cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

Nedostatak sna štetniji za žene

Nedostatak noćnog sna donosi veći rizik ženama nego muškarcima, a ukoliko predstavnica lepšeg pola spava manje od osam časova dnevno preti joj opasnost od razvoja bolesti srca.

Nedostatak sna štetniji za žene

Tako je svetska nauka rešila davnašnji porodičan spor: ko bi trebalo prvi da ustaje i sprema doručak - muškarac ili žena. Ispostavilo se da bi prvi morao da ustane predstavnik jačeg pola.

Kratak noćni san ne donosi koristi ni muškarcima ni ženama, ali je ženski organizam izloženiji njegovim pogubnim posledicama. Kako su utvrdili naučnici skraćeni san izaziva povećanje nivoa u krvi žena visokoaktivnog proteina HS-CRP, koji u mnogim slučajevima može da izazove obolevanje srca i krvnih sudova.

Kratak san za muškarce nije toliko rizičan, iako lekari savetuju da je neophodno da se spava sedam do osam časova, navodi Itar Tas.

Ranije je već dokazano da ljudi, koji noću spavaju manje od pet časova umiru od kardiovaskularnih bolesti češće od onih čiji noćni san traje osam časova.

Poslednje istraživanje pokazuje da je kod dobro ispavanih žena nivo interejkina-6, izazivača zapaljenskih procesa, znatno niži nego kod od onih koje spavaju sedam sati dnevno.

Koncentracija visokoosetljive S-reaktivne belančevine (HS-CRP) povezane sa kardivaskularnim bolestima je znatno viša kod žena koje noću spavaju manje od pet sati, precizira ruska agencija "Kompjulenta".
 
 
4. juli 2009.
Objavljeno sa dozvolom - www.rtv.rs

Prijavi se i prati razvoj svog deteta

Besplatne nedeljne e-novosti, koje pomno prate razvoj tvog deteta.

Tvoj email

Predviđeni datum porođaja

calc-img

Izračunaj datum porođaja

Poslednji tekstovi

article-img

Poslednje teme sa foruma

message-img