da je pravio sirup od zove bez kuvanja?
Mi smo potopili cvetove sa limuntusom, procedili, jedan deo smo sladili pred samo piće i odličan je.

Ostalo nam je 5L, pa smo sada dodali tu 2,5 kg šečera (u većini recepata ide i više šećera, ali ajd, da probamo ovako).


Videh, u nekim receptima se prvo kuva voda i šećer pa potapaju cvetovi i limuntus.

Mi smo po drugom, znači prvo potapanje, ceđenje pa šećer, e sada neki stave da nakon toga baci ključ a neki da samo odstoni 24h, šta je bolje?




Olga75 -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (12.5.2020 21:50:50)

Dunja, ja prokuvam vodu samo da se šećer lepo rastopi,kad je mlako ubacim zovu i ostavim da odstoji, tako oko 24 sata- nekad kraće, nekad duže. Onaj prvi recept je bio kila šećera na litar vode i 10 cvetova zove. Sadpravim "otprilike". Na pet litara vode stavim oko 2,5 kile ećera, 2-3 limuntusa i zove koliko ima [sm=smiley36.gif].
Mi to popijemo dok višnje ne stignu pa nije imalo vremena da se pokvari [sm=smiley36.gif]




ANDJEELA -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (12.5.2020 22:03:08)

Dunja mi bas dosta pravimo soka od zove.. Oko 50 litara.. Godinama unazad.. Potapanje,posle 24 h cedjenje.. Secer.. Bez kuvanja.. Starinski recept ovde iz sela.. Evo imamo jos 5 litara od prosle godine.

Nikada se nije pokvario, ali stoji kod mojih u podrumu koji je ozidan ciglama 70-ih godina. Zovu beremo kod nas u basti. Jos malo ce i visnje,dosta imamo u dvoristu.. sirupa oko 60 litara pravimo😁




dunja RR -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (12.5.2020 22:05:05)

Oldži, hvala ti, onda ako sam dobro razumela, šečer smo količinski isto stavili kao ti, jedino što smo išli po ovom drugom receptu, u proceđen sok smo dodali šećer a ne na početku.
Znači da ne kuvam, ili da kuvam, šta je bolje (već je proceđen sok)? Za sada samo stavih da stoji, sa šećerom, i povemeno mešam.




dunja RR -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (12.5.2020 22:07:11)

Hej draga, da to je taj recept kao naš, baš mi je drago da si se javila.
Znači sada sam stavila šećer u proceđen sok (prethodno stajali cvetovi 24 h, potopljeni u vodi sa limuntusom). Da li da ponovo ostavim da odstoji, još 24h, sa šećerom ovaj put, bez kuvanja?


IZVORNA PORUKA: ANDJEELA

Dunja mi bas dosta pravimo soka od zove.. Oko 50 litara.. Godinama unazad.. Potapanje,posle 24 h cedjenje.. Secer.. Bez kuvanja.. Starinski recept ovde iz sela.. Evo imamo jos 5 litara od prosle godine.

Nikada se nije pokvario, ali stoji kod mojih u podrumu koji je ozidan ciglama 70-ih godina. Zovu beremo kod nas u basti. Jos malo ce i visnje,dosta imamo u dvoristu.. sirupa oko 60 litara pravimo😁






ANDJEELA -> RE: Prirodni sokovi i sirupi (12.5.2020 22:28:47)

Samo jednom stoji 24 sata, tj sad treba samo da mesas da se rastopi secer.

Mi tek pijemo u jesen.. Zimu.. Tako da stavimo i malo konzervansa, jer pravimo dosta soka.. Nisam videla da je neko pisao da stavi malo konzervansa? Mozda vi pravite manje kolicine i brzo popijete, tako da nema potrebe za konzervansom?! Mi to naveliko 😁




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sledeća stranica >   >>