Danas su na meniju špargle!
Špargla je poznata po svom lekovitom dejstvu. Pogledajte kulinarske trikove koje je dobro znati kada pripremate jela od špargle.

Špargla, poznata još i kao šparoga, biljuš, vilina metla i kalenac, ima nežnu aromu plemenitog povrća. Poznata je po svom lekovitom dejstvu i smatra se niskokaloričnim povrćem, koje je odličan dodatak porodičnom meniju.
Kako pravilno pripremiti špargle?
Poznajemo zelene i bele špargle. Diferencijacija je neophodna jer postoji i razlika u pripremi. Zelene obavezno oprati jer ih ne ljuštimo! Dok se bele peru ako se supa kuva od špargle sa korom, inače se ne peru. Ukratko - oljuštimo zelene špargle samo na dnu isečenog dela, a bele špargle oljuštimo cele. Počinjemo jedan centimetar ispod vrha tankim slojem, koji zadebljamo prema dnu. Kraj odsečemo.
Špargle iste debljine spakujte u vezice za porcije (oko 250 grama za prilog i 500 grama za glavno jelo), povezane kuhinjskim kanapom. Ovo takođe olakšava njihovo vađenje iz useva. Skuvajte ih u visokom loncu sa velikom količinom slane vode i kuvajte ih sa malo šećera, parčetom putera i nekoliko kriški limuna.
Koliko dugo kuvamo špargle?
Nikada ih ne kuvamo da potpuno omekšaju, ali ne bi trebalo da budu tvrde. Bele, u zavisnosti od debljine, kuvaju se 10 do 15 minuta, a zelene 7 do 12 minuta.
Špargle su najbolje ako su tek ubrane na njivi
Međutim, ako nemate ovu opciju, svežinu prilikom kupovine možete proveriti na dva načina: kada ih presečete, unutra moraju biti sveže i sočne. Ako pokucatu jednu o drugu, zvuče kao zvono. Sveže špargle takođe imaju najbolji ukus. Međutim, ako ih trebate sačuvati, važno ih je neoguljene zamotati u vlažni peškir i čuvati u frižideru.
Upotreba u kuhinji je vrlo široka, ali ako uključite svoje talente za kuvanje, definitivno ćete stvoriti izuzetna jela od špargli.
Nika Dolenc
Izvor: Ringaraja.net