Začini u ishrani male dece (Puna verzija)

Forum >> [Dete] >> Ishrana dece



Poruka


Anoniman -> Začini u ishrani male dece (22.1.2010 22:04:57)

Kada ste počele da dajete deci hranu začinjenu, recimo, đumbirom, origanom, soja sosom, karijem i ostalim nesvakodnevnim začinima? Skoro sam počela da dajem Neši hranu u kojoj ima malo bibera, koji se kuvao zajedno sa jelom, alevu papriku i crni i beli luk. Pošto mnogo volimo kinesku hranu, i često je pravim, i to tako da je zaista zdrava, htela bih da je dajem i Neši. E sad, verovatno bih njemu pravila posebno, sa mnooogo manje začina, ali ne znam da li smem da mu dam išta od toga dok malo ne poraste (šta mi to uopšte znači, dok malo poraste[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image])
Help[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




JULIE -> RE: Začini u ishrani male dece (22.1.2010 22:10:30)

Joj nedjo rado bih ti pomogla ali nisam preterano kompetentna[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]Ja sam mikiju davala sve sto je trazio,naravno ako je to namirnica koju je vec probao.Trazio je i slatkise,znam da ne valjaju ali sam mu davala bar da lizne.Aleva je ok,mislim to je paprika ne bi trebalo da bude problema.Ja sam mikiju otprilike u tom uzrastu uvela kari jer ga mi obozavamo.Mislim da mozes da uvodis polako i sasvim po malo,naravno svaki dan drugi zacin ili namirnica u slucaju da dodje do alergije.




Anoniman -> RE: Začini u ishrani male dece (22.1.2010 22:13:41)

Frka mi je jer svi ti začini daju neku težinu hrani...i ne znam da li postoje neki koji baš ne smeju da se daju deci, kao što, recimo, ne bi trebali da jedu pečurke sa godinu dana, pa da li postoji neki takav začin...ne znam ni sama?
Bunim se jer je đumbir vrlo blagotvorna biljka, za stomak i probavu je fantastičan...u suštini, svaki začin ima neko pozitivno dejstvo na organizam, al ne znam za negatovna[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]E, jesam opširna[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Anitaaa -> RE: Začini u ishrani male dece (22.1.2010 22:19:20)

Ispitivanja su dokazala da su najvažniji razlozi za uključivanje začina u dečju ishranu, osim što poboljšavaju ukus i efekat hrane, činjenica da su iznenađujuće bogati antioksidansima.
Začini su važna vrsta biljnih produkata, koji se koriste za kuvanje jela i spremanje poslastica. Neki od njih imaju veoma važnu upotrebu u medicini, kao stimulatori sekrecije želudačnog soka i varenja, ili u sprečavanju mučnine. Antiseptično i zaštitno dejstvo izvesnih začina, koje potiče od etarskih ulja, podjednako je značajno i u kulinarstvu i u medicini.

Prirodna apoteka Začini su začuđujuće bogati antioksidansima, i u tom smislu uporedivi sa voćem i povrćem. Nutricionisti ih preporučuju kao  zamenu za masti i šećere, pa dodavanje začina ne samo što  poboljšava ukus hrane, nego i unapređuje zdravlje. Osim zaštitne uloge, začini smanjuju upalne procese, koji su prethodnica mnogih hroničnih bolesti. Oni, takođe, ubrzavaju metabolizam.   Kao začinske trave, koriste se listovi peršuna, majorana, majčine dušice, bosiljka, mirođije, ruzmarina, žalfije ili lista celera. Mogu da se koriste sveži ili suvi. Za začine se koristi: kora (cimet), koren (đumbir, beli luk, crni luk), semenke (slačica, susam), plod (biber), ili tropske drvenaste  biljke. Najvažniji začini su: cimet, đumbir, origano, crvena paprika, ruzmarin, majčina dušica i šafran.   Već u prvoj godini, bebama mogu da se uključe u ishranu pojedini začini, da bi se poboljšao ukus hrane. Pre svega vanila, beli luk, bosiljak, ruzmarin, mirođija, origano, kari prah i cimet. Većina ovih začina može da se uključi u dečju ishranu od šestog do osmog meseca života. 

Bogatstvo sastojaka   Začini su dobar izvor gvožđa, magnezijuma, kalcijuma, kalijuma i bakra, vitamina C i vlakana. Sadrže malu količinu soli i vrlo malo holesterola. Deca, generalno, uživaju u prirodnim ukusima hrane. No, nekada treba uključiti začine da bi se smanjila količina masti, šećera i soli. Začini mogu da doprinesu uživanju u hrani, a pojačan ukus hrane - postignut dodavanjem začina, može da pomogne kod smanjenog apetita.  

Dobre kombinacije
* jabuke sa cimetom, kruške sa đumbirom i vanilom, banane sa đumbirom, bundeva sa cimetom, đumbirom i vanilom * piletina sa cimetom i korijanderom, piletina sa belim lukom i bosiljkom * šargarepa sa bosiljkom i belim lukom, pire sa mirođijom i belim lukom, pasta sa parčetom butera, origanom i bosiljkom * u salati: iseckan praziluk i komorač, preliven sokom od limuna i iseckanom majčinom dušicom * dinstani praziluk i komorač, uz dodato seme od slačice - kao dodatak pečenoj ribi  

Blagodet za digestivni trakt Kim, bogat mineralima: magnezijumom, fosforom i kalcijumom, kao i proteinima, sadrži etarska ulja koja se koriste u slučaju stomačnih problema. Đumbir i cimet se koriste za smirivanje stomaka, protiv dijareje (proliva). Cimet ima antigljivična i antibakterijska svojstva. Korijander stimuliše apetit, dok mirođija  sanira digestivne smetnje. Nana stimuliše varenje i respiratornu  funkciju. Lorber, koji je dobar izvor folne kiseline, vitamina A i vlakana, pomaže eliminaciju gasova iz creva. Celer deluje antibakterijski, antiseptički i diuretski. Bogat je kalcijumom,  cinkom, gvožđem i hlorofilom. 

  Da ih predstavimo...  
Peršun
je pr­vi začin ko­ji se da­je de­ci. Sa­drži vi­ta­mi­ne A i C, folnu kiselinu, kal­ci­jum i gvožđe. Može da se uključiti u is­hra­nu ma­lišana od šestog me­se­ca. Lišće se ko­ri­sti za roštiljs­ko me­so, omle­te, pi­re, ku­va­na je­la, sa­la­te. 
Beli luk se koristi protiv bolova u uhu i trbuhu, visokog holesterola, a u kineskoj medicini se još pre pet hiljada godina koristio protiv parazita, zahvaljujući antibiotskom svojstvu sastojka alicina. 
Mi­rođija ima oštar uku­s i mi­ri­s, a ko­ri­sti se za ri­bu, pi­ri­nač, krom­pir, kao do­da­tak sosovi­ma i sa­la­ta­ma (kra­sta­vac).  
Bo­sil­jak
ima jak mi­ris kada je svež i slatkast ukus. Do­da­je se je­li­ma sa pa­ra­daj­zom, jag­nje­ti­nom, so­so­vi­ma. Tradicionalni je sastojak mnogih italijanskih jela (pica, pasta, lazanje).  
Majčina dušica takođe ima oštar mi­ris. Do­da­je se glji­va­ma, ti­kvi­ca­ma, me­su, din­sta­nim i pečenim je­li­ma, po­vrću, ma­ri­na­da­ma. 
Žal­fi­ja je ja­kog mi­ri­sa, a gor­kog uku­sa. Do­da­je se mle­ve­nom me­su, div­ljači, ku­pu­su, plavom patlidžanu, zimskoj bundevi, pirinču.  
Ru­zma­rin
je me­di­te­ran­ska bilj­ka, vr­lo aro­ma­tična. Listovi se koriste uz jag­nje­ti­nu, div­ljač, ju­ne­ti­nu, đuveč, pečeni krompir. 
Na­na je slat­kog mi­ri­sa i «hlad­nog» uku­sa. Ko­ri­sti se uz jag­nje­ti­nu, so­so­ve, ja­bu­ke, za dekoraciju sa­la­ta. Odlična je sa graškom, mladim krompirićima, a dodaje se u jogurt i kus-kus (arapsko jelo).
Ori­ga­no ima ka­rak­te­ri­stičan mi­ris, a ko­ri­sti se za ma­ri­na­de, ju­ne­ti­nu, pa­sulj, pi­le­ti­nu, pla­vi pa­tlidžan, ti­kvi­ce. Pogoduje  receptima grčke kuhinje (musaka, grčka salata), omletima i paradajz sosu. 
Oraščić je poreklom iz Indije. Se­me plo­da ove dr­ve­na­ste bilj­ke je aro­ma­tičnog mi­ri­sa, a slat­ka­stog uku­sa. Stav­lja se pre­težno u slat­ka je­la: pi­te, pu­din­ge, kre­mo­ve, ali i u su­pe od pa­ra­daj­za, pi­le­ti­nu, pa­sulj, ku­pus, spa­nać, bro­ko­li i pla­vi pa­tlidžan. U me­di­ci­ni se ko­ri­sti pro­tiv na­du­to­sti tr­bu­ha. 
Lor­ber (lo­vor) ima re­zak mi­ris, a aro­ma­tičan ukus. Kada se list od­lo­mi, oslo­bađa se aro­ma­tično ul­je. Ko­ri­sti se u su­pa­ma, so­so­vi­ma, pa­pri­kašima, uz ri­bu, me­so, živi­nu.  
Ci­met
se do­bi­ja od unu­trašnje ko­re trop­skog dr­ve­ta. Ko­ri­sti se kao začin u mno­gim je­li­ma. Ima slat­kast mi­ris i aro­ma­tičan ukus. Uglav­nom se stav­lja u ko­lače, pu­din­ge, voćne de­ser­te - najčešće sa ja­bu­ka­ma i kruška­ma. 
Va­ni­la se ko­ri­sti za po­većan­je ape­ti­ta, pro­tiv mučni­ne, po­vraćan­ja i di­ja­re­je. Ukus i mi­ris po­tiču od ma­hu­ne sa se­men­ka­ma. Do­da­je se slat­kim je­li­ma, de­ser­ti­ma. 
Su­sam sadrži vi­ta­min B3, gvožđe, cink i po­li­ne­za­sićene ma­sti, a u medicini se ko­ri­sti kao lak­sa­tiv. Se­me ove trop­ske bilj­ke se stav­lja u ko­lače i hleb.   
Se­men­ke bun­de­ve sa­drže gvožđe, cink i kal­ci­jum. 
Se­men­ke sun­co­kre­ta sa­drže B vi­ta­min i ne­za­sićene ma­sti. 
Arpadžik (jednogodišnja lukovica crnog luka, tačnije - prelazni stadijum od semena do zrele glavice) ima jak ukus crnog luka. Koristi se za pire od krompira, omlete, salate.  
Korijander ima jak ukus, a odlično se slaže uz šargarepu. 
Crni biber i ljuta crvena mlevena paprika dodaju toplinu ukusu, pa se posle navršenih godinu dana mogu dodati u jela deci koja imaju slab apetit.   
Kim se koristi u kuvanom povrću (kupus, šargarepa, krompir, zimska bundeva).  
Đumbir i kim se dodaju supi, đuveču i sosovima. Đumbir i cimet se, takođe, dodaju slatkim jelima i desertima.  

Vr­ste začina ko­ji se ko­ri­ste uz od­ređena je­la


Ri­ba:
bo­sil­jak, lo­vor, mi­rođija, ru­zma­rin, majčina dušica, ori­ga­no
Pi­le­ti­na: bo­sil­jak, lo­vor, be­li luk, mi­rođija, senf, pi­ri­nač, bi­ber, žal­fi­ja, majčina dušica
Ju­ne­ti­na: bo­sil­jak, lo­vor, bi­ber, be­li luk, senf, ori­ga­no, peršun, žal­fi­ja, majčina dušica
Jag­nje­ti­na: bo­sil­jak, žal­fi­ja, kim, mi­rođija, be­li luk, ori­ga­no, senf, peršun, majčina dušica
Ja­ja:
bo­sil­jak, mi­rođija, ori­ga­no, peršun, majčina dušica
Sir:
bo­sil­jak, kim, mi­rođija, be­li luk, ori­ga­no, senf, oraščić, peršun, majčina dušica
Pa­sulj: ori­ga­no, peršun, žal­fi­ja, majčina dušica
Voće: ci­met, ko­ri­jan­der, đum­bir, na­na
Slat­kiši: ci­met, kim, li­mu­no­va ko­ra, oraščić 

Prim. dr Jasminka Komnenović, pedijatar -nutricionist




JULIE -> RE: Začini u ishrani male dece (22.1.2010 22:21:28)

Naravno da si opsirna,brines za dete[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]Ja ponavljam,nisam kompetentna jer smo mi sa nekih 8meseci jeli pasulj[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/jezicek.gif[/image]On je svaki mesec od rodjenja napredovao po najmanje 1kg,tako da su mu kasice bile sitan zalogajcic,mozda je bila greska al evo ga hvala bogu sve ok.Ne znam za te orijentalne zacine,mozda da pitas nekog nutricionistu?Ali mislim da je sasvim ok da mu das sasvim malo i onda pratis reakciju,da li mu odgovara ili ne,npr po stolici,spavkanju...




Anoniman -> RE: Začini u ishrani male dece (22.1.2010 22:22:25)

Svaka čast anita, sve što me zanimalo na jednom mestu, hvala puno!




Anitaaa -> RE: Začini u ishrani male dece (22.1.2010 22:23:06)

[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Lu -> RE: Začini u ishrani male dece (23.1.2010 7:07:02)

Ja sam Nedjo iza godine počela sa začinima,kada je počeo da jede skoro sve što i mi,postepeno naravno.
Ja inače dosta koristim začine u kuhinji pogotovo mediteranske travčice,njih obožavam,ruzmarin,origano,lovor,kadulju ali i ostale,svi su začini djelotvorni na svoj način samo ih treba pravilno upotrebljavati i ne pretjerivati de se ne izgubi okus hrane.

P.S. Anita super si nam ovo prezentirala[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




New Mom -> RE: Začini u ishrani male dece (27.3.2011 15:51:40)

Ne znam je l' rano da KL dodajem po neki začin? Par puta sam krenula sa peršunom.
Kuma moja svojoj maloj daje sledeće kombinacije, od njenog 8.meseca:
JABUKA -cimet, muskatni oraščić
KRUŠKA - đumbir, cimet
BANANA - kao i kruška
JOGURT - iseckano lišće nane, mleveni kim
KROMPIR - seckan peršun, muškatni oraščić
BUNDEVA-cimet, đumbir
TESTENINA - origano, bosiljak, beli luk
PIRINAČ - cimet, đumbir, vanila
PILETINA - beli luk, bosiljak, korijander
JUNETINA - beli luk, iseckan peršun




Anoniman -> RE: Začini u ishrani male dece (29.3.2011 10:20:53)

Ne znam , i mene zanima od kada mogu zacini i koji .
Ja jos nista ne stavljam , sad cu poceti sa maslacom tek ..




magnetic -> RE: Začini u ishrani male dece (16.5.2011 11:28:36)

IZVORNA PORUKA: Anitaaa




.   Već u prvoj godini, bebama mogu da se uključe u ishranu pojedini začini, da bi se poboljšao ukus hrane. Pre svega vanila, beli luk, bosiljak, ruzmarin, mirođija, origano, kari prah i cimet. Većina ovih začina može da se uključi u dečju ishranu od šestog do osmog meseca života. 
Sve sto me zanima saznala sam za sekundu.
Obozavam RR [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]





izabella7 -> RE: Začini u ishrani male dece (24.1.2012 23:06:30)


Da li dajete djeci supe/corbe u koje ste stavili kocku,onu maggi/knorr za supu? ja pravim krem corbe od povrca,bijelu od karfiola,od bundeve,od tikvica i stavim i vrhnje za kuvanje ali stavim onda tu kocku.Moj sin ih obozava ali ne znam koliko cesto smijem da mu dam to da jede?




Anoniman -> RE: Začini u ishrani male dece (25.1.2012 11:42:18)

Ja to još uvek ne dajem detetu, po meni je to čista hemija a ne začin - pročitaj na deklaraciji koliko aditiva, pojačivača arome i konzervansa sadrži, a koliko zaista redovnih sastojaka - mislim manje nego kašika vegete. Ako nemam vremena ili sastojaka da napravim domaću supu ili čorbu, ni ne pravim je.




Anoniman -> RE: Začini u ishrani male dece (25.1.2012 12:58:41)

Meni je nekoliko razlicitih doktora u jednom momentu reklo za supu iz kesice , da je dam Petri kad povraca/ima proliv i isto to za Andreja [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Kazu da je u tim stanjima bolja jer je dehidrirana , sta god [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]





Ana RR -> RE: Začini u ishrani male dece (25.1.2012 13:03:46)

Ribizla, to su isto govorili doktori mojoj mami, kada je sestra bolesna (a to je često). Jedan je rekao da od odmaće supice može opet dobiti proliv jer je masnija.




Jele -> RE: Začini u ishrani male dece (25.1.2012 13:08:23)

IZVORNA PORUKA: izabella7


Da li dajete djeci supe/corbe u koje ste stavili kocku,onu maggi/knorr za supu? ja pravim krem corbe od povrca,bijelu od karfiola,od bundeve,od tikvica i stavim i vrhnje za kuvanje ali stavim onda tu kocku.Moj sin ih obozava ali ne znam koliko cesto smijem da mu dam to da jede?


Ja sad stavljam onaj Kulinat bez aditiva. Urošu do 1. godine nisam solila i začinjavala uopšte, tako nam je dr rekla, a Strahinji sam i ranije počela sa tim Kulinatom, po malo.




minavb -> RE: Začini u ishrani male dece (25.1.2012 14:26:44)

Industijska supa je ok kao nadoknada izgubljenih elektrolita u retkim slučajevima kad dete dehidrira, mada je uvek bolje dati OROSAL. Dehidirsane supe nisu ni za odrasle ako mene pitate.
Kad smo kod začina, bili smo kod prijatelja čija je klinka 3 meseca starija od Vanje. Mala tamani kinesku piletinu u sečuan sosu sa kari pirinčem.
Inače koristim mirođiju, bosiljak, vanilu, cimet, šafran, beli luk, origano i mleveni kim. Stavljam malo začina za njega, baš malo.




pandina -> RE: Začini u ishrani male dece (29.11.2012 10:19:09)

Koliko persuna staviti u slani obrok sestomesecnoj bebi i da li moze biti stetno ako se koristi svakog dana? Pretpostavljam da se daje svez, samo listici bez grancica? Da li moze i suvi iz kesice?




Ana RR -> RE: Začini u ishrani male dece (29.11.2012 10:24:16)

Možeš i jedan i drugi, s'tim što je suvi jači pa se stavlja dosta manje.




Modessty -> RE: Začini u ishrani male dece (29.11.2012 10:27:29)

slobodno možeš da ga koristiš svaki dan. Za mesec dana možeš da ubaciš i mirodjiju, na primer u grašak. Malo se stavi a ukus bude mnogo lepši.

Ja sam Danilu u početku stavljala svež peršun, a kasnije sam koristila i suvi.

Začin C i takve slične začine izbegavam i za nas. Najbolje malo soli i dodati još nešto pride nego ti mešani začini.




pandina -> RE: Začini u ishrani male dece (29.11.2012 13:23:38)

Super! Zacini se kao i ostale namirnice uvode na tri dana je li tako?




jole82 -> RE: Začini u ishrani male dece (1.10.2013 15:57:03)

Da malo dignem temu..
Mi imamo 8 meseci i do sad koristimo(otprilike ovim redom sam uvodila): persun, cimet, beli luk, majcina dusica, bosiljak, origano, mirodjija i jednom sam joj u krem corbicu od krompira i karfiola ubacila par mrvica muskatnog orasica i sve je pojela..sledeci nam je kari...i to cu ga u pasti sa piletinom i pavlakom[sm=smiley1.gif]
Naravno sem presuna i cimeta (koje stavim malo vise i obozava ih) ove ostale dodajem po malo..prvo sam koliko noktima uspem da zahvatim zavisno od jacine zacina..I se u slast pojede, cini mi se i draze joj je sa eto to malo zacina nego kao kad smo pocinjali...
Zacini su dobri pored svega ostalog sto imaju u sebi i za varenje...i mi sa za sad pu-pu nikakv problem nismo imali [sm=bravo.gif]




Anarunika -> RE: Začini u ishrani male dece (17.9.2014 11:28:21)

Šta mislite o korišćenju soja sosa umesto soli u dečijoj hrani?




Olga75 -> RE: Začini u ishrani male dece (17.9.2014 11:33:10)

pa ja ponekad stavim u neku klopu gde odgovara
predpostavljam ako dete nije alergicno i onako malo vece je da moze [sm=zmeden.gif]
ne znam , ne mislil o soja sosu kao o zameni sa zo , postoji i kalijumova so , mozda je to bolja zamena ?




Anoniman -> RE: Začini u ishrani male dece (17.9.2014 15:32:51)

ja ne bih zamenjivala so soja sosom.




Stranica: [1] 2 3 4   Sledeća stranica >   >>